Masopustní období a kalorie
Jestlipak víte, od kdy do kdy trvá masopustní období? A proč vlastně existuje? A čeho je předznamenáním? Ano, po velkých hodech bude následovat půst.
Na facebooku Kaloricketabulky.cz jsme před časem měli soutěž o knihu Cecílie Jílkové.
Měli jste posílat recepty a tři nejlépe ohodnocené pak získaly jako výhru právě výše jmenovanou knihu.
A protože se vám recepty opravdu povedly a také fotky vypadaly skvěle, připravili jsme jejich „ochutnávku“ také zde na blogu. Děkujeme za spolupráci.
Sladká snídaně – mugcake: Vločky, vejce, jogurt, med, rozinky, oříšky, kokos, chia semínka (a na co je zrovna chuť) a ovocíčko.
Špaldovo jogurtové lívance: 100 g špaldové mouky (jemně mleté), 100g jogurtu (Skyr), 1 vejce, 1/2 prášku do pečiva, javorový sirup, kokosové mléko podle potřeby. Smažím na kokosovém oleji, prokládám ovocem, kakao, javorový sirup. Bez nich nezačíná víkendové ráno.
Zeleninový dort: Spousta zdravé zeleniny, proložené sýrem, šunkou a jogurtem. Vrstvíme v libovolném pořadí, např. ledový salát, rajčata, paprika, sýr, jogurt s kořením, šunka, ledový salát, rajčata…. Nakonec potřeme zbytkem jogurtu (možno i tvaroh nebo zakysaná smetana) a ozdobíme.
Na velkou pánev (kastrol) dám rozpálit olej, vymáčknu kousek kari pasty, pokrájenou velkou cibuli (na měsíčky), pak přihodím jedno tofu marinované a jedno natural, restuji, opékám. My máme rádi v nudlích mrkev nastrouhanou a u konce přidávám čínské zelí. Před vypnutím sporáku zakápnu svou oblíbenou sojovkou shoyu a do směsky vložím nudle (připravuji podle návodu). Jo a ještě se dává do nudlí vajíčko…
Náklad je cca 100 Kč na 5 až 6 porcí.
Dietní quiche: Na těsto potřebujeme 125 g másla, 200 g celozrnné mouky, 2 žloutky, 2 lžíce suchého bílého vína, trochu soli a 3 lžíce vody. Vypracujeme v hladké těsto. Náplň: Co má kdo rád. JÁ jsem dala cottage, žampiony osmahlé na šalotce a jarní cibulce, špenát, 3 vajíčka a nakrájenou 96% šunku. Nakonec šupnout do trouby na cca půl hoďky na 180°C a výsledek – prostě mňamka
Výborná zdravá snídaně – mugcake s řeckým jogurtem a ovocem: Půl banánu rozmačkat, jeden a půl lžíce kokosu, dvě lžičky kakaa, 1-2 lžíce špaldové mouky, 3 lžíce mléka, lžíce jogurtu, bílek, lžička prášku do pečiva, lžička medu. Vše smíchat a dát do mikrovlnky na cca 3 min (dle výkonu mikrovlnky).
Špenátové muffiny: Do misky dáme 2 vejce, 1 jarní cibulku, nastrouháme 50 g kvalitní šunky a 50 g tvrdého sýra, nasekáme hrst baby špenátu a malou hrst vlašských ořechů, směs osolíme, opepříme, můžeme přidat i oblíbené koření. Dáváme po lžících do formy na muffiny. Pečeme na 200° asi 15 minut.
Žampióny na sojové smetaně: základ jarní cibulka, stroužek česneku, ředkvičky – restováno do měkka, přidány žampióny, sůl, pepř, tymián, podlít (polo) sladkým bílým vínem, restovat, zalít smetanou a podusit pár minut – cca deset). Jako příloha restovaný lilek „na sucho“ s trochou soli a pepře, možno přidat nadrcené vlašské ořechy, bez oleje (jinak napije olej).
Špaldové palačinky s domácí hruškovou marmeládou, s citronem a zázvorem, bílým jogurtem, ovocem a strouhanou vysokoprocentní čokoládou. Ingredience na palačinky dávám od oka – mléko, vejce, špetka soli, špaldová mouka – prostě konzistence na palačinky. Recept na marmeládu – použila jsem přibližně 1 kg hrušek, ty jsem oloupala a rozkrájela na malé kousíčky, které jsem pak ještě rozmačkala. K tomu jsem přidala šťávu ze 2 větších citronů a dle chuti zázvor. Záleží hodně na štiplavosti zázvoru. Narazila jsem v obchodě na méně aromatický, než bývá normálně. Musíte vyzkoušet, jestli „štípe“. Pokud ano, tak dejte raději méně a v průběhu vaření ochutnávejte. Můžete pak přidat více zázvoru. Ke všemu jsem přidala cca 500 g želírovacího cukru 2:1. Poté se marmeláda vaří do zhoustnutí a ještě teplá se plní do skleniček. Hned se zavíčkuje a otočí dnem vzhůru. Marmeládu mažeme na palačinky, přeložíme, ozdobíme jogurtem, ovocem a strouhanou čokoládou (75 % kakaa). Dobrou chuť.
Jedno z mých nejoblíbenějších jídel jsou cuketové špagety s balzamikovými houbičkami a čerstvým koriandrem. Je to šíleně jednoduchá a super rychlá večeře. Na trošce olivového oleje orestujeme oblíbené houbičky (nejlepší jsou žampiony, hlíva nebo lesní houby), přidáme asi půl lžičky sladké papriky, sůl a kmín, podlijeme balzamikovým octem a dusíme do měkka. Pak už stačí jen smíchat s „našpagetovanou“ cuketou a vše posypat čerstvým koriandrem a dýňovými semínky.
Ať vám chutná a nezapomeňte, že na facebooku jsme s vámi každý den. Těšíme se na vás.
21.11.2016 redakce Články, Recepty a výživaJestlipak víte, od kdy do kdy trvá masopustní období? A proč vlastně existuje? A čeho je předznamenáním? Ano, po velkých hodech bude následovat půst.
Celý článek 27.1.2019
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Celý článek 17.11.2024
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
Celý článek 13.11.2024
Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.
Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?
Celý článek 10.11.2024
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.
Celý článek 6.11.2024