
Nejtěžší není se změnou stravování začít, ale vytrvat
Začátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn…
… a asi všichni známe větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ či jiná podobná předsevzetí.
Celý článek 8.1.2021 0
Klienti si často stěžují, že zhubli jenom xy kg, nebo že, nedej bože, nehubnou vůbec.
Často je ale zakopaný pes ve špatném měření výsledků. Pokud sledujete jenom hmotnost na váze, nemáte celkový obrázek o tom, co se s vaším tělem děje.
Jak tedy nepropadat panice a správně sledovat pokrok?
Obzvláště pokud k úpravě jídelníčku přidáte i zvýšenou fyzickou aktivitu, často nejen mizí podkožní tuk, ale zároveň vám rostou svaly. Proto klientům často opakuji a snažím se názorně ukázat, že kilo svalů není kilo tuku.
Takže i když nutně nehubnete na váze tolik, kolik byste si představovali, aktivně přeměňujete tuky na svaly. Proto je důležité se nejen vážit, ale také si průběžně sledovat obvodové míry – hrudník, pas, boky, případně také obvod paže a stehna.
Přibývající svaly nejen lépe tvarují vaší postavu a zlepšují držení těla, zároveň si zaděláváte na lepší metabolismus celého těla. Svalová hmota během dne spotřebuje podstatně více energie než tukové polštáře. Proto se nebojte fyzické aktivity a přirozeného nárůstu svalové tkáně. Pokud si nenastolíte extrémní vzpěračský či kulturistický trénink, opravdu nemusíte mít strach z nadměrného nárůstu svalové hmoty.
Neočekávejte změny k lepšímu ze dne na den. Určete si jeden den v týdnu nebo jednou za dva týdny, kdy se zvážíte a změříte. Mezi jednotlivými dny mohou být výkyvy způsobené zvýšenou nebo sníženou hydratací, tedy množstvím vody ve vašem těle.
Pokud chcete mít vše černé na bílém, dopřejte si u nutričního poradce nebo ve fitness studiu přeměření na speciálním přístroji, který změří i množství tuku ve vašem těle. Srovnávejte ale vždy měření z jednoho přístroje a jeho vývoj, měření s pomocí různých technologií mohou mít mírně odlišné výsledky v konkrétních číslech. Pro vás je ale důležitý váš osobní vývoj správným směrem – tedy například rozdíl 2 % tělesného tuku mezi prvním a druhým měřením. Případně tyto hodnoty umí změřit i některé domácí osobní váhy.
Na závěr si dovolím malé shrnutí. Pro optimální výsledky doporučuji postupnou úpravu stravování a zvýšení fyzické aktivity. Ani jedna ze změn by neměla být příliš radikální, pak je málo pravděpodobné, že u ní vydržíte. Díky průběžnému sledování a zapisování výsledků – a to nejen v kilogramech, ale také v centimetrech obvodu, získáte motivaci ve vašem snažení vytrvat.
Markéta Gajdošová: Kvalita versus kvantita, na čem u jídla skutečně záleží?
30.4.2015 Články, Jak zhubnout
Začátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn…
… a asi všichni známe větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ či jiná podobná předsevzetí.
Celý článek 8.1.2021 0
Rozhodli jste se začít s hubnutím pomocí Kalorických Tabulek? Bravo. Jsme tu pro vás.
Mrkněte na několik málo informací, které vám pomohou v začátcích a s kterými můžete změnit své stravovací návyky jako mávnutím kouzelného proutku.
Celý článek 2.1.2021 0
Čas od času zde zveřejňujeme příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky jako motivaci pro ostatní.
I nás samozřejmě velmi těší nás, když vidíme, jak díky zapisování jídelníčku lidé odhazují kila, která je tížila, a píšou, že se cítí mnohem lépe fyzicky i psychicky.
Celý článek 28.11.2020 0
Komentáře
makovec
30.4.2015 12:00
Dobrý den,
prosim pozor na tvrzení: „Takže i když nutně nehubnete na váze tolik, kolik byste si představovali, aktivně přeměňujete tuky na svaly.“
Mohl by vyniknout dojem, ze proces proměny tuků na svaly probíhá současně, což samozřejmě není pravda. Úbytek tuku v důsledku jeho spalování je metabolicky úplně jiný proces, než růst svalové hmoty. Tělesný tuk se na svaly rozhodně neproměňuje, Jeho využití na vyrovnání energetického deficitu v procesu hubnutí je jiná věc.
Hattori Hanzo
1.5.2015 15:49
Presne tak, nie váha ale percento telesného tuku je dôležitý parameter, ktorý má vplyv na hormonálnu rovnováhu a je jedným z dôležitých ukazovateľov zdravého tela. Škoda len, že váhy schopné merať celkový a viscerálny tuk s potrebnou presnosťou sú dosť drahé. Každopádne pokiaľ stačí orientačná hodnota, meranie obvodov (pás, boky atď.) to dokáže plne nahradiť.
„Pokud si nenastolíte extrémní vzpěračský či kulturistický trénink, opravdu nemusíte mít strach z nadměrného nárůstu svalové hmoty.“
To je veľká pravda. Mnohé ženy sa boja nárastu svalov, no pravda je, že zbytočne. Ani pri náročnom silovom tréningu väčšina žien nenaberie svaly tak, aby to bolo nejak zvlášť poznať. Genetická výbava im to jednoducho nedovolí. Osvalené dámy, ktoré vidno vo fitnes časopisoch, sa kŕmia anabolickými steroidmi, bežný naturálny cvičenec toto nikdy nedosiahne. To platí mimochodom aj o mužoch 😉 rozdiel medzi naturálnym cvičencom a steroiďákom je obrovský. Prečo asi… http://www.builtlean.com/2011/03/30/how-much-muscle-can-you-gain-naturally/
Poznám ženy, ktoré majú obrovskú silu, vo fitku drepujú s 1.8 násobkom vlastnej váhy, žahajú viac ako dvojnásobok a pritom vyzerajú úplne normálne, žiadne veľké svaly. Skôr tenké štíhle, pokiaľ by som nevidel, nikdy by som také silové výkony to do nich nepovedal.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.