Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

MUDr. Marie Skalská: Prevence je vždy jednodušší, levnější a méně bolí

Neplaťte zbytečně za zázračné analýzy vlasů, nehtů, vaší duhovky, určení energetických drah z konečků vašich prstů, abyste odhalili, zda vám hrozí nejčastěji se vyskytující onemocnění.

Pokud dodržujete pravidelné preventivní prohlídky, na které máte ze svého zdravotního pojištění nárok, je velká pravděpodobnost, že právě ta často se vyskytující onemocnění mohou být poměrně brzy odhalena.

Po jakých onemocněních pátráme? 60% Čechů stoná dříve či později se srdcem, neboli trpí srdečně-cévními chorobami. Jedná se o arteriální hypertenzi neboli vysoký krevní tlak, který je významným rizikovým faktorem dalších onemocnění, hlavně infarktu myokardu, mozkové příhody, ischemické choroby dolních končetin.

Hlavním strašákem, kterého se většina bojí, jsou tumory, laicky řečeno „rakovina“. Rakovina je nesprávné označení, protože označuje pouze část nádorových onemocnění.

  • Na nádorová onemocní umírá přibližně 30% Čechů. Screening – pátrání po nejčastěji se vyskytujících tumorech, je také součástí preventivních vyšetření.
MUDr. Marie Skalská
MUDr. Marie Skalská

Různý věk, různá rizika!

V různých věkových obdobích jsme v jiném riziku. Přirozeně chápeme, že výskyt většiny onemocnění vzrůstá s naším věkem.

Infarkt u 20ti letého muže bude extrémně vzácný, ale u 45ti letého muže, který je kuřák, má nějaké kilogramy navíc, je ve stresu, to již není až tak výjimečná situace. Tomu je uzpůsobena i frekvence preventivních vyšetření, která s věkem vzrůstá.

Kdy a na jaká vyšetření máme ze zdravotního pojištění nárok?

18 let a život mi začíná

Dětský lékař vás předal do péče praktického lékaře pro dospělé.

Zmapujte si s praktikem svá rizika (může vám pomoci i FIT test, www.fit-test.cz), která plynou z případných onemocnění vašich blízkých příbuzných. Má váš tatínek vysoký krevní tlak? A má ho dědeček také? Stonal strýc či teta s cukrovkou? S geny zatím nezatočíme, takže pokud se onemocnění vyskytují u vašich blízkých, dostáváte se také do rizika. Neznamená to bát se, ale naopak dbát na prevenci, abyste byli před onemocněním v předstihu.

  • V 18ti letech byste měli mít provedenou kontrolu hladiny krevních tuků a hladiny krevního cukru.

Svého praktického lékaře poté jednou za dva roky navštivte, pokud není potřeba častěji, abyste ho nejenom pozdravili, ale podstoupili i preventivní prohlídku.

  • Dívky, dámy, ženy, pravidelně 1x ročně v rámci preventivních prohlídek navštěvují svého gynekologa.

A všichni „dohromady“ holky i kluci chodíme optimálně jednou za ½ roku k zubaři. Dospělí mají nárok na preventivní prohlídku u stomatologa jednou ročně s tím, že zubní prevence je prováděna i u ošetření a vyšetření registrovaného pacienta jednou za 1/2 roku.

Ve 30ti další krev

Ve 30ti letech máte opět právo na kontrolu hladiny krevních tuků u svého praktického lékaře.

Je nám 40 a začíná to být „ostřejší“

Pro někoho pomalu, pro někoho rychle se přehoupnutím 40cítky posouváme do rizikového věku „na všechno“ a tomu odpovídá i nárůst frekvence preventivních vyšetření.

Ve 40ti letech bychom měli mít provedenou kontrolu krevních tuků, zkontrolovanou hladinu krevní glykemie a natočené EKG.

Hladiny krevního cukru (glykemii) si nadále nechte každé dva roky překontrolovat a EKG každé 4 roky preventivně natočit. Tuky, pokud nejste v riziku, kontrolujeme v 50ti a 60ti letech.

Mladší ženy – pokud nejsou v riziku – si mohou zaplatit preventivní sonografické vyšetření prsou. Od 45ti let, některé pojišťovny hradí i od 40ti let, mají ženy nárok 1x za 2 roky na preventivní mammografické vyšetření prsou. Optimální je střídat jeden rok ultrazvuk jeden rok mammograf.

A co dál?

Na vyšetření okultního krvácení, které slouží k odhalení výskytu nádoru tlustého střeva, mají nárok všechny ženy i muži starší 50 let. Vyšetření provádí váš praktický lékař. Do 54let by mělo být provedeno každý rok. Od 55ti let věku je vyšetření na okultní krvácení hrazeno 1x za 2 roky, protože v tomto věku již začínáte mít nárok na kolonoskopii. Preventivní screeningová kolonoskopie se provádí na specializovaných pracovištích.

Tušíte, zda jste v riziku nejčastěji se vyskytujících onemocnění? Udělejte si FIT test na www.fit-test.cz který odhalí vaše hlavní rizika.  Test je sestaven na základě tzv. Evidence Based Medicine (medicíny založené na důkazech) pomocí upravených dotazníků uznávaných odbornými společnostmi. Mapuje úroveň pohybové aktivity, jídelníček, odolnost vůči stresu, zátěž pohybového aparátu a rizika civilizačních onemocnění.

MUDr. Skalská Marie www.profitinstitut.cz

Kouč aktivního životního stylu, lékařka, lektorka, fitness instruktorka a sportovní labužnice.
Zakladatelka Pro Fit Institutu, přednášející na FTVS UK, členka mezinárodních odborných společností.
S nadšením vám pomůže vyladit stravu a pohyb podle vašich potřeb, možností a chutí. V ambulantní praxi v Centru sportovní medicíny se zabývá sportovní medicínou a nutricí od dětí až po vrcholové sportovce.

22.1.2015 MUDr. Skalská Marie Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak mít na uzdě chutě na sladké

Dnešním článkem se určitě trefím do vkusu mnoha lidí, kteří milují sladké, ale přáli by si mít pojídání sladkostí trochu více na uzdě.

A to ať už vzhledem ke svému zdraví, tak i ke své postavě a tělesné hmotnosti.

Celý článek 16.11.2023

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner