Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Průvodce vhodnými sporty pro pacienty s křečovými žílami

Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.

Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.

Následující průvodce cvičením vám poskytne důležité informace, které potřebujete k výběru vhodného a bezpečného cvičení, pokud žilním onemocněním a křečovými žílami trpíte.

Proč mohou křečové žíly při cvičení bolet? 

Křečové žíly často způsobují bolesti a nepříjemné pocity kvůli hromadění žilní krve v dolních končetinách. Při některých typech cvičení a sportování se tento tlak může ještě zvyšovat a zhoršovat celkový stav dolních končetin. Ne každé cvičení však křečovým žilám škodí, a naopak některá cvičení mohou ve skutečnosti pomoci snížit intenzitu a frekvenci příznaků chronického žilního onemocnění a zejména žilní bolesti. Klíčem k úspěchu je najít správnou rovnováhu mezi sportovními aktivitami, které vám vyhovují a při kterých se cítíte dobře.

Sportovní a pohybové aktivity bezpečné při křečových žilách

Existuje několik různých druhů cvičení, které jsou pro křečové žíly vhodné a bezpečné. Patří mezi ně:

  • plavání
  • chůze a lehké túry, běhání při dodržení správné techniky, vhodné obuvi a sportovní komprese
  • jízda na kole
  • jóga nebo pilates
  • rotoped nebo eliptický trenažer
  • běžecké lyžování
  • golf, rekreační tanec, kroket, pétangue, frisbee

Lékaři obvykle po pacientech chtějí, aby prováděli alespoň některé z výše uvedených cvičení a fyzických aktivit. Některé z těchto typů cvičení mají další výhody (posílení kondice, imunity a krevního oběhu), stejně jako existují situace, kterých je třeba se vyvarovat. Mějte na paměti, že tato cvičení pouze ulevuje příznakům, ale křečové žíly cvičením samozřejmě nezmizí. Zbavení se křečových žil vyžaduje léčbu a ošetření v ambulanci specialisty.

Jaké jsou nejvhodnější druhy fyzické aktivity?

Plavání

Plavání a pobyt ve vodě umožňuje kardiovaskulární cvičení s nízkou zátěží, a tak pomáhá zlepšit váš krevní oběh. Je často uváděno jako jedno z nejlepších cvičení pro pacienty s křečovými žilami. Je to proto, že plavání je fyzická aktivita s nízkou zátěží bez velkého přetěžování dolních končetin. Navíc voda poskytuje mírný odpor, který může pomoci zlepšit váš krevní oběh a žilní návrat, což je důležité pro krevní oběh jako celek. Je však nutné se vyhnout plavání v extrémně teplé vodě, protože to může způsobit rozšíření žil a zhoršit stav křečových žil.

Vyzkoušejte následující cviky v bazénu, které jsou při této diagnóze vhodné:

  • aktivně plavte tam a zpět po celé délce bazénu, můžete vyzkoušet různé plavecké styly, například motýlek, prsa a znak.
  • používejte voděodolné závaží do vody, cvičení vám pomůže zlepšit svalový tonus bez stejného zatížení žil, jaké by způsobilo cvičení na souši.
  • běhejte v mělké části bazénu, abyste si dopřáli kardio cvičení s nízkou zátěží. Pokud je to pro vás příliš náročné, přesuňte se do hlubší vody, aby to nebylo tak intenzivní.
  • chyťte se okraje bazénu, abyste byli ve stabilní poloze, a začněte pohybovat nohama jako na kole.

Plavání - jedno z nejlepších cvičení pro pacienty s křečovými žilami.

Chůze

Chůze je nenáročný pohyb, která pomáhá zlepšit krevní oběh, aniž by příliš zatěžoval dolní končetiny, což je ideální pro pacienty s touto diagnózou. Kromě toho je chůze skvělým způsobem, jak si dopřát mírnou zátěž a zároveň si užít pobyt na čerstvém vzduchu. Pravidelná chůze je velmi prospěšným zvykem. Pokud nemáte žádnou jinou formu pohybu, začněte tím, že do svého dne zařadíte 10 až 15minutovou procházku. Chůze je cvičení s nízkou zátěží, které také pomáhá zlepšovat krevní oběh. Při každodenní chůzi se navíc může celkově zlepšit náladu a samozřejmě udržovat (nebo docílit) ideální hmotnost. Dbejte jen na to, abyste se vyhnuli chůzi v extrémně horkém počasí, protože to naopak křečovým žílám neprospívá. Vůbec neuděláte špatně, když si před procházkou nasadíte sportovní kompresní podkolenky nebo punčochy.

