Skočte si pro krásnější zadeček aneb jak zábavně vymodelovat hýžďové svaly
Skákací guma je dle mého názoru neskutečně variabilní pomůcka ke cvičení.
Pomáhá rozvíjet mnoho pohybových schopností a dovedností, a zároveň jde o zábavnou formu aktivního odpočinku.
Proto jsme tento díl pojali spíše jako posilovací – a to se zaměřením na dolní polovinu těla. Centrem našeho skákacího výživného tréninku jsou hýžďové svaly. Berte to zase jen jako inspiraci, jak jinak můžete skákací gumu využít.
Telemark – switch
Současným odrazem levým (nebo pravým) bokem ke gumě v tzv.telemarku přeskakujeme gumu a zároveň prostřídáváme obě nohy (switch). Váha by mě být na středu těla. V podstatě s každým odrazem dochází k vystřídání dolních končetin. Jedná se o náročnější cvičení zaměřené převážně na hýžďové svalstvo a svaly dolních končetin. Pokud by pro vás tato verze byla moc náročná, doporučujeme méně koordinačně náročnější telemark verzi bez prostřídávání nohou viz. níže. Dávejte pozor na rovná záda a koukejte pokud možno před sebe. Dle úrovně zdatnosti si můžete zvyšovat výšku gumy.
Telemark – single
Tento cvik je obdobou Telemarku switch, jen trochu méně náročný na koordinaci střídání nohou. Můžete se zde více soustředit na techniku odrazu s obou nohou současně.
Squat stredl – cik/cak
Tady v podstatě provádíme druh žabáku, kde střídáme směr odrazu snožmo mírně bokem vpřed a vzad. Doporučuji se zaměřit více i na techniku páží soupaž, která vám pomůže se dostat více dopředu i výš. Zadek by měl jít spíše níže.
Front lunge – tripl
Zde se setkáváme s druhem výpadu vpřed do tří směrů. Po každém výpadu následuje odraz zpět ostřejším kolenem vzhůru a následuje směr dalšího výpadu do jiného úhlu vůči vašemu tělu. Opět je žádoucí držet rovná záda. Pokud by chtěl někdo zvýšit level, je tu zase možnost pohrát si výškou gumy nebo se změnami směru dopadu.
Lunge back – triple
Tady máme obdobu cviku viz. d), jen směr výpadů je vzad. Je dobré určitě druhy výpadů prostřídávat a platí zde podobná pravidla jako u výpadů vpřed.
Lunge side
Tzv. výpad stranou určitě znáte i z jiných pohybových aktivit. Tady je guma hlavně jako taková překážka, která vás donutí dostat nohu i trochu výše a zároveň i dál. Zadek vymel jít opět spíše níž.
Jump burpees
Máme zde i trochu vyšší intenzity pro náročnější odvážlivce, kteří se nebojí i trochu ušpinit. Nás tahle modifikace „angličáku“ moc baví právě ve dvojici. Tady můžete využívat synchro-timingu a zároveň zvednete i TF na vyšší obrátky. Doporučuji spíše zdatnějším jedincům a hlavně nepřeceňte své síly. Jedná se o komplexnější cvičení zaměřené na celé tělo.
Bočným přeskokem snožmo se dostanete přes obě gumy a následuje vzpor ležmo na břiše a dále pokračuje klik. Do kliku není nutné jít, pokud se necítíte na takovou zátěž. Opět se pak přes dřep dostanete do stoje a vše pokračuje ve stejném sledu pravá i levá strana.
Jump side – nízký start
Tento skok je velmi výživný. Vypadá možná zdánlivě jednoduše, ale nenechte se zmást. Odraz by měl opět probíhat současným odrazem z nízkého startu (atletického) a postupně zdolat gumu. Samozřejmě je důležité prostřídat nohy.
Star jump
Cílem tohoto skoku je dostat se co nejvýš a obrazně řečeno dostat naše tělo do takové hvězdy ve vzduch nebo chcete li písmene X. Současným odrazem ze stoje mírně rozkročného se dostaneme do stoje rozkročného s podřepem (spíše hluboký dřep) a opět odrazem vzhůru do „X“ doskočit do středu gum. Je lepší udělat více opakování za sebou, pokud síly stačí. Zaměřte se opět na současnou práci paží u odrazu.
Bylo 11. května 2017, měsíc po mých 26. narozeninách. Vážil jsem šílených 152 kilogramů a seděl na recepci fitness Euforie v Praze, v obklopení krásných a vyrýsovaných těl, a čekal na první schůzku s osobním trenérem Vladimírem Hirkou.
Připadal jsem si tam naprosto nepatřičně a trpěl vsugerovaným pocitem, že mě určitě pozorují úplně všichni. Přesto jsem věděl, že je to den, který mi změní život, první krok z cesty dlouhé tisíc mil, o němž kdysi mluvil Konfucius.
Vánoce jsou svátky radosti, pohody a – přiznejme si to – také jídla.
Jako výživová poradkyně si užívám všechny tradiční dobroty, ale s rozumem a vědomím, že klíč ke spokojenému tělu není schovaný ve striktních pravidlech, ale v celoročním balancu.
Neporušovat nově nastavený stravovací režim a nedělat v něm chyby, mít dostatek pohybu a zároveň zvládat hektické dny plné pracovních a rodinných povinností… To zní jako obrovská výzva.
Pravdou ale je, že ani v jídelníčku není potřeba docílit dokonalosti. Skutečným klíčem k úspěchu je totiž odhodlání, trpělivost a přijetí toho, že změna nepřijde přes noc.
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.