Monika Zajíčková: Také potřebujete pomoci se svým životem?
Nikdo mi nemůže pomoci. Já to nedokážu. Nemůžu. Až jednou. Kdyby mi někdo dal opravdový důvod…
Stačí, abych tyto fráze jenom psala a už mám vztek.
Podzimu jsme se na blogu kaloricketabulky.cz věnovali již víckrát, ale protože v posledních dnech kolem sebe vidím spoustu lidí „postižených“ nenávistí k tomuto ročnímu období, řekla jsem si, že neuškodí se zkusit na něj příjemně naladit a z jeho darů se radovat.
Dnes to bude opravdu polehounku, takřka nenápadně, jak už titulek napověděl – i pro ty z nás, kteří stále ještě nenašli svou cestu změny k lepšímu jídelníčku a staví se jim do jejich cílů subjektivní překážky.
Opět si budeme po delší době povídat o jídle a možná se i trochu opakovat, ale jak s oblibou říkám – opakování, matka moudrosti. A hlavně jednou třeba přijde prozření: Život je úžasně pestrý, chutě se mění. A podzim je krásný, ne?
A i když máme změny spojené buď s novoročními předsevzetími, o kterých víme, že se většinou moc nedaří, nebo s jarem, kdy jde všechno lépe, nebudeme marnit čas a pustíme se do malých úprav svého jídelníčku hned.
Nevím, jak u vás, ale přechodem na zimní čas přechází moje mysl do úsporného režimu, kdy ji víceméně spousta věcí obtěžuje, a jakmile padne soumrak, dává mi za pár minut znamení, že čas je jít spát… Což samozřejmě v běžném životě nejde, protože chodit na kutě kolem šesté hodiny večerní se zkrátka dnes nenosí.
A tak odhodlaně bojuji s únavou a občas reptám, více než je zdrávo, protože kde chybí energie, není daleko k různým drobným bolístkám duše i těla. Nezní vám to povědomě? Jak si v těchto věcech můžeme pomoci změnou stravy, jsem se ptala Svatavy Zacharové, kterou z našeho blogu také už znáte.
Ostatně i Svatava se nějaký čas hledala… A i když dnes provozuje svůj úspěšný blog o vaření, do svých jednadvaceti let prý prakticky nevařila, protože její maminka byla skvělá kuchařka, která ji ke sporáku ani nepustila, neboť si prý toho ještě užije dost. A měla pravdu. Po samostatném raném období, které probíhalo ve znamení obložených chlebíčků a majonézových salátů, vařila denně podle chuťových buněk svého muže: vepřo-knedlo-zelo, uzené kolínko a podobné lahůdky.
Zlom v jejím životě pak nastal, když začala mít vážné zdravotní problémy způsobené stresem a tím nevhodným jídlem (vražedná kombinace). „Nastoupilo tvrdé období detoxikace s přechodem na zdravou stravu a s ní nové chuťové zážitky, příliv pozitivní energie a hlavně zkušenost, že změna stravy ovlivní nejen tělo, ale i duši,“ vysvětluje Svatava, která se nyní věnuje výživovému poradenství a své zkušenosti předává svým klientům, lidem, kteří se ocitnou v podobné situaci jako ona, nebo se v ní naopak ocitnout nechtějí, a tak zavčas chtějí změnit svoje špatné zvyky.
Co tedy dělat, abychom se kapku pročistili a cítili se na podzim lépe? „Doporučuji zařadit do jídelníčku dostatečné množství vitaminu C – hlavně citrusy jako je grapefruit a citrónová šťáva, ale dobré je z ovoce zkusit i papáju, mango, avokádo a ananas,“ vyjmenovává Svatava a dodává, že důležité ovšem je ovoce jíst vždy mimo příjem masa a zásadně nekombinovat se zeleninou, aby pak v žaludku nekvasilo.
V článku Jak si udržet zdraví v sychravém podzimu jsem kdysi doporučovala po ránu pití vlažné vody s citronem, které praktikuji až na malé pauzy již mnoho let. Potěšilo mě, že Svatava, jež tvrdí, že naše strava nás ovlivňuje, ať už pozitivně nebo negativně, a to nejen po fyzické stránce, je rovněž zastánkyní tohoto rituálu.
„Na snídani si pak klidně dejte míchaná vajíčka nebo chléb s tvarohovou pomazánkou nebo pomazánkou z avokáda. Chléb buď žitný, nebo třeba bezlepkový,“ doporučuje odbornice na výživu.
foto: http://www.svatavazacharova.cz
Podstatnou roli hraje také ochucování. „K dochucení pokrmů používejte na podzim hlavně česnek, cibuli, kurkumu, římský kmín, kajenský pepř, ale také čerstvé bylinky – kopr, pažitku, petržel, koriandr, bazalku,“ vybírá své oblíbené kamarády žena, která se i přes počáteční absenci v kuchyni začala intenzivně zajímat o gastronomii, vyučila jsem se kuchařkou a tvrdí, že by naučila vařit i mě! A to je co říct, protože já opravdu žádná extra hospodyně nejsem (ačkoliv hrozně ráda jím), ale třeba také přijde v tomto směru můj čas. Teď už například díky Svatavě vím, že s kurkumou se musí opatrně, jen na špičku nože. „Pokud jí dáte moc, tak je jídlo nepříjemně hořké,“ říká kuchařka, která vaří s láskou a zřejmě se dozvěděla o tom, co se mi s kurkumou nedávno podařilo napáchat.
