Mateřství: Očekávání vs. realita očima trenérky Lucie Habalové
Jsem ráda ženou, cítím se žensky, neměnila bych a v příštím životě chci být zase žena.
Přestože si myslím, že některé věci jsou těžší, než jsem si kdy myslela.
Proč vlastně praktikovat dechové techniky v józe? Pro některé lidi, kteří se věnují józe, jejich praxe končí jen u jógových pozic.
Dechové techniky či meditace jim přijdou příliš dlouhé a nudné…
Když toto slyším, vždy se ptám, co je tedy pro vás ve vaší jógové praxi důležité? Odpovědi jsou různé. Od oblíbené pozice přes pocity po lekci až po místo či podložku, na které cvičí. Upřímně, bez těchto věcí zvládnete žít den, týden, měsíc i klidně rok. Bez dechu vám dávám maximálně minutu.
Zde vidíte, jak důležité je věnovat se dýchání. Začneme tou úplně nejjednodušší dechovou technikou.
Lehněte si na záda, uvolněte dolní končetiny.
Položte si ruce na břicho a vnímejte, jak se s nádechem břicho zvedá a s výdechem vtahujte pupík k páteři. Ucítíte, jak se s výdechem bederní páteř spojuje se zemí (opakujte desetkrát).
Položte si ruce na hrudník (pod prsa). Vnímejte, jak se s nádechem hrudník rozpíná do všech stran a s výdechem klesá (opakujte desetkrát).
Položte si ruce na klíční kosti a vnímejte malý pohyb horní části hrudního koše. Máte pocit, že s každým výdechem vaše ramena padají níž a níž. (opakujte desetkrát).
Spojíme všechny tři typy dechu.
Břicho se zvedá, hrudník se rozpíná, nádech stoupá pod klíční kosti. Máte pocit, že nádech stoupá až do temene hlavy.
Pupík vtahujeme dovnitř, cítíme výdech z hrudníku – zapojení svalů mezi žebry, výdech z podklíčků – zapojení prsních svalů.
Zkuste si nádech představit jako vodu, kterou lijeme ze džbánu do sklenice. Tak, jak voda naplňuje sklenici, nádech naplňuje naše tělo. Výdech si představujeme jako tubu se zubní pastou, kterou vytlačujeme od konce tuby vzhůru (opakujte desetkrát).
Až zvládnete plný dech vleže na zádech, přejděte do sedu. Klidně pro začátek zvolte židli, pokud je pro vás obtížný lotosový květ (nebo jakákoliv jeho varianta), případně sed na patách (pozice hrdiny).
V každé variantě sedu je vaše páteř kolmo k zemi. Vždy srovnejte ramena a kyčle do jedné roviny a nechte bradu v rovině se zemí.
Možná vás překvapí, že po praxi dechových technik ucítíte některé svaly, o kterých jste netušili, že existují. Zpočátku se také může dostavit jemné motání hlavy při praxi dechových technik – i to je naprosto normální. Buďte opatrní při vstávání.
Nezapomeňte, že praxe jógy vás mimo jiné učí trpělivosti. Nikam nespěchejte a užijte si cestu sebepoznání.
foto: Lucie Čermáková
Jsem ráda ženou, cítím se žensky, neměnila bych a v příštím životě chci být zase žena.
Přestože si myslím, že některé věci jsou těžší, než jsem si kdy myslela.
Celý článek 1.7.2019
Trend snižování spotřeby lepkového pečiva a lepku obecně je poslední dobou v módě.
Chce to však opravdu přemýšlet, jestli třeba není vhodnější jen se více věnovat svému jídelníčku a trochu přehodnotit stravovací návyky než začít držet bezlepkovou dietu, protože to streemoval někdo slavný na instáči…
Celý článek 23.3.2025
V dobách válek a hladu se lidé snažili zpracovat kde co z přírody.
Třeba listí z buku nebo bukvice.
Celý článek 21.3.2025
Ušetři čas při opakujících se zápisech a použij nové kopírování jednotlivých položek z celého dne do dnů nastávajících.
Celý článek 18.3.2025
Mnoho z vás si poctivě hlídá kolečka celkového kalorického příjmu či jednotlivých makroživin, ale někdy se stane, že se to celé trochu splaší.
Zapomenete si to ohlídat a rázem nevěřícně koukáte na to, jak kolečka namísto uklidňující zelené barvy září v barvách červených. Zahodili jste celou svoji snahu?
Celý článek 17.3.2025
Ve své nutriční poradně vídám ve spojitosti se stavováním mnoho různých typů lidí. A každému se dá vyhovět…
Někteří lidé potřebují v jídle pestrost, variabilitu, pořád něco nového a nemají rádi v jídle nudu.
Celý článek 14.3.2025