Nejlepší cvičební videa na internetu, podle kterých můžete cvičit zadarmo, a rady odborníka, jak si u toho neublížit
Nedokážete se během prázdnin, kdy probíhá méně veřejných lekcí, přinutit sám/sama ke cvičení?
Pak zkuste některé z volně dostupných cvičebních programů na internetu.
Pokud potřebujete k pravidelné pohybové aktivitě svého trenéra či skupinu, můžete využít jako „sparing partnera“ v čase dovolených videa na internetu. Je jich tam bezpočet. Liší se samozřejmě kvalitou. Vybrali jsme pro vás pár tipů, které prověřil nejen čas, ale také instruktorské oko. Jen nezapomeňte, že v případě, kdy se cvičením začínáte nebo se k němu vracíte po mnoha letech, je lepší pro pár prvních lekcí odborný dozor.
„Chtěli jsme vytvořit něco naprosto unikátního a ukázat lidem, že i ty nejlepší věci v životě mohou být zadarmo. Dali jsme dohromady tým sportovců a fitness influencerů, kteří do toho šli s nadšením a chtějí lidi zvednout z gauče a rozhýbat je. Projekt je zcela nekomerční, naším cílem je rozhýbat celou republiku a ukázat lidem, že cvičení může být i zábavné a dostupné každému. Já osobně jsem si tím splnila svůj životní sen.“ prozradila Andy Pavelcová, autorka projektu a také autorka publikace První a poslední fitness kniha.
Gilad Janklowicz
Zahraniční fitness legendou je pak sympaťák Gilad Janklowicz, jehož program Bodies in Motion sledují diváci více jak třicet let. Ano, začal mnohem dřív, než se objevil fenomén YouTube. Na jeho cvičení si možná pamatujete i z vysílání televize v devadesátých letech. Přiznám se, že jako mladá jsem si úplně nedocenila jeho metodiku – připadalo mi to trochu nudné. Měla jsem potřebu trdlovat poněkud kreativněji. Ale dnes bych se podepsala pod to, co tehdy řekla jedna zkušenější instruktorka: „Má to skvěle propracované a zbytečně se nepředvádí.“
Zkrátka jeho program jako ideální pro širokou veřejnost na ono domácí cvičení. Právě ta jednoduchost, jež je pro domácí cvičení žádoucí, jej zřejmě udržela na výsluní. Svou roli sehrálo jistě i kouzelné prostředí, v kterém jsou videa natáčena. Mimochodem, vše pochopíte, i když třeba úplně nejste angličtinář.
Adriene
Pokud vás oslovila nyní velmi populrní jóga, nebudete zklamáni z opravdu skvostných videí sympatické dívčiny (a jejího přihlížejícího zvířecího společníka) Yoga With Adriene. Máme zjištěno, že krásně propracovaná a nápaditá videa sleduje pro inspiraci i řada profesionálních lektorů.
Co si o cvičení podle videí na YouTube myslí instruktorka Soňa Blažková?
„I já sama hledám na internetu/YouTube inspiraci pro své lekce. Problém je v tom, že stejně tak jako u všech věcí, jež jsou dostupné na sítích, může zde zveřejnit v podstatě kdokoliv cokoliv. Vy sami pak musíte poznat, jestli jsou dané informace správné.
Jak u cvičebních videí poznat, co je dobré (a nebylo vám a vašemu tělu k neprospěchu), pokud nemáte dostatek odborných znalostí, tj. zkrátka pokud jste „jen“ laik? Doporučila bych, aby hlavním ukazatelem vámi zvoleného programu nebyla největší sledovanost, která bohužel často nemusí jít ruku v ruce s kvalitou. Spíš bych vybírala kanály, programy, kde se nejen cvičí, ale kde vám zároveň alespoň v základu vysvětlí techniku jednotlivých cviků a dostanete i další informace, např. o intenzitě, frekvenci cvičení. Pokud vám některé cviky, pohyby, nejsou příjemné nebo jsou dokonce velmi bolestivé, nedělejte je. Tělo je velmi inteligentní a samo dokáže rozpoznat, co pro něj není dobré. Právě bolestí vám vysílá signál, že něco není v pořádku. Mně například vyhovuje POPSUGAR Fitness, kde je poměrně široká nabídku různých druhů cvičení, kvalitní technika provedení i informace, co a jak.
A pozor: Ideální by bylo minimálně jednou (nejlépe víckrát!) navštívit také buď trenéra nebo skupinovou lekci, kde dostanete základní informace o tom, co, jak a proč cvičit. Zároveň vás tihle profíci můžou i opravit a zkorigovat tak, abyste si správnou techniku zafixovali a mohli pak v klidu správě cvičit i doma. I u cvičení je potřeba přemýšlet. Přeji šťastnou ruku při výběru cvičebních programů.“
Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.
V posledním roce se cvičení z tělocvičen, fitnesscenter a sportovišť přesunulo do online světa, čímž se zvýšily nároky na naši vlastní motivaci a disciplínu.
Na druhou stranu se nám ale otevřela nečekaná příležitost mít naše oblíbené lektory přímo „pod nosem“, v našich domácnostech.
Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.
Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Mnoho z vás, kteří se pouští do hubnutí, si klade otázku, zda k tomu je nutný pohyb.
V zásadě není, jelikož zhubnout můžeme i bez pohybu prostřednictvím kalorického deficitu a díky tomu mohou hubnout i ti, kdo se z různých (zejména zdravotních) důvodů hýbat nemohou.
Hlídáte si jídelníček a životní styl pomocí aplikace Kalorické Tabulky? Zkoušíte přidávat pohybové aktivity, ale nikdy u svého předsevzetí nevydržíte? Jedním z důvodů může u žen být, že se při běhu či cvičení necítí zkrátka dobře – prsa skáčou a pohyb bolí.
Snadnou pomocí je v takovém případě výběr vhodné sportovní podprsenky. Bohužel takovou „maličkost“ řada žen stále podceňuje.