Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Eliška Růžičková: Co je funkční trénink

S tímto termínem se dnes můžete běžně setkávat ve světě fitness. Ale jak vlastně chápat pojem Funkční trénink? 

Již pár trenéru si trouflo napsat svůj pohled na věc. A ne vždy jsem se zcela ztotožnila s jejich výkladem – nebo tam něco chybělo, což samozřejmě neznamená, že bych je chtěla deklasovat.

Chci zde pouze zveřejnit svou představu ohledně tohoto termínu, který všichni tak hojně užívají a někdy ani nejsou sami schopni nějak stravitelně prezentovat nezasvěceným lidem. Proto tento článek nevnímejte jako absolutní pravdu, ale pouze a jen jako mou definici inspirovanou mým věčným vzděláváním i lidmi, které uctívám a považuji za profesionály v tomto oboru.

Eliška Růžičková
Eliška Růžičková
  • Jelikož nevěřím v uniformní recepty a nikdy neříkej nikdy, tak se může stát, že za rok zase bude všechno úplně jinak.

Funkční trénink

Jak vnímám slovo funkční já? Dle mého názoru to znamená, jak se co nejefektivněji, nejjednodušeji  a nejlépe bez bolesti vypořádat s nástrahami normálního života. Tím mám na mysli umět při zakopnutí nespadnout a bravurně to ustát, doběhnout na autobus, vyjít nebo sejít schody bez dušnosti, ohnout se pro spadlou pětikorunu, aniž by nám ruplo v kříži či koleni, otočit hlavu tak, aby nezůstala v nějaké šílené bolestivé poloze aj.

Nebo jak člověka naučit správné pohybové vzorce při vstávání ráno z postele či zvedání nějakého těžkého břemene. V podstatě bych to také mohla říci tak, že jde o tom, jak mít dobrou kondici, svaly pevnější, vazy a šlachy pružnější nebo také být vždy a všude připraven a ještě u toho dobře vypadat. Určitě by mě mohl někdo doplnit, budu za to ráda.

Pohybové schopnosti

Jelikož jako lidé máme nějaké vrozené předpoklady (schopnosti), které můžeme rozvíjet, aby se z nich posléze staly dovednosti, tak je důležité na nich pracovat. Máme pět základních pohybových schopností: SÍLA, RYCHLOST, VYTRVALOST (kondiční) a OBRATNOST (koordinanční), POHYBLIVOST (flexibilita).

Samozřejmě vždy záleží na cílech, které si klademe a od toho se dále odvíjí konkrétní druh tréninku, což nemusí znamenat, že se vždy jedná o funkční trénink. Já osobně se snažím v každém svém tréninku, ať už je skupinový či osobní, nebo pro děti či dospělé, zařazovat cvičení se všemi těmito složkami. Říkám tomu stará škola a netroufám si to nazvat funkční, i přestože si myslím, že se jedná o cvičení pro kvalitní fungování těla.

Trénink je rozhodně pestřejší a efektivnější, než dělat x leh sedů nebo provádět nesčetné množství silových cviků jen tak nahodile bez rozmyslu. Samozřejmě sem patří i velmi důležité zapojování hlubokého stabilizačního svalstva těla a vyrovnávání dominantnosti laterality či jiné dysbalance zapříčiněné buď asymetrickým sportem nebo stylem života spojeným se specifikami konkrétních druhů zaměstnání apod.

Funkční trénink stokrát jinak

Dalším bodem tréninku je z anatomického a motorického hlediska zapojení tří rovin lidského těla. Tyto roviny jsou frontální (čelní), sagitální (boční), transverzální (příčná). Tzv. 3D model. Toto jsem si uvědomila a přivezla ze školení TRX®, které vedl Jakub Wurzel,  jenž mě zase naťuknul uvažovat o tréninku trochu více a jinak. Ne nadarmo se říká, že každý trenér vás svým způsobem nějak obohatí.

Další důležitou zmínkou je, že co je funkční trénink pro jednoho, nemusí být tímtéž pro druhého. Tady už by bylo vhodné zmínit i fyzioterapii a rehabilitaci, která slouží právě k znovuobnovení funkčnosti těla. Kvalitní a vzdělaný trenér by měl být schopen, alespoň do určité míry, zvládnout sestavit kvalitní funkční trénink. Co z toho  tedy vyplývá? Zkuste si zrekapitulovat váš poslední trénink. Byl vážně promyšlený nebo jen nahodilý?

Eliška Růžičková

www.eliska-fitness.cz

Absolventka VŠ University Karlovy v Praze obor Tělesná výchova a biologie

Crossfit masters athlete, fitness instruktor, aerobik instruktor

Zaměření: Intervalové tréninky, funkční tréninky, plavání, tanec (street dance, latino), zdravotní a kompenzační cvičení

23.2.2015 Eliška Růžičková Články, Fitness a wellness

Z archivu

Úspěšné hubnutí – jak nám může pomoci meditace?

Současná společnost na nás klade velké požadavky v různých aspektech našeho života. Od perfektního rodiče, který dokáže zpracovat všechny vnitřní emoce, přes pracovní úspěch a kariérní postupy, až po tělesný vzhled a zdraví.

Tyto nároky se nás dotýkají a jejich tlak pociťujeme každý v jiné míře. Jak se tomu bránit? Jak naladit svou mysl na pohodové hubnutí?

Celý článek 23.2.2017

Související články

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace (3. díl): Jak na pokrok, motivaci i krize

V našem volném cyklu došlo na téma, jež je možná důležitější, než se na první pohled zdá – práce s vlastní psychikou.

Jak zaznamenávat pokrok a jak si udržet motivaci i ve chvílích, kdy se nedaří?

Celý článek 23.4.2025

O kaloriích nevážně: Kontroverzní potraviny

Vědci se, pokud jde o potraviny, občas pletou.

Asi nejznámějším příkladem jsou hodnoty železa ve špenátu, ale třeba i pohled na vajíčka. V tomto článku si představíme nejen tyto, ale i další potraviny jako maso, sádlo, máslo či alkohol.

Celý článek 19.4.2025

Vylepšené funkce v aplikaci. Kopírování a hromadné mazání položek!

Zapisování tvého jídelníčku teď bude ještě rychlejší a jednodušší! Přinášíme dvě vylepšené funkce, které ušetří čas.

Celý článek 15.4.2025

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace (2. díl): Přemýšlej o jídle jinak

Už tě nebaví nekonečný kolotoč diet a zákazů?

Možná je čas přestat hledat zázračné řešení a začít se dívat na jídlo jako na něco, co ti má pomáhat, ne tě omezovat.

Celý článek 14.4.2025

Ing. Barbora Karásková: Jak zkrotit chutě na sladké

Při práci výživové specialistky a trenérky se setkávám s opakujícími se problémy, jež lidem brání zhubnout.

Jedním z nich je neustálá a intenzivní chuť na sladké potraviny.

Celý článek 12.4.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner