
Pavel Furch: Volit raději silovější trénink, nebo kardio?
Nedávno jsem ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami zahlédl příspěvek na téma volby vhodného pohybu.
Snad budou moje úvahy i zde přínosem.
Celý článek 1.5.2023 0
Skákací guma je dle mého názoru neskutečně variabilní pomůcka ke cvičení.
Pomáhá rozvíjet mnoho pohybových schopností a dovedností, a zároveň jde o zábavnou formu aktivního odpočinku.
Proto jsme tento díl pojali spíše jako posilovací – a to se zaměřením na dolní polovinu těla. Centrem našeho skákacího výživného tréninku jsou hýžďové svaly. Berte to zase jen jako inspiraci, jak jinak můžete skákací gumu využít.
Současným odrazem levým (nebo pravým) bokem ke gumě v tzv.telemarku přeskakujeme gumu a zároveň prostřídáváme obě nohy (switch). Váha by mě být na středu těla. V podstatě s každým odrazem dochází k vystřídání dolních končetin. Jedná se o náročnější cvičení zaměřené převážně na hýžďové svalstvo a svaly dolních končetin. Pokud by pro vás tato verze byla moc náročná, doporučujeme méně koordinačně náročnější telemark verzi bez prostřídávání nohou viz. níže. Dávejte pozor na rovná záda a koukejte pokud možno před sebe. Dle úrovně zdatnosti si můžete zvyšovat výšku gumy.
Tento cvik je obdobou Telemarku switch, jen trochu méně náročný na koordinaci střídání nohou. Můžete se zde více soustředit na techniku odrazu s obou nohou současně.
Tady v podstatě provádíme druh žabáku, kde střídáme směr odrazu snožmo mírně bokem vpřed a vzad. Doporučuji se zaměřit více i na techniku páží soupaž, která vám pomůže se dostat více dopředu i výš. Zadek by měl jít spíše níže.
Zde se setkáváme s druhem výpadu vpřed do tří směrů. Po každém výpadu následuje odraz zpět ostřejším kolenem vzhůru a následuje směr dalšího výpadu do jiného úhlu vůči vašemu tělu. Opět je žádoucí držet rovná záda. Pokud by chtěl někdo zvýšit level, je tu zase možnost pohrát si výškou gumy nebo se změnami směru dopadu.
Tady máme obdobu cviku viz. d), jen směr výpadů je vzad. Je dobré určitě druhy výpadů prostřídávat a platí zde podobná pravidla jako u výpadů vpřed.
Tzv. výpad stranou určitě znáte i z jiných pohybových aktivit. Tady je guma hlavně jako taková překážka, která vás donutí dostat nohu i trochu výše a zároveň i dál. Zadek vymel jít opět spíše níž.
Máme zde i trochu vyšší intenzity pro náročnější odvážlivce, kteří se nebojí i trochu ušpinit. Nás tahle modifikace „angličáku“ moc baví právě ve dvojici. Tady můžete využívat synchro-timingu a zároveň zvednete i TF na vyšší obrátky. Doporučuji spíše zdatnějším jedincům a hlavně nepřeceňte své síly. Jedná se o komplexnější cvičení zaměřené na celé tělo.
Bočným přeskokem snožmo se dostanete přes obě gumy a následuje vzpor ležmo na břiše a dále pokračuje klik. Do kliku není nutné jít, pokud se necítíte na takovou zátěž. Opět se pak přes dřep dostanete do stoje a vše pokračuje ve stejném sledu pravá i levá strana.
Tento skok je velmi výživný. Vypadá možná zdánlivě jednoduše, ale nenechte se zmást. Odraz by měl opět probíhat současným odrazem z nízkého startu (atletického) a postupně zdolat gumu. Samozřejmě je důležité prostřídat nohy.
Cílem tohoto skoku je dostat se co nejvýš a obrazně řečeno dostat naše tělo do takové hvězdy ve vzduch nebo chcete li písmene X. Současným odrazem ze stoje mírně rozkročného se dostaneme do stoje rozkročného s podřepem (spíše hluboký dřep) a opět odrazem vzhůru do „X“ doskočit do středu gum. Je lepší udělat více opakování za sebou, pokud síly stačí. Zaměřte se opět na současnou práci paží u odrazu.
Nezapomeňte na kvalitní protažení v závěru a v úvodu se zahřejte třeba nějakou skokovou variací z 1.dílu.
Je to výživný trénink. Vím. Ale bohužel mít krásné pevné pozadí není zadarmo a ne všichni mají dar „gen krásný zadeček“.
26.9.2016 Články, Fitness a wellness
Nedávno jsem ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami zahlédl příspěvek na téma volby vhodného pohybu.
Snad budou moje úvahy i zde přínosem.
Celý článek 1.5.2023 0
Svět se dělí na dva tábory: Jedni tvrdí, že není nutné se při pohybu líčit. Jenže ruku na srdce, která z žen se úplně bez make-upu cítí svá?
Tady je pár tipů, jak zajistit, aby líčení vydrželo celý den – v pohybu, při velké zátěži i pocení.
Celý článek 1.12.2022 0
Když se vás zeptám, který orgán je podle vás citlivý na to, co prožíváme, většinu z vás možná jako první napadne srdce.
Ale pozor, emočně velmi citlivým je i náš žaludek – orgán, jenž podle TČM náleží k měsíci říjnu a je tím pádem v tomto období nejzatíženějším.
Celý článek 21.9.2022 0