
Nejtěžší není se změnou stravování začít, ale vytrvat
Začátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn…
… a asi všichni známe větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ či jiná podobná předsevzetí.
Celý článek 8.1.2021 0
Svátky jsou za námi, včetně všeho, co k nim patří – cukroví, sváteční hodování, alkohol.
Možná jsme se tentokrát drželi a podařilo se nám nepřibrat pár kilogramů, možná jsme párkrát přimhouřili oko a dopřáli si nějaké ty dobroty navíc, a možná jsme sebekontrolu už při první rozsvícené prskavce hodili za hlavu a prostě si užívali všech chutí do sytosti.
S lednem ale přichází odhodlání začít nanovo a lépe. Nakupovat zdravé potraviny a starat se o své tělo nebo shodit kila nadváhy. Připomíná to trochu déjà vu – jev, popisovaný jako „již dříve viděno či zažito“. Možná jsme si stejné předsevzetí dali v životě už mnohokrát a možná ho dokonce opakujeme několikrát do roka. Tak proč se stále nedaří?
Jak už jsem dříve psala v jednom ze svých článků, od jisté doby tvrdím, že nic jako pevná vůle neexistuje. Jediné, co existuje, je motivace. Není to tak, že jsme se narodili od přírody slabší a méně schopni dodržet, co jsme si předsevzali. Ve skutečnosti máme jen méně kvalitní motivaci.
Pokud tedy máte problém dostat pod kontrolu svůj jídelníček, problém bude ve vaší motivaci. Již od svých osmnácti let jsem se snažila zhubnout, podařilo se mi to však až ve třiceti. Mou spásou byla právě motivace. Pokud změníte něco ve svém jídelníčku, a ono to okamžitě funguje, vaše motivace vzroste. Vidíte výsledky a vidíte je hned. V mém případě okamžitě zafungovalo vysazení lepku a některých dalších potravin. Jinak jsem se v množství jídla nijak neomezovala, takže hubnutí bylo veskrze příjemné.
Hledání motivace je věda. Potřebujeme motivaci, která vydrží. Takže termín svatby, narozenin nebo třídního srazu není to pravé. Po tomto termínu totiž náš mozek začne vysílat signály, že cíl byl splněn a je v pořádku se vrátit zpět do starých kolejí.
Pokud však děláme v životě správné změny, které nám plně vyhovují, není třeba od nich upouštět. V případě, že po drobných, ale důsledných krůčcích proměňujeme svůj životní styl tak, aby se nám změny vžily do denní praxe, a radujeme se z výsledků, motivace přichází zcela sama a zůstává.
Základním kamenem stálých a úspěšných změn je nedělat nic urputně. Nehladovějte, neodpírejte si celé skupiny potravin, nehoňte se na běžícím trenažéru do bezvědomí. Nic z toho totiž nevydržíte dělat ode dneška už napořád. Místo toho nacházejte afektivní a komfortní řešení.
Oblíbená nezdravá jídla najděte ve zdravých variantách. Nahraďte klasický cukr medem či rostlinným sirupem, místo pšeničného pečiva jezte pohankové, jáhlové, či jiné přirozeně bezlepkové. Snižte konzumaci živočišných produktů a zvyšte konzumaci těch rostlinných. Jídelníček rozporcujte tak, aby mezi jídly nepřicházel pocit hladu, zvyšte obsah vlákniny. Alespoň část denních přesunů z místa na místo absolvujte pěšky. Ignorujte výtah.
Nejdůležitější je zbavit se pocitu, že hřešíme či selháváme. Nikdo z nás není dokonalý, a právě ta nedokonalost z nás dělá individuality. Přijměte své nedokonalosti a mějte se i s nimi rádi. Každý někdy má chuť na něco nevhodného. Stres, únava, osamělost a nejrůznější životní problémy nebo situace – to vše nás nutí vydávat se ze svých rezerv a poté hledat kompenzaci ve stravě.
Vžijte se do vědomí, že nic není zakázáno. Můžete tedy jíst, cokoli chcete. Před tím, než se ale rozhodnete pro danou potravinu, dejte si pár vteřin na zamyšlení. Opravdu chcete to či ono nevhodné jídlo právě nyní jíst? Opravdu chcete sníst tuto porci celou? Nebo lze udělat kompromis?
Budete překvapeni, že když zmizí pocit, že už si nikdy nesmíte dát jitrnici, zmizí i nutkavá chuť jíst jitrnice celé dny. Možná si dáte jednu jitrnici každou neděli k obědu, možná si ji dáte výjimečně na návštěvě u příbuzných a možná si dáte jen pár soust jednou ročně na posvícení. Závislost na jitrnicích zmizí společně s jejich podvědomým zákazem.
Přeji vám klidný a pohodový rok, co nejvíce úspěšných trvalých změn, které vás budou těšit a budete se s nimi cítit spokojeni. Hodně radosti do vašeho nového a zdravějšího života, který začal právě teď!
4.1.2016 Články, Jak zhubnout
Začátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn…
… a asi všichni známe větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ či jiná podobná předsevzetí.
Celý článek 8.1.2021 0
Rozhodli jste se začít s hubnutím pomocí Kalorických Tabulek? Bravo. Jsme tu pro vás.
Mrkněte na několik málo informací, které vám pomohou v začátcích a s kterými můžete změnit své stravovací návyky jako mávnutím kouzelného proutku.
Celý článek 2.1.2021 0
Čas od času zde zveřejňujeme příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky jako motivaci pro ostatní.
I nás samozřejmě velmi těší nás, když vidíme, jak díky zapisování jídelníčku lidé odhazují kila, která je tížila, a píšou, že se cítí mnohem lépe fyzicky i psychicky.
Celý článek 28.11.2020 0
Komentáře
dana kukackova
6.1.2016 14:26
chci se pokusit jist zdrave cca _ 10 kg
Božena
6.1.2016 16:44
Nic lepšího jsem zatím neměla. Zkoušela jsem spousty diet, ale tohle je to nejlepší, s čím jsem se setkala. Můžu vlastně úplně všechno, netrpím hlady a moje strava je vyvážená, což mi tabulky dovolí to sledovat. Moc děkuji a doporučuji svým přátelům
Ondra
13.1.2016 14:35
Místo diet by to spíš chtělo zamyslet se a zařadit do života sport, věřte tomu že se jídelníček upraví sám dle potřeb Vašeho těla. Vím o čem mluvím, zařadil jsem do svého života sport a bez násilí jsem zhubl 30 kilo. Diety jsou k ničemu, v první řadě si člověk musí říci co budu dělat až zhubnu. Pokud nebude sportovat tak nemá cenu hubnout, kila se stejně vrátí. Vím o čem mluvím 🙂 Ondra
jiřina
11.2.2016 12:23
Jestli se smím zeptat, jak vysazení lepku řeší energetický výdej a příjem?
Viera
23.2.2016 18:39
…aj mna zaujal ten lepok…preco ho vysadzovat, ked netrpim celiakou_
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.