Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak zůstat aktivní i během chladných dní

Kdo jednou podlehl opojnému účinku endorfinů, hormonů, jež se vyplavují při zvýšené tělesné zátěži, ve spojení s venkovními aktivitami, nebude se jich chtít vzdát ani v chladných dnech.

Na co si dávat v takovém případě pozor shrnula pro blog Kalorických Tabulek naše dlouholetá spolupracovnice MUDr. Marie Skalská, která se podílela i na knize Kalorické Tabulky – nejlepší recepty a zápisníku Kalorické Tabulky: Diář plný motivace.

Ať už si zvolíte v chladném počasí obyčejný běh, o kterém jsme zde již psali, nebo běžky či sjezdové lyžování, je třeba dbát určitých zásad. Totéž ale platí pro případy, kdy si někdo (a máme v naší skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami) vybuduje své fit centrum na zahradě a pokračuje tak ve cvičení i ve dnech, kdy teplota často klesá i pod nulu.

Jak zůstat aktivní i během chladných dní

Co je tedy podle MUDr. Skalské pro sportování v chladných dnech venku důležité a o čem by měl každý vědět?

1. Dostatek spánku

Pro účinnou termoregulaci v chladu je důležitý celkový stav organismu. Pokud se chystáme podávat opravdu velké výkony, i jedna noc s nedostatkem spánku nás může rozhodit.

2. Přiměřené množství sacharidů

Zejména v chladných dnech může být nízká hladina krevního cukru (hypoglykemie) velmi riziková, neboť podstatně ovlivňuje mimo jiné toleranci chladu a celkový výkon. Pokud se vydáte na túru (ať už pěší, nebo na běžkách), nepodceňujte význam občerstvení (svačiny s sebou).

3. Přehled o počasí

Samotný chlad není jedinou příčinou ztráty tepla. Počítat je třeba také se studeným větrem, který situaci zhoršuje. Svalová únava tak nastupuje dříve. Největším problémem jsou samozřejmě náhlé změny počasí (prudký pokles teploty, bouře, déšť), které mohou vést až k život ohrožujícím situacím – a to i u jedinců, kteří jsou v kondici. Všichni asi známe nešťastný příběh Hanče a Vrbaty.

4. Adekvátní oblečení

Při sportování v zimě je doporučováno, což asi ví každý, vrstvit oblečení, jež můžeme dle potřeby odkládat. Tj. určitě se neoblékat do velmi teplých kousků, kvůli kterým by mohlo dojít k přehřátí a následným tepelným ztrátám pocením. Důležitá je samozřejmě kvalita materiálu – měl by umožňovat vyzařování a zároveň i uchování radiačního tepla. Zásadní je, aby materiály neabsorbovaly vlhkost a tepelně izolovaly.

5. „Chladný dech“

Při poklesu teploty vzduchu pod minus dvanáct stupňů může dojít při intenzivní fyzické aktivitě k podráždění horních dýchacích cest. Výrazně chladný vzduch způsobí snížení dechové frekvence a snížení dechového objemu. Tady musí dávat pozor zejména astmatici, u kterých se může po velmi krátké době pohybu v chladu objevit stav spojený s hyperventilací. Projevuje se kašlem, sípáním i tlakem na hrudi. Prevencí může být logicky používání kukel, roušek, ochranných masek.

6. Křeče

Svalové křeče jsou v chladném prostředí častější. Nejčastěji se do křeče dostává lýtkový sval. Samozřejmostí je tedy postupné zahřátí před výkonem a adaptace na chlad. Prudký a nekoordinovaný pohyb prochlazeného svalstva může způsobit svalovou rupturu (laicky natržení nebo přetržení).

Přejeme, ať jsou informace k užitku a pomohou vám vychutnat si sportování i v chladných dnech.

Řada z nás své pohybové aktivity během zimních měsíců přesune do uzavřených prostor. O tom, že i takové domácí cvičení nemusí být vůbec špatné, si povíme zase někdy příště.

foto: cz.depositphotos.com

Tip redakce Kalorické Tabulky

MUDr. Skalská vkládá praktické tipy a zajímavé poznatky na své stránky MUDr. Marie Skalská – lékařka, lektorka, instruktorka. Najdete tam také pozvánky na její vzdělávací on-line workshopy (např. Žena a wellbeing nebo Výživa mladého sportovce). Čerpejte své znalosti ze seriózních zdrojů!

28.2.2025 redakce Články, Fitness a wellness

Z archivu

MUDr. Marie Skalská: Kdo je vděčný, ten je šťastnější. A může být i štíhlejší!

Co se vám dnes podařilo? Co hezkého jste dnes zažili? Čemu jste se dnes zasmáli? Co vám dnes udělalo radost?  Za co jste dnes vděční?

Dokážete opovědět na každou výše uvedenou otázku? Jestli ANO, moc vám gratuluji, pravděpodobně umíte být vděční.

Celý článek 22.8.2024

Související články

Bezlepková matka: Informací k bezlepkové dietě je moc, ale co byste měli určitě vědět? Rady z praxe

Trend snižování spotřeby lepkového pečiva a lepku obecně je poslední dobou v módě.

Chce to však opravdu přemýšlet, jestli třeba není vhodnější jen se více věnovat svému jídelníčku a trochu přehodnotit stravovací návyky než začít držet bezlepkovou dietu, protože to streemoval někdo slavný na instáči…

Celý článek 23.3.2025

O kaloriích nevážně: Buk jako zdroj potravy

V dobách válek a hladu se lidé snažili zpracovat kde co z přírody.

Třeba listí z buku nebo bukvice.

Celý článek 21.3.2025

Kopíruj položky v jídelníčku i celé denní doby

Ušetři čas při opakujících se zápisech a použij nové kopírování jednotlivých položek z celého dne do dnů nastávajících.

Celý článek 18.3.2025

Výživový poradce Pavel Furch: Překročení redukčního příjmu kalorií – co s tím?

Mnoho z vás si poctivě hlídá kolečka celkového kalorického příjmu či jednotlivých makroživin, ale někdy se stane, že se to celé trochu splaší.

Zapomenete si to ohlídat a rázem nevěřícně koukáte na to, jak kolečka namísto uklidňující zelené barvy září v barvách červených. Zahodili jste celou svoji snahu?

Celý článek 17.3.2025

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jíte pořád to samé dokola? Přináším tipy pro konzervativní strávníky

Ve své nutriční poradně vídám ve spojitosti se stavováním mnoho různých typů lidí. A každému se dá vyhovět…

Někteří lidé potřebují v jídle pestrost, variabilitu, pořád něco nového a nemají rádi v jídle nudu.

Celý článek 14.3.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner