Tomáš Kiml: Jak (ne)dokázat lékaři, že nejde zhubnout
Příběhy uživatelů Kalorických Tabulek, díky kterým víme, jak naše aplikace pomáhá v nalezení (a udržení) zdravého životního stylu, nás samozřejmě těší.
A občas i pobaví…
Minule jsme si řekli, kdo nám může radit s výživou, když se rozhodneme změnit svůj jídelníček kvůli hubnutí, nebo dokonce zdravotním problémům. Objasnili jsme si pojmy nutriční terapeut a výživový poradce. A přidali pár rad, jak si toho správného odborníka máme vybrat.
Dnes se blíže podíváme na hubnutí ve skupině. Má mnoho výhod, ale za všechny bych ráda jmenovala jeden opravdu praktický.
K rozhodnutí zúčastnit se podobné akce často totiž stačí i akčnější kamarádka, nebo kolegyně. Ani se nenadějete a už sedíte v příjemné skupině, která řeší stejný problém. A když už se do toho zapojíte, vůle vydržet bude rozhodně větší. Nevěříte?
Měla jsem tu čest vést před lety cvičební lekce pro organizaci STOB, kterou v roce 1990 založila PhDr. Iva Málková, můj dnešní host. Musím říct, že i po tolika letech na tu dobu ráda vzpomínám a ještě dlouho po ukončení této práce jsem byla s řadou žen v kontaktu. Dovoluji si proto přispět svou troškou do mlýna. Ptáte se, proč je dobré hubnout ve skupině? Tady jsou moje odpovědi.
I když se vám to možná nezdá, i malé zrnko soutěživosti, které někde hluboko ve vás klíčí, může prospět v tak velké věci. Přece to nevzdáte, když ostatní to zvládají, že?
„Skupina, aniž si to uvědomuje, vytváří na lidi uvnitř takový jemný tlak, aby se snažili, nevzdávali to a pokoušeli se co nejlépe čelit různým nástrahám, krizím i zátěžím,“ vysvětluje PhDr. Iva Málková a dodává, že typickým příkladem je cvičení. I když většina lidí tvrdí, že doma cvičí, jejich počáteční výkony o tom příliš nesvědčí. Na kurzu po sobě při cvičení pokukují a je jim navzájem hloupé to vzdát. Prostě se víc snaží. Vydrží díky tomu větší zátěž, než doma.
Nebo je vám více než soutěživost vlastní sounáležitost? Výborně! Pomůže vám zjištění, že v tom nejste sami, že i ostatní dělají podobné chyby a že se za ty své opravdu nemusíte stydět.
Iva Málková k tomu říká: „Výhodou skupiny je, že se tu lidí neučí jen z vlastních chyb, ale i z omylů těch druhých. Získávají zkušenosti rychleji, než by je získávali sami.“
Jak už bylo řečeno, součástí hubnoucích kurzů bývají cvičební lekce pod vedením instruktora. „Kdo nebyl i desítky let v tělocvičně, najednou zjistí, že se necítí dobře ne kvůli kilům navíc, ale kvůli ztuhlosti,“ rozvádí téma PhDr. Iva Málková. „V rámci kurzů přijdou na to, že při hubnutí si musí zvyšovat kvalitu života a že právě pohyb je zásadní složkou. Cílem tedy není, aby vydali co nejvíce energie při hodině, ale aby si pohyb zamilovali a objevili přiměřenou dávku pohybu jejich stavu.“
Ať už si to přiznáte, nebo ne, ale až na výjimky každý lidský tvor (a nejen ženy) rád sdílí své problémy. Mnohdy skutečně stačí se vypovídat a problém se smrskává na problémek. A to nemluvím o úžasném pocitu, který můžete zažívat, když svou radou, nasloucháním pomůžete někomu jinému.
„Pokud chodíte do dobrého kurzu hubnutí, máte šanci si o problémech promluvit s ostatními. Snadno se může stát, že někdo z nich něco podobného zažil, zvládnul a může tedy poradit,“ uvádí poznatky z praxe naše přední odbornice na hubnutí.
„Lektory kvalitních kurzů dělají lékaři, psychologové, nutriční terapeuti, cvičitelky a další. A všichni se celoživotně vzdělávají. Kurzy skutečně nejsou jen o výživě, ale o tom, jak laskavým přístupem přivést lid k tomu, aby teoretické znalosti převedl do praxe,“ vysvětluje PhDr. Iva Málková. „Konkrétně u nás vzděláváme lektory v tzv. kognitivně behaviorální terapii. Neměníme tedy jen chování (behavior) – stravovací a pohybové návyky, ale i kognice – myšlení, protože asi si všichni uvědomujeme, že problém hubnutí je v hlavě a ne v žaludku.“
Metodika je založená na tom, že děláte pomalé postupné změny, které vám nejsou až tak proti mysli a zabudujete je do svých návyků tak, že se zautomatizují a přijmete je za své. Nejde tedy o hubnoucí provizorium, ale o trvalou změnu. Přestanete mít život rozdělený na hubnutí a sbírání sil na další hubnutí.
Iva Málková říká: „Pokud má někdo opravdu závažný problém, který řeší jídlem, bývá vhodnější individuální psychoterapie zaměřená na řešení problému. Také když někdo trpí poruchami příjmu potravy – bulimií, je třeba jiný přístup. Introverti se nemusí obávat, ve skupině se vždy vytvoří výborná atmosféra a do dění skupiny se zapojíte tak, jak je vám příjemné. A kdo si nenajde čas – může mu skupinu nahradit internetový program typu Sebekoučink a podpora na dálku.“
Není žádným tajemstvím, že je čím dál více obézních dětí. „Co se týče rodinného hubnutí, které je také velmi účinné, tak tam je skupina veledůležitá. Nicméně máme zkušenost, že rodiče by raději odevzdali dítě terapeutům a odešli. Bohužel při terapii obezity dítěte jsou ještě důležitější rodiče než samotné dítě, proto trváme na účasti rodičů.“
Ať už se ovšem rozhodnete pro podporu skupiny, která je velmi vhodná, nebo zkusíte jinou možnost, je třeba se vrátit na úplný začátek, o kterém jsme si zde již také říkali. Je vaše motivace natolik silná, abyste svůj nový režim zvládli? „Pokud člověk chce dosáhnut nějaké změny, je důležité, aby tato změna byla trvalá,“ říká zcela jasně PhDr. Iva Málková, a hned varuje před nebezpečím špatně zvolených nástrojů, které když neodpovídají míře motivace ke změně, přináší v případě hubnutí jojojefekt. Ale o tom zase někdy jindy….
Po celém světě je již od šedesátých let zřejmé, že cestou k úspěšnému hubnutí jsou nejenom rady, jak se máme správně stravovat, ale zejména rady, jak toho můžeme docílit. Proto již v té době začaly vznikat ve všech civilizovaných zemích západního světa kluby zaměřené na redukci nadváhy ve skupině.
Nejznámější a první byl Weight Watchers – klub strážců váhy. Založila ho Jean Nidetch, která měla sama problémy s obezitou a ze sousedského scházení se a výměny zkušeností při hubnutí vznikla organizace, která rozšířila svoji působnost z Ameriky do téměř celého světa. Organizování společného hubnutí se v České republice se před lety ujala společnost STOB, která aplikuje metodiku kognitivně běhaviorální terapie v 12ti týdenních v kurzech snižování nadváhy. Světovou raritou je pořádání kurzů specializovaných pro muže a rodinných kurzů.
PhDr. Iva Málková, STop OBezitě, www.stob.cz
2.9.2013 Ing. Macáková Marcela Články, Jak zhubnout
Příběhy uživatelů Kalorických Tabulek, díky kterým víme, jak naše aplikace pomáhá v nalezení (a udržení) zdravého životního stylu, nás samozřejmě těší.
A občas i pobaví…
Celý článek 17.10.2022
Sumky jsou podobni pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.
Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.
Celý článek 4.10.2024
Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.
V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.
Celý článek 30.9.2024
V ledničce mám plastovou láhev s vodou. Vždy mi totiž víc pomáhalo pít přes den studenou vodu, překvapivě i při nachlazení. Ale všude na internetu se dočtete, že je to nezdravé a voda by se měla pít teplá.
Jak to tedy je?
Celý článek 28.9.2024
V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.
Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.
Celý článek 25.9.2024
Přístroje, jež slouží k analýze tělesného složení, se dnes stávají běžnou součástí ordinací, výživových poraden nebo sportovních center.
Kromě informací o tělesné skladbě, tedy o množství svalů, tuku, vody atp., umožňují posoudit výživový stav člověka. Dávají také přesnější představu o stupni nadváhy nebo obezity, stejně tak ale o případné podvýživě. Je to zajímavý doplněk, díky kterému lze sledovat některé parametry zdraví.
Celý článek 22.9.2024