Petr Fridrich: Smích jako sport aneb proč bychom se měli často smát
Možná vás nikdy nenapadlo smát se jen tak bez důvodu – brát smích třeba jako aerobní cvičení…
Ale rozhodně to stojí za to vyzkoušet.
Posledních pár týdnů se veškeré zpravodajství zaměřuje na problematiku koronaviru.
A i když už se tím cítíme někdy doslova přesyceni, přinášíme vám také několik informací, které by vám mohly pomoci z nepříjemné situace vytěžit maximum pro své zdraví a pohodu.
Jsme velmi potěšeni, že uživatelů aplikace www.kaloricketabulky.cz v těchto náročných dnech neubylo. Naopak – hojně se připojují do našich uzavřených skupin na facebooku (odkazy na konci článku) a dál zde sdílejí své recepty a tipy ohledně nastavení.
To, že zájem o zapisování jídelníčku neklesá, nás utvrdilo v názoru, že udržování rituálů i v netypických situacích má svůj význam. Dokonce možná ještě větší, než v „obyčejných“ všedních časech, neboť hodně lidí pochopilo, že výjimečný režim jim dává příležitost zabývat se věcmi, na které před tím podle nich nebyl čas… A že jim to přináší vnitřní klid.
O odborný názor jsem požádali Doc. MUDr. Martina Matoulka, Ph.D., předsedu České společnosti tělovýchovného lékařství, jenž působí na III. interní klinice 1. LF UK a VFN Praha.
„Možná je nyní ten pravý čas dokonale se poznat a začít monitorovat jídlo a nápoje, které konzumujeme. Zjistit, jak jsme na tom doopravdy. Není cílem držet nějaké redukční diety a hubnout. Při omezení pohybové aktivity by to bylo na úkor aktivní tělesné hmoty, což by dlouhodobou prognózu moc nezlepšilo. Ale určitě je nyní dost času jídlo převážit, pravidelně zaznamenávat a začít trochu rozumět tomu, co jíme a hlavně proč jíme. K záznamu lze použít aplikaci Kalorické tabulky (odkaz na návod), které jsou v základní verzi zdarma, což je pro běžného uživatele dostatečné. Můžete si je propojit do účtu na portálu www.casprozdravi.cz, kde lze zadávat i další hodnoty, jako jsou např. glykémie nebo krevní tlak, a tak začít sledovat své parametry. Napojit je možné i zařízení pro monitorování pohybu – chytré hodinky nebo náramky a propojit je buď přímo nebo přes Google fit či Apple Health,“ říká zkušený odborník.
Dle docenta Matoulka má skoro 60 % dospělé populace nadváhu a obezitu. Karanténa a omezení množství volných aktivit může ovšem nastartovat i pozitivní změnu uvědomění si, co je důležité, a co méně. A že zdraví je zcela zásadní. Zároveň připomíná, že velmi žádané jídelníčky na míru nemusejí v praxi každému vyhovovat. Už třeba proto, že každý má jiné „chutě“.
„Pohybová aktivita je univerzální lék proti stresu. Procházka svižnou chůzí ve slunečném počasí může být ovšem velmi prospěšná z mnoha důvodů. V těchto problematických dnech minimálně odpadá problém, že na ni není čas, protože z práce chodíme většinou přímo domů,“ tvrdí docent Matoulek, který naši aplikaci doporučuje i svým pacientům.
Zmíněný odborník na hubnutí je přesvědčen, že nyní máme ideální příležitost uvědomit si, kdy saháme po jídle z hladu, a kdy jen prostě z chuti či ze stresu.
Ve spolupráci s ním nabízíme také pět bodů, které byste měli mít v těchto nestandardních podmínkách na paměti:
Náš tip
Tým Kalorických tabulek je stále s vámi. Připravili jsme pro vás již praktické tipy sympatické psycholožky Katarína Bradáč.
Kolega Jan Lipšanský v rámci své rubriky O kaloriích nevážně sepsal článek o důležitosti správných hygienických návyků, kde najdete také ilustrační video naší spolupracovnice MUDr. Marie Skalské, jak si dobře mýt ruce, což je v těchto dnech opravdu klíčové. Nechybí ani návod na provizorní roušku. Mimochodem, roušky šije celé Česko, včetně nás. A určitě je v pořádku, že se snažíme ochránit především ty, kteří stojí v první linii.
Připravujeme také recepty na jednoduchá jídla, která zvládnou i tatínkové, kteří jsou doma s dětmi, zatímco manželky chodí do práce. Věříme, že vás potěší i prověřené tipy na knihy, jež vám mohou pomoci dodržet vaše odhodlání pro změnu životního stylu. Vše najdete v nejbližších dnech na blogu.
A nezapomínáme ani na výše doporučovaný pohyb. Na našem facebooku (odkaz) pravidelně zveřejňujeme jednoduché tipy od instruktorů z celé republiky, které by vám mohly pomoci překonat nejen dočasná omezení, ale také objevit chuť zařadit do svého režimu zdravé pohybové návyky. Postupně budeme přidávat podobné věci také na náš blog, by byla lépe dohledatelná. Už nyní se můžete podívat na kratičká videa od Katky Masopustové.
Dobře si jména lektorů, s kterými se vám v těchto časech cvičí dobře, zapamatujte. Jistě je potěší, že je, až se situace stabilizuje, navštívíte na jejich lekcích osobně. V podstatě zažíváme výjimečnou příležitost poznat jejich styl z pohodlí domova. Řada z nich by za normálních okolností své know how v podobě kvalitních videí takto volně nepustila…
Závěrem
Radujme se z každé nevšední příležitosti naučit se něco nového, buďme vděční za zdraví a pomáhejme těm, kteří třeba tolik štěstí v danou chvíli nemají. My jsme tu každopádně s vámi. Ať už tady na blogu nebo na facebooku, kde každý den reagujeme na vaše podněty.
Možná vás nikdy nenapadlo smát se jen tak bez důvodu – brát smích třeba jako aerobní cvičení…
Ale rozhodně to stojí za to vyzkoušet.
Celý článek 9.3.2020
Ušetři čas při opakujících se zápisech a použij nové kopírování jednotlivých položek z celého dne do dnů nastávajících.
Celý článek 18.3.2025
Mnoho z vás si poctivě hlídá kolečka celkového kalorického příjmu či jednotlivých makroživin, ale někdy se stane, že se to celé trochu splaší.
Zapomenete si to ohlídat a rázem nevěřícně koukáte na to, jak kolečka namísto uklidňující zelené barvy září v barvách červených. Zahodili jste celou svoji snahu?
Celý článek 17.3.2025
Ve své nutriční poradně vídám ve spojitosti se stavováním mnoho různých typů lidí. A každému se dá vyhovět…
Někteří lidé potřebují v jídle pestrost, variabilitu, pořád něco nového a nemají rádi v jídle nudu.
Celý článek 14.3.2025
Chybami se člověk učí. To platí i pro sestavování jídelníčku. To je důvod, proč jsme v aplikaci Kalorické Tabulky pro iOS vylepšili mazání chybných zápisů.
Celý článek 11.3.2025
Dnes tolik populární doplňky stravy se jistě vyplatí během zimních měsíců nebo při určitých druzích onemocnění, případně při zvýšené námaze.
Během většiny roku a za běžných okolností máme však dostatek možností, jak doporučených denních dávek dosáhnout přirozeně.
Celý článek 9.3.2025