Jízda na kole je nenáročný pohyb, který může pomoci zlepšit váš krevní oběh.

Jízda na kole

Jízda na kole je další nenáročný pohyb, který může pomoci zlepšit váš krevní oběh. Jízda na kole po silnici nebo cyklostezce s nízkou zátěží může stimulovat průtok krve v nohách, posílit lýtkové svaly (aktivovat svalově-žilní pumpu) a snížit chronické bolesti způsobené žilním onemocněním. Kromě toho může být jízda na kole podobně jako chůze skvělým způsobem, jak se dostat ven a užít si čerstvého vzduchu, zhubnout a zmírnit stres. Doporučujeme používat kompresní punčochy, případně podpůrné punčochy, které vám při jízdě na kole přinesou další výhody. Stejně jako při chůzi se vyhněte jízdě na kole za extrémně horkého počasí, protože i to může způsobit další rozšíření povrchových žil a zhoršit váš stav.

Jóga

Jóga je celkově každému přizpůsobitelný, relativně nenáročný a zdraví velmi prospěšný druh cvičení. Nedovolte, aby vám stereotypy o jógových guru stály v cestě za poznáním mnoha výhod, které vám jóga může nabídnout, ať už jste mladí nebo starší. Zavedení rutinního cvičení jógy vám pomůže zlepšit krevní oběh, staticky posílit svaly, zlepšit sebeuvědomění, snížit bolesti způsobené žilními chorobami a mnoho dalšího.

Zavedení rutinního cvičení jógy vám pomůže zlepšit krevní oběh, staticky posílit svaly, zlepšit sebeuvědomění, snížit bolesti způsobené žilními chorobami a mnoho dalšího.

K dispozici je mnoho druhů jógy, od restorativní až po power jógu. Doporučujeme vyzkoušet několik z nich, abyste se rozhodli, který typ jógy vám vyhovuje nejvíce. Pokud se nebudete chtít připojit k některé z lekcí ve vašem okolí, pak existuje na internetu mnoho předem nahraných nebo online lekcí.

  • Některé formy jógy, jako například hot jóga a bikram jóga, mohou kvůli vysokému teplu vyvolat potíže spojené s křečovými žílami. Z tohoto důvodu doporučujeme cvičit jógu při běžné okolní teplotě.

Sportovní a pohybové aktivity nevhodné při křečových žilách

Upravte svůj cvičební režim tak, aby zahrnoval výše uvedená jednoduchá cvičení, a upravte jejich intenzitu tak, abyste se vyhnuli nadměrnému zatížení a abyste se cítili dobře.

Zatímco mnoho cviků při křečových žilách pomůže, jiné cviky jsou problematičtější a mohou situaci zhoršit. Zejména pohyby a cvičení s vysokou zátěží mohou stav žil na dolních končetinách zhoršit, a to nejen esteticky, ale i klinicky (zhoršení příznaků). Mezi aktivity, kterým byste se měli vyhnout, pokud máte křečové žíly, patří zejména silové sporty, vzpírání, box, squash, surfing… Žilám nevyhovují především sporty s vysokou intenzitou spojené se skoky, tvrdými dopady nebo prudkými změnami pohybu. Mezi ně patří (bohužel) i oblíbené sporty jako je tenis, badminton nebo squash nebo většina sportů míčových (například plážový volejbal). Pokud pacient trpí křečovými žilami, není pro jeho nohy příliš vhodné ani sjezdové lyžování. Při něm totiž celé váha těla spočívá na pevně propnutých nohách, navíc fixovaných celou dobu v holeni v jedné poloze. Při jízdě na snowboardu je situace úplně stejná, proto ani jeden z těchto zimních sportů není pro člověka s křečovými žilami vhodný.

