Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Body mass index – vzoreček všech vzorečků? Podívejte se, jak vypadá fitness trenér, jenž je podle BMI obézní!

Než se podíváme konkrétně na BMI jako takové, je potřeba, abyste pochopili, proč všechny možné vzorečky vůbec existují.

Máme totiž spoustu způsobů, jak měřit obrovskou řadu věcí – od tréninkových po nutriční…

Ovšem některé způsoby jsou velmi cenově, časově a potom i z hlediska vyhodnocování náročné. A většinou tedy používané v laboratořích při různých studiích. A nebo jsou metody, které si sportovci a lidé, jež se chtějí dostat na hranice svých genetických možnosti, nechávají měřit, aby měli opravdu přesná data.

Pak je tu celá řada vzorečků, které můžeme používat kdykoliv. A může je používat hlavně kdokoliv. Jsou rychle vyhodnocená a máme hned údaje, se kterými lze pracovat, a to většinou i bez nějakých hlubších znalostí.

Každopádně u druhé varianty je potřeba si uvědomit, že je zde velká možnost nepřesností, takže když si vezmete, že jsme každý jiný, nebude jeden obecný vzoreček vždy fungovat. Nicméně pořád je většina těchto výpočtů –  jak v tréninku, tak ve výživě – pro naprostou většinu lidí úplně dostačující.

Pojďme tedy na BMI:

Je to jeden z nejčastěji používaných a obecně známých vzorečků. BMI (index tělesné hmotnosti) vytvořil někdy v letech  1830–1850 belgický matematik a statistik Adolphe Quetelet při práci na svém systému „sociální fyziky“. Proto se BMI někdy označuje také jako Queteletův index.

BMI každopádně neměří ani nepředvídá procento tuku. BMI je možné spočítat vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky:

Tedy čím vyšší BMI, tím jste těžší vzhledem k vaší výšce.

Pokud vezmeme v úvahu LBM podle pohlaví a věku, můžeme vypočítat procento tuku (studie Deurenberg).

  • LBM (lean body mass)  – je vaše váha mínus tuk.

Co se týče výpočtu tuku, funguje to lépe u netrénovaných lidí než u trénovaných, právě z hlediska množství LBM. Protože čím máte víc svalů, tím jste na tom podle BMI hůř.

Pozor poprvé:

BMI tak může lidem, kteří vůbec necvičí a špatně se stravují, vycházet naprosto ideálně – a to díky tomu, že na sobě mají jenom nezbytně nutné svaly pro pohyb. Ve fitness kruzích se velmi často tyto lidé označují jako „skinny-fat“.

K čemu je BMI?

Vlastně je naprosto vhodné k tomu, k čemu se používá. Tedy jednoduchý výpočet u doktorů nebo obecně v nemocnicích, kde jedince, kteří necvičí a dost pravděpodobně se také špatně stravují, můžeme velmi rychle zařadit do odpovídající kategorie. A určit jim, zda se potýkají s nadváhou, nebo obezitou. Je to tedy měřitelný stav.

Stav, díky kterému by měli lidé pochopit, že mají problém. A že pravděpodobnost, že umřou na kardiovaskulární nemoce nebo se začnou potýkat s dalšími nemocemi, které jsou s tím spojené, je vysoká, pokud s tím nezačnou něco dělat. A zároveň, jak jsme si již napsali, můžeme dokonce dopočítat a mít odhad procenta tuku.

Jaká jsou ideální procenta tuku:

obecně u mužů:

  • 10-15%

u žen:

  • 15-20%

Tabulka ideálního procenta tuku dle věku podle Jackson a Pollock:

Věk Procento tuku muži Procento tuku ženy
20 8,5% 17,7%
25 10,5% 18,4%
30 12,7% 19,3%
35 13,7% 21,5%
40 15,3% 22,2%
45 16,4% 22,9%
50 18,9% 25,2%
55 20,9% 26,3%

Pozor podruhé:

U sportovců a lidí, kteří se snaží cvičit, je naopak tento vzoreček naprosto nepoužitelný, protože čím více máte svalů, jak jsme si řekli, tím BMI vyjde hůře. Tudíž naprostá většina silových sportovců, kteří na sobě mají víc svalů, je podle BMI obézní, a to i přesto, že mají kostky na břiše.

Pro ilustraci – fotky byli focené v době, kdy jsem podle BMI byl obézní:

Nepřehlédněte:

Aplikace Kaloricketabulky.cz – jak funguje?

Tomáš Bartoš

www.barbargym.cz

Silový a kondiční trenér.
Majitel a zakladatel Barbar gymu
Držitel českých a zahraničních certifikátů z oblasti tréninku a výživy

2.11.2017 Tomáš Bartoš Články, Jak zhubnout

Z archivu

Kolikrát denně máme jíst, abychom byli schopni zdravě hubnout? A jak by měla vypadat skladba jídla během dne.

Téměř jako hamletovská otázka zdá se být rozhodnutí, kolikrát denně bychom vlastně měli jíst, aby naše tělo bylo spokojené – a ve stresu z očekávaného případného nedostatku energie zbytečně neukládalo obávané tuky.

Chronicky uždibovat, nebo se zbavit úplně svačin? To je to, oč tu běží…

Celý článek 18.8.2014

Související články

Helena Franclová: Moje cesta s Kalorickými Tabulkami aneb od nadváhy k pin-up girl

Aplikaci Kalorické Tabulky jsem si poprvé stáhla do svého mobilu v roce 2012, když můj přítel /nynější manžel odcestoval služebně do Švédska a já jsem se rozhodla pro trvalou změnu svého „tělesného já“.

Ale pojďme hezky od začátku.

Celý článek 17.5.2025

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace (5. díl): Proč raději hubnout pomalu, ale udržitelně. Příběh (nejen) mé hlavy

Jasně, každý z nás by nejraději viděl výsledky hned. Ale je potřeba si uvědomit, že na svou aktuální váhu jsme se taky nedostali přes noc. Takže rychle to dolů také nejde.

Vlastně… ani by nemělo.

Celý článek 15.5.2025

O kaloriích nevážně: Chvála hořčice

Pokud znáte hořčici jen tu světlou ze stánků s párky v rohlíku nebo z bufetů na stadionech, vězte, že její historie a počet druhů a možností je daleko širší.

A je dobré o tom něco málo vědět…

Celý článek 11.5.2025

Změna výpočtu bazálního metabolismu v Kalorických Tabulkách

Možná jste si všimli, že se vám v Kalorických Tabulkách změnil doporučený denní příjem, aniž byste sami měnili vstupní hodnoty. Abychom podrobně vysvětlili, co se stalo, vytvořili jsme tento článek.

Celý článek 7.5.2025

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace (4. díl): Nový způsob života jako náš nový standard, nikoliv dočasná snaha o hubnutí

Dalším článkem se dostáváme do fáze, která je pro spoustu z nás klíčová – budování zdravého životního stylu jako nového standardu.

Už to není jen o tom počátečním nadšení, počítání kalorií

Celý článek 3.5.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner