Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Zuzana Klingrová: Jóga a dech aneb naučte se správně dýchat

Proč vlastně praktikovat dechové techniky v józe? Pro některé lidi, kteří se věnují józe, jejich praxe končí jen u jógových pozic.

Dechové techniky či meditace jim přijdou příliš dlouhé a nudné…

Když toto slyším, vždy se ptám, co je tedy pro vás ve vaší jógové praxi důležité? Odpovědi jsou různé. Od oblíbené pozice přes pocity po lekci až po místo či podložku, na které cvičí. Upřímně, bez těchto věcí zvládnete žít den, týden, měsíc i klidně rok. Bez dechu vám dávám maximálně minutu.

Zde vidíte, jak důležité je věnovat se dýchání. Začneme tou úplně nejjednodušší dechovou technikou.

Plný dech (hluboký dech) – nácvik

Lehněte si na záda, uvolněte dolní končetiny.

  • Pokud trpíte bolestmi v oblasti bederní páteře, pokrčte dolní končetiny a vtočte špičky dovnitř, paty ven, kolena opřete o sebe.
  • Pokud trpíte na bolesti krční páteře, podložte si hlavu složenou dekou, ručníkem, aby krční páteř byla v rovině s hrudní a bederní.

Jako první zkuste břišní dech – brániční dýchání

Položte si ruce na břicho a vnímejte, jak se s nádechem břicho zvedá a s výdechem vtahujte pupík k páteři. Ucítíte, jak se s výdechem bederní páteř spojuje se zemí (opakujte desetkrát).

Následuje hrudní dech

Položte si ruce na hrudník (pod prsa). Vnímejte, jak se s nádechem hrudník rozpíná do všech stran a s výdechem klesá (opakujte desetkrát).

A pak podklíčkový dech

Položte si ruce na klíční kosti a vnímejte malý pohyb horní části hrudního koše. Máte pocit, že s každým výdechem vaše ramena padají níž a níž. (opakujte desetkrát).

Plný dech

Spojíme všechny tři typy dechu.

Nádech:

Břicho se zvedá, hrudník se rozpíná, nádech stoupá pod klíční kosti. Máte pocit, že nádech stoupá až do temene hlavy.

Výdech:

Pupík vtahujeme dovnitř, cítíme výdech z hrudníku – zapojení svalů mezi žebry, výdech z podklíčků – zapojení prsních svalů.

Zkuste si nádech představit jako vodu, kterou lijeme ze džbánu do sklenice. Tak, jak voda naplňuje sklenici, nádech naplňuje naše tělo. Výdech si představujeme jako tubu se zubní pastou, kterou vytlačujeme od konce tuby vzhůru (opakujte desetkrát).

Až zvládnete plný dech vleže na zádech, přejděte do sedu. Klidně pro začátek zvolte židli, pokud je pro vás obtížný lotosový květ (nebo jakákoliv jeho varianta), případně sed na patách (pozice hrdiny).

Pozor:

V každé variantě sedu je vaše páteř kolmo k zemi. Vždy srovnejte ramena a kyčle do jedné roviny a nechte bradu v rovině se zemí.

Možná vás překvapí, že po praxi dechových technik ucítíte některé svaly, o kterých jste netušili, že existují.  Zpočátku se také může dostavit jemné motání hlavy při praxi dechových technik – i to je naprosto normální. Buďte opatrní při vstávání.

Nezapomeňte, že praxe jógy vás mimo jiné učí trpělivosti. Nikam nespěchejte a užijte si cestu sebepoznání.

foto: Lucie Čermáková

Jóga v aplikaci KalorickéTabulky.cz

Jak KalorickéTabulky.cz fungují?

Z archivu aneb přečtěte si také:

Jak lépe vidět aneb osvoboďme své oči od brýlí!

Zuzana Klingrová
www.zuzanaklingrova.cz

Program Director ve společnosti Resort Svatá Kateřina
Co-Owner ve společnosti JÓGA FIT SHOP
Yoga Teacher ve společnosti Yoga Lounge
Studovala na škole Hindu University of America
VIDEA NA YOUTUBE

9.11.2017 Články, Fitness a wellness

Související články

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Chcete zvýšit svojí fyzickou kondici, posílit svaly, formovat postavu, zhubnout, ale běžné cvičení vás nebaví?

Ideální variantou je cvičení tabata, což je vysoce intenzivní intervalové cvičení, jež si v pohodě zacvičíte i z domova.

Celý článek 5.5.2022 0

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Pokud ještě někdo neobjevil kouzlo pravidelného pohybu, třeba vás k nějaké té pohybové aktivitě navnadí „5P funkční pravidla podle Vandy“.

Sepsala jsem je na základě dlouholetých zkušeností, které jsem nasbírala díky klientkám za 20 let mé lektorské praxe. Všechny je mám dlouhodobě ozkoušené i na sobě a mohu s jistotou říci, že fungují spolehlivě.

Celý článek 8.8.2021 0