Intenzivní běh a jogging

Pokud jste před vznikem křečových žil aktivně běhali, měli byste tyto aktivity omezit nebo začít běhat na měkčím povrchu a vybrat si vhodnou techniku běhu.

Posilování

Při cvičení v posilovně se soustřeďte hlavně na hrudník a paže, naopak co nejméně zapojujte dolní končetiny a částečně také břicho. Tato nežádoucí zátěž často sníží odtok krve z dolních končetin a zvyšuje nitrobřišní tlak, což může způsobit rozšíření žil nebo zhoršení příznaků. Při tréninku dbejte na správnou formu a dýchání, aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování žil. Obecně platí, že v posilovně cvičte raději s nižší zátěží, doporučuje se spíše kardio cvičení, než výkonnostní a vysoce zátěžové tréninky. Nevhodné jsou také dřepy se závažím, vzpírání nebo cvičení na posilovacím stroji na nohy.

Pokud chcete přesto tyto cviky provádět (anebo jinak pro žíly „nevhodně“ sportovat), nezapomínejte na podpůrné nebo tradiční kompresní pomůcky (punčochy, podkolenky), které mohou minimalizovat případné potíže, a měli byste je nosit po celou dobu fyzické aktivity. Existují i speciální funkční sportovní komprese, které jsou u většiny sportů dobře tolerované a vhodné.

foto: cz.depositphotos.com

Tip redakce Kalorické Tabulky

Více se o tématu dozvíte na Dni zdraví, který pořádá společnost STOB vždy třetí sobotu v říjnu. Zcela zdarma si můžete také vyzkoušet různé druhy pohybu, ochutnat dobré jídlo a užít si odborné poradenství a zajímavé workshopy. Akce se koná v Praze.

MUDr. Vlachovský Robert, Ph.D.

zilniporadna.cz

Specializace
cévní chirurgie, žilní chirurgie včetně nitrožilních výkonů
Pracoviště
II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, VASCUMED Centrum žilní chirurgie, Brno

V roce 2001 absolvoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, atestoval z chirurgie (2004) a cévní chirurgie (2011), specializovanou způsobilost pro obor chirurgie získal v roce 2010. V roce 2011 obhájil doktorský studijní program (Ph.D.) na Masarykově univerzitě. V současnosti pracuje jako zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum na II. chirurgické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně a také působí jako vedoucí chirurg v Centru žilní chirurgie VASCUMED. Je držitelem certifikátů pro operace na žilním systému pomocí laseru (2005), radiofrekvence (2009) a žilního lepidla (2013) a pro práci s ultrazvukem (2012). Pravidelně se účastní odborných akcí u nás i v zahraničí, je autorem či spoluautorem řady přednášek a odborných článků. Je členem České společnosti kardiovaskulární chirurgie (ČSKVCH), České angiologické společnosti, České flebologické společnosti, European Society of Vascular Surgery (ESVS) a European Venous Forum (EVF).

6.9.2024 MUDr. Vlachovský Robert, Ph.D. Články, Fitness a wellness, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Iva Málková ze STOB: Jak se přimět k pohybu? Zkuste pohybové svačinky!

Všichni víme, že pro hubnutí je nejdůležitějším faktorem energetický deficit, tedy abyste více energie vydávali, než přijímali. 

Pro dosažení energetické nerovnováhy je sice významnější úprava stravovacích návyků, ale na pohyb bychom neměli zapomínat.

Celý článek 18.9.2022

Související články

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si najít čas na sebe, když potřebujete zhubnout

K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.

Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.

Celý článek 9.10.2024

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Jan Lipšanský: Výhody pití studené vody aneb Někdo to rád studené

V ledničce mám plastovou láhev s vodou. Vždy mi totiž víc pomáhalo pít přes den studenou vodu, překvapivě i při nachlazení. Ale všude na internetu se dočtete, že je to nezdravé a voda by se měla pít teplá.

Jak to tedy je?

Celý článek 28.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Co dělat, když vám číslo na váze pravidelně kazí náladu

V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.

Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.

Celý článek 25.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner