Opravdu vám pomůže jídelníček bez chleba zhubnout? MUDr. Středa radí, jak si snadno připravit chutné pečivo bez klasické mouky.
Workoholici se rádi chlubí, jak celou dovolenou propracovali. Jenže ono se dá i o prázdninách pracovat dokonce se zábavou. A ještě hubnout…
To jsem zjistil letos při natáčení televizního seriálu Stopy života (TV Barrandov).
Týká se to historek z nemocnice, tak si na mě režisér Tomáš Magnusek vzpomněl. A já jsem si zahrál takový štěk – doktora z kontrolní komise, který okřikuje primářku psychiatrie (Kateřina Brožová). Druhým členem komise je v seriálu primář Jan Cimický, který navíc napsal scénář, takže přesně věděl, o co tam jde.
Co to má společného s hubnutím?
S režisérem Magnuskem jsme spolu hubli pro Východočeské deníky. Jako motivace čtenářů, kteří s regionálními Deníky hubnuli také: tlustý režisér a tlustý doktor shazují a jdou příkladem.
Pan režisér má s dodržováním diety problémy, je velkým jedlíkem housek a rohlíků, ale i dalšího pečiva.
Ono se to v diskusích o dietách zdůrazňuje málo, ale právě moučné produkty jsou nejstrašnější hrozbou z hlediska obezity.
Bůček je kaloričtější než krajíc chleba, jenže bůček jíme jen občas. Zato pečivem se ládujeme dnes a denně. K moučným produktům nepatří jen chleba a rohlíky, ale také knedlíky, těstoviny, pizzy, langoše, kornouty od zmrzliny. A všechny ty sušenky plné energie, na které láká děti reklama. A to vše konzumujeme takřka pořád.
Pšenice včera a dnes
Když jsem byl malý kluk, byla pšenice vyšší než já. Dnes bych musel být trpaslík, protože současná vyšlechtěná pšenice má jen 30 centimetrů. Křížením v laboratořích se vyvinuly odrůdy, kterým nehrozí poléhání a navíc odpadá (dnes už zbytečná) sláma.
Genetický kód pšenice však dosud vědci nerozluštili. Jako lékař nevěřím ujišťování o tom, že moučné produkty jsou v pořádku. Zvláště, když vidím, jak přibývá pacientů, kteří musí mít bezlepkovou dietu.
Učím své obézní pacienty moučné výrobky z jídelníčku vynechávat. Funguje to, doopravdy hubnou. Já sám jsem mlsoun, moučné produkty jím a nehubnu. Režisér Magnusek na čas rohlíky vynechal a zhubnul. Pak se k nim vrátil a pochopitelně přibral.
Lněná vláknina
Nahradit mouku v jídelníčku lze. Francouzský dietolog Pierre Dukan vsadil na ovesné otruby. Ty u nás do českého jídelníčku nezapadnou, lepší jsou otruby žitné. A zajímavou českou plodinou je len. Ten obsahuje vlákninu hlavně ve lněných slupkách a pak také částečně ve lněném semínku.
Můžete se podívat na video, jak je recept na chleba z lněné vlákniny snadný.
Lněná vláknina je doslova blahodárná a dodává našemu organizmu neuvěřitelné množství zdraví prospěšných látek.
Jak na to? Namletím semínek včetně slupek získáme lněnou vlákninu, kterou můžeme používat do vaření, nápojů či jen tak přidávat do jogurtu nebo mysli.
Po požití lněná vláknina projde trávicím traktem a cestou na sebe nabaluje škodlivé látky usazené ve střevech. Právě proto se jí mnohdy přezdívá „střevní kartáč“.
Proč jíst lněnou vlákninu
Lněná vláknina je také nejbohatším zdrojem lignanů. To jsou látky tvořené pouze v rostlinách, které mají ochrannou funkci a fungují jako fytoestrogeny, to znamená, že vyrovnávají hladinu hormonů v těle. To ocení především ženy v klimakteriu, ale i muži v andropauze.
Dejte však pozor při koupi vlákniny. Mnohdy je vlákninou nazýváno pouze očištěné lněné semínko bez slupek, které běžně koupíte v prodejnách se zdravou výživou. Samotné semínko sice také vlákninu obsahuje, slupky jí mají ale mnohonásobně více. Proto dbejte na to, abyste kupovali skutečně lněné semínko se slupkami.
Jak je to s tím cvičením a hubnutím?
„Můžeš si za tloušťku sám, protože málo sportuješ,“ je oblíbený slogan hubených. Cvičení však má na hubnutí menší vliv, než omezení jídla.
Abychom spálili jediný krajíc chleba s máslem a třemi dekagramy gothajského salámu, na to bychom museli cvičit gymnastiku více než hodinu. Míněna je hodina čistého času.
Stejné množství energie spálíme třemi hodinami spánku. A mírná jízda na kole spotřebuje energie asi čtyřnásobně než spánek. Jednoduchým výpočtem pak snadno zjistíme, že zhubneme stejně, ať jezdíme 45 minut na kole nebo hodinku rekreačně cvičíme nebo tři hodiny prospíme. Situace může být o to horší, že po projížďce na kole či po rozcvičce dostaneme navíc hlad.
Nejlepším cvičením pro tlusté je rychlá chůze. Nejméně zatěžuje klouby. Člověk se při ní méně unaví, takže vydrží déle. Minimem je 10 tisíc kroků denně. To vše teoreticky ovládám a teď do toho vstoupím v praxi. A co vy?
Když jsem před několika lety vyzkoušela raw stravu, zažila jsem mnoho překvapení.
Zjistila jsem, že vlastně ještě nejsem tak stará, aby mě už bolela kolena, pozorovala jsem, jak se zkracuje doba mého spánku a jak mizí odpolední únava, bolesti hlavy i kilogramy nadváhy. Raw strava mi pomohla od chronických trávicích problémů a nikdy jsem neměla vyšší imunitu.
Ke zdravé a úspěšné redukci patří mimo jiné i psychická pohoda, která by se s kvalitním spánkem a vyváženým stravováním měla řadit na přední příčky priorit našeho života.
K napsání tohoto článku mě inspirovaly dotazy ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, kde se jako výživová poradkyně zapojuji do diskusí. A také moje vlastní zkušenost.
Vánoce jsou svátky radosti, pohody a – přiznejme si to – také jídla.
Jako výživová poradkyně si užívám všechny tradiční dobroty, ale s rozumem a vědomím, že klíč ke spokojenému tělu není schovaný ve striktních pravidlech, ale v celoročním balancu.
Neporušovat nově nastavený stravovací režim a nedělat v něm chyby, mít dostatek pohybu a zároveň zvládat hektické dny plné pracovních a rodinných povinností… To zní jako obrovská výzva.
Pravdou ale je, že ani v jídelníčku není potřeba docílit dokonalosti. Skutečným klíčem k úspěchu je totiž odhodlání, trpělivost a přijetí toho, že změna nepřijde přes noc.
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…