Proč se rozhodnout pro zdravý životní styl? Jak začít a jak vydržet?
Mnoho lidí bere stravu jako záležitost, kterou je třeba řešit v případě, kdy nejsme spokojeni s tím, jak vypadáme.
Nejčastěji jde o případ, kdy chceme zhubnout.
To je ale pohled hodně zjednodušený, protože strava má velký vliv na kvalitu našeho života – stojí za únavou, nedostatkem energie, ovlivňuje naši imunitu a přímo se podílí na vzniku mnoha onemocnění. Bohužel efekt špatné stravy nevidíme hned, nemoci se většinou ve větší míře projeví až v pozdějším věku, a proto o významu stravy máme tendenci pochybovat a zapomínat na něj. Například cukrovka 2. typu je z 90% ovlivněna stravou! A i když už ji máte, můžete svůj stav právě stravou výrazně ovlivnit!
Strava je z mého pohledu lektorky zdravotního cvičení a výživové poradkyně o přijetí zodpovědnosti – za své zdraví, za to, jak vypadám. To, jak vypadám a cítím se teď, je výsledkem toho, jak jsem se ke svému tělu doteď choval/a. Proto bychom neměli řešit jídlo jen jako to, na co mám zrovna chuť, ale také se zamýšlet nad tím, jaký to bude mít vliv na moje tělo a na moje zdraví. Z toho tedy vyplývá, že i když jste do vínku dostali štíhlou postavu a kila shazovat nepotřebujete, měli byste se zabývat tím, co jíte. Právě kvůli svému zdraví.
Dieta vs. zdravý životní styl
Dieta jako taková má určitě svůj význam, např. k ozdravení těla díky dočasnému vyloučení určitých potravin. Nicméně je potřeba věnovat pozornost tomu, jak se stravujete i po skončení diety. Pokud se totiž vracíme ke svým původním návykům, kila (či jiné problémy) se objeví zpět. Osobně považuji za důležité, aby člověk pochopil, proč se nemůže stravovat tak jako dřív. Aby přišel na to, co vedlo k tomu, že například přibíral na váze. Když to pochopí, pravděpodobně se k tomu už nevrátí.
I proto lepší než jakákoliv dieta je vybrat si životní styl, který vám bude vyhovovat a který budete schopni dodržovat dlouhodobě. Se stravou je to stejné, jako když jste se ve škole učili počítat. Museli jste pochopit, jak se sčítá a odečítá. A naučili jste se vypočítat správný výsledek. Nestačilo se spolehnout na to, že u vás bude vždy někdo, kdo vám řekne řešení. A stejně tak musíme pochopit, co jíst a jak vařit, a nečekat, že nám někdo vždy dá tu správnou krabičku nebo koktejl.
Zdravý životní styl
Je to způsob života, který vám bude dlouhodobě vyhovovat. A nezahrnuje jen stravu, ale i pohyb, spánek a odpočinek, zkrátka psychickou pohodu. Je to tedy “velké sousto”, ale není třeba se ho bát.
Nemusíte provádět velké změny ze dne na den. Je to cesta, po které se vydáváte. Objevovat ji můžete postupně po malých krůčcích, dělat postupné změny a sledovat, co vám vyhovuje, a co ne.
- A pozor – může to být něco jiného, než co vyhovuje vašemu manželovi nebo kamarádce.
Jděte krok za krokem! Jako jste se ve škole nejdřív učili sčítat a odečítat a až potom kvadratické rovnice. Stačí začít základními jednoduchými věcmi. Zdají se sice obyčejné, ale mají velký efekt.
Tři tipy, které vyhovují mně
Neuzobávat – tj. nejíst nic mezi jídly. Striktně vymezit čas, kdy jím, a kdy nejím. Pomůže vám v tom, když nebudete mít nic k jídlu na očích – mističky po bytě, talířky na kuchyňské lince atd.
Nejíst po 19. hodině. Proč je to tak těžké to dodržet? Protože během dne nemáme na jídlo čas a večer to doháníme. Někdo se chce jídlem odměnit a někdo zase zaměstnat u televize. (poznámka redakce: tento čas samozřejmě nelze stanovit univerzálně, záleží na denním režimu, speciální kapitolou jsou pak noční směny, atd.)
Jíst v klidu, tj. nejíst u televize, mobilu, novin, za chůze. Na jídlo se soustřeďte a vnímejte ho. Díky tomu budete více kousat, tím se sousto více prosliní a budete lépe trávit, protože ve slinách jsou obsažené trávicí enzymy. Když se na jídlo soustředíte, dříve se budete cítit sytí a nesníte toho tolik. A také budete mít pocit uspokojení, že jste si pochutnali a jídlo jste si užili. Díky tomu vás hned po jídle nebude honit mlsná.
Ano, já vím, že vám neříkám nic nového. Tohle znáte. Ale zkusili jste se těmito radami někdy opravdu řídit?
Když se už rozhodneme pro zdravý životní styl, zjistíte, že se nabízí spoustu výživových směrů. Narazíte na pojmy jako vegani, raw, makrobiotici, low carb, strava podle TČM/ajurvédy, dieta podle krevních skupin, středomořská dieta, Atkinsova dieta, přerušovaný půst. Jsou jich desítky.
Kdo se v tom má vyznat? A co je vhodné pro mě?
Důležité je uvědomit si, že každý jsme jiný a každému bude vyhovovat něco jiného. Dva různí lidé se mohou stravovat naprosto rozdílně, a přece oba mohou být zdraví, fit a spokojeni.
Když se nad všemi těmi směry zamyslíme, zjistíme, že ať jsou jakkoliv různé, něco mají společného. A sice – omezují cukr, nadbytek soli a vysoce průmyslově zpracované potraviny. V žádném výživovém směru nenajdete smažené pokrmy, uzeniny nebo nadbytek pečiva. Nikdy vám nikdo nedoporučí se přejídat, natožpak přejídat se na noc. Naopak všechny výživové směry doporučují konzumovat hodně zeleniny, ovoce, ořechy a semínka.
Věřím, že když postavíte svůj jídelníček na těchto zásadách, úplně to stačí k tomu, aby se upravila vaše váha (i zdraví). A když si zvyknete na stravu bez škodlivých potravin, můžete se pak již vydat jakýmkoliv směrem, který vás láká. Jen pozor na extrémy.
Jak se rozhodnout pro změnu?
Pro změnu životního stylu potřebujete odhodlání, které by vás nemělo hned tak opustit. Proto je fajn rozmyslet si (a zapsat si) na začátek tyto dvě věci:
1. Reálný cíl
Dejte si cíl, který opravdu můžete dosáhnout. Např. nemusíte si v padesáti letech dávat za cíl, že budete mít míry 90-60-90. Když celý svůj dospělý život nosíte velikost 40, těžko se někdy vejdete do velikosti 34 apod. Když si dáte nereálný cíl, povede to k pocitům selhání, frustrace a k chuti se na to celé vykašlat.
2. Motivace zevnitř
Jaký je váš důvod ke změně? Proč po ní toužíte? To, co chcete dosáhnout, musí být vaše naprostá priorita. Vy sami musíte být přesvědčeni o tom, že o to stojíte, že je to pro vás důležité a jste ochotni pro to něco udělat, i když to bude nepříjemné, bude to vyžadovat odvahu, překonání se nebo nepochopení od okolí.
Jak vydržet?
Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro změnu a upravíte svou stravu, začnete se hýbat, přichází nejtěžší období – a to než začne být vaše snaha vidět. Jak toto období překonat a nevzdat to?
- Mít svou motivaci a cíl někde na očích.
- Získat podporu blízkých a možnost si o svém snažení s někým popovídat.
- Odškrtávat si dny, kdy jste splnili, pro co jste se rozhodli.
- Všímat si i jiných věcí – nejen centimetrů, které vám kde ubyly, ale také jak se cítíte, jaké je vaše zažívání, kolik máte energie a kolik máte chuti k pohybu, zda vás honí mlsná, atd.
- Pochvalte se každý večer za to, co se vám podařilo, ale nevyčítejte si, pokud něco nevyšlo úplně ideálně.
- Selhání nevnímejte jako konec světa, je jen jeden krok zpět na vaší cestě vpřed.
- Každý den si chvilku představujte, jak to bude vypadat, až najdete svůj životní styl a najdete svou ideální váhu. Jak se budete cítit, co budete dělat, co bude jinak, co vám to přinese a co na to řekne vaše okolí.
foto: archiv autorky, kresba: Eva Rybníčková
Tip redakce Kalorické Tabulky
Podívejte se na yutoube na Pohybové jednohubky, které Alena Vůjtová, autorka článku, připravuje už radu let.
16.2.2022
Alena Vůjtová
Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout