Super nabídka pro cestovatele od ZP 211
Většina z vás už ví, že při cestách do zahraničí nemá spoléhat jen na svoji kartičku pojišťovny.
Ta vám totiž v Evropské unii kryje jen lékařsky nezbytnou zdravotní péči a mimo EU neznamená nic.
Znáte to. Víte, co máte dělat pro zhubnutí, co jíst, jak cvičit, a pak najednou se objeví nečekané skutečnosti.
Říkám tomu kosmický řád narušených plánů…
Kdysi dávno jsem zjistil, že jízdní řády MHD většinou neplatí a že neexistuje stav, kdy by tramvaje, autobusy a v některých městech trolejbusy jezdily přesně podle harmonogramu (dokonce i když neprobíhají žádné stavební práce a odklony tras). A funguje to tak i v běžném životě. Připravíte si nějaký plán, například co chcete ten den udělat a zařídit, ale pak zavolá třeba nějaký příbuzný a prokrafete půl hodiny. Jindy pustíte počítač, a ten chce hodinu zavádět aktualizace, zrovna když byste potřebovali makat. Případně vám ujede autobus, další vynechá, a už jste v dalším skluzu.
Nejinak je tomu s našimi předsevzetími ohledně hubnutí a cvičení. Můžeme mít sebelepší plán, ale vězte, že v kosmických zákonech, jak se zdá, funguje pravidlo neustálého narušování plánů. Utěšit nás může, že na ona narušování nemáme většinou žádný vliv a jsou mimo naši kontrolu. Můžeme s nimi nesouhlasit, můžeme o tom vést spory, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.
Například mně někdy v červnu loňského roku pan doktor doporučil hodinové zdravotní procházky (rychlejší tempo, ale nebýt přehnaně zadýchaný, po půl hodině se začnou spalovat převážně tuky) kvůli nadváze a vyššímu krevnímu tlaku.
Vzal jsem to zgruntu poctivě. Na online mapách jsem si našel různé cestičky a cesty, kudy chodit, a až mne samotného překvapilo, kam se dá za hodinu chůze po Praze dojít – třeba z I. P. Pavlova přes Nusle a Michli na Kačerov.
Jenže pak to přišlo – pobyt v nemocnici, Vánoce, zima, angína, Velikonoce… A po předsevzetích nezbylo skoro nic a kila se opět vydala v klídku směrem vzhůru.
Paradoxně jde o jediné narušení, při němž zhubnete. V nemocnici jsme dostávali jen tři jídla denně, a to spíše dietní porce, takže mi většinu času kručelo v žaludku a doma jsem zjistil hezký úbytek na váze skoro tři kila. Sice šla pak hned nahoru, jak to u těchto efektů, zvaných jojo, bývá, ale v prvotní fázi jsem zhubnul.
Ve výsledku je však plán cvičení i jídelníčku silně narušen.
Nejzákeřnějšími obdobími jsou ta, kdy končí půst a kdy jsme těsně před postem – tedy Vánoce a Velikonoce. Většinou člověk jezdí na návštěvy, za svými rodiči, pokud je ještě má, a zkuste mamince odmítnout, že si její cukroví nedáte, protože vám nezapadá do jídelníčku tohoto týdne. Zkuste odmítnout její vánočku, bramborový salát, beránka, jidáše, sekanou, nádivku s kopřivou, cookies…
Samozřejmě toto platí i o návštěvách známých a přátel, večírcích, oslavách narozenin, při teambuildingu apod.
Osmihodinová pracovní doba, kdy je často nutné se i přesouvat z místa bydliště do místa zaměstnání, což jsou další desítky minut navíc, rovněž moc nenahrává pravidelnosti cvičení a vyváženému jídelníčku.
Pokud jedete přes celé město do práce, můžete sice vystoupit o zastávku dřív a jít pěšky, ale ruku na srdce, většinou vypadnete z domova na poslední chvíli, kdy ještě doděláváte narychlo vše, na co jste předchozí den zapomněli, takže nějaká ranní procházka nehrozí.
Večer po pracovní době je to sice zdánlivě klidnější. Ovšem jen v případě, že není nutné vyzvednout děti z družiny, zajít na třídní schůzku, kde budete hodinu a půl probírat neschopnost vašich ratolestí se dobře učit, stavit se na nákup, protože doma kupodivu opět chybí pečivo, případně vám pošťačka nechala doporučený dopis na poště, kde budete znuděně čekat čtyřicet minut, než na vaše číslo přijde řada. Sice by se dalo odejít, ale ta nejistota, že mezitím by číslo naskočilo…
Ne vždy najdete pochopení u své drahé polovičky. Přece jen jste pryč mimo dům a společný stůl a lože více než hodinu (protože sice hodinu někam jdete, ale je nutný i čas na to, nějak se vrátit – jestliže nevlastníte teleport jako ve Star Treku).
