Jan Lipšanský: Zelený čaj proti rakovině?
Liu An Gua Pian, Tai Ping Hou Kui nebo Guangxi Song Zhen? Ano, dnes na vás mluvíme čínsky.
Popovídáme si totiž – nadále již raději česky – o zeleném čaji, jehož domovinou je právě Čína.
Vánoce, Vánoce přicházejí, zoufejme, přátelé – i tak bychom mohli upravit oblíbený vánoční popěvek. Ačkoliv Vánoce máme většinou rádi a těšíme se na ně jako na příjemnou sváteční dobu setkávání, mohou se stát pro mnohé z nás noční můrou, zvlášť když hledíme na to, co sníme.
O Vánocích je totiž těžké odolat. Všude to krásně voní, všemožné lahůdky na vás volají, abyste aspoň ochutnali. A to nemluvím o dobrosrdečných příbuzných, kterým je někdy těžké vysvětlit, že skutečně nemůžete snít vše, co vám nabízejí…
A protože Vánoce skutečně za pár týdnů zaklepou na dveře, požádala jsem svého dnešního hosta, MUDr. Zuzanu Stránskou, jež se specializuje na obezitologii a diabetologii, aby pro vás připravila pár užitečných tipů z praxe.
„O Vánocích je reálné nepřibrat,“ říká na začátku našeho povídání jasně paní doktorka, když se jí snažím vysvětlit, že v této záležitosti už jsem rezignovala. A hned mi také vysvětluje, že důležité je to slůvko NEPŘIBRAT: „Cíl NEPŘIBRAT by měli mít o Vánocích minimálně všichni, kteří jinak celý rok bojují s nadváhou či obezitou. Jsme-li v redukčním režimu, tj. již nějaký čas přijímáme taková opatření, která vedou ke snížení hmotnosti, je zcela jistě třeba považovat za úspěch, když se nám o Vánocích podaří hmotnost udržet.“
Přiznám se, že takto formulované vysvětlení považuji za velmi šťastné. Dušička má pokoj, že během svátku není svazována tím, že musí hubnout, ale zároveň to neznamená, že hodíme za hlavu vše, čeho jsme doposud dosáhli. Snažíme se prostě nepřibrat – nic víc a nic míň.
„Toho je možné dosáhnout důrazem na nepřejídání se a selekci těch nejkaloričtějších potravin. Jde z principu o jídla tučná – a to včetně tučných sladkostí!“ opakuje zásady, které všichni známe, ale děláme, že jsem překvapeni, lékařka.
A mě hned napadá, jak trošku „zašvindlovat“ a pohrát si s matematikou, abychom netrpěli tím, že si musíme něco odříkat. Paní doktorka souhlasí: „Pokud například víme, že se na Štědrý den opravdu neobejdeme bez trošky vaječného koňaku, který je nejen sladký, ale i tučný, pak je optimální tento zvýšený příjem energie vykompenzovat někde jinde.“
Není od věci se i o svátcích převléknout do pohodlných kalhot a zimních botasek, vzít svoje trekingové hole a projít si romantická místa a zákoutí. Pohybová aktivita nejenže působí protistresově, ale je-li její intenzita nízká, tj. příjemná, pak se významně podílí na využití zásobního tuku jako energetického zdroje.
O Vánocích nevysazujte léky na hubnutí! „V současné době je jediným dlouhodobě bezpečným antiobezitikem orlistat. Je dostupný buď ve snížené dávce 60 mg jako v lékárnách volně prodejný preparát distribuovaný již několika farmaceutickými firmami, nebo jako na recept vázaná 120 mg plná dávka. Orlistat blokuje enzym, který se nazývá střevní lipáza. V závislosti na dávce se pak 25 – 30 % zkonzumovaného tuku nevstřebá a prochází tak v nezměněné formě do dolních pasáží zažívacího traktu. Výsledkem je mastná stolice – a to tím více, čím více tuku v potravě jsme snědli. Pacienti si často v předzvěsti vánočních dietních prohřešků orlistat vysazují, aby se nepříjemným následkům vyhnuli. To je ovšem velká chyba, vedoucí prakticky vždy k hmotnostním přírůstkům,“ vysvětluje zradu lékařka.
A co když přece jen váha ukáže po Vánocích dvě až tři kila víc? „Nehroutit se z toho! To se o Vánocích stává. Pak je třeba pamatovat na to, abychom skutečně Vánoce jako období kumulace dietních chyb měli jenom a pouze jedenkrát za rok. Další dny (včetně Silvestra) by nám měly dát opět zapomenout na zvýšený příjem hyperkalorických potravin – včetně energeticky bohatých alkoholických nápojů. Když se po svátcích vrátíme ke zdravému životnímu stylu, resp. redukčnímu režimu – trpíme-li nadváhou a obezitou, jistě se v dalších týdnech podaří vánoční prohřešky smazat a postupně a trpělivě svoji hmotnost v novém roce dále snižovat,“ uzavírá dobrácky bolestné téma paní doktorka.
„Když už se bez cukroví neobejdeme, tak vůbec nejlepší je dát si ho jako hlavní chod,“ radí paní doktorka Stránská. „Stačí malý talířek místo hlavního jídla, nikoliv jako dezert po obědě či po večeři,“ zdůrazňuje odbornice a dodává, že tímto si rovněž uvědomíme ty dva zásadní rozdíly, které nás k jídlu motivují: hlad a chuť. Mlsání po hlavním jídle je motivováno chutí. Nahrazení obvyklé večeře sladkým jídlem není prohřeškem tím spíše, když jsme k jídlu motivováni hladem. „Vyrovnat se poté s následky konzumace jídla s vysokým glykemickým indexem (brzký „falešný“ hlad po sladkém jídle) je otázkou vůle a informovanosti,“ zvedá varovný prst lékařka. „Glykemický index potravin snižuje přítomnost vlákniny. Vhodným typem cukroví jsou oproti tradičním recepturám našich babiček tedy například celozrnné perníčky,“ prozrazuje dobrý tip paní doktorka.
Liu An Gua Pian, Tai Ping Hou Kui nebo Guangxi Song Zhen? Ano, dnes na vás mluvíme čínsky.
Popovídáme si totiž – nadále již raději česky – o zeleném čaji, jehož domovinou je právě Čína.
Celý článek 24.8.2015
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Celý článek 17.11.2024
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
Celý článek 13.11.2024
Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.
Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?
Celý článek 10.11.2024
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.
Celý článek 6.11.2024