Rychlá jídla z toasteru a sendvičovače
Znáte to – spěcháte nebo jste přijeli později z výletu, a teď co rychle připravit dětem i sobě?
Tady je pár vyzkoušených tipů.
Potkáváme je všude – na lesních cestách, horských stezkách, ale i ve městě. Nadšenci nordic walking – chůze, při které se používají speciální trekkingové hole, doslova zaplnili celou naši zemi.
Sympatické na tom je, že tento sport přilákal k pohybu také starší generaci. Ovšem pozor – i u takového jednoduchého cvičení je důležitá technika. Hole nejsou módní doplněk, ale účinná pomůcka – samozřejmě jen při správném používání.
Než se tedy rozhodnete připojit se k armádě těch, kteří zdolávají lučiny i bory naší země ve společnosti těchto „kouzelných“ hůlek metodou nordic walking (v překladu „severská chůze“), přečtěte si pár zajímavých informací, které jsem pro vás připravila s mým dnešním hostem.
„Nordic walking vznikl, jak název napovídá, v severských zemích, konkrétně ve Finsku, jako letní příprava sportovců na běžkách,“ říká Bc. Žaneta Valentová, která se vedle vedení lekcí pilates věnuje právě této populární outdoorové (venkovní) aktivitě.
Výhodou je, že nordic walkling můžete provozovat celý rok a téměř za každého počasí. A i když je to samozřejmě zábavnější, nemusíte se vázat na parťáka ani skupinu – stačí prostě vzít hůlky a vyrazit, kdy se vám zachce.
Nicméně motivace skupiny přináší velké výhody (jako téměř u každého sportu). Dalším benefitem je, že nehrozí přetrénování, neboť intenzitu si určuje v podstatě každý sám. Pohyb zvládne i člověk, který léta necvičil, případně má lehčí zdravotní problémy (nezapomeňte nikdy ovšem zkonzultovat se svým lékařem!).
„Nordic walking je vhodný opravdu pro každého – i pro lidi s nadváhou a seniory,“ vychvaluje tento rozšířený sport také Žaneta Valentová a hned dodává, že pozitivní účinky vidí především právě v tom, že lidé sportují venku a v partě lidí.
Díky holím nezatěžujete klouby a zapojíte větší množství svalů. A v neposlední řadě se v přírodě při aktivním pohybu pozitivně naladíte a máte pak více elánu.
Určitě i zde platí, že je lepší začít nejdřív chodit s instruktorem, abyste se chůzi správně – jak již bylo řečeno výše – naučili, alespoň prvních pár lekcí.
„Začít pod odborným dohledem je určitě lepší,“ souhlasí Žaneta. „NW je sice technicky nenáročné, ale je dobré se naučit, jak se vyhnout chybám, které by pak mohly ovlivnit celkové pozitivní účinky. Také je rozdíl v technice chůze, když jdete do kopce, nebo naopak dolů. A právě to vše by vás každý instruktor měl naučit,“ zdůrazňuje Žaneta.
Když se rozhlédnete po internetu, jistě najdete nějaké spřízněné duše ve vašem okolí a opravdu je i zábavnější svého nového koníčka sdílet s ostatními. Nemluvě o tom, že když se někde „upíšete“ a domluvíte, je vždy těžší aktivitu ukončit, než když si prostě řeknete, že dnes nepůjdete, protože … (důvod k lenošení se vždy najde, že?). Pak z toho bude zítra, pozítří… Člověk se velmi snadno vzdává. Vsaďte proto na podporu skupiny. Vyplatí se to.
Často vídám i dámy ve středních letech, jak chodí po ulicích Prahy. Ano, nemají příliš vysoké tempo, až moc si dělají pauzy a nahlížejí do výloh obchodů, ale i tak si říkám, že lepší nějaký pohyb než žádný, nemám pravdu? A ten společný cíl – sejít se a chvíli se hýbat už sám o sobě může změnit mnoha lidem život k lepšímu.
Na nordic walking jsou potřeba speciální nordic walkingové hole, které se liší od trekkových, dále sportovní nekotníčková obuv a určitě voda na pití.
„Kdo si chce měřit tepovou frekvenci, měl by mít s sebou sporttester. A koho zajímá, kolik udělá kroků, může mít i krokoměr,“ navrhuje instruktorka Žaneta Valentová. Jsou to výborní pomocníci, kteří dodají navíc této aktivitě nový – lehce soutěživý rozměr. Někdo to má rád…
Vše byste měli dostat v každé lepší prodejně se sportovními potřebami, kde vám také doporučí „model“ holí vhodný právě pro vás.
„Chůze je nejpřirozenější lidský pohyb a díky holím je ještě přirozenější, protože zapojuje i další svalové skupiny našeho těla,“ vysvětluje Žaneta. NW je skutečně dostupný každému a v každém věku.
A kam tedy vyrazit? Výborné tipy vám může dát právě také instruktor v místě vašeho bydliště při zaškolování. Obecně jsou vhodné různé lesoparky, louky, raději se vyhnout tvrdým cestám a silnicím.
„V Praze je úžasná například Hvězda. A Prokopské údolí,“ vyjmenovává svoje oblíbené trasy Žaneta a dodává, že přínosné je, pokud není terén jen rovinka. „Členitý terén aktivitu příjemně zpestří,“ usmívá se Žaneta, která už „rozchodila“ řadu klientů.
A co vy? Přidáte se?
Budeme rádi, když do komentářů pod článek napíšete svoje tipy na trasy. A třeba se někde potkáme. Vodáci mají „AHOJ“, tak možná ještě zbývá vymyslet nějaký specifický pozdrav? 🙂
Bc. Žaneta Valentová
www.zaneta-pilates.cz
29.7.2013 Ing. Macáková Marcela Články, Fitness a wellness
Znáte to – spěcháte nebo jste přijeli později z výletu, a teď co rychle připravit dětem i sobě?
Tady je pár vyzkoušených tipů.
Celý článek 11.5.2021
Když se mluví o hubnutí, většina lidí si automaticky představí hezčí postavu a lepší zdravotní stav. A to je samozřejmě pravda.
Jenže tahle změna s sebou přináší mnohem víc – benefity, které si často ani neuvědomujeme, a přitom mají zásadní vliv na náš každodenní život.
Celý článek 22.5.2025
Co, kdy a kde jíst v práci řeší každý z nás. Pojďme se tentokrát zaměřit na stravování zdravotnických pracovníků.
Zdravotnictví je samozřejmě velmi široký obor. Možná pracujete na směny, v ambulanci nebo na urgentním příjmu v nemocnici.
Celý článek 19.5.2025
Aplikaci Kalorické Tabulky jsem si poprvé stáhla do svého mobilu v roce 2012, když můj přítel /nynější manžel odcestoval služebně do Švédska a já jsem se rozhodla pro trvalou změnu svého „tělesného já“.
Ale pojďme hezky od začátku.
Celý článek 17.5.2025
Jasně, každý z nás by nejraději viděl výsledky hned. Ale je potřeba si uvědomit, že na svou aktuální váhu jsme se taky nedostali přes noc. Takže rychle to dolů také nejde.
Vlastně… ani by nemělo.
Celý článek 15.5.2025
Pokud znáte hořčici jen tu světlou ze stánků s párky v rohlíku nebo z bufetů na stadionech, vězte, že její historie a počet druhů a možností je daleko širší.
A je dobré o tom něco málo vědět…
Celý článek 11.5.2025