Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Využijte svou dovolenou k nastartování zdravého stravování

Asi většina z nás někdy zatoužila po lepší postavě a dala si předsevzetí, že změníme svůj dosavadní jídelníček.

Málokdy se ale pro změnu rozhodneme právě teď.

Taky si říkáte, že začnete AŽ – od Nového roku, od pondělí, od začátku měsíce nebo třeba až po dovolené?

Co kdybychom se do toho letos pustili hned a nečekali, až si z dovolené přivezeme nechtěný suvenýr v podobě pěti kilogramů navíc. Ruku na srdce, při all inclusive a nezřízeném přejídání všech dovolenkových lákadel a popíjení alkoholu, to není úplně nereálné.

Pokud se letos chystáte k moři a své stravování už delší dobu plánujete vylepšit, máte výbornou příležitost s tím začít právě tam.

A nebojte, vaše dovolená tím na kvalitě vůbec nebude ohrožena.
Osobně žádnou dietu nedoporučuji, ale v případě tzv. středomořské diety se o klasickou dietu rozhodně nejedná.

Základem jídelníčku jsou čerstvé potraviny, protože státy, které se nacházejí kolem Středozemního moře, to je jeden velký farmářský trh. Vaří se ze sezónních lokálních potravin s minimem polotovarů a průmyslově zpracovaných produktů. Proto mají tyto potraviny plnou nutriční hodnotu a vysokou kvalitu.

Jaké jsou výhody středomořské diety?

Středomořská strava je lehká, chutná a dobře stravitelná. Používají se byliny a čerstvé koření pro nastartování metabolismu a zlepšení trávení.

Bez problémů přijmete řadu cenných látek, které mají blahodárný vliv na naše zdraví. A zároveň může dojít k pozvolnému snížení hmotnosti (pokud se samozřejmě nebudete přejídat). Nemyslete si ale, že vám středomořská strava přinese rychlý váhový úbytek. Určitě nezhubnete 10 kg za měsíc, ovšem cca 0,5 až 1 kg se za týden dá odbourat.

Když zásady středomořské diety sladíte s dalšími pravidly zdravého stravování a budete je dodržovat dlouhodobě, můžete postupně shodit i větší množství kilogramů.

  • Polovinu talíře tvoří zelenina, čtvrtinu příloha (sacharidy) a čtvrtinu ryba nebo libové maso (bílkoviny). Ideální je konzumovat zeleninu ke každému jídlu.

Princip středomořského stravování

Základem této diety je vláknina, tedy zelenina, ovoce, ořechy, ryby, olivový olej, lehká masa, luštěniny, celozrnné výrobky, dostatečný pitný režim neslazených nápojů, v omezeném množství je možné konzumovat červené víno (1dcl za den).

Středomořská dieta představuje spíše zásady zdravého jídelníčku, nejde rozhodně o přesný popis toho, co a kdy byste měli sníst.

Pozor: I po zdravém jídle se dá přibrat na váze. Ne všechna středomořská jídla splňují principy správného stravování. Je třeba používat rozum! Pokud budete nekontrolovatelně pojídat ořechy, sýry, olivy a ovoce, můžete naopak velmi snadno ztloustnout. Hlídejte si proto celkovou skladbu jídelníčku a množství živin během dne pomocí aplikace www.kaloricketabulky.cz.

Ilustrační redukční jídelníček při sedaném zaměstnání pro ženu (37 let), která váží 75 kg a měří 167 cm,naleznete na mých webových stránkách.. Velikost porcí si upravte podle vaší váhy, výšky a způsobu životního stylu. (Čím vyšší váha a náročnější pracovní tempo, tím zařaďte vyšší energetický příjem).

Z archivu aneb přečtěte si také:

Pořiďte si Sport Diary, speciální sportovní diář, který vám pomůže zhubnout a získat postavu snů

Martina Jandová
www.martina-jandova.cz

Výživová poradkyně, jež mimo jiné radí:

  • Zapomeňte na slovo dieta!
  • Naprogramujte se na nový životní styl, který nikdy neskončí!
  • Mějte se rádi a změnu dělejte pro sebe, ne pro nikoho jiného!

Najdete ji také na facebooku a Instagramu.

19.6.2018 Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout

Související články

Krev, dřina, pot a slzy aneb Celý příběh proměny mého těla

Krev, dřina, pot a slzy aneb Celý příběh proměny mého těla

Bylo 11. května 2017, měsíc po mých 26. narozeninách. Vážil jsem šílených 152 kilogramů a seděl na recepci fitness Euforie v Praze, v obklopení krásných a vyrýsovaných těl, a čekal na první schůzku s osobním trenérem Vladimírem Hirkou.

Připadal jsem si tam naprosto nepatřičně a trpěl vsugerovaným pocitem, že mě určitě pozorují úplně všichni. Přesto jsem věděl, že je to den, který mi změní život, první krok z cesty dlouhé tisíc mil, o němž kdysi mluvil Konfucius.

Celý článek 29.9.2022 0

Říjen: Snídejte teplé kaše a pozitivní zprávy

Říjen: Snídejte teplé kaše a pozitivní zprávy

Když se vás zeptám, který orgán je podle vás citlivý na to, co prožíváme, většinu z vás možná jako první napadne srdce.

Ale pozor, emočně velmi citlivým je i náš žaludek – orgán, jenž podle TČM náleží k měsíci říjnu a je tím pádem v tomto období nejzatíženějším.

Celý článek 21.9.2022 0