Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Hana Lang: Klíčem ke zhubnutí je zdravá střevní flóra

Jíte zdravě, počítáte kalorie, vážně se snažíte, a stále nic? Váha ne a ne se pohnout?

Frustrace, dieta střídá dietu, okolí si myslí, že jste prostě jen líná/ý a že když jsou všichni mimo dohled, dojídáte se do sytosti…

Jak už bylo řečeno v titulku, klíčem ke zhubnutí je zdravá střevní flóra.

Pokud chcete zdravě zhubnout, začněte právě zde – ve střevech. Pokud nefunguje správně naše trávení a vylučování, nemůže fungovat nic jiného.

jak zhubnout

Základem zdravého hubnutí jsou zdravá střeva

Pokud se vám dlouhodobě nedaří zhubnout, nebo jste nedávno přibral/a a chcete se vyhnout různým dietám a následným zdravotním komplikacím, které s sebou různé redukční plány přinášejí, nebo si prostě jen chcete udržet svou váhu i ve vyšším věku, zaměřte se jako první na zdraví svého zažívacího ústrojí.

Naše trávicí ústrojí začíná ústním otvorem a plynule přes hltan, žaludek, dvanácterník  a tenké střevo přechází v ústrojí vylučovací – tlusté střevo a konečník.

  • Celé je to vlastně jen jedna dlouhá roura, která je na začátku našeho života naprosto sterilní, ale již po porodu se začíná pomalu osídlovat bakteriemi různých kmenů.

Ještě donedávna se uvádělo, že střeva obsahují desetkrát více bakterií než je buněk v celém lidském těle. Tento počet byl v roce 2015 upraven. Nyní se uvádí, že je bakterií přibližně stejně jako buněk v našem těle. I tak je toto množství enormně vysoké a možná i proto se v poslední době složení střevního mikrobiomu těší velké pozornosti odborné veřejnosti.

  • Takže teď můžeme s jistotou říci, že existuje přímá souvislost mezi složením střevního mikrobiomu a nadváhou.

Studie ukázaly, že lidé trpící nadváhou mají jiné složení mikrobiomu, než štíhlí jedinci. Přičemž jako důležité se ukázala pestrost bakteriálních kmenů v našich střevech. U lidí trpící nadváhou bylo obsazení různými kmeny spíše chudé, zatímco u štíhlých jedinců byla pestrost kmenů opravdu vysoká.

Jeden z problémů související s nadváhou může být právě ona nedostatečná pestrost střevního mikrobiomu (diverzikace)  plus tak zvaná střevní dysbióza = nesprávný poměr mezi hodnými a špatnými bakteriemi. Nedostatek bifidobakterií se považuje za rizikový faktor pro vznik obezity. A naopak. Dospělí obézní lidé mají také o 20 % víc bakterií kmene Firmicutes a téměř o 90 % méně bakterií kmene Bacteroides.

zdravá střeva

Pokud stav střevní dysbiózy přetrvává týdny až měsíce, může toto způsobit postupné  poškození střevní sliznice a stěny střev– tzv. Leaky Gut Syndrom. Z důvodu zvýšené propustnosti střeva se dostanou do krevního oběhu části potravy, které by při správně fungujících střevech byly vyloučeny nestrávené z těla ven. Nejen, že tento stav způsobuje další zdravotní komplikace, ale také se zvyšuje energetický příjem z potravy až o 12%.

  • Když jsem tyto studie četla, měla jsem z nich velkou radost. Mrzí mě, když vidím tolik neúspěšně se snažících lidiček o krásnou, zdravou a štíhlou postavu.

Náš mikrobiom je neustále ničen medikamenty, konzervanty, nadmírnou konzumací cukru, bílé mouky apod. Při dnešním životním stylu není divu, že u většiny z nás není střevo v pořádku. Věděli jste, že po užívání antibiotik je nutné užívat probiotické preparáty minimálně půl roku, než dojde k obnově střevního mikrobiomu?

Moje rada je tedy velmi jednoduchá. Chcete opravdu zhubnout? Omezte vše, co ničí naší střevní flóru a dodejte tělu ta správná probiotika a prebiotika. Tím ovšem nemyslím jen konzumaci jednoho jogurtu denně.

Pokračování a konkrétní návod najdete zde

Hana Lang

www.hanalang.cz

Lékařka přírodní medicíny, věnuje se nutriční terapii založené na potravinových intolerancí a mitochondriální medicíně.

26.5.2016 Hana Lang Články, Jak zhubnout, Recepty a výživa

Z archivu

Kniha Kalorické Tabulky je na světě! Najdete v ní jednoduché recepty, rady odborníků a proměny uživatelů oblíbené aplikace

V časech, kdy se více lidí než obvykle zamýšlí nad svým životních stylem a snaží se zbavit nadbytečných kilogramů, přichází na trh kniha Kalorické Tabulky, jež spojuje výhody aplikace s listováním v papírové kuchařce.

Budeme rádi, když se stane vaším věrným pomocníkem v té vaší cestě za vysněným cílem.

Celý článek 31.10.2020

Související články

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Záměrné pauzy v procesu hubnutí

Protože nás čeká období letních dovolených, považuji za ideální čas věnovat se tématu záměrné několikadenní pauzy v procesu hubnutí.

Vítejte tedy u dalších postřehů z mé nutriční poradny.

Celý článek 12.6.2025

Celý článek 6.6.2025

O kaloriích nevážně: Historické omyly týkající se jídel

Když se v knize z 10. století opře král na hradě o okenní sklo, je vám jasné, že autor ví o historii houbeles. A podobně je tomu s jídly.

Jako byste v takové knize třeba napsali, že si král Karel IV. dal k řízku brambory a dochutil je majonézou. Nechám vás chvilku hádat…

Celý článek 31.5.2025

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS., o zajímavém paradoxu: Hubnutí díky navyšování objemu jídla nebo energetického příjmu

O tomto tématu chci napsat už dlouho, protože se se zmíněným jevem setkávám v mojí nutriční poradně velmi často.

Jde o to, že určitá skupina lidí opravdu potřebuje začít jíst více (a samozřejmě často ruku v ruce i kvalitněji), aby začala zdravě hubnout.

Celý článek 28.5.2025

Trenér Tomáš Bartoš: Domácí cvičení – výhody a nevýhody, sestavení tréninkového plánu a vhodné cvičební pomůcky

Cvičení doma se stává stále oblíbenějším způsobem, jak dosáhnout svých fitness cílů.

Ať už chcete zhubnout, nabrat svaly nebo si jednoduše udržet zdraví a cítit se dobře, správný přístup je klíčový.

Celý článek 25.5.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner