Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak začít s otužováním v ledové vodě?

Je to o rozhodnutí a tréninku.

Možností, jak se v zimě tužit, je mnoho. A asi se shodneme, že saunování už znáte…

Při něm teplo střídá chlad. Jo, po tom se vždycky cítím fajn. Jiný, “větší fajn”, nastává v situaci, kdy teplo vynecháte. Vlastně jen na první pohled. Pokud je sauna něco, co už znáte a toužíte po dalším levelu, pak jsou tyto řádky právě pro vás.

Možná je ve vašem okolí někdo, kdo se v zimě otužuje v ledové vodě. Říkáte mu blázen, nebo vás inspiruje? Tady to začíná. První selekce. Pojďme se tedy pobavit o tom, proč to lidé dělají.

Jak začít s otužováním v ledové vodě?

NASA zkoumala eskymáky a šerpy, aby astronauti mohli vydržet déle v extrémně chladném kosmickém prostoru. Všichni vrcholoví sportovci často chodí po tréninku do ledových kádí, aby rychleji regenerovali. Ano, dělají to ti nejlepší. Dělali to už dávno, dříve, než byl Wim Hof (držitel několika rekordů v oblasti chladu), než se začalo chodit v trenýrkách na Sněžku. Proč si myslíte, že Michael Phelps (americký plavec, držitel 28 olympijských medailí) zvládl spálit 12 000 kalorií a vědci říkali, že to není možné? Trénoval ve studené vodě.

Nabízí se otázka, zda-li se potřebuje běžný člověk chodit otužovat do rybníka nebo ledové vody. Já myslím, že ne. Ale mohl by. Pokud cítí, že je zdravý a chce být silnější a odolnější. Co to znamená zdravý? Určitě se nedoporučuje otužovat v ledové vodě, pokud máte jakékoliv onemocnění nebo se necítíte dobře. Některé studie naopak píší, že pokud cítíte první příznaky nemoci a máte např. mírně zvýšenou teplotu, dá se bacil ještě v první fázi přebít právě studenou vodou (teplota co nejblíže 0°C). Osobně jsem tuto variantu vyzkoušel zatím jednou a zabrala. To však neznamená, že zabere vám.

Výhod pravidelného otužování je hodně, ale není to pro každého. Jde o práci s nekomfortem, s dechem, s rituály před samotným ponorem. Taky je rozdíl, jestli jste introvert, nebo extrovert. A jak se dokážete před vstupem do vody uvolnit.

  • Není také úplně jednoduché si pak oblékat ponožky, když necítíte nohy ani ruce.

Pravidelné otužování ve studené vodě vám ale může pomoci s prokrvením těla, zlepšením imunity a nastartováním metabolismu. Právě aktivace hnědého tuku při otužování pomáhá efektivněji spalovat. Zjednodušeně řečeno: Hnědý tuk je tuk, který nám pomáhá spalovat bílý tuk pomocí termogeneze – tvorby tepla. Tento tuk mají např. novorozenci, proto se při chladu nedokáží tolik třást jako dospělí. Postupem času ho jako dospělí ztrácíme.

  • Samozřejmě výhod je více. Při otužování v ledové vodě se mimo jiné často překonáváte, tudíž posilujete i psychickou odolnost.

Každopádně, určitě se nemusíte otužovat každý den, tak jako to dělají profesionální atleti. Vše má své zdravé pojetí. A každé tělo reaguje jinak. Takový společný ponor do rybníka s přáteli jednou týdně může být ale slibný začátek. No a pokud takové přátelé ještě neznáte, tak věřte, že existují, stačí hledat.

Uvažujete po přečtení článku, že si vše zkusíte v praxi? Bezpečnou variantou je začít s otužováním v chladné vodě pod dohledem zkušeného odborníka na specializovaném kurzu, kde se dovíte i nezanedbatelné množství dalších relevantních informací z nejnovějších studií.

Poznámka redakce:

Fotografie v článku je pouze ilustrační. Otužování u nás často probíhá v potoce či bystřině, takže se není třeba ledu bát, vzkazuje organizátor podobných akcí.

Mgr. Havlík Michael

michaelhavlik.cz

Mgr. Michael Havlík, ACC, je dlouholetým atletickým koučem a držitelem světové certifikace koučování ICF. Působí jako trenér v Theragym, vede odborné kurzy a workshopy se zaměřením na profesní rozvoj, regenerační a tréninkové metody.

26.1.2020 Mgr. Havlík Michael Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Zuzana Švédová: Jak si vyšperkovat zimní jídelníček

Zima, to je období ztišení se, přiblížení se ke svým kořenům, zaobírání se vlastním nitrem.

Člověk se více stahuje do sebe, aby pak na jaře opět rozproudil sílu, která se mocní s přibývajícím sluncem, prodlužujícím se dnem, teplem, jež nás vybízí užívat darů přírody vůkol.

Celý článek 18.1.2020

Související články

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Záměrné pauzy v procesu hubnutí

Protože nás čeká období letních dovolených, považuji za ideální čas věnovat se tématu záměrné několikadenní pauzy v procesu hubnutí.

Vítejte tedy u dalších postřehů z mé nutriční poradny.

Celý článek 12.6.2025

Celý článek 6.6.2025

O kaloriích nevážně: Historické omyly týkající se jídel

Když se v knize z 10. století opře král na hradě o okenní sklo, je vám jasné, že autor ví o historii houbeles. A podobně je tomu s jídly.

Jako byste v takové knize třeba napsali, že si král Karel IV. dal k řízku brambory a dochutil je majonézou. Nechám vás chvilku hádat…

Celý článek 31.5.2025

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS., o zajímavém paradoxu: Hubnutí díky navyšování objemu jídla nebo energetického příjmu

O tomto tématu chci napsat už dlouho, protože se se zmíněným jevem setkávám v mojí nutriční poradně velmi často.

Jde o to, že určitá skupina lidí opravdu potřebuje začít jíst více (a samozřejmě často ruku v ruce i kvalitněji), aby začala zdravě hubnout.

Celý článek 28.5.2025

Trenér Tomáš Bartoš: Domácí cvičení – výhody a nevýhody, sestavení tréninkového plánu a vhodné cvičební pomůcky

Cvičení doma se stává stále oblíbenějším způsobem, jak dosáhnout svých fitness cílů.

Ať už chcete zhubnout, nabrat svaly nebo si jednoduše udržet zdraví a cítit se dobře, správný přístup je klíčový.

Celý článek 25.5.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner