Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Proč jdou kila při hubnutí někdy nahoru?

Stává se to poměrně často (jak jsem posléze zjistil), ale samotného mne to v první chvíli vyděsilo…

Jíte o něco méně, dodržujete pohyb, vydáte více kalorií, než přijmete, a stejně jdou najednou po měsících snižování váhy kila zase nahoru. Jak je to možné?

V určité fázi mého hubnutí se mi náhle pokles kilogramů zpomalil, poté zastavil. A pak mi váha skočila o kilo nahoru, o dvě, pak zas o kilo dolů… Možná to také znáte a možná jste jako já podnikli cestu za poznáním, proč tomu tak je. Pro ty, kteří se po odpovědi nepídili, bych rád shrnul své laické poznatky.

Nejprve nutno říct pár slov úvodem. Během hubnutí hraje roli hodně faktorů – kdy se vážíme, jak často, jestli jsme před vážením nic nejedli a nepili, jinou hmotnost máte ráno, a jinou večer.

  • Ale předpokládejme, že se vážíte vždy ráno po návštěvě WC, váha stojí vždy na stejném místě, takže veškeré podmínky se nemění a jsou stabilní. Jíte, jak máte, cvičíte. I tak ale máte při dodržování všech rad pro snižování váhy o kilo, dvě víc.

Zdravotní problémy

Jedna z prvních věcí, jež jsem se na internetu dočetl o tomto fenoménu přibírání dvou tří kil při procesu hubnutí, mi připomněla knížku Tři muži ve člunu. Tam se hrdina diví, proč netrpí samovolnými potraty. A já zjistil, že podobné výkyvy váhy má na svědomí třeba menopauza. Tak to prr, jak by u mne mohla hrát roli menopauza? Ale ono existuje oněch zdravotních možností daleko víc.

Jestliže vezmeme v potaz zdravotní rizika, pak za přibírání na váze by mohla i nemocná štítná žláza. Případná kila navíc mohou mít na svědomí i léky na deprese, tlak, antikoncepce, hormony.

Zadržování vody

Jednou z možností je, že jíte moc slaná jídla a tělo pak zadržuje vodu. Poznáte to tak, že méně často chodíte na malou (což pány s prostatou může sice na čas potěšit, ale zadržování vody v těle taktéž není žádný plezír) a máte pocit, že vám otékají nohy – voda se samozřejmě dostává pod vlivem gravitace dolů do nohou. Zde stačí omezit sůl.

Existuje však i druhý důvod, proč tělo zadržuje vodu. Paradoxně proto, že hodně pijeme. Každé tělo je nastaveno jinak, a pokud do něj přichází více vody, začne ji tělo ukládat. Jistě, všude se dočtete, že máte vypít za den dva až tři litry vody. Je to nesmysl. Vypijte jen tolik, abyste se necítili přepití. Některým lidem stačí za den litr, litr a půl tekutin a tělo jim funguje v oblasti využití a vylučování vody skvěle. Najděte si svou optimální rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin, bez ohledu na „třílitrová“ doporučení.

Nadměrná aktivita

Stejně jako s nadbytkem vody je tomu i s nadbytkem cvičení. Tělo by mělo mít čas na odpočinek a při nadměrné námaze hrozí, že se do těla začne vyplavovat tzv. hormon stresu, kortizol. Tělo se pak cítí v ohrožení z neustálého napětí a připraveno na boj začne ukládat tuky nebo jen tuky přesouvá z místa na místo. Ve větší míře pak může i ničit svalovou hmotu, bránit účinkům testosteronu, odvápňuje kosti.

  • Jakmile tedy začnete pociťovat po nadměrných cvičeních delší pocit únavy, nechuť ke sportování, bolí vás svaly, šlachy a klouby, je načase cvičení omezit, více odpočívat, dát si den dva od cvičení pauzu. (Někde radí i týden odpočinku od namáhavějších aktivit.)

Tvorba svalů

Jedna ze základních pouček, jež mi hned nedošla, zní, že svalová hmota něco váží a rozhodně váží víc než tuk. Při patřičném pohybu (a při dodržení vaší optimální tepové frekvence – každý ji žel má jinou) se zjednodušeně řečeno tuk v těle přeměňuje na svaly. V určité chvíli se pak může stát, že nabýváním svalové hmoty v podstatě přiberete, že svaly váží víc než doposud odbouraný tuk. Proto se většinou na sledování postupu při hubnutí nedoporučuje vážení, ale měření – v pase a přes boky. Tam nejlépe zjistíte, zda tuk mizí.

Časté vážení a počítání kalorií, stres

Ano, i to může být důvodem nabírání kil. Dostanete se do stavu stresu, a v něm opět tělo funguje podobně, jako při nadměrné námaze. Začne tuky ukládat. Ovlivňuje nás ale i stres z okolí, nervozita, spěch.

Nedostatek spánku

Ze stejného ranku jako stres je i dlouhodobý nedostatek spánku. Pak se totiž opět zvyšuje hladina inzulínu a kortizolu v krvi, a jak jsme se již poučili, způsobuje to co? Způsobuje to ukládání tuků. A navíc nárůst hormonů podporujících chuť k jídlu. Takže když budete málo spát, budete mít častěji hlad, méně energie a zpomalený organismus.

Alkohol

Ach ano, všude se mluví o metle alkoholu při hubnutí. Ano, jde o prázdné kilojouly navíc, ale všimněte si, že se vždy píše jen obecně alkohol, aniž by se rozlišovalo. On je totiž rozdíl, jestli si dáte pivo desítku, víno, nebo tvrdý alkohol. Jako je rozdíl, jestli si dáte deset piv, nebo jen dvě, či zda vína vypijete litr za večer, případně jen dvě deci.

Někteří doktoři dokonce doporučují pravidelnou konzumaci malého množství alkoholu (Znáte to jako vtip z Limonádového Joea: „Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství.“) – pro muže doporučují tři, pro ženy dvě piva denně, nebo (nikdy současně, prosím!) dvě až čtyři decinky vína, případně (jenom) štamprličku likéru, či slivovičky.

Závěr

Takže nám z toho suma sumárum vyplývá staré dobré a známé – všeho s mírou. Jak při cvičení, tak v jídle (kdy je důležitý pravidelný stravovací režim), alkoholu, při odpočinku, spánku, ale i při měření se.

  • Místo každodenního vážení se zkuste vážit se jednou týdně, ve stejný den po ránu – nebudete hnedle vystresovaní, když vám váha poskočí nahoru a dolů. Vězte, že skoky ve váze o dvě tři kila nahoru nebo dolů jsou normální a určuje je více faktorů.
  • Rovněž pak jednou týdně měřte svůj pas a boky – na tom totiž nejlépe poznáte, zda jdou tuky pryč a tvoří se svaly, nebo je problém někde jinde.
  • Nesmíme zapomínat na pravidelný odpočinek – jak po cvičeních, kdy se doporučuje třeba i den dva bez cvičení, tak co se týká pravidelného spánku.

Inu, tolik asi jsem vyčetl. Jak se kdo prakticky zařídí (včetně mě), to už je na každém z vás (nás).

Jan Lipšanský

Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.

4.5.2017 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážně

Z archivu

Cecílie Jílková: Raw strava. Lék nebo hladovění?

Když jsem před několika lety vyzkoušela raw stravu, zažila jsem mnoho překvapení.

Zjistila jsem, že vlastně ještě nejsem tak stará, aby mě už bolela kolena, pozorovala jsem, jak se zkracuje doba mého spánku a jak mizí odpolední únava, bolesti hlavy i kilogramy nadváhy. Raw strava mi pomohla od chronických trávicích problémů a nikdy jsem neměla vyšší imunitu.

Celý článek 9.5.2016

Související články

Kopíruj položky v jídelníčku i celé denní doby

Ušetři čas při opakujících se zápisech a použij nové kopírování jednotlivých položek z celého dne do dnů nastávajících.

Celý článek 18.3.2025

Výživový poradce Pavel Furch: Překročení redukčního příjmu kalorií – co s tím?

Mnoho z vás si poctivě hlídá kolečka celkového kalorického příjmu či jednotlivých makroživin, ale někdy se stane, že se to celé trochu splaší.

Zapomenete si to ohlídat a rázem nevěřícně koukáte na to, jak kolečka namísto uklidňující zelené barvy září v barvách červených. Zahodili jste celou svoji snahu?

Celý článek 17.3.2025

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jíte pořád to samé dokola? Přináším tipy pro konzervativní strávníky

Ve své nutriční poradně vídám ve spojitosti se stavováním mnoho různých typů lidí. A každému se dá vyhovět…

Někteří lidé potřebují v jídle pestrost, variabilitu, pořád něco nového a nemají rádi v jídle nudu.

Celý článek 14.3.2025

Vylepšení stávající funkce mazání záznamů v Kalorických Tabulkách je tu

Chybami se člověk učí. To platí i pro sestavování jídelníčku. To je důvod, proč jsme v aplikaci Kalorické Tabulky pro iOS vylepšili mazání chybných zápisů. 

Celý článek 11.3.2025

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Přírodní zdroje důležitých vitamínů a minerálů

Dnes tolik populární doplňky stravy se jistě vyplatí během zimních měsíců nebo při určitých druzích onemocnění, případně při zvýšené námaze.

Během většiny roku a za běžných okolností máme však dostatek možností, jak doporučených denních dávek dosáhnout přirozeně.

Celý článek 9.3.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner