Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

V listopadu jezte bíle a pamatujte, že správné dýchání pomáhá procesu spalování

Listopad = plíce = dech = energie = trávení = spalování.

Pojďme si společně něco povědět k listopadu, protože ten se podle TČM váže k plícím a dechu, ale i k tlustému střevu.

 V listopadu je oslabené naše dýchání, celý náš dýchací systém, ovšem i trávení. Trápí nás často nachlazení, chřipky i záněty průdušek. Abychom podpořili své dýchání, a tedy i kvalitu života, je důležité správně dýchat…

V listopadu jezte bíle a pamatujte, že správné dýchání pomáhá procesu spalování

Většina lidí má ve zvyku dýchat jen do horní poloviny plic. Přitom nejhlubší část plic se nachází v jejich dolní části. Není to ale jenom o samotné technice dýchání, ale i o postavení těla. Shrbená záda a poklesnutá ramena zmenšují celkový objem hrudníku, dýchat tak můžeme jen do nejsvrchnější části plic, bez toho, aby se zapojila například bránice.

Při plném nádechu ovšem bránice masíruje žaludek, slinivku břišní, játra, ledviny a střeva. Zkuste si dát ruce v bok do úrovně pupíku. Zde můžete cítit, jak rozpínající bránice tlačí na vaše prsty. Vydechujte pomalu a rovnoměrně, až břicho zase klesne do původní polohy. Zavřete oči a uvědomte si, jak dýcháte. Důležité je, aby byl váš dech plný, tedy co nadechnete, to odevzdáte, nežijete na dluh. Důležitý je i rytmus neboli stejná délka výdechu i nádechu.

Dýchání umožňuje správné spalování

Aby oheň hořel, potřebuje kyslík. Takhle je to i s našimi buňkami, které potřebují přijímat palivo ve formě stravy a kyslík ve formě podpalovače. K čemu nám je zdravá strava, když špatně funguje souhra mezi dýcháním, spalováním a trávením? Čím více kyslíku přijmeme v jednom nádechu, tím lépe bude fungovat i obnova buněk. Povrchní dýchání oslabuje v zásadě všechny tělesné systémy, které jsou pak náchylnější k onemocněním všeho druhu.

Dýchání umožňuje správné spalování

Jak podpořit zdraví plic jídlem?

Podpořit energetickou dráhu (meridián) plic můžete potravinami bílé barvy a pikantní chutí, třeba křenem, česnekem, bílou ředkví, jarní cibulkou, ale i bílou rýží a ovsem. Ideálním pokrmem tak bude rýže nebo oves s troškou pažitky, koriandru, popřípadě s česnekem. Popíjejte šalvějový čaj a dejte si do něj špetku zahřívacího kardamomu.

Cvik pro plíce

Postavte se roznožmo, ruce spojte za zády, a to tak, že se dotýká napřímený palec a ukazovák každé ruky (viz obrázek). Lokty propněte a napřimte tělo. Otevřete oblast hrudníku a ramena táhněte od uší. Veďte spojené paže pomalu do zapažení, ale jen tak, abyste necítili bolest. Při nádechu pozvolna zvedejte paže od těla, při výdechu vracejte paže zpět. Opakujte třikrát. Uvolněte paže a vyklepejte.

Cvik pro plíce

Tip: Pokud se vám zvedají hodně spodní žebra, zařaďte při výdechu léčivý zvuk „SSSSSSSSSS“.


Tip redakce Kalorické Tabulky

Článek je součástí volného cyklu, jenž pro vás každý měsíc už rok připravuje certifikovaná lektorka hormonální jógy Šárka Simonidesová. Pokud vás zaujal, vřele doporučujeme také její knihu „Jóga pro holky ze Západu – Cesta do krajiny pánevního dna: cyklická, hormonální, orgánová.“ Jde o ideální čtení na letní dovolenou, kde si rovnou můžete všechny věci vyzkoušet v praxi. A pozor – když si objednáte knihu přímo u autorky, dostanete ji za lepší cenu a ještě s osobním věnováním či autogramem.

Šárka Simonidesová

svethormonalnijogy.cz

Vyhledávaná lektorka hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues, jejímiž kurzy prošlo už přes 7 000 žen. Šárka učí nejen tuto harmonizující sestavu, ale otevírá různá ženská témata, například role pánevního dna v životě ženy. Je autorkou Orgánové sestavy dle Šárky Simonidesové. Své dlouholeté poznatky jak z kurzů, tak vlastního života shrnula do knihy Jóga pro holky ze Západu, která vyšla v roce 2021 (Albatros). Miluje život, barvy, zvířata, ráda plave a cestuje.

24.10.2022 Šárka Simonidesová Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Podle jakých kritérií vybírat kvalitní šunku?

Dle výživových doporučení bychom měli v našem jídelníčku dát přednost masu libovému před zpracovanými masnými výrobky.

Masné výrobky totiž často obsahují více tuku a soli než libové maso. Obecně totiž máme tuku a soli ve stravě nadbytek.

Celý článek 5.10.2022

Související články

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobni pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Jan Lipšanský: Výhody pití studené vody aneb Někdo to rád studené

V ledničce mám plastovou láhev s vodou. Vždy mi totiž víc pomáhalo pít přes den studenou vodu, překvapivě i při nachlazení. Ale všude na internetu se dočtete, že je to nezdravé a voda by se měla pít teplá.

Jak to tedy je?

Celý článek 28.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Co dělat, když vám číslo na váze pravidelně kazí náladu

V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.

Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.

Celý článek 25.9.2024

Mgr. Tereza Rogalewiczová: Analýza tělesného složení

Přístroje, jež slouží k analýze tělesného složení, se dnes stávají běžnou součástí ordinací, výživových poraden nebo sportovních center.

Kromě informací o tělesné skladbě, tedy o množství svalů, tuku, vody atp., umožňují posoudit výživový stav člověka. Dávají také přesnější představu o stupni nadváhy nebo obezity, stejně tak ale o případné podvýživě. Je to zajímavý doplněk, díky kterému lze sledovat některé parametry zdraví.

Celý článek 22.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner