Výhody a nevýhody mrazáku
V současné době se nemusíme tolik bát o trvanlivost některých druhů potravin díky možnostem ledniček a mrazáků.
Víte, jak dlouho potraviny v mrazáku vydrží?
Světově známý internetový vyhledavač, společnost Google, vyhlašuje každý rok tzv. Zeitgeist, tj. seznam slov, která jsou nejvíce vyhledávaná v dané zemi. Jistě není bez zajímavosti, že pátým nejhledanějším sportem v Česku je Zumba!
A není to zřejmě jen nějaká náhoda. Pokud jste ještě o Zumbě neslyšeli, tak čtěte dál. A jestli jste o ní naopak už něco zaslechli a nevíte, co si máte myslet, tak také, protože naše informace pocházejí přímo od zdroje.
Když mi někdy před pěti lety napsala jedna čtenářka mého webu pro všechny fandy zdravého pohybu, www.aerobic.cz, že má pro mě skvělé téma o žhavé novince, jež hýbe Velkou Británií, pomyslela jsem si, že je to jen další chvilkový záchvěv místních obchodníků, kteří stále přemýšlejí, jak dostat z klientů co nejvíce peněz. Nicméně souhlasila jsem, že článek vytvoříme a vypublikujeme, protože i čeští čtenáři by měli vědět, co se děje ve světě, a zvlášť ti, kteří se o cvičení aktivně zajímají.
Nic zvláštního se ovšem nepřihodilo. Článek zapadl bez většího povšimnutí do archivu a Česká republika si dál žila svůj poklidný a spokojený život v zaběhlých fitness kolejích. Na jaře 2010 jsem pak zveřejnila zmínku o knížce Zumba, s kterou u nás vyrukovalo jedno velké vydavatelství, a nestačila se divit, jak rychle článek o ní stoupá vzhůru na žebříčku čtenosti. A když mi i moje sousedka, která nikdy nesportovala, oznámila, že chodí na Zumbu, začala jsem se o tento fenomén trochu víc zajímat.
To už ovšem hodně schopných instruktorů aerobiku pochopilo, jak silný je tento nový trend, a začali nabízet místo svých klasických lekcí Zumbu. Někdy jejich program neměl se Zumbou kromě názvu nic společného, ale lekce byly navštěvované a lákaly další zájemkyně. Zumba ovšem není jen trdlování bez ladu a skladu. Instruktorka Zumby by měla být řádně vyškolena, aby svým klientům v zajetí rytmu neublížila.
Lenka Šnajdrová, Z-COM reprezentant pro ČR a SR, k tomu říká: „Všechny programy z dílny Zumba fitness mají určitou metodiku, jestli si někdo myslí, že stačí lekci nahodile seskládat z líbivých rychlých rytmů, plete se. Povolení k výuce Zumba fitness i dalších specializovaných programů Zumba se uděluje na základě licence, protože Zumba fitness je opatřena ochrannou známkou. Licence se získává školením u ZUMBA® ACADEMY a nadále členstvím v klubu ZIN™ nebo je nutné se po roce přeškolit. Aktuální platnost licence každého instruktora je možné ověřit si na adrese www.zumba.com. Není-li tam instruktor uveden, pochybnosti o jeho licenci jsou více než na místě. Školení u ZUMBA® ACADEMY je ale jen prvním stupínkem vzdělání. Protože Zumba je fitness program, vztahují se na něj stejná pravidla, jako např. na aerobic či pilates. Instruktor by měl disponovat minimálně licencí typu B a občas se účastnit dalších školení. To už je složitější zjistit, ale vůbec se nemusíte stydět instuktora zeptat a podívat se na jeho internetovou prezentaci. Teď možná někoho naštvu, ale přesto to tady napíšu: Předcvičovat Zumbu bez licence nebo s propadlou licencí je nepoctivé – instruktor vydělává na značce, na kterou nemá žádné právo. Předcvičovat Zumbu a koneckonců i jakýkoli jiný fitness program bez patřičného vzdělání je potencionálně nebezpečné (neznalost může ublížit), hloupé (instruktor nebo fitness centrum riskují pokutu za porušení živnostenského zákona), a nakonec i zbytečné (vhodných kurzů je na trhu dostatek).“
Často jsem toto tvrzení v rámci reklamy zaslechla a samozřejmě mi to připadalo poněkud divné (až podezřelé). Nemám ráda, když se něco příliš zobecňuje. Vždycky hledám za vším malý háček, to zapřené „jenže“, drobné písmo, které nás má upozornit na rizika, ale je k přehlédnutí v porovnání s s bombastických vychvalováním.
Samozřejmě i takto osekaná věta jako „Zumba je pro každého“ je lehce zavádějící. Vězte tedy, že Zumba je vhodná pro každého, kdo nemá větší zdravotní obtížesi a dobře vybere její správnou odnož. „Klasickou lekci bych určitě nedoporučila lidem s velkou nadváhou kvůli zátěži kloubů, takže pro ně je tu Aqua Zumba® a nebo Zumba Gold®, přičemž Gold mohou cvičit i lidé 65+ a těhotné,“ vysvětluje Lenka Šnajdrová, která toho ví o Zumbě opravdu hodně a vede své lekce v Mladé Boleslavi.
Nezapomeňte také na to, že když se rozhodnete sportovat po x letech „nicnedělání“, můžete si rychlými, prudkými pohyby na Zumbě ublížit. „Začínejte opatrně, nebo zkuste třeba nejprve lekce Gold, pokud jsou ve vašem městě k dispozici,“ radí logicky odbornice na Zumbu.
Ačkoliv na Zumbě láká mimo jiné možná i její podobnost s tancem, nemusíte mít žádné taneční zkušenosti. „Zumba je sice inspirovaná tancem, ale z těch tanců jsou vybrány ty nejjednodušší kroky, jenž je téměř každý schopen se naučit,“ říká Lenka Šnajdrová, která dodává, že na hodinách je skvělá atmosféra a často zde vznikají přátelství nejen mezi cvičenkami, ale i se samotnými instruktory. Zumba vás prostě vtáhne do děje. „Minusem ovšem může být, že pokud nemáte rád/a tanec, tak vás totom emotivní cvičení otráví,“ dodává zkušená lektorka.
Tak zní oficiální slogan Zumby. A vsaďte aerobikové boty, že platí na sto procent. Během lekce si můžete zpívat, možná budete i křičet, ječet, nebo si vyměníte místo s instruktorkou… „Krásně uvolníte nahromaděné emoce, odpočinete si od běžných starostí a získáte energii do dalšího dne,“ vyjmenovává pozitiva Lenka Šnajdrová, která ihned upozorňuje na fakt, že introvertního člověka, který podobné chování nečeká, to může až vyděsit.
Zumba nevyžaduje od začátečníků vysoké investice. Potřebujete pohodlné sportovní oblečení, sálovou fitness obuv, ručník a pití. Značka a stáří bot a oblečení není důležitá, na první lekci stačí, že se to během cvičení na vás nerozpadne, ale kdo se chce Zumbě věnovat pravidelně, bude potřebovat boty lehké a kvalitní – nejlépe taneční tenisky. „Ženy ještě upozorním na někdy opomíjenou součást oděvu – a tou je dobrá sportovní podprsenka, hodí se ta s označním high impact,“ doplňuje seznam potřebného vybavení zkušená instruktorka.
A teď už jen stačí podlehnout muzice… 🙂
Lenka Šnajdrová, www.zumbaholky.cz
7.1.2013 Ing. Macáková Marcela Články, Fitness a wellnessV současné době se nemusíme tolik bát o trvanlivost některých druhů potravin díky možnostem ledniček a mrazáků.
Víte, jak dlouho potraviny v mrazáku vydrží?
Celý článek 27.7.2023
Internet je boží věc. Najdeme tam do pár vteřin všechno, co jsme o stravě chtěli vědět.
Nebo možná skoro víc, než bychom potřebovali a vědět vůbec chtěli.
Celý článek 2.11.2024
Vaření jídel v jednom hrnci je v podstatě staré jako lidstvo samo. Archeologické nálezy dokladují tento způsob přípravy do doby před 16 tisíci lety.
Vlastně se není co divit. Pokud jste žili jako nomádi, těžko jste mohli mít široce vybavenou kuchyni s mnoha pánvičkami, hrnci, pekáči a několika plotýnkami.
Celý článek 29.10.2024
S podzimními dny opět rozjíždíme náš volný cyklus „proměny“.
Jde o příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky, v kterých najdete nejen návody, jak na to (jak dotyčný dokázal změnit svůj život a postavu), ale také notnou dávku motivace.
Celý článek 25.10.2024
Ať už je vaším cílem zhubnout, zlepšit krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, zvýšit svalovou hmotu, mít více energie nebo zkrátka jen jíst zdravěji, tak jedno je jisté – váš úspěch začíná už v obchodě, v kterém nakupujete potraviny.
Přesně tam začínáte rozhodovat, zda svých cílů dosáhnete nebo ne, protože to, co nakoupíte, se poté promítnete do vašeho jídelníčku.
Celý článek 21.10.2024
Je odpoledne a já sedím v kavárně, ve které si dopřávám ledový čaj bez cukru. Mnozí z těch, jež mě znají, by se nad tím hned zarazili – bez cukru? Spousta z nich mě již léta neviděli, a tak nevědí, že jsem nedávno prošla nejen fyzickou proměnou.
Ale to už trochu předbíhám, vezmu to od začátku, i když příběh bude trochu delší.
Celý článek 19.10.2024