Tomáš Kiml: Jak (ne)dokázat lékaři, že nejde zhubnout
Příběhy uživatelů Kalorických Tabulek, díky kterým víme, jak naše aplikace pomáhá v nalezení (a udržení) zdravého životního stylu, nás samozřejmě těší.
A občas i pobaví…
Nedávno jsem četla upoutávku na seminář, který lidem sliboval, že je připraví na to, jak dobře strávit dovolenou.
Nejprve jsem se trochu podivila, na co všechno už lidé nevymyslí seminář, ale ta myšlenka mi nedala spát…
A vedla mě k zamyšlení, co taková dovolená může pro řadu z nás z psychického a i z fyzického hlediska znamenat. Z mého „malého filozofování“ na dané téma vzniklo šest otázek a následně šest odpovědí, které vásm snad pomohou si ujasnit, co pro nás „zdravě strávená“ dovolená znamená.
Jsou lidé, kteří si letní dovolenou promýšlejí již několik měsíců dopředu, protože jsou vázáni na termín dovolené či jim tento postup dává patřičnou dávku jistoty. Někomu nevadí odjezdy na poslední chvíli, což může být z pohledu zajištění všeho potřebného někdy docela stres.
Každý určitě máme svou představu o ideální dovolené. Ze své psychoterapeutické praxe znám i takové příběhy, kdy se může z komunikace ohledně výběru dovolené stát mezi partnery či celou rodinou velký problém. Pro řadu mužů je například model dovolené na pláži v teplých krajích často velkým sebezapřením. Stejně tak může být pro některé ženy noční můrou dovolená strávená rybařením. Pokud nejedeme na dovolenou sami, je dobré přemýšlet, aby si v rámci dovolené přišli do jisté míry na své všichni.
Většinou se naše představy dobré dovolené vážou na zájezdy k moři nebo do různých tuzemských rekreačních středisek. Lidé na dovolenou také nezřídka dlouho šetří a jsou schopni se kvůli ní i zadlužit – půjčit si na ni.
Pár dnů odpočinku v all-inclusive hotelu může jistě přinést pěkný zážitek, avšak ne vždy už je milým zážitkem splácení dlužné částky s úroky. Zvažujme tedy, zda to za to opravdu stojí.
Znám spousty lidí, kteří nejraději tráví dovolenou pod stanem, v chatičkách nebo i například doma s tím, že podnikají různé výlety.
Předpokládám, že čtenáři tohoto článku jsou spíše vyznavači aktivní dovolené. Lidé často jezdí na kolech nebo volí dovolené s každodenním cvičením. Jsem také více zastánce aktivních dovolených, nicméně některé dny si ráda zalenoším. Myslím si, že se nic nemá přehánět, obzvláště není-li člověk uvyklý na pravidelný pohyb.
Nepřiměřená zátěž bez předchozího tréninku může tělo namísto kýženého odpočinku dosti vyčerpat. Je tedy dobře odhadnout své možnosti, abychom se z dovolené namísto plní sil nevraceli s namoženými svaly a unavení.
Odjezd na dovolenou může předznamenávat také větší zápřah v práci. Snažíme se dohonit všechny resty, připravit vše potřebné pro dobu, kdy v práci nebudeme apod. Pokud chceme předdovolenkový stres v práci eliminovat, plánujme dopředu. Záležitosti, u kterých to jde, zařiďme s předstihem a nenechávejme na poslední chvíli.
Doporučuje se, pokud to je možné, delegovat akutní záležitosti na kolegy, kterým pak službu můžeme vrátit při jejich dovolené. Předejdeme tak části stresu, který bude následovat po návratu. První den po dovolené je doporučováno nesnažit se vše stihnout. Spíše je vhodné vyřídit akutní záležitosti a k ostatnímu se vracet postupně.
Umožňují-li to okolnosti, je dobré vypnout pracovní telefon, odstřihnout se od notebooků a věnovat se odpočinkovým činnostem. Dny zaslouženého volna můžeme strávit velmi zdravě i po stránce jídelníčku. Dovolená jistě nemusí být od slova „dovolit si vše“, ale dopřát si v rozumné míře tak, aby nám bylo dobře po těle i po duchu. Pro příjemné „strávení“ dovolené je také lepší zacházet opatrně s alkoholem a nevysilovat se příliš nočním flámováním.
Plánuji ji několik málo měsíců dopředu, kdy si zamlouváme ubytování. Největším „stresem“ je pro mě vždy balení, proto se v něm snažím udělat nějaký systém a naplánovat si ho. Dovolenou si nedokážu představit bez rodiny. Jezdíme nejraději do malé chatkové osady s partou přátel. Chodíme na výlety, procházky, některé dny trávíme lenošením u vody, hrajeme karty či jiné společenské hry. Večery pak patří posezení u ohně. Odpočinek pro mě znamená především vymanění se z každodenního stereotypu, absenci televize a počítače a pobyt v klidu přírody.
Už se na dovolenou moc těším a přeji i vám, aby se povedla tak, jak si ji představujete!
18.6.2015 Jana Divoká Články, Jak si udržet zdravíPříběhy uživatelů Kalorických Tabulek, díky kterým víme, jak naše aplikace pomáhá v nalezení (a udržení) zdravého životního stylu, nás samozřejmě těší.
A občas i pobaví…
Celý článek 17.10.2022
V předešlé části (Ing. Barbora Karásková: Jak zkrotit chutě na sladké) jsem objasnila, jak chuť na sladké souvisí s tím, jak se stravujeme.
Upozorňovala jsem na nejčastější chyby, například nedostatek bílkovin či ovoce, vynechávání porcí jídel nebo zvýšenou konzumaci ultra zpracovaných potravin.
Celý článek 17.6.2025
I když jsme v poklusu (práce, děti, rodina, sport, čas pro sebe) a nevíme, kam dřív skočit, tak si můžeme dopřát vyvážené jídlo.
V kuchyni se snažím trávit jako většina z nás času co nejméně, a proto plánování a jednoduché recepty jsou klíčem k úspěchu.
Celý článek 15.6.2025
Protože nás čeká období letních dovolených, považuji za ideální čas věnovat se tématu záměrné několikadenní pauzy v procesu hubnutí.
Vítejte tedy u dalších postřehů z mé nutriční poradny.
Celý článek 12.6.2025
Příznivci populární aplikace Kalorické Tabulky se sešli v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze.
Důvodem byl lehce opožděný křest žádaného titulu Kalorické Tabulky: Diář plný motivace, jenž vyšel před časem v Nakladatelství JOTA.
Celý článek 6.6.2025
Když se v knize z 10. století opře král na hradě o okenní sklo, je vám jasné, že autor ví o historii houbeles. A podobně je tomu s jídly.
Jako byste v takové knize třeba napsali, že si král Karel IV. dal k řízku brambory a dochutil je majonézou. Nechám vás chvilku hádat…
Celý článek 31.5.2025