Na co si dávat pozor při vaření, aby nás nebolela záda, radí pohybový specialista Daniel Müller
V rámci zdravého stavování trávíme v kuchyni poměrně dost času.
Na co myslet, aby nás od našich cílů neodradily bolavá záda a špatné pohybové návyky?
Nejsou tuky jako tuky. Asi vás nijak nepřekvapí, že jednotlivé tuky se od sebe vzájemně velmi liší, a to nejen co se týče jejich účinků na náš organismus a potažmo naše zdraví, ale i co se týče jejich vlastností při vaření a úpravě pokrmů.
Je vždy nutné zvážit, za jakým účelem budeme tuk používat…
Tuky, které jsou z nutričního hlediska nejvhodnější, nemusí být pro určitý druh použití žádnou výhrou. A naopak. A protože není jednoduché tato dvě hlediska vždy správně posoudit, sepsali jsme pro vás deset jednoduchých pouček, které by vám měly ve vašem rozhodování ohledně tuků pomoci.
Z hlediska výživy a účinku tuků v našem organismu je vhodné dávat přednost tukům bohatým na nenasycené mastné kyseliny včetně těch polynenasycených (známých pod názvy omega-3 a omega-6). Pokud však budeme chtít tuk využít na tepelnou úpravu, je potřeba dát přednost naopak tukům bohatším na nasycené a mononenasycené kyseliny, které jsou tepelně stabilnější. A tak občas nezbývá než dělat kompromisy.
Benefitů, které nám panenské oleje přinášejí, využívejte zásadně ve studené kuchyni nebo na závěrečné dochucování teplých pokrmů. Obsahují sice mnoho prospěšných látek, ty se ovšem působením vysoké teploty ničí, přičemž z nich mohou vznikat naopak látky zdraví škodlivé.
Panenské oleje obecně mívají na rozdíl od těch rafinovaných specifickou chuť. Vyzkoušejte si tedy, jak vám která chuť bude vyhovovat.
Navíc, jak již bylo zmíněno, tento druh olejů nemusíte využívat výhradně pro dochucování salátů a jiných studených pokrmů. Mohou skutečně skvěle posloužit i jako taková „třešnička na dortu“ při přípravě teplých jídel.
Na opékání nebo krátké jednorázové smažení se z běžně dostupných tuků nejvíce hodí řepkový olej. I přesto se v českých domácnostech stále nejčastěji objevuje olej slunečnicový. Ten má přitom, na rozdíl od toho řepkového, mnohem vyšší obsah polynenasycených mastných kyselin, které nejsou za vyšších teplot stabilní.
Do fritézy patří fritovací oleje. Zdá se to být samozřejmé, ale často tomu tak není. Na delší smažení je skutečně lepší využít oleje k tomu určené, a to i přesto, že se z hlediska složení tváří, že jsou zdraví méně prospěšné. Mají ovšem tu nespornou výhodu, že lépe než ostatní druhy olejů, snesou i vysokou teplotu po delší dobu.
Jedna z nevýhod másla je, že se poměrně rychle přepaluje, tudíž na smažení není příliš vhodné. Pokud byste se ale jednou za čas prostě nemohli obejít bez řízku osmaženém na másle, doporučujeme vyzkoušet přepuštěné máslo zvané ghí. To oproti tomu klasickému neobsahuje vodu ani zbytkové bílkoviny a je tudíž stabilnější i při vyšších teplotách, přičemž typické senzorické vlastnosti másla zůstávají zachovány.
U pomazánek už máte z hlediska stability tuků trochu volnější ruku, proto se zde můžete zaměřit na to, abyste si vybrali tuk s co nejpříznivějším složením mastných kyselin. Nebojte se využít margarín, nebo i majonézu či olej.
Dressing, ať už na salát nebo třeba jako studená omáčka k masu či teplé zelenině, lze připravit nejenom z oleje, ale použít můžete i majonézu. Ačkoliv majonéza bývá často považována za takového dietního strašáka, z hlediska složení mastných kyselin je poměrně vhodná. A to z toho důvodu, že základem většiny majonéz je kromě žloutku i řepkový olej.
Ačkoliv kolem margarínů koluje v dnešní době celá řada mýtů, nenechte se jimi zmást. V dnešní době už má díky nové technologii výroby většina kvalitních margarínů příznivé složení mastných kyselin bez obsahu škodlivých transmastných kyselin. Nemusíte tedy mít z jejich konzumace žádné obavy.
Do litých těst na koláč, do perníku, bábovky či muffinů můžete použít olej, který v sobě kombinuje dobrou tepelnou stabilitu a výhodné složení pro náš organismus, tedy nejlépe ten řepkový.
Stejně jako u jiných potravin, i nabídka olejů je v dnešní době skutečně široká. Nemusíte se tedy držet jen těch klasických dobře známých druhů, ale pusťte se bez obav do experimentování. Méně známé oleje mohou totiž váš jídelníček nejenom obohatit o prospěšné látky, ale i o skvělé dosud nepoznané chutě.
Tuky je potřeba také správně skladovat. Stejně tak jako tukům bohatým na polynenasycené mastné kyseliny nesvědčí vyšší teplota, neprospívá jim ani světlo. Proto je určitě nenechávejte vystavené v průhledných lahvích někde na lince, ale schovejte je raději na tmavší místo, či (pokud to daný druh vyžaduje) rovnou do lednice.
6.3.2017 Ing. Málková Hana Články, Recepty a výživaV rámci zdravého stavování trávíme v kuchyni poměrně dost času.
Na co myslet, aby nás od našich cílů neodradily bolavá záda a špatné pohybové návyky?
Celý článek 11.3.2021
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.
Celý článek 6.11.2024
Internet je boží věc. Najdeme tam do pár vteřin všechno, co jsme o stravě chtěli vědět.
Nebo možná skoro víc, než bychom potřebovali a vědět vůbec chtěli.
Celý článek 2.11.2024
Vaření jídel v jednom hrnci je v podstatě staré jako lidstvo samo. Archeologické nálezy dokladují tento způsob přípravy do doby před 16 tisíci lety.
Vlastně se není co divit. Pokud jste žili jako nomádi, těžko jste mohli mít široce vybavenou kuchyni s mnoha pánvičkami, hrnci, pekáči a několika plotýnkami.
Celý článek 29.10.2024
S podzimními dny opět rozjíždíme náš volný cyklus „proměny“.
Jde o příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky, v kterých najdete nejen návody, jak na to (jak dotyčný dokázal změnit svůj život a postavu), ale také notnou dávku motivace.
Celý článek 25.10.2024
Ať už je vaším cílem zhubnout, zlepšit krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, zvýšit svalovou hmotu, mít více energie nebo zkrátka jen jíst zdravěji, tak jedno je jisté – váš úspěch začíná už v obchodě, v kterém nakupujete potraviny.
Přesně tam začínáte rozhodovat, zda svých cílů dosáhnete nebo ne, protože to, co nakoupíte, se poté promítnete do vašeho jídelníčku.
Celý článek 21.10.2024