Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Linda Lacinová: Jak stres ovlivňuje přibírání na váze a čím proti tomu můžeme bojovat

Článek vznikl pro uživatele aplikace www.kaloricketabulky.cz, kteří si hlídají jídelníček, aby zdravě zhubli. 

Jak je to tedy s tím bludným kruhem, do kterého často v dnešní uspěchané době padáme a kvůli kterému se některým nedaří zhubnout?

Abychom mohli vysvětlit to, jak souvisí stres a přibývání na váze, je nutné se podívat trošku pod pokličku psychologie a jejímu pojetí stresu. Stres můžeme definovat jako emoční či tělesnou protireakci, reagování na prožitek tlaku, ať už mých myšlenek či zvenčí, je to tedy způsob obrany.

Linda Lacinová: Jak stres ovlivňuje přibírání na váze a čím proti tomu můžeme bojovat

Zažité obecné klišé je, že stres je nezdravý. Přitom je náš kamarád, protože nám pomáhá v život ohrožujících momentech, varuje nás před krizovou situací a pomáhá nám ji zvládnout. Využíváme jej také při řešení nějakého problému a pomáhá nám podat lepší výkon. Nepotřebujeme tedy proti němu bojovat, ale chceme se naučit s ním komunikovat a pracovat. Tento pozitivně působící stres se nazývá eustres.

Pak ale existuje ještě druhý druh stresu, tzv. distres, který nám škodí. Jedná se totiž o přehnanou reakci jedince na krizovou situaci. Náš organismus pak zůstává ve stavu pohotovosti příliš dlouhou dobu a nezvládá se vracet snadno do normálního stavu. Zbavit se ho nelze, lze jej pouze otupit, neprožívat tolik. Ovšem dostáváme se do situace, kdy jsme obráncem hradu a zevnitř ničíme hradby proti nepříteli, který jde z vnějšku. Ničíme tedy zevnitř naše vlastní tělo, náš hrad.

Co se zjednodušeně děje v našem těle během stresu?

Některé věci v těle uvolňuje a některé stahuje. Uvolňuje věci potřebné pro akci, tzn. dýchání, tep srdce, napětí svalů, zažívání (resp. vyměšování) atd. a stahuje procesy, které aktuálně nepotřebujeme, k čemuž patří také třeba tvorba hormonů (kromě adrenalinu při krátkodobém stresovém zatíženíči kortizolu při dlouhodobém zatížení).

A právě kortizol je hormon, který je vylučován nadledvinkami a ovlivňuje hladinu glykémie ve prospěch navyšování glukózy v krvi, působí protizánětlivě a zvyšuje krevní tlak. V podstatě je tento hormon v určité míře prospěšný, ale nesmí být zvýšený dlouhodobě. V případě chronického stresu je tělo neustále v pozoru a výsledkem je nejen zvýšená hladina kortizolu, ale také mnohé zdravotní potíže – dochází k poruchám štítné žlázy, poruchám hormonálního systému, nerovnováze cukru v krvi, snížení hustoty kostí, ubývání svaloviny, zpomalené hojení ran a dále přibírání na hmotnosti, a to hlavně v oblasti břicha. Tělo totiž na zvýšené hladiny kortizolu reaguje vytvářením glukózy, která se nespotřebovává a ukládá.

Linda Lacinová: Jak stres ovlivňuje přibírání na váze a čím proti tomu můžeme bojovat

Tuková tkáň je v současné době chápána jako součást endokrinního systému – endokrinní orgán uvolňující do cirkulace vedle volných mastných kyselin celou řadu endokrinně aktivních látek (adipokinů), které významně ovlivňují inzulinovou senzitivitu. Pokud je vnitřního tuku, který obklopuje orgány příliš mnoho, utlačuje je a škodí našemu tělu svou hormonální aktivitou. Zvyšuje riziko infarktu srdce a mrtvice, hospodaření s cholesterolem apod. Pokud je ho však naopak příliš málo, narušuje se rovněž hormonální hladina, proto se nedoporučuje přílišná hubenost.

Jednoduše řečeno – čím více chronického či dlouhodobého stresu, tím vyšší hladiny kortizolu, tím vyšší narušení hormonálního systému a ukládání tukových zásob.

Zároveň je nutné si také uvědomit, že nejdůležitější roli při změně a tvarování ženské postavy již během puberty hrají estrogeny, ženské pohlavní hormony, produkované zejména vaječníky. Malé množství však vzniká také v játrech, nadledvinách a v prsech. Působením estrogenu dochází k zakulacování boků, zeštíhlení pasu a růstu prsů. Pokud je hladina estrogenů v průběhu života správná, tyto rysy si lehce uchováváme. Estrogeny totiž také urychlují metabolismus a spalování tuků. V případě, že se hladina estrogenů sníží (např. v období klimakteria, v období zvýšeného stresu – zde potlačení právě kortizolem), zpomaluje se také metabolismus a tuky v těle se rozloží jinak – zvýší se obvod pasu, boků a břicha a zvětší se objem prsou.

Zklidnit se…

Na všechny tyto potíže dle mé vlastní zkušenosti a pozitivních ohlasů mých klientek pomáhá velmi dobře cvičení sestavy Hormonální jógové terapie dle DinahRodrigues. Sestava zbavuje stresu, harmonizuje produkci hormonů v našem těle, znovu aktivuje žlázy s vnitřní sekrecí (štítnou žlázu, hypofýzu, vaječníky či varlata, nadledvinky), zvyšuje imunitu a pomáhá také s autoimunitními onemocněními, harmonizuje metabolismus.

V prvé řadě ale vidím jako důležité uvědomit si, že vše, co v našem životě děláme, děláme, protože chceme. Nemusíme dělat v životě nic. Musím je alibi pro CHCI. Je jen otázkou, nakolik jsme schopni a ochotni zvládat důsledky svého CHCI. Pokud se honíme, chceme se honit, pokud nestíháme, chceme nestíhat. Pokud takto dokážeme vidět svět a naše konání, jsme teprve na startovní čáře ke změně.

Cítíme-li se být ve stresu, je vhodné provést zajímavou techniku, které se říká svádhjája – sebepozorování. Potřebujeme vědět, kde v mém těle stres sídlí, kde se nachází. Jakmile jej najdeme, snažíme se odhalit příčiny stresu a svá nejcitlivější místa, pojmenujeme, co stres způsobilo. Dokud nepojmenujeme, nemůžeme s tím pracovat, je to totiž beztvaré, neuchopitelné „něco“. A teď můžeme udělat něco, co nám pomůže se se stresem skamarádit. Je dobré vědět, že vždy jde o reakci těla, takže potřebujeme pracovat s tělem – reagovat pohybem, cvičení, pomocí dechu. Často jemné cviky jsou mnohem účinnější než boxování. To, co pomáhá, je přirozené, ne umělé. Stačí chůze, jemné a pomalé otevírání dlaně a poté stisknutí prstů do pěsti apod.

Pojďme se podívat na dvě silné antistresové techniky z hormonální jógové terapie – pránájámy (= práce s energií pomocí dechu).

Základní technika pro zklidnění 3 – 6

Sedíme v rovném sedu, ruce položené na kolena v uzavřené džňána mudře (nehet ukazováčku se dotýká kořene palce, ostatní prsty jsou u sebe a natažené). Tato mudra napomáhá meditaci, aktivuje horní část plic a energii chandra (měsíční).

  • Při nádechu počítáme 1, 2, 3.
  • Vydechujeme a počítáme 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Linda Lacinová: Jak stres ovlivňuje přibírání na váze a čím proti tomu můžeme bojovat

Provádějte každý den aspoň 4 minuty.

Jednostranný dech – Chandra Bedhana (levou nosní dírkou)

Sed s rovnými zády, obě ruce v uzavřené džňána mudře, ostatní prsty jsou protažené a u sebe. Položíme levou ruku dlaní nahoru na levé koleno. Pravý palec zlehka stiskne pravou nosní dírku a pomalu se nadechujeme a vydechujeme pouze levou nosní dírkou tak dlouho, až se budeme cítit klidné. Soustředíte se na levou stranu těla a na místo vlevo 5 cm nad hlavou, kde se nachází světlo Chandra (měsíční světlo). Začneme dýchat nádech 1-2-3, výdech 1-2-3-4-5-6. Pokračujeme ještě několikrát.

A jako bonus pro uživatele Kalorických tabulek zde mám skvělou zeštíhlující dechovou techniku:

Zeštíhlující dechová technika 3 – 3 – 6 – 6

Sedíme v rovném sedu, ruce položené na kolena v uzavřené džňána mudře (nehet ukazováčku se dotýká kořene palce, ostatní prsty jsou u sebe a natažené). Tato mudra napomáhá meditaci, aktivuje horní část plic a energii chandra (měsíční).

  • Při nádechu počítáme 1, 2, 3.
  • Při zadržení dechus plnými plícemi počítáme 1, 2, 3.
  • Vydechujeme a počítáme 1, 2, 3, 4, 5, 6.
  • Při zadržení dechu s prázdnými plícemi počítáme 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Pokud máme malou kapacitu plic pro zadržování dechu, počítáme zpočátku v rytmu 2 – 2 – 4 – 4. Provádějte každý den aspoň 4 minuty.

Ať se vám daří. Linda

foto: Ladislav Káňa

Mgr. Lacinová Linda

www.hormonalnijogaostrava.cz

  • Certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie dle DinahRodrigues pro ženy, muže a diabetiky
  • Zakladatelka Centra hormonální rovnováhy v Ostravě
  • Lektorka jógy
  • Učitelka psychologie, filosofie a jiných společenských věd a německého jazyka na střední škole
  • Maminka tří úžasných děti
  • E-mail: info@hormonalnijogaostrava.cz, Facebook, Instagram
2.2.2020 Mgr. Lacinová Linda Jak si udržet zdraví

Z archivu

Lenka Filipová: Stravu považuji za jeden z nejdůležitějších motorů k našemu žití

Půvabná zpěvačka Lenka Filipová nám zpříjemňuje život svými milými písničkami již téměř neuvěřitelných čtyřicet let.

Letošní rok probíhá ještě převážně ve znamení jejího zatím posledního CD Oppidum, jež je plné kouzelných melodií s nádechem tajemné keltské kultury.

Celý článek 7.10.2019

Související články

Ing. Barbora Karásková, výživový specialista a technolog potravin: Hubnutí začíná v obchodě

Ať už je vaším cílem zhubnout, zlepšit krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, zvýšit svalovou hmotu, mít více energie nebo zkrátka jen jíst zdravěji, tak jedno je jisté –  váš úspěch začíná už v obchodě, v kterém nakupujete potraviny.

Přesně tam začínáte rozhodovat, zda svých cílů dosáhnete nebo ne, protože to, co nakoupíte, se poté promítnete do vašeho jídelníčku.

Celý článek 21.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si najít čas na sebe, když potřebujete zhubnout

K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.

Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.

Celý článek 9.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Co dělat, když vám číslo na váze pravidelně kazí náladu

V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.

Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.

Celý článek 25.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner