Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Kde nejvíce chybujeme při hubnutí aneb několik postřehů z praxe Lucie Svobodové, odbornice na výživu a zdravý životní styl

Často slýcháme, že hubnutí začíná v hlavě a ona je to pravda. Týká se to určitě dobré motivace a také správného pohledu na svou osobu.

Lidé mívají velmi zkreslené představy o sobě samých a pak si stanovují nesmyslné cíle, kterých nelze a snad by ani nebylo dobré dosahovat.

Nezřídka kdy ke mně přicházejí klienti s tím, že chtějí dosáhnout určité váhy a po diagnostice složení těla zjistíme, že pokud by tolik kilogramů zhubnuli z tuku, tak jim na těle nezbude ani gram tuku. Jejich cíl je tedy naprosto špatný a je třeba jej přehodnotit.

novoroční dieta

Samozřejmě platí i opačný extrém, kdy si lidé vůbec neuvědomují, jak jsou obézní. Než se tedy pustíte do hubnutí, je dobré navštívit odborníka, který na základě analýzy složení těla a popřípadě dalších vyšetření a konzultace dokáže zhodnotit, kolik kilogramů je třeba redukovat… nebo zda je potřeba tělo naopak posílit o svalovinu. Někdy vás to může dokonce mile překvapit!

Na mé doporučení navštívit odborníka se váže další a asi nejčastější chyba – a to je nevhodně zvolená dieta. Pokud chceme zhubnout, jako první nás automaticky napadne ubrat na jídle a začít se dřít v posilovně. A přitom všude slýcháme a čteme, že je to špatná cesta. Přesto to tak spousta lidí stejně dělá. Tedy pro vysvětlení: omezení kalorií a pohyb samozřejmě funguje, hlavně u lidí, kteří měli opravdu nadměrný příjem, ale většinou lidé značně podhodnotí svůj příjem a tato cesta tedy vede pouze ke zpomalení metabolismu a jojo efektu.

Každý jsme naprosto jiný a naše tělo má tak odlišné potřeby, proto nepodléhejte módním dietám, které jsou univerzální a většinou nastavené na příjem modelky nebo dítěte.

Nedržte nudné diety, ale změňte celý životní styl!

Jídelníček typu „v pondělí a ve středu si dejte kuře s rýží, v úterý a ve čtvrtek rybu s bramborem“ vás dříve či později přestane bavit. A není divu. Hlavně vás to ale nic nenaučí. Mnohem lepší je, pokud se brzy naučíte jídelníček sestavovat sami, samozřejmě na základě odborného vedení a ukázkového pestrého jídelníčku. Budete pak hubnout a přitom jíst to, na co máte zrovna chuť. To je způsob, jak u hubnutí vydržet dlouhodobě.

Jíst zdravé potraviny ještě neznamená zhubnout

Vykoupili jste obchod se zdravou výživou, v lednici je vše light, doma nesmí chybět ovoce. Je to váš případ, a přesto ručička váhy ne a ne dolů? To se často stává. Nestačí jíst pouze zdravé potraviny, záleží na množství a kombinaci těchto surovin a také na denní době, ve kterou je zařadíme.

Čím více budeme cvičit, tím rychleji půjde váha dolů

Jeden z velkých omylů. Naše tělo je natolik chytré, že při častém vyčerpání se hubnutí zastaví a naopak se začne tuk ukládat. Aby šla váha dolů, stačí k správnému jídelníčku přidat přirozený pohyb jako je například chůze a cvičení 2-3x týdne.

Velký nepřítel hubnutí – alkohol

Celý den si odvažuji jídlo, nosím s sebou krabičky do práce, nesním ani kousek ničeho navíc, všechno dodržuji, tak jedna sklenička vína nebo jedno pivo večer přece nemůže vadit.” Bohužel další omyl. Alkohol na noc je jako byste snědli další svačinu či druhou večeři a celodenní snažení je pryč.

Nemyslíme na sebe

Další bod se týká hlavně nás žen. Jako správné hospodyňky se prvně postaráme o jídlo pro děti, manžela a pak teprve myslíme na sebe. Navíc nechceme svoji rodinu týrat dietními pokrmy, proto vaříme sobě a ostatním členům rodiny něco jiného. Znáte to? To je samozřejmě velice náročné a brzy nám dojde energie na to to takhle dělat. A tak pro jednou zůstaneme o hladu a příště si dáme s ostatními omáčku s knedlíkem.

