Vlastimil Harapes: Měl jsem dlouho problém s vyjadřováním emocí
Významný český tanečník, choreograf, herec, režisér a pedagog Vlastimil Harapes je čestným předsedou Českého hnutí speciálních olympiád již od jeho vzniku v roce 1990.
A je jím dodnes…
Díky své funkci se Vlastimil Harapes během prázdnin 2019 zúčastnil jako hlavní rozhodčí První letní olympiády Euroinstitutu, kde vznikl tento krátký rozhovor.
Na úvod je nutné dodat, že v rámci speciálních olympiád i tuto akci organizovala střední škola pro mentálně handicapované. Půvabné na tom je, že se soutěží v kategorii sjednocených sportů, kdy společně v jednom týmu spolu nastupují sportovci s mentálním postižením a hráči bez handicapu. I když i tady se rozdávají medaile, hlavním smyslem je vést žáky z domovů pro osoby se zdravotním postižením k pohybu. Populární tanečník a choreograf bedlivě posuzoval výkony všech soutěžících, nezapomněl ocenit obdivuhodné výkony a dokonce všem sportovcům na závěr zazpíval.
Jak jste se vlastně dostal k účasti na speciálních olympiádách? Zakladatelky Českého hnutí speciálních olympiád, paní doktorka Martina Středová a Olga Kurzová, často chodily na moje představení. A když hnutí zakládaly, přizvaly mě, abych se stal čestným předsedou. Souhlasil jsem, a netušil, že moje mise přetrvá přes čtvrt století.
Jako tanečník a choreograf jste spolupracoval také například s kulturním centrem pro lidi s mentálním postižením Studio Oáza… Měl jsem dlouho problém s vyjadřováním emocí při vystoupení. Trvalo mi nějaký čas, než jsem se k tomu dopracoval. Handicapovaní umělci mi ukázali, jak jednoduché to je. Když sledujete jejich pohybové představení, vidíte zhmotněné emoce. Radost a energie by se dala ždímat.
Na střední škole Euroinstitut vede kurzy taneční terapie pan doktor Veleta. Znáte se s ním S Petrem Veletou se znám z profesního života, je také asistentem režie Národního divadla. Taneční terapie je součástí speciální pedagogiky. On je v tomto oboru opravdu špička. Vím i o tom, že u vás v Euroinstitutu jeho kurzy slaví zasloužený úspěch.
Nejpopulárnější diety a jejich klady a zápory jsme si shrnuli v samostatném článku, kde zazněly takové pojmy jako Atkinsova dieta (nesprávně často označovaná jako Atkinsonova) nebo Cambridge dieta.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.
Vaření jídel v jednom hrnci je v podstatě staré jako lidstvo samo. Archeologické nálezy dokladují tento způsob přípravy do doby před 16 tisíci lety.
Vlastně se není co divit. Pokud jste žili jako nomádi, těžko jste mohli mít široce vybavenou kuchyni s mnoha pánvičkami, hrnci, pekáči a několika plotýnkami.
S podzimními dny opět rozjíždíme náš volný cyklus „proměny“.
Jde o příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky, v kterých najdete nejen návody, jak na to (jak dotyčný dokázal změnit svůj život a postavu), ale také notnou dávku motivace.