Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Cecílie Jílková: Nadějná léčba anorexie a bulimie díky raw stravě?

Uzdravit se musí především duše. S podporou té nejkvalitnější výživy pro tělo to však jde snadněji.

Když jsem před několika lety začala vykonávat povolání poradce pro výživu, začaly mne oslovovat ženy a mladé dívky s poruchami příjmu potravy.

Na mém webu si přečetly, že mi raw strava pomohla s hubnutím a že si díky poměrně vysokému procentu čerstvé stravy v současném vyváženém jídelníčku zachovávám optimální hmotnost. Některé klientky chtěly pouze konzultaci, jiné měly zájem o něco na způsob koučingu. Naučit se zase jíst „normálně“…

Abych se přiznala, nikdy dříve mě nenapadlo, že by raw strava mohla kromě hubnutí také pomáhat lidem s anorexií nebo bulimií. Později mi ale došlo, proč budí tento směr v nemocných novou naději.

Porucha příjmu potravy nikdy nevzniká „jen tak“ bez hluboké psychologické příčiny. Kořeny nemoci mohou být skryté v podvědomí a je mnohdy velmi složité je odhalit a samostatně se s nimi vypořádat. Dle mého názoru by na prvním místě měla být psychoterapie zaměřená na posilování sebevědomí a vztahu k sobě. Osoby trpící anorexií nebo bulimií mají často komplikované vztahy vůči rodině nebo partnerovi, případně obojí. Kromě terapie je však třeba tělu dodávat stravu s takzvanou vysokou nutriční hustotou.

Ve zdravém těle zdravý duch Cecílie Jílková

Toto rčení znějící jako klišé se mi v praxi mnohokrát potvrdilo. Pokud jíme prázdné kalorie, náš nezdravý vztah k jídlu se prohlubuje. A naopak jakmile konzumujeme potravu bohatou na vitaminy, minerály a enzymy, celé tělo přechází do režimu sebeuzdravování. Nedostatečně vyživovaný či „přiotrávený“ mozek nemůže fungovat zdravě. Podvyživené tělo naléhavě volá po jídle. Deprese a jiné patologické stavy provázející anorexii a nekontrolovatelné záchvaty přejídání při bulimii mohou polevit při vysoce výživné stravě.

Panický strach z tloustnutí

Že se na raw stravě dobře hubne, není žádná novinka. Zásluhu na tom má vyloučení živočišných produktů, lepku, chemických přísad a celkový detox těla. Nemocní anorexií a bulimií proto snadno získávají dojem, že toto je konečně to zázračné jídlo, po kterém nebudou nabírat hmotnost, a přesto se dosyta najedí. Pravda je ale trochu jinde.

Tělo ztrápené anorexií či bulimií bude v procesu léčby více či méně přibírat z každé stravy. Rozdíl je však v tom, kolik kilogramů to nakonec bude. Organismus živený raw stravou zaznamená signál nasycenosti pravděpodobně dříve a přibírání nad rámec optimální hmotnosti se zastaví.

Přechod na stoprocentní vitariánství ale z psychologického hlediska nepomáhá zbavit se jistého asketismu, který je například u zmíněné anorexie stěžejním problémem. Je také dobré vědět, že raw strava poskytuje některých živin více, jiných má však méně. Proto je dle mého názoru pro návrat z podvýživy nejvhodnější kombinace raw stravy s vybranými kvalitními živočišnými produkty, případně vyváženým vegetariánským jídelníčkem.

Léčba pomocí pochopení

Když za mnou přišla psychoterapeutka Mgr. Markéta Sodomková s návrhem na společný projekt Rexie pro léčbu poruch příjmu potravy, ihned jsem souhlasila. Nemocní, kteří touží se svého problému zbavit, potřebují přátelské prostředí, klid, důvěru a pocit, že v „tom nejsou sami“. Pomoci může i společná příprava zdravých a vyvážených jídel, individuální i společné terapeutické techniky. Plné pochopení a respekt ze strany lektorů. Nucením a zákazy nelze poruchy příjmu potravy efektivně léčit. Uzdravit se musí především duše. S podporou té nejkvalitnější výživy pro tělo to však jde snadněji.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Sezónní potraviny

Cecílie Jílková
https://eshop.najimseazhubnu.cz

Cecílie Jílková (narozena v Praze r. 1981) je česká spisovatelka, novinářka a scenáristka, dcera spisovatelů Ludvíka Vaculíka a Lenky Procházkové. V posledních letech se věnuje především tématu zdravého hubnutí, je autorkou webu „Najím se a zhubnu“ a tří knih, v nichž poskytuje čtenářům vtipnou a čtivou formou praktické návody, jak krok za krokem přejít na nový a účinný způsob stravování. Cecílie od dětství trpěla nadváhou, nakonec se jí ale podařilo boj vyhrát, zhubla 25 kg a nyní radí ostatním, jak na to. Je mimo jiné lektorkou kurzů o zdravé stravě a kvalifikovanou poradkyní pro výživu.

28.9.2015 Články, Jak zhubnout

Komentáře

1

Veronika

1.10.2015 18:13

Novou naději ano, ale anorektička vidí naději v každém omezení stravy.
Autorka zřejmě problematiku poruch příjmu potravy moc nechápe. 🙁

2

Dee Em

25.10.2015 21:45

Veronika: autorka problematiku chápe velice dobře, právě proto si myslím organizuje Rexie víkendy a píše o této problematice….alespoň někdo se tímto obsáhle a rozsáhle zabývá…..zkus si načíst články které na toto téma byly právě autorkou publikovány

3

ludka

26.2.2016 23:27

Je to tak….trpim bulimii cca 7 let…pul roku sem na raw strave…zacala sem s ni samozrejme z duvodu aby zhubnout…co se ale stalo…nehubla sem,naopak nabirala…ale pri tejto strave se mi uplne zmenilo mysleni a zmenila sem se cela…hlavne vnitrne 🙂 verim svemu telu a vim,ze nakonec vsetko do sebe zapadne…nemuzu chtit aby se roky trizneni pachaneho na nem,spravilo za par mesicu…nerikam ze jsem zcela vylecena..to ne,ale podarilo se mi tu chorobu vyrazne eliminovat a dale na sobe pracuji..jsem na to sama se sebou…nemam nikoho kolem sebe,s kym by sem si mohla o tom popovidat,nebo neco podobneho.obcas pride slaba chvilka,ale s kazduckou takou chvilkou si uvedomim jeste vice co nechci,tim padem vice to co chci a respektuji zatim jeste doznivajici potreby meho tela.az bude pripravene se od toho odpoutat,tak to udela :-)..dekuji ze sem si do zivota pritahla tuto cestu a nikdy s ni uz nechci sejit.kazdym dnem se miluji vice a vice ze vsim vsudy..i s vacsim zadeckem 😀 takze jednoznacne odorucam kazdemu tuto vyzivu..nech uz zacne z jakehokoli duvodu…ono se to v nem samo preprogramuje na vyssi level byti a vsechno zacne vnimat a brat jinak 🙂

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Jak přistoupit ke změně životního stylu, po které toužíme?

Jak přistoupit ke změně životního stylu, po které toužíme?

Životní styl každého z nás je tím, co krok za krokem a den za dnem vytváří neviditelný prostor, ve kterém se podle toho, jestli tento odpovídá potřebám naší duše, můžeme cítit plní energie, zdraví i inspirace, a nebo přesně naopak.

A patří do něho samozřejmě i řád ve stravování.

Celý článek 25.4.2019 0