A tak často pro klid v rodině zůstanete doma a zkouknete nějaký ten seriál, i když duchem jste na procházce třeba mezi Kačerovem, Nuslemi a I. P. Pavlova, a možná i v oblíbené hospůdce na tom malém pivu, kterým procházku vskutku zakončujete.
Protože jsem byl v hodinovém chození vloni nováčkem, poněkud mne překvapilo, že v letních vedrech se blbě chodí a už vůbec bych neměl chodit v parnech přes poledne, neb pak padnu vysílením a možná i lehkým úpalem.
V takových dnech se dá chodit jen po zpevněných chodnících, jen nesmí nasněžit či mrznout, protože může chvíli trvat, než si toho všimne správa komunikací a chodník posype kamínky. Případně solí, což je další levárna – neznám boty, které by soustředěné nápory soli dlouho vydržely.
V zimě jde proti vašim snahám i skutečnost, že je brzy tma. A toulejte se někde po městě potmě, za svitu lamp, aniž by na vás padly chmury a chandra.
A nutno doplnit i ten nejčastější důvod. Obecně se doporučuje cvičit jen čtyři dny v týdnu a v ostatní odpočívat. Je to proto, že svalům a tělu musíme dát možnost regenerovat. Je to jako u toho klasického případu s tětivou u luku – budete-li ji stále napínat, přestane být použitelná.
I s leností je tedy nutno počítat. Kousnout se a jít skutečně pokaždé cvičit, to dokáží jen hodně silní jedinci. My, obyčejná béčka, přiznejme si to, občas podlehneme a nejdeme nikam třeba i tři čtyři dny po sobě.
Tady však pozor – z pocitu viny mnozí následující cvičení přeženou, aby měli pocit, že dohánějí onu zahálku, a takové naddimenzované cvičení rovněž není dobře.
Popravdě jsem dodnes nepřišel na recept, jak z podobných kosmických překážek elegantně vybruslit. Dají se zahrnout – v některých případech – do plánu, ale třebas angínu si nenaplánujete.
Takže asi nejjednodušší, co se s tímto dá dělat, je smířit se s danými překážkami. Byly, jsou a budou. Vždy. Plány jsou sice hezké, ale nejsme roboti. Ano, hubnutí nám bude trvat déle. Budou v našem snažení výkyvy.
Ale podstatné je vytrvat a pokusit se mít se svým cvičením alespoň v šedesáti procentech navrch nad mimořádnostmi. Zhubnutí tak sice nepřijde hned, třeba až za dva roky, postupně, pomaličku, ale my už budeme natolik psychicky odolní, že vytrváme a žádná nečekaná překážka nás nezdolá. Snad.
Většina z vás už ví, že při cestách do zahraničí nemá spoléhat jen na svoji kartičku pojišťovny.
Ta vám totiž v Evropské unii kryje jen lékařsky nezbytnou zdravotní péči a mimo EU neznamená nic.
Celý článek 25.2.2016
Rozpoznávání vyfocených jídel a odhad gramáže je další věc, která do Kalorických Tabulek přistála – umělá inteligence jako pomocník při zápisu.
Celý článek 1.4.2025
V našich skupinách na Facebooku se často setkáváme s povzdychem „já těm TABULKÁM“ vůbec nerozumím.
Dotyční mají na mysli samozřejmě aplikaci Kalorické Tabulky, kterou stovky lidí roky úspěšně využívají ke kontrole svých jídelníčku. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak jednoduché to může být…
Celý článek 31.3.2025
Doteď byly výpočty v aplikaci tak trochu magické, vše se odehrávalo na pozadí a mohlo být matoucí, kde se která čísla berou. Proto padlo rozhodnutí, že je objasníme.
Celý článek 27.3.2025
Trend snižování spotřeby lepkového pečiva a lepku obecně je poslední dobou v módě.
Chce to však opravdu přemýšlet, jestli třeba není vhodnější jen se více věnovat svému jídelníčku a trochu přehodnotit stravovací návyky než začít držet bezlepkovou dietu, protože to streemoval někdo slavný na instáči…
Celý článek 23.3.2025
V dobách válek a hladu se lidé snažili zpracovat kde co z přírody.
Třeba listí z buku nebo bukvice.
Celý článek 21.3.2025