Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Zuzana Klingrová: Jóga a dech aneb naučte se správně dýchat

Proč vlastně praktikovat dechové techniky v józe? Pro některé lidi, kteří se věnují józe, jejich praxe končí jen u jógových pozic.

Dechové techniky či meditace jim přijdou příliš dlouhé a nudné…

Když toto slyším, vždy se ptám, co je tedy pro vás ve vaší jógové praxi důležité? Odpovědi jsou různé. Od oblíbené pozice přes pocity po lekci až po místo či podložku, na které cvičí. Upřímně, bez těchto věcí zvládnete žít den, týden, měsíc i klidně rok. Bez dechu vám dávám maximálně minutu.

Zde vidíte, jak důležité je věnovat se dýchání. Začneme tou úplně nejjednodušší dechovou technikou.

Plný dech (hluboký dech) – nácvik

Lehněte si na záda, uvolněte dolní končetiny.

  • Pokud trpíte bolestmi v oblasti bederní páteře, pokrčte dolní končetiny a vtočte špičky dovnitř, paty ven, kolena opřete o sebe.
  • Pokud trpíte na bolesti krční páteře, podložte si hlavu složenou dekou, ručníkem, aby krční páteř byla v rovině s hrudní a bederní.

Jako první zkuste břišní dech – brániční dýchání

Položte si ruce na břicho a vnímejte, jak se s nádechem břicho zvedá a s výdechem vtahujte pupík k páteři. Ucítíte, jak se s výdechem bederní páteř spojuje se zemí (opakujte desetkrát).

Následuje hrudní dech

Položte si ruce na hrudník (pod prsa). Vnímejte, jak se s nádechem hrudník rozpíná do všech stran a s výdechem klesá (opakujte desetkrát).

A pak podklíčkový dech

Položte si ruce na klíční kosti a vnímejte malý pohyb horní části hrudního koše. Máte pocit, že s každým výdechem vaše ramena padají níž a níž. (opakujte desetkrát).

Plný dech

Spojíme všechny tři typy dechu.

Nádech:

Břicho se zvedá, hrudník se rozpíná, nádech stoupá pod klíční kosti. Máte pocit, že nádech stoupá až do temene hlavy.

Výdech:

Pupík vtahujeme dovnitř, cítíme výdech z hrudníku – zapojení svalů mezi žebry, výdech z podklíčků – zapojení prsních svalů.

Zkuste si nádech představit jako vodu, kterou lijeme ze džbánu do sklenice. Tak, jak voda naplňuje sklenici, nádech naplňuje naše tělo. Výdech si představujeme jako tubu se zubní pastou, kterou vytlačujeme od konce tuby vzhůru (opakujte desetkrát).

Až zvládnete plný dech vleže na zádech, přejděte do sedu. Klidně pro začátek zvolte židli, pokud je pro vás obtížný lotosový květ (nebo jakákoliv jeho varianta), případně sed na patách (pozice hrdiny).

Pozor:

V každé variantě sedu je vaše páteř kolmo k zemi. Vždy srovnejte ramena a kyčle do jedné roviny a nechte bradu v rovině se zemí.

Možná vás překvapí, že po praxi dechových technik ucítíte některé svaly, o kterých jste netušili, že existují.  Zpočátku se také může dostavit jemné motání hlavy při praxi dechových technik – i to je naprosto normální. Buďte opatrní při vstávání.

Nezapomeňte, že praxe jógy vás mimo jiné učí trpělivosti. Nikam nespěchejte a užijte si cestu sebepoznání.

foto: Lucie Čermáková

Jóga v aplikaci KalorickéTabulky.cz

Jak KalorickéTabulky.cz fungují?

Zuzana Klingrová www.zuzanaklingrova.cz

Program Director ve společnosti Resort Svatá Kateřina
Co-Owner ve společnosti JÓGA FIT SHOP
Yoga Teacher ve společnosti Yoga Lounge
Studovala na škole Hindu University of America
VIDEA NA YOUTUBE

9.11.2017 Zuzana Klingrová Články, Fitness a wellness

Z archivu

Odborníci, kteří vám mohou pomoci na vaší cestě za vysněnou postavou

Celý život bojujete s nadváhou a jste věčně nervózní a protivní?

Zkoušeli jste všechny možné diety – jíst jenom salátovou okurku, nejíst pečivo, nejíst cukr, jíst jen ráno, jíst podle hollywoodské herečky, nebo taky nejíst vůbec.

Celý článek 15.2.2023

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner