Saša Fraisová: Vše, co potřebujete vědět o pitném režimu
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.
Kolik tekutin skutečně potřebujeme?
Obecné pravidlo zní 30 až 40 ml na kilo. Což u mohutnějších lidí samozřejmě vydá vyšší číslo. Neznamená to vždy, že to musíme všechno vypít. Tekutiny přijímáme i potravou, v ovoci, zelenině, nebo třeba polévkách. Potíž je v tom, že spousta lidí nejí potraviny jako ovoce nebo zeleninu v syrovém stavu, proto obsah vody v potravě mají nižší. Z toho důvodu se obecně počítá s tím, co si člověk vypije. Pak samozřejmě stačí držet se na té spodní hranici výpočtu.
- U stravy bohaté na méně vhodné sacharidy, s nízkým obsahem ovoce a zeleniny, ale taky u stravy výrazněji bohaté na bílkoviny je vhodné na pitný režim dbát trošku víc.
Jsou mezi námi lidé, kteří jsou nastavení na to, že pijí málo. A ti, kteří jsou nastavení na to, že pijí relativně hodně. Pak je nejobsáhlejší skupina – ti, kteří se můžou naučit pít, pokud dost nepijí jen proto, že na pití nemyslí. Jestliže tedy nezvládáme pít tolik, kolik říká vzoreček, a opravdu se to nedá „naučit“, není závada na našem přijímači, je to dáno naším nastavením. Ale je vhodné se snažit aspoň o to, abychom na pití mysleli a nezanedbávali ho úplně. Některým pomůže si svůj pitný režim zaznamenávat – ať už v nějaké aplikaci nebo na papír.
Je pravda, že je pití vody škodlivé?
Nebudu se rozepisovat o tom, k čemu všemu je voda dobrá. Ale dovolte pár řádek k často opakovaným tvrzením o škodlivosti vody. Pokud jste zvyklí na větší množství tekutin, není uváděné množství špatně, jestli není jiný zdravotní důvod pití omezit. Ne, každý opravdu nemá pít 1,5-2 litry a ani kapku navíc. Je pochopitelně špatně do sebe nahrnout větší množství vody naráz – ano, i čistá voda může velmi ohrozit zdraví, nebo dokonce zabít, to nepřeháním, ale pozor!, ne jen tak.
Řeč je o tom, že…
- Nemáme do sebe nahrnout větší množství NAJEDNOU (bezpečný je ještě půllitr, litr už je ale moc).
- Nemáme do sebe „nalít“ několik litrů v krátkém rozmezí.
- Nemáme se divoce prolít v horký den, když jinak nejsme zvyklí pít víc. To pak pochopitelně ke kolapsům a ohrožení zdraví vede.
Pokud pijeme třeba 4 litry za den v průběhu celého dne, je to naprosto v pohodě, jestliže se víc hýbeme, je horko, nebo jsme mohutnější. A jsme na to zvyklí.
Pít raději vodu, nebo minerálku?
Proč se někdy říká, že nemáme pít jenom vodu, ale radši minerálku? To varování je kvůli elektrolytům – když je horký den, sportujeme a hodně se potíme, tak v těle ubývají minerály (odcházejí potem, močí, navíc je „vyplavujeme“ tím, jak se proplachujeme), a pak je organismus ohrožený, jak ledviny, tak třeba srdce. V takovém případě jsou minerálky naprosto na místě.
U sportovců se často přidávají v létě přímo elektrolyty, protože se pocením při tréninkové zátěži odplaví hodně minerálů, které pak chybějí třeba i k tomu, aby srdce správně tlouklo – když to zjednodušíme.
První pomoc
V případě krize, když není po ruce minerálka, ale my se potíme opravdu hodně, je nám na omdlení, motá se nám hodně hlava (a hodně jsme se hýbali a hodně potili), si můžeme pomoct: nebojte se klidně si vodu trošku osolit i obyčejnou solí, stačí troška a asi bude potřeba přihodit i trošku cukru, ale pomůže to od nejhoršího.
V horkých dnech, které jsou u nás čím dál častější, není také ideální vyhýbat se soli u jídla. Naopak, nebojme se si v takový den více posolit (pokud ji nemusíme opravdu důsledně hlídat ze zdravotních důvodů).
FAQ
- Pít, až když máme žízeň? Ne, to je pozdě. Pocit žízně je už volání o pomoc, doslova.
- Odvodňuje kafe a čaj? Ne. Respektive, ten vliv je natolik zanedbatelný, že se o něm nemusíme bavit, pokud nepijeme kafe nebo silný černý čaj na litry (a i pak v něm přijímáme tekutiny).
- Jak poznáme, že máme tekutin akorát? Docela jednoduše podle barvy moči. Ideálně by měla být světlá, ale ještě ne úplně „voda“.
- Dá se zvyknout na to, že chodíme hodně na záchod? Ano, je to o zvyku, stabilizuje se to.
- Odrovnáme si pitím ledviny? Pokud jsou zdravé a pokud dodržíme to, o čem píšu výš, není důvod k obavám.
Co je dobré si zapamatovat ohledně pitného režimu
- Pokud jsme zdraví, není čeho se bát.
- Ideální je pít tekutiny neslazené, nekalorické.
- Pokud jsme zvyklí na slazené pití, začněme si ho postupně ředit vodou.
- Voda v ČR je jedna z nejkvalitnějších na světě (z veřejných zdrojů), takže žádné obavy v tomto směru.
- Pokud se vám samotná voda zdá „mdlá“, můžeme ji vždy dochutit kouskem ovoce, citrusy, okurkou, bylinkami…
Praktický tip na závěr
Svůj pitný režim můžete hlídat i v Kalorických Tabulkách, které všechno v průběhu dne sčítají za vás. Některým lidem vyhovuje vybarvovat si či odškrtávat na papíře políčka s počtem vypitých sklenic. Zejména ze začátku může být i takové hlídání pitného režimu k užitku.
foto: cz.depositphotos.com
Saša Fraisová
Výživová poradkyně, osobní trenérka a trenérka tanečních sportů, která se specializuje na práci s klienty s obezitou a nadváhou. Napsala na toto téma i úspěšnou knihu CHCI KONEČNĚ ZHUBNOUT, nedávno přidala další s názvem JÍST, ČI NEJÍST. Potkat ji můžete například ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami nebo samozřejmě na jejích stránkách a také na jejích lekcích tance a sportu v Centru tance Praha a v Balance Club Brumlovka.
29.8.2024
Saša Fraisová
Články, Jak si udržet zdraví, Recepty a výživa