Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Zhubni starosti, radí Jana Jarošová aneb Jak prospět svému tělu na podzim, zejména pak tlustému střevu

Neustále čtu o vhodné či méně vhodné stravě, cvičení a protahování.

Mojí vírou je i v tomto PSYCHOSOMATIKA.

Protože se jí věnuji opravdu dlouhou řadu let, jsou následující řádky prověřeny praxí nejen mou, ale i mých klientů.

Podívejme se spolu třeba na tlusté střevo. V rakovině tlustého střeva jsme bohužel na prvních místech světových tabulek. Představa, že ho udržíte zdravé pouze stravou, je však z mého pohledu mylná.

jak zůstat zdravý na podzim

Tlusté střevo je z mého pohledu terapeutky permanentně přetěžováno neschopností vypustit nepotřebné a staré EMOCE, které už nám dávno nepřinášejí užitek. Pokud ve svém životě prostě už konečně NEODPUSTÍM (staré křivdy), NEVYPUSTÍM (stres, napětí) a NEOPUSTÍM (staré modely chování, rádo by kamarády), mohu jíst a cvičit sebelépe, ale nepomůže to.

  • A tak není nad to mít dobrého kamaráda, který vám hezky po česku řekne: „Vyxxr se už na to! A hlavně klídek!

A souvisí to přímo i s hmotností. Tady opravdu platí známé – zhubni starosti! Ano, starosti jsou jako závaží, které nedá naší duši vzlétnout a těšit se.

  • Potěšení nebo též sladkost života pak hledáme v jídle – především pak ve sladkostech nebo alkoholu (což je vlastně také koncentrovaný cukr).

Ročním obdobím KOVU – prvku, který vládne tlustému střevu, je PODZIM. Čas spadaného listí, kdy se koloběh živin vrací zpět do půdy a uskladňuje se získaná úroda na zimu. Proto na podzim nezačínejte s drastickou a neuváženou dietou. Míza ve stromech se stahuje dolů ke kořenům, život se zpomaluje a obrací dovnitř. Příroda se vrací ke svým zdrojům a připravuje se na své budoucí znovuzrození – z hnijícího ovoce zůstávají semínka, tlející látka živí zrna, která na jaře vzejdou.

Proto je toto období z celého roku naopak nejvhodnější na příjem a efektivní vstřebání minerálů do těla. V ostatních obdobích roku už takového efektu nedosáhnete. Také je důležité zpomalit tempo.

Zhubni starosti, radí Jana Jarošová aneb Jak prospět svému tělu na podzim, zejména pak tlustému střevu

Přestaňte chodit běhat, ale choďte. Pokud odčerpáte příliš energie, nejspíš ji bude chtít vaše tělo fofrem zpátky – v podobě rychlých cukrů. Kochejte se proto barvami podzimu v přírodě a zhluboka dýchejte. Podpoříte tím další z orgánů KOVU –  plíce.

Už je vám jasné, jak komplexní musí být pohled na vaše tělo? Proto nejsem zastáncem razantních diet. Naopak prosazuji postupné zcitlivování se směrem k vlastnímu tělu a ke koloběhu přírodních dějů během roku. Když si sami se sebou dáte práci a čas nutný pro toto zjemnění a naladění se, začnete vnímat přirozené potřeby těla a váš jídelníček se upraví v souladu s potřebami těla. Věřte v sebe, v genialitu svého těla a ve zdárný výsledek. Pak se dílo podaří. Držím vám palce!

Z archivu aneb přečtěte si také:

Klára Mandausová: Jak jsem potkala doktora Hnízdila

Jana Jarošová
www.shiatsuterapeutka.cz

Lektorka jógy a TCM, průvodkyně na cestě psychosomatiky.

Léčí nemocná těla a bolavé duše.

3.10.2019 Články, Jak si udržet zdraví

Komentáře

1

Adam

22.10.2019 13:48

Že mi přistane do mailboxu takový ezo-blábol zrovna od Kalorických tabulek jsem nečekal.

2

Jirka

23.10.2019 01:44

Vyxxr se …
Ano, to je ta nejužitečnější rada – nic tlustému střevu nepomůže více

3

PetrS

23.10.2019 12:33

„Tlusté střevo je přetěžováno emocemi“. :-))))) To je fakt vtipný! Psychosomatika jistě má svůj význam, ale podávat to takhle… Myslím, že ta rada Vyxxr se na to k tlustému střevu sedí podstatně líp. :-))))

4

Bohunka

24.10.2019 14:36

Jsem zdravá a spokojená, žádné tlaky psychické nemám a stejně mám celý rok nadváhu!!! Jím velmi zdravě plavu a jezdím na kole. A teď babo raď! Bože to jsou články pro prostoduché!!

5

Karel

25.10.2019 08:19

Mám pocit, že je tady až moc rádoby odborníků a specialistů na všechno.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Leden: Nohy v teple, nemoc v pekle

Leden: Nohy v teple, nemoc v pekle

Snažíme se být aktivní, což je trochu v rozporu s přírodou, která stále ještě odpočívá a nabírá síly.

Je skvělé, že povětšinou máme od prvního ledna hodně plánů a předsevzetí, nicméně pořád ještě bychom se měli v tomto čase nést spíše na vlně klidu a rozjímání – zaklubaní v teplé dece.

Celý článek 28.12.2021 0

Martin Schmiedl: Proč má smysl na svátky zvolnit

Martin Schmiedl: Proč má smysl na svátky zvolnit

Když tak procházím sociálními sítěmi své společenské „fitnessácké“ bubliny, nestačím se divit.

Jedni Vánoce neslaví prakticky vůbec, jiní hledají nejrůznější způsoby, jak udělat z cukroví fitness jídlo plné bílkovin. Další se denně kontrolují v zrcadle, jestli se náhodou ta tři linecká kolečka nijak neprojevila na jejich pracně vybudované formě.

Celý článek 27.12.2021 0