Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Cecílie Jílková: Nadějná léčba anorexie a bulimie díky raw stravě?

Uzdravit se musí především duše. S podporou té nejkvalitnější výživy pro tělo to však jde snadněji.

Když jsem před několika lety začala vykonávat povolání poradce pro výživu, začaly mne oslovovat ženy a mladé dívky s poruchami příjmu potravy.

Na mém webu si přečetly, že mi raw strava pomohla s hubnutím a že si díky poměrně vysokému procentu čerstvé stravy v současném vyváženém jídelníčku zachovávám optimální hmotnost. Některé klientky chtěly pouze konzultaci, jiné měly zájem o něco na způsob koučingu. Naučit se zase jíst „normálně“…

Abych se přiznala, nikdy dříve mě nenapadlo, že by raw strava mohla kromě hubnutí také pomáhat lidem s anorexií nebo bulimií. Později mi ale došlo, proč budí tento směr v nemocných novou naději.

Porucha příjmu potravy nikdy nevzniká „jen tak“ bez hluboké psychologické příčiny. Kořeny nemoci mohou být skryté v podvědomí a je mnohdy velmi složité je odhalit a samostatně se s nimi vypořádat. Dle mého názoru by na prvním místě měla být psychoterapie zaměřená na posilování sebevědomí a vztahu k sobě. Osoby trpící anorexií nebo bulimií mají často komplikované vztahy vůči rodině nebo partnerovi, případně obojí. Kromě terapie je však třeba tělu dodávat stravu s takzvanou vysokou nutriční hustotou.

Ve zdravém těle zdravý duch Cecílie Jílková

Toto rčení znějící jako klišé se mi v praxi mnohokrát potvrdilo. Pokud jíme prázdné kalorie, náš nezdravý vztah k jídlu se prohlubuje. A naopak jakmile konzumujeme potravu bohatou na vitaminy, minerály a enzymy, celé tělo přechází do režimu sebeuzdravování. Nedostatečně vyživovaný či „přiotrávený“ mozek nemůže fungovat zdravě. Podvyživené tělo naléhavě volá po jídle. Deprese a jiné patologické stavy provázející anorexii a nekontrolovatelné záchvaty přejídání při bulimii mohou polevit při vysoce výživné stravě.

Panický strach z tloustnutí

Že se na raw stravě dobře hubne, není žádná novinka. Zásluhu na tom má vyloučení živočišných produktů, lepku, chemických přísad a celkový detox těla. Nemocní anorexií a bulimií proto snadno získávají dojem, že toto je konečně to zázračné jídlo, po kterém nebudou nabírat hmotnost, a přesto se dosyta najedí. Pravda je ale trochu jinde.

Tělo ztrápené anorexií či bulimií bude v procesu léčby více či méně přibírat z každé stravy. Rozdíl je však v tom, kolik kilogramů to nakonec bude. Organismus živený raw stravou zaznamená signál nasycenosti pravděpodobně dříve a přibírání nad rámec optimální hmotnosti se zastaví.

Přechod na stoprocentní vitariánství ale z psychologického hlediska nepomáhá zbavit se jistého asketismu, který je například u zmíněné anorexie stěžejním problémem. Je také dobré vědět, že raw strava poskytuje některých živin více, jiných má však méně. Proto je dle mého názoru pro návrat z podvýživy nejvhodnější kombinace raw stravy s vybranými kvalitními živočišnými produkty, případně vyváženým vegetariánským jídelníčkem.

Léčba pomocí pochopení

Když za mnou přišla psychoterapeutka Mgr. Markéta Sodomková s návrhem na společný projekt Rexie pro léčbu poruch příjmu potravy, ihned jsem souhlasila. Nemocní, kteří touží se svého problému zbavit, potřebují přátelské prostředí, klid, důvěru a pocit, že v „tom nejsou sami“. Pomoci může i společná příprava zdravých a vyvážených jídel, individuální i společné terapeutické techniky. Plné pochopení a respekt ze strany lektorů. Nucením a zákazy nelze poruchy příjmu potravy efektivně léčit. Uzdravit se musí především duše. S podporou té nejkvalitnější výživy pro tělo to však jde snadněji.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Přemýšlíte nad změnou zdravotní pojišťovny?

Cecílie Jílková
https://eshop.najimseazhubnu.cz

Cecílie Jílková (narozena v Praze r. 1981) je česká spisovatelka, novinářka a scenáristka, dcera spisovatelů Ludvíka Vaculíka a Lenky Procházkové. V posledních letech se věnuje především tématu zdravého hubnutí, je autorkou webu „Najím se a zhubnu“ a tří knih, v nichž poskytuje čtenářům vtipnou a čtivou formou praktické návody, jak krok za krokem přejít na nový a účinný způsob stravování. Cecílie od dětství trpěla nadváhou, nakonec se jí ale podařilo boj vyhrát, zhubla 25 kg a nyní radí ostatním, jak na to. Je mimo jiné lektorkou kurzů o zdravé stravě a kvalifikovanou poradkyní pro výživu.

28.9.2015 Články, Jak zhubnout

Komentáře

1

Veronika

1.10.2015 18:13

Novou naději ano, ale anorektička vidí naději v každém omezení stravy.
Autorka zřejmě problematiku poruch příjmu potravy moc nechápe. 🙁

2

Dee Em

25.10.2015 21:45

Veronika: autorka problematiku chápe velice dobře, právě proto si myslím organizuje Rexie víkendy a píše o této problematice….alespoň někdo se tímto obsáhle a rozsáhle zabývá…..zkus si načíst články které na toto téma byly právě autorkou publikovány

3

ludka

26.2.2016 23:27

Je to tak….trpim bulimii cca 7 let…pul roku sem na raw strave…zacala sem s ni samozrejme z duvodu aby zhubnout…co se ale stalo…nehubla sem,naopak nabirala…ale pri tejto strave se mi uplne zmenilo mysleni a zmenila sem se cela…hlavne vnitrne 🙂 verim svemu telu a vim,ze nakonec vsetko do sebe zapadne…nemuzu chtit aby se roky trizneni pachaneho na nem,spravilo za par mesicu…nerikam ze jsem zcela vylecena..to ne,ale podarilo se mi tu chorobu vyrazne eliminovat a dale na sobe pracuji..jsem na to sama se sebou…nemam nikoho kolem sebe,s kym by sem si mohla o tom popovidat,nebo neco podobneho.obcas pride slaba chvilka,ale s kazduckou takou chvilkou si uvedomim jeste vice co nechci,tim padem vice to co chci a respektuji zatim jeste doznivajici potreby meho tela.az bude pripravene se od toho odpoutat,tak to udela :-)..dekuji ze sem si do zivota pritahla tuto cestu a nikdy s ni uz nechci sejit.kazdym dnem se miluji vice a vice ze vsim vsudy..i s vacsim zadeckem 😀 takze jednoznacne odorucam kazdemu tuto vyzivu..nech uz zacne z jakehokoli duvodu…ono se to v nem samo preprogramuje na vyssi level byti a vsechno zacne vnimat a brat jinak 🙂

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Jana (57 let): Nikdy jsem nebyla vyloženě tlustá, ale váha mi stagnovala a pak šla směrem nahoru

Jana (57 let): Nikdy jsem nebyla vyloženě tlustá, ale váha mi stagnovala a pak šla směrem nahoru

Dnešní příběh pochází opět z naší skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, která nám dělá radost už nějaký ten pátek.

Sympatická Jana tvrdí, že pravidelné zapisování a rozvrhování jídelníčku jí velmi pomohlo. Postavu má nyní prakticky stejnou jako na střední škole, což dokazuje fakt, že v pohodě oblékne a zapne své maturitní šaty.

Celý článek 20.10.2021 0

Podívejte se, jak dokázala zhubnout paní Jaromíra (68 let)

Podívejte se, jak dokázala zhubnout paní Jaromíra (68 let)

To, že mladým se hubne nespravedlivě snadno, zazní občas jako povzdech beznaděje v ohlasech na úžasné proměny uživatelů aplikace Kalorické tabulky.

My ale dobře víme, že hubnutí jde i starším ročníkům. Jen v té věkové kategorii není už tolik lidí ochotno podělit se o fotografie. Výjimkou je paní Jaromíra.

Celý článek 30.9.2021 0