Přitom zdravá strava může být velmi chutná a až na několik malých výjimek (jako třeba pečený bůček) se dá uvařit zdravěji téměř cokoliv. Vyhnete se tak ztrátě času a energie při vaření několika jídel najednou a navíc to celé rodině jistě prospěje.

  • TIP: Na víkend, kdy obědváte všichni pohromadě, naplánujte pokrm, který nebude porušením vašeho plánu a přitom bude všem chutnat, např. pečené kuře nebo králík (bez přidaného tuku) s nádivkou z celozrnného pečiva, místo klasických knedlíků si můžete dát jáhlový či polentový knedlík, karbanátky (ne koupená tučná směs, ale doma umleté libové maso) pečené v troubě na pečícím papíře s bramborem, roštěná s rýží, kde omáčku zahustíme například strouhanou syrovou bramborou. A neděli tak můžete prožít zcela bez výčitek. Čočkový salát či celozrnný kuskus se zeleninou si pak nechte na dny, kdy se rodina stravuje mimo domov.

Ať již potřebujete zhubnout pár kilogramů po Vánocích nebo by vám prospěl mnohem větší úbytek na váze, nezapomínejte, že jíst bychom měli pro radost a pro energii a nikdy bychom se neměli stát otrokem jen kalorií. To by byla asi ta největší chyba, kterou při hubnutí můžeme udělat.

Z archivu aneb přečtěte si také:

S každou změnou začínám na jaře, protože se sluníčkem to jde lépe, říká osmatřicetiletá Jana, jež s aplikací Kalorické tabulky zhubla 40 kg!

RNDr. Svobodová Lucie
www.svoboda-hubnuti.cz

odbornice na výživu a zdravý životní styl
poradce pro sportovní výživu
absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, obor biochemie
člen Aliance výživových poradců ČR

14.1.2016 Články, Jak zhubnout

Komentáře

1

MUDr. Jiří Hrabák

14.1.2016 12:05

Nedržte nudné diety, ale změňte celý životní styl!
Každá změna musí védst ke snížení kalorického příjmu. Tečka. A musí obsahovat pohyb, protože podstatou problému západní společnosti je nabytek energie ve formě zpracovaných potravin s vysokým obsahem cukru a souběžně tuku. Sacharidy s tukem jsou problém samostatně ani jedno nepředstavuje riziko. Dohromady přetíží metabolické cesty a buňky jsou doslova „přežrané“ a už dal přijímat nechtějí tj. neslyší na signál inzulínu, nejdříve játra pak sval a až v závěru tuk. Cvičení tj. pohyb sníží zásoby glykogenu a IMTG (tuku mezi sval. vlákny) a ty začnou zase přijímat. Ručička se přesměruje na E jako výdej místo F jako fat čili tuk kolem pasu. A to jestli to bude vysokotuková dieta s min.sach. nebo nízkotuková s hodně komp. sach. je jedno a souvisí s typem člověka. Ale musí mu sedět a být změnou trvalou. Je slabomyslný člověk si může myslet, že když nějak jí a nějak žije a vypadá no „nijak“. Se po změně zmení a změněný zůstane i když změna zmizí …

2

MUDr. Jiří Hrabák

14.1.2016 12:51

Jíst zdravé potraviny ještě neznamená zhubnout
Definice zdravá potravina je neco nereálného. Voda je zdravá… čistá a praměnitá… zkuste vypít 10l během hodiny a už vás po otoku mozku a následné herniaci nic nezachrání. Ale to není módní říkat, že neco je neutrální a záleží na okolnostech a né potravině. Ale zpět ke zdravé potravině… zdravé je především nízkotučné dle všeobecného vnímání (mylného ovšem)… ovoce, med, pšenice, špalda a na milosti je i olivový olej a všeobecně rostlinné oleje. Takže zdravá dobrota je plná cukru, ale hnedého nebo medu, pšenice tj. lepku a neztuženého tuku v biokvalitě… kaloricky na úrovni slazeného musli nebo koblihy ze zmrazeného polotovaru. Ale ten pocit, když to jíte… že děláte dobře. No a pohled do zrcadla a na váhu vás nějak vyvádí z pohody. Non sence No.1 je myslet si, že když jím zdravě mohu sníst kolik chci. Ne, nemůžete! Musíte jíst méně energie než vydáte. Jíst zdravě není recept na to jíst hodně. Možná když zvolíte zeleninu pak objem jídla vzroste a vytěsníte kaloricky hutné potraviny a pocitově budete jíst hodně ale energeticky málo. Což skutečně není výměna čololády z marketu za zdravý mls z krámu se zdravou výživou. Stačí vám spočítat RMR a zapisovat kalorické tabulky. A někdy skutečně není od věci VP nebo NT.

3

MUDr. Jiří Hrabák

14.1.2016 14:37

Čím více budeme cvičit, tím rychleji půjde váha dolů
Nemůžu souhlasit s obecným tvrzením, že cvičení způsobí nárůst tukové tkáně. Zákon zachování energie platí. Jde jen a pouze o příjem a výdej. Když cvičím aerobně a delší dobu, vyhládne… a tak jím víc a hobužel jím víc než jsem vydal!!! Pak tuk skutečně naroste. Dobře zvolená činnost a nastavený jídelníček nemusí védst k úbytku váhy, ale změně postavy tj. úbytku tuku a nárůstu svaloviny!!!
Lidé včetně mé maličkosti, jsou velice nepřesní v odhadu spálených kalorií a naopak přijatých (proto piště tabulky). Myslíme, že hodně spálíme a málo sníme. Opak je pravdou. Tlustí jí moc a hubení málo. Ale oba dva tábory budou říkat, že to mají geneticky, že nic nejí a mají stále hlad (tlustí mají pocit hladu stále) a druzí, že jí co chtějí a a jsou přejedení a nemůžou přibrat (hubení jí málo a jsou dlouho sytí).
Cvičtě, cvičte a tvrdě, musíte být zadýchaní a domů chodit unavení… né s drobrým pocitem, že se můžete najíst…

4

MUDr. Jiří Hrabák

14.1.2016 15:07

Velký nepřítel hubnutí – alkohol
1g alkoholu má 7kcal tedy skoro jako tuk. Metabolizuje se v játrech na acetyl-CoA a tak blokuje úspěšně metbolické dráhy a navíc nadbyte acetyl CoA skončí v de novo lipogenezi. Takže alkohol je tekutý opojný tuk. Ale kalorie z jednoho piva vám snahu hubnout neraruší pokud máte výdej 4000kcal denně a jíte redukční 3000kcal. Pokud máte 2000kcal výdej a deficit 500kcal pak jedno pivíčko opravdu hubnutí zhatí. Navíc po alkoholu klesají morálně-volní vlastnosti a začínají chutě na slané a kalorické pokrmy. Nebezpečí alkohlu vidím spíše u malých metabolismů a lidí co mají slabou vůli.

5

Katka

14.1.2016 20:21

Absolútne súhlasím s komentármi MUDr. Jiřího Hrabáka 🙂 výstižné, pravdivé a hlavne súhlasím s tým cvičením. Čo sa týka toho zdravého jedla, opäť mi nezostáva nič iné, len súhlasiť. Nedávno som dostala v „zdravom“ obchode nejakú super bio sušienku plnenú ani neviem čím a keď som pozrela na obal a uvidela som, že to obsahuje vyše 400 kcl, hodila som ho do koša a radšej som si dala banán. Tak to je, že ľudia veria tomu, čomu oni chcú, nie tomu, čo je pravda. V každom prípade chválim tieto komentáre a úplne s nimi súhlasím 🙂

6

Eva hanáková

21.1.2016 11:12

Dobrý den pane doktore, zajímalo by mně, jestli píši stejné osobě – lékaři, který reagoval na hodnocení kokosového tuku MUDr. Skalské.
Pokud ano, chci Vám složit poklonu ohledně Vašich hodnot, které jste uvedl.
Zabývám i zajímám s o výživu prakticky celý dospělý život, v současné době ještě studuji Nutriční terapii a 2 roky se stravuji skoro bezlepkově s užasným zlepšením mého pocitového zdraví. Chtěla bych si nechat udělat „laborku“, ale vím, že běžně se hodnoty, které uvádíte i Vy, nezjišťují. Mohl byste mně prosím poradit, kam se mohu obrátit. To je jedna věc a pokud o svých zkušenostech někdy přednášíte, napište prosím kdy a kde. Moc ráda bych si Vás poslechla. Díky a hezký den.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články