Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Proč si dopřát bílkoviny?

Sacharidy a tuky, dvě ze tří základních živin, už máme za sebou. Dnes nás čekají bílkoviny, stavební látky, o které nesmíme své tělo v žádném případě ošidit, neboť jsou pro náš život skutečně nepostradatelné.

Bílkoviny (proteiny) jsou totiž hlavní stavební jednotkou orgánů a svalstva, součástí řady hormonů, enzymů i protilátek. Ačkoliv to k tomu svádí, nechci vás příliš zatěžovat chemií, která je zde už poměrně náročnější na odborné výrazy i pochopení. Pojďme tedy rovnou k praktickým příkladům.

Bílkoviny se skládají z aminokyselin a asi už jste někde slyšeli, že některé z nich (esenciální), musíme tělu dodávat stravou, protože organismus si je nedokáže vytvořit.

  • Právě toto je ten varovný prst, který by vás měl odradit od různého experimentování se svým zdravím (nevyvážené diety).

Když se o bílkovinách řekne, že jsou to stavební látky, ve většině lidí to vyvolá představu mohutných svalů, což je zřejmě způsobeno i tím, že se laicky domníváme, že kulturisté mají své svalnaté postavy právě díky zvýšenému příjmu bílkovin…

Takže zde pozor. Bílkoviny potřebujeme i my, obyčejní lidé. Samozřejmě pro „stavbu“ svalových vláken (a nezapomeňte, že ve svalech se spaluje tuk, jak jsme si říkali v článku Opakování z chemie aneb víte, co jíte?), ale také pro zdravou a krásnou pokožku, vlasy a třeba i fungující imunitu.

Správně složený jídelníček pomocí aplikace kaloricketabulky.cz
Správně složený jídelníček pomocí aplikace kaloricketabulky.cz

I člověk, který se moc nehýbe a ani se nechce stát druhým Arnoldem Schwarzeneggerem v dobách jeho největší kulturistické slávy (smích), by měl mít minimální příjem bílkovin 0,8 – 1 g na kilo aktivní tělesné hmotnosti.

Už víme, že tuky jsou živočišné a rostlinné. A stejně tak i bílkoviny je možné přijímat ze dvou různých zdrojů – živočišných a rostlinných.

Máme jíst živočišné bílkoviny?

Živočišné bílkoviny se u nás hodně preferovaly – cca čtyřicet let nám vtloukaly do hlavy, že maso, mléko a vejce jsou pro tělo to nejlepší. Ano, v podstatě jsou, ale je potřeba u výběru zase trochu přemýšlet. Stejně tak jako o druhém extrému, který se začal prosazovat v devadesátých letech – a to, že rostlinné bílkoviny jsou lepší, resp. zdravější.

Učíme se jíst tedy netučnou drůbež (hodně se doporučuje krůta), králíka a pak hlavně ryby – sladkovodní i mořské, což je stále u nás – kvůli ceně – spíš v kategorii „delikatesa“ (losos a spol.). Pokud jste četli Tuky dobré i špatné: Jak je poznáme?, už víte, že není třeba se bát tučnějších ryb, protože rybí tuk má jiné vlastnosti než ostatní živočišné tuky.

  • Rybí tuk je naopak prospěšný a pro správné fungování těla velmi důležitý.

Dalšími možnými zdroji živočišných bílkovin jsou mléčné výrobky, nejlépe zakysané, vajíčka a dokonce libové červené maso! Pamatujete na zlatou hlášku mé profesorky chemie z VŠCHT? „Když budete jíst od každého jen trochu…“  (více v článku Tuky dobré i špatné: Jak je poznáme?)

Vejce je superpotravina
Vejce je superpotravina

Zdravé vejce

Vajíčka prožívají nyní svůj velký comeback. Zatímco byla x let zatracována pro vysoké množství cholesterolu, dnes se na ně pohlíží jako na „superpotravinu“. Vychvalují se právě jako skvělý zdroj kvalitní bílkoviny (velké množství esenciálním aminokyselin) a mimo jiné také vitaminu D, kterého máme prý skoro všichni nedostatek. Inu, naše prababičky by se divily, jak se někdy necháme zblbnout „vědou“ a pak to zase objevujeme jako Ameriku…

Mléčné výrobky: Jíst, či nejíst?

Podobná hysterie proběhla jeden čas také kolem mléčných výrobků. Když jsem v roce 2000 připravovala knihu Aerobik, v které byly kapitoly o výživě připraveny ve spolupráci s Ing. Petrem Havlíčkem, připadala jsem si někdy jako „revolucionář“ (smích). Určitě si i vy vybavujete aspoň jednu reklamu, která vychvaluje zdravé nízkotučné jogurty s 0,1 % tuku. A taky jste určitě někdy podobný „zázrak“ ochutnali. Výše jmenovaný specialista na výživu, který ještě tehdy nebyl tak mediálně známý, ale vypracovával jídelníčky vrcholovým sportovcům, se zcela logicky rozčiloval:  „Kolik sníte denně jogurtů? Většinou jeden, že… to je zhruba 150 ml. Počítáme-li plnotučné mléko (max 3,5%), odpovídá tato dávka normálního jogurtu tak malému množství tuku, že vás určitě nezabije!“ A měl pravdu.

  • A to nemluvím o tom, že sehnat dnes kvalitní jogurt, to je téměř zázrak, nemyslíte? Všude jsou kelímky vyrobené z trošky mléka, plné želatiny a sladidla. O živých bakteriích nemluvě…

Proč mléčné výrobky zakysané?

Pojďme se ještě možná na chvíli zastavit u těch mléčných produktů. Proč je tak důležitý druh? Zakysané mléko je totiž stravitelnější a navíc se uvádí jako plus zdravotní působení mléčných bakterií v trávicím traktu.

Normální mléko řada lidí poměrně špatně tráví (někdo ho nemůže kvůli alergii na laktózu vůbec) a je třeba brát v úvahu, že když vypijete litr mléka (1,5 %), takž už toho tuku do sebe dostanete poměrně hodně.

Nicméně i zde se opět vracíme k moudrosti našich babiček a hrdě tedy do světa opět hlásáme, že mléko je i jako zdroj vápníku velmi důležité a do zdravého jídelníčku patří. Sláva.

Mléko pro zdraví
Mléko pro zdraví

Sílu najdeš v sýru

Vzhledem k bohaté nabídce si můžeme sýry dnes dopřávat dle libosti a chuti. Odborníci na výživu jednoznačně doporučují některé italské sýry (např. riccotta) a sýry typu cottage. Dobře stravitelná je oblíbená lučina. Pozor na dochucené výrobky, mohou mít vyšší obsah soli.

Nevýhodou sýrů často je, že vlastně nikdo na některých obalech pořádně nevyčte, co obsahují. Ing. Havlíček se hodně rozpačitě staví například i k plísňovým sýrům: „Já osobně jsem proti nim – hlavně z hlediska skladování. Jak si mohu být jistý, že mi během těch dnů, co je máme v lednici, nezačne na nich růst i jiná kultura. Zároveň jsou to často i nejtučnější sýry.“

  • Výživové „požehnání“ má také klasický normální tvaroh (v alobalu), ale pro někoho i ten je hůře stravitelný.

Trochu matematiky: Jak si hlídat tuky v sýru

Údaj, že má sýr 30% tuku, neznamená, že 100 g daného sýru obsahuje 30 g tuku, ale že má 30% tuku v sušině (pro určení tuku v sýru je třeba znát i množství sušiny). Příklad: Když má sýr eidam 30 % tuku a 50 % sušiny, tak výpočet pro obsah tuku v sýru je 30 x 50. A to děleno stem. Což znamená, že 100 g tohoto eidamu obsahuje 15 g tuku.

Kde „rostou“ rostlinné bílkoviny

Zdrojem rostlinných bílkovin je sója (u tofu sýrů a sojových jogurtů už se jedná o tak upravenou sóju, že nepůsobí v podstatě žádné střevní problémy) a pak pochopitelně „klasické“ luštěniny našich babiček – fazole, čočka, hrách, ale také třeba pšeničné maso (obsahuje ale lepek).

  • Striktní vegetariáni a vegani musejí nad stravou více přemýšlet, protože rostlinná bílkovina nemá aminokyselinové spektrum tak dokonalé jako živočišná bílkovina.

Závěrem

  • Člověk potřebuje dostat všechny esenciální aminokyseliny (které si neumí sám vyrobit).
  • Největší výhodou rostlinných bílkovin je nízký obsah tuků a vysoký obsah vlákniny.
  • No a výhodou živočišných bílkovin je pak vyšší podíl esenciálních aminokyselin.

V každém případě tedy stále platí, že nestačí počítat kalorie, ale musíme se dívat také na zdroje přijaté energie!

Ať vám chutná…

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.

Některé postřehy z oblasti fitness sepsala v roce 2001 do knihy Aerobik (Grada). Jako editorka se podílela také na knize Kalorické Tabulky – nejlepší recepty (Nakladatelství Jota). Od roku 2011 připravuje blog Kalorických Tabulek a je jedním ze správců týmu KT na Facebooku.

15.4.2013 Ing. Macáková Marcela Články, Recepty a výživa

Z archivu

Lenka Filipová: Stravu považuji za jeden z nejdůležitějších motorů k našemu žití

Půvabná zpěvačka Lenka Filipová nám zpříjemňuje život svými milými písničkami již téměř neuvěřitelných čtyřicet let.

Letošní rok probíhá ještě převážně ve znamení jejího zatím posledního CD Oppidum, jež je plné kouzelných melodií s nádechem tajemné keltské kultury.

Celý článek 7.10.2019

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner