Věra Macošková: deepWORK™, fitness hit, který hýbe světem
Každý rok se objeví nějaká žhavá novinka, jež si zabere ta nejlepší místa v rozvrzích fitcenter. Některé do roka odejdou, jiné se drží na výslunní. DeepWORK™ si zatím vede velmi dobře.
DeepWORK™ je funkční skupinový trénink, jenž probíhá pod dohledem instruktora a při kterém využíváme pouze váhu vlastního těla.
Je to atletický, jednoduchý a vysoce intenzivní cvičební program. V porovnání s tím, na co jsme byli doposud ve fitcentrech zvyklí, je vidět markantní rozdíl.
Jak to všechno začalo
Program vytvořil švýcarský prezentér, tanečník a terapeut Robert Steinbacher (Německo), jenž získal díky své škole BodyART bohaté zkušenosti s dětmi se speciálními potřebami. Hlavním úkolem totiž bylo pomáhat jim v pohybu a zlepšovat motorické funkce.
Věra Macošková
Poté se rozhodl, že prostřednictvím různých cvičebních technik i léčebných postupů, známých z terapií, vyvine pohybovou školu i pro zdravé dospělé – BodyART s hlavní myšlenkou odpovědnosti za vlastní tělo a zaměřené se na jeho střed (core).
Tu pak rozšířil právě na deepWORK™, jenž je kromě vytrvalostního tréninku inspirovaný filozofiemi dálného východu. Hodina deepWORK™ vychází z principu jin & jang a jejich rozdílných energií, které jsou v pohybu využívané – síla a relaxace, nádech a výdech, napětí a uvolnění.
Program je tedy založen na dosažení rovnováhy jin & jang a na elementech země, dřeva, ohně, kovu a vody, které podle starodávného čínského učení představují dynamické kvality všeho dění v přírodě a pět základních pohybů.
Co je DeepWORK™
DeepWORK™ je dynamický trénink. Na základě předem stanovených principů hodina přechází energetickými fázemi, během kterých se střídá silová a kondiční zátěž, napětí a uvolnění. Cvičení maximálně zapojuje a protahuje svaly, formuje tělo a zároveň je to výborný kardio- vaskulární trénink. Důležitou úlohou cvičení je i obnova tělesné a duševní energie.
Lekce začíná v pomalém tempu, přechází do rychlejšího a vrací se zpět k pomalému tempu. Závěr patří relaxaci.
DeepWORK™ využívá sportovní specifické pohyby, atletické pohyby, pohyby a cvičení známé z posilování, ale i z běžného života. Trénink je vhodný pro muže i ženy.
Proč zkusit DeepWORK™
Výhodou této lekce je jednoduchost – žádné složité choreografie, jen soustředění na sebe, na svůj dech. Každý si cvičí ve svém vlastním tempu. Specifická hudba vytváří pouze kulisu.
Začátek patří protažení, pak následují dvě minuty running (upřímně jsem si myslela, že umřu a při první lekci si říkala, že už nikdy více, ale nakonec jsem celému systému propadla a odjela si jako jedna z prvních udělat školení do zahraničí). Hodina končí samozřejmě zklidněním, protažením a závěrečnou relaxací, jež je v dnešní uspěchané době tak potřebná.
Celkový pocit mě překvapil. A to cvičím dvacet pět let. Nebyla jsem zničená, ale nabitá novou energii, která procházela celým mým tělem. Ani nitka na mě ovšem nezůstala suchá. Odcházela jsem zpocená jako myš, ale šťastná – úsměv od ucha k uchu.
Pokud se rozhodnete jít na lekci, doporučuji pohodlné sportovní oblečení, které vám nikde neplandá a nevisí, nejlépe elasťáky a tílko přímo na tělo. Tenisky nechte doma – cvičí se naboso. Ale nezapomeňte si přibalit ručník a pití.
deepWORK™ byl s velkou slávou poprvé představen na veletrhu FIBO 2012 (viz video) a pomalu se dostává i k nám. Jeho líheň je v Opavě. Tak zajděte vyzkoušet a pak napište, jak se vám cvičilo.
Po pomlázce jsme doma vždy řešili, co dělat s tou náhlou přemírou vajec. Připadali jsme si jako Šafránek z Básníků, když chystal vaječné hody pro svou dívku.
V té scéně má v ruce knihu Připravujeme vejce od Maryny Klimentové a skutečně vytvoří množství variací a variant, až oko žasne.
V našich skupinách na Facebooku se často setkáváme s povzdychem „já těm TABULKÁM“ vůbec nerozumím.
Dotyční mají na mysli samozřejmě aplikaci Kalorické Tabulky, kterou stovky lidí roky úspěšně využívají ke kontrole svých jídelníčku. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak jednoduché to může být…
Doteď byly výpočty v aplikaci tak trochu magické, vše se odehrávalo na pozadí a mohlo být matoucí, kde se která čísla berou. Proto padlo rozhodnutí, že je objasníme.
Trend snižování spotřeby lepkového pečiva a lepku obecně je poslední dobou v módě.
Chce to však opravdu přemýšlet, jestli třeba není vhodnější jen se více věnovat svému jídelníčku a trochu přehodnotit stravovací návyky než začít držet bezlepkovou dietu, protože to streemoval někdo slavný na instáči…