Bílkoviny jako fenomén dnešní doby?
Kdo se začne trochu více zajímat o stravování, tak zjistí, že právě bílkoviny jsou v této souvislosti velmi často skloňované a vychvalované.
A to samozřejmě právem…
Zima je často stavěna do pozice toho „špatného“ ročního období, ze kterého je potřeba se otřepat.
Přitom stačí chtít a zima bude mít tak úžasný potenciál, kterého lze využít!
Kde jsou ty doby, kdy se děti po cestě do školy koulovaly, sněhu bylo všude spousty, školní hřiště byla plná sněhuláků a děti měly o pohyb a zábavu postaráno. Poslední roky už zima ve městech není, co bývala. Jsme stále více zavření ve vytopených bytech, budovách, kancelářích a teploty se pohybují stále více jen nad bodem mrazu. Naše imunita, termoregulace a metabolismus leniví. Naše plíce dýchají vzduch v zatopených prostorách, které se často jen hemží nejrůznějšími bakteriemi a viry. A pak už je to jen krůček k propuknutí nemoci…
Pokud přijde řeč na posílení imunity, ozdravění těla a očistu, většinou spadá všechna mediální pozornost na jaro. Jaro je období, kdy se všichni jako na povel zaměříme na to, jak se doslova vzpamatovat po zimě, znovu navrátit ztracenou sílu, zase začít fungovat po lenivé zimě. Já to ale vidím jinak.
Pak dostane průměrná zima, která je spíše strašákem nejrůznějších respiračních onemocnění, úplně jiný rozměr. Pobyt v mrazivém prostředí hor má na naše tělo hned několik blahodárných účinků a to jak z fyzického, tak psychického hlediska:
V nízkých teplotách má náš organismus mnohem vyšší nároky na energii a tekutiny, než v běžných dnech. Z toho důvodu bychom nikdy neměli vynechávat snídani a ani pořádnou dávku neslazených tekutin. Hladové tělo totiž snadno prochladne. Než tedy vyrazíte ven, ať už je to na běžky nebo jen na procházku, vždy si dopřejte vydatnou a ideálně teplou snídani.
Myslete na to, že i když např. lyžujete a nepociťujete hlad, tělu mohou dojít energetické zásoby, proto nezapomínejte – a to hlavně u dětí – na svačiny.
Hotely a penziony často nabízejí polopenze, to ale neznamená, že byste měli vynechávat oběd. Klidně i lehčí, ale teplý oběd je opět zahřívacím bodem v rámci mrazivého dne. Dopřejte si lehký zeleninový vývar pro doplnění tekutin a poté například těstoviny, které dodají energii na odpoledne.
K obědu se promíjí i hříšnější pokrmy, protože je zcela určitě spálíte odpoledním programem. Výhodou hor je vyšší energetický obrat, proto se nebojte dát i třeba to, co si za běžného režimu z dietních důvodů nedopřejete.
Večeři si dopřejte komplexní (bílkoviny + sacharidy + tuky), nezapomínejte na doplnění polysacharidů, které pomohou tělu zregenerovat, ale pořád myslete na racionální stravu. Na večeři se teprve ukáže, zdali jste poctivě jedli a pili po celý den a případně se z toho poučte do dnů následujících.
Celý den myslete na to, že je potřeba doplňovat tekutiny, které na horách z těla mizí jak pára nad hrncem. Nevýhodou je, že tělo nám často nedává signály žízně nebo je neslyšíme, i tak bychom měli ale pravidelně pít po celý den a nedohánět to jen večer.
Pozor si dejte na jakékoliv alkoholické nápoje, které nejen, že ještě více dehydrují, ale vytváří falešný pocit tepla! Jeden půllitr piva či jedna sklenka vína jsou rozumnou mírou a v pořádku. Větší konzumace může být ale životu nebezpečná a to zejména pokud jste na horské túře či běžkařském výšlapu.
Snažte se trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu a kompenzovat tak čas, strávený prací uvnitř. Postupně zjistíte, jak blahodárně na vás tyto doslova ozdravné pobyty působí – aktivně si odpočinete, nebudete tak nemocní, budete více otužilí, zrychlí se vám metabolismus a energetický obrat, zformuje se vám postava, zhubnete nějaké to kilo a to vše naprosto přirozeným způsobem… Co víc si ještě přát?
21.1.2018 RNDr. Bebová Michaela Články, Jak si udržet zdravíKdo se začne trochu více zajímat o stravování, tak zjistí, že právě bílkoviny jsou v této souvislosti velmi často skloňované a vychvalované.
A to samozřejmě právem…
Celý článek 19.11.2022
Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.
Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?
Celý článek 10.11.2024
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.
Celý článek 6.11.2024
Internet je boží věc. Najdeme tam do pár vteřin všechno, co jsme o stravě chtěli vědět.
Nebo možná skoro víc, než bychom potřebovali a vědět vůbec chtěli.
Celý článek 2.11.2024
Vaření jídel v jednom hrnci je v podstatě staré jako lidstvo samo. Archeologické nálezy dokladují tento způsob přípravy do doby před 16 tisíci lety.
Vlastně se není co divit. Pokud jste žili jako nomádi, těžko jste mohli mít široce vybavenou kuchyni s mnoha pánvičkami, hrnci, pekáči a několika plotýnkami.
Celý článek 29.10.2024
S podzimními dny opět rozjíždíme náš volný cyklus „proměny“.
Jde o příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky, v kterých najdete nejen návody, jak na to (jak dotyčný dokázal změnit svůj život a postavu), ale také notnou dávku motivace.
Celý článek 25.10.2024