Nikoho také asi nepřekvapí, že zvlášť teď – v chladném počasí – je dobré jíst polévky z kořenové zeleniny – s červenou řepou, mrkví, celerem a petrželí. „Výtečná je i polévka s kysaného zelí, či cibulačka,“ naznačuje svoji lásku k tradičním jídlům našich předků Svatava a dodává, že máme hlavně využít sezonu dýní a cuket. Stačí prý podusit, upéct nebo uvařit. „A polévka z dýně je super záležitost,“ směje se.
Připomeňme si, že do podzimního jídelníčku – nejlépe na oběd – je dobré zařadit quinou, bulgur, celozrnnou rýži, červenou nebo černou neloupanou čočku, mungo, fazole adzuki. Taky je dobré a prý i snadné uvařit si obilno-luštěninovou hrstkovou polévku! Na oběd skvělá a dělá v těle divy!
Z živočišných proteinů Svatava doporučuje ryby, sýry kozí nebo ovčí, jogurty buď kozí, nebo kravské, ale s nižším procentem tuku. Tak do tří procent. „A určitě ne jogurty s 0% tuku, to už vlastně ani nejsou jogurty,“ dodává, což jsme si již říkali v článku o bílkovinách.
A teď to bude možná některé z vás bolet. „Snažte se teď úplně vyřadit z jídelníčku bílé pečivo,“ poradila mi Svatava, když jsem jí vylíčila své podzimní splíny. „Pokud by vám chybělo, zkuste rozpečené bezlepkové ciabatty, které se dají koupit jak v supermarketech, tak v obchodech se zdravou výživou. Jsou sice poměrně drahé, ale je dobré střeva na podzim trochu ODLEPKOVAT,“ uzavírá pomalu téma jídla můj dnešní host a dodává, že moje chuť na pečivo určitě pramení z nedostatku vlákniny v jídelníčku. Mám si koupit třeba špaldové otruby za cca 25 korun a dát si třeba na snídani nebo svačinu jednu vrchovatou lžíci až dvě do jogurtu (klidně s ovocem).
foto: http://www.svatavazacharova.cz/
„Určitě je dobré pít spíš vlažné nebo teplé nápoje – aspoň 1,5 litru denně,“ radí odbornice na výživu. A ještě jedna důležitá věc: „Napijte se raději před jídlem a pak až půl hodiny po jídle, abyste nenarušily proces trávení.“
Vypadá to v pohodě, ne? Jen posledním tvrzením ohledně pitného režimu mě paní Svatava lehce zarmoutila, neboť pravila, že bych měla aspoň na pár týdnů vynechat víno a kávu, místo toho zkusit například jasmínový zelený čaj.
Ať už jíme cokoliv, měli bychom prý dbát na zásady zdravého stravování. „Základem je všechna jídla vždy v klidu a důkladně kousat. Dvacet až třicetkrát – na kašičku,“ radí Svatava, jež dodává, že je to opravdu hodně důležité, protože tím usnadníte žaludku trávení a zároveň je to vlastně i zdravý způsob relaxace při jídle. Sbohem, závodní jídelno, že?
Mezi jídly je podle Svatavy vhodné dodržovat časové rozmezí 2,5 – 3 hodiny, aby mělo tělo čas vše dobře strávit.
Svatava Zacharová
Nikdo mi nemůže pomoci. Já to nedokážu. Nemůžu. Až jednou. Kdyby mi někdo dal opravdový důvod…
Stačí, abych tyto fráze jenom psala a už mám vztek.
Celý článek 17.1.2021
Protože nás čeká období letních dovolených, považuji za ideální čas věnovat se tématu záměrné několikadenní pauzy v procesu hubnutí.
Vítejte tedy u dalších postřehů z mé nutriční poradny.
Celý článek 12.6.2025
Příznivci populární aplikace Kalorické Tabulky se sešli v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze.
Důvodem byl lehce opožděný křest žádaného titulu Kalorické Tabulky: Diář plný motivace, jenž vyšel před časem v Nakladatelství JOTA.
Celý článek 6.6.2025
Když se v knize z 10. století opře král na hradě o okenní sklo, je vám jasné, že autor ví o historii houbeles. A podobně je tomu s jídly.
Jako byste v takové knize třeba napsali, že si král Karel IV. dal k řízku brambory a dochutil je majonézou. Nechám vás chvilku hádat…
Celý článek 31.5.2025
O tomto tématu chci napsat už dlouho, protože se se zmíněným jevem setkávám v mojí nutriční poradně velmi často.
Jde o to, že určitá skupina lidí opravdu potřebuje začít jíst více (a samozřejmě často ruku v ruce i kvalitněji), aby začala zdravě hubnout.
Celý článek 28.5.2025
Cvičení doma se stává stále oblíbenějším způsobem, jak dosáhnout svých fitness cílů.
Ať už chcete zhubnout, nabrat svaly nebo si jednoduše udržet zdraví a cítit se dobře, správný přístup je klíčový.
Celý článek 25.5.2025