Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Osobní trenér Martin Hrazdil: Nejčastější bolesti kolen

Před časem jsme v článku „Proč nás bolí kolena? Důležité informace nejen pro začínající běžce“ načali téma bolesti kolen.

Už jsme si uvědomili, proč nás kolena obvykle bolí a jaké nejčastější chyby dělají začínající běžci, kterých každým dnem přibývá. Co ještě nevíme?

Kolenní kloub je jedním z nejsložitějších kloubů v lidském těle. Je to stabilní kloub spojující tři kosti (stehenní, holenní a lýtkovou), přičemž jehož stabilita je dána meniskem a rovnováhou okolních svalů, vazů a šlach ovlivňující stav kloubního pouzdra.

Je-li některá z těchto částí v nerovnováze, vzniká bolest a pozdní reakce na takové podněty mohou způsobit trvalé poškození, které může výrazně změnit váš život. Včasné odstranění svalové nerovnováhy vám pomůže od nesnesitelných bolestí. Další důležitou roli hraje chodidlo neboli tlumič, který tlumí veškeré nárazy dopadající na ostatní části pohybového aparátu, např. kyčelní klouby nebo páteř.

Osobní trenér Martin Hrazdil

Rozhodně se ale nepouštějte do řešení takových problémů sami a nechte si poradit od nějakého specialisty, aby se vaše bolesti ještě více neprohloubily.

Rozlišujeme následující problémy s koleny:

  • Lupání
  • Vrzání
  • Nestabilita
  • Omezení pohybu při ohnutí nebo natažení

Lupání

Lupou vám kolena při natažení nebo ohnutí nohy? Nemusíte se bát vážného onemocnění, ale měli byste zbystřit, protože i lehké bezbolestné lupání může přivodit vážné zdravotní komplikace v jakékoliv části těla. Ve většině případů jde o indikaci zánětu nebo přetížené šlachy.

Jakékoliv přetížení může způsobit nenávratné zranění, které ovlivňuje nejen oblast kolenního kloubu, ale i horní část těla. Může se vyskytovat jak u fyzicky aktivních lidí, tak i u lidí neaktivních. Lupání v koleni byste měli chápat jako důležitý signál pro celý pohybový aparát.

Opět bych doporučil navštívit odborníka, aby vám diagnostikoval, proč k lupání dochází. V praxi jsem se setkal nejčastěji s lupáním způsobeným přetížením svalů z důvodu špatných pohybových návyků při sportování nebo i při pouhé chůzi.

Vrzání

Při pohybu nohou dochází k vrzání v kolenech. Vrzání může být příčinou špatné funkce kloubní tekutiny, která omezuje tření kloubních ploch. Další příčinou může být opět svalová nerovnováha, kdy kloub není dostatečně usazen – „stabilizován“ – v kloubní jamce.

V takovém případě není zátěž rovnoměrně rozložena a tlak je kladen pouze na jednu část chrupavčitého povrchu kloubu a důsledkem je opotřebování chrupavky.

Osobní trenér Martin Hrazdil

Nestabilita

Nestabilita kolene se vyskytuje zejména u lidí zabývajících se pouze jednostranným zatížením dolních končetin, kdy dochází k pohybu dopředu, dozadu nebo nahoru a dolu, ale nikoliv do stran. Postranní šlachy a vazy nejsou dostatečně zpevněny a poté jakákoliv nerovnost nebo nestabilní povrch způsobuje nedostatečnou oporu vazů v oblasti kolen, což může vézt ke zranění.

Kromě kompenzačního zpevňování je důležité zajistit rovnováhu svalových partií, aby byl kloub jako v bavlnce a netrpěl jakýmikoliv náhlými změnami při došlapu. Kromě posilování velkých svalových partií (zadní a přední sval stehenní) se věnujeme i postranním svalům, které mají za úkol stabilizovat nejen koleno, ale i celý pohybový aparát.

Omezení pohybu při ohnutí nebo natažení

V tomto případě už jde o závažnější zdravotní omezení. Při ohnutí nebo natažení máte neskutečné bolesti, které mohou být způsobeny úlomky kosterního aparátu (čéšky, menisku) při velkém nárazu na koleno. Pohyb kolene je omezen tak, že ho nemůžete ohnout nebo naopak natáhnout nohu. Poranění může být opět i svalové. V ostatních případech vyhledejte odborníka, který vám stanoví vhodnou léčbu.

Cílem není kolena jen posilovat nebo jen protahovat. Důležité je, aby svaly a to nejen kolem kolene byly silné a zároveň mobilní. Avšak pozor, nikoliv hyper mobilní.

Přeji vám příjemné dny a fungující kolena.

Martin Hrazdil

renerfitness.eu

Osobní fitness trenér

Výživový poradce

Sportovní a rekondiční masér

6.11.2014 Martin Hrazdil Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Kaskadérka a instruktorka Hanka Dvorská: Sport je jeden z nejlepších léků, co znám

Profesionální kaskadérka Hanka Dvorská, instruktorka Les Mills lekcí jako je bodybalance, bodyvive, cx worx, grit, x-bike, jógy, spinningu, lyžování, snowboardingu, parašutismu, lezení…

Téměř šedesátiletá sportovkyně je stále v neuvěřitelné kondici, která jí nyní pomáhá zvládnout náročný úkol – zvítězit nad nemocí.

Celý článek 13.3.2017

Související články

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobni pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Jan Lipšanský: Výhody pití studené vody aneb Někdo to rád studené

V ledničce mám plastovou láhev s vodou. Vždy mi totiž víc pomáhalo pít přes den studenou vodu, překvapivě i při nachlazení. Ale všude na internetu se dočtete, že je to nezdravé a voda by se měla pít teplá.

Jak to tedy je?

Celý článek 28.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Co dělat, když vám číslo na váze pravidelně kazí náladu

V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.

Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.

Celý článek 25.9.2024

Mgr. Tereza Rogalewiczová: Analýza tělesného složení

Přístroje, jež slouží k analýze tělesného složení, se dnes stávají běžnou součástí ordinací, výživových poraden nebo sportovních center.

Kromě informací o tělesné skladbě, tedy o množství svalů, tuku, vody atp., umožňují posoudit výživový stav člověka. Dávají také přesnější představu o stupni nadváhy nebo obezity, stejně tak ale o případné podvýživě. Je to zajímavý doplněk, díky kterému lze sledovat některé parametry zdraví.

Celý článek 22.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner