Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jak cvičit, aby šlo hubnutí téměř samo? Rozhovor s instruktorkou Lucií Dubnovou o výhodách i nástrahách novinek ve fitness

Pohyb tělu svědčí, o tom není pochyb. Jak se ale zorientovat v té nepřeberné nabídce, na kterou dnes lákají sportovní zařízení?

A jak je to s tím tolik populárním během? Na to vše jsem se ptala profesionální lektorky s patnáctiletou praxí Lucie Dubnové.

Lucie Dubnová

Lucie Dubnová

Jaké jsou podle tebe v poslední době trendy ve fitness? A jak se na ně díváš?

Pozoruji nárůst zájmu zejména o lekce typu kruhového či funkčního tréninku, Tabaty či Cross fitu. Předpokládám, že největším tahákem těchto hodin je fakt, že u lekce cvičící nemusí tolik přemýšlet a že je lektor dost často odrovná. Klient se pak často z takových hodin odplazí téměř po čtyřech a má tak trochu falešný pocit, že pro své tělo udělal maximum.

  • Naštěstí (z mého pohledu) mají klientky stále zájem o lekce typu starého dobrého a účinného Bodystylingu, který tu už funguje pěknou řádku let ve své takřka nezměněné podobě.

Jinak když pominu skupinové lekce, trendem poslední doby je jednoznačně běh. Předělala bych známé úsloví o skákání na „Kdo neběhá, není Čech“.

A jak už to tak bývá, bohužel do běhu jde bez předchozí průpravy i naprostý začátečník, protože jednak je to „in“ a taky poměrně levná záležitost. Běhá se venku a zapotřebí jsou jen kvalitní boty. Bohužel si lidé vůbec neuvědomují, že k tomu, aby správně běhali, musí umět správně pracovat s tělem – především s jeho středem a s hlubokým stabilizačním systémem páteře. Pokud nikdy nesportovali, určitě není vhodná alternativa hned naskočit do rozjetého „běhacího“ vlaku.

To je jistě dobré vědět. Pojďme se ještě víc zastavit u Bodystylingu, který jsi zmínila. Jak si vysvětluješ, že tento styl, který tu frčel po roce 1989, přežil všechny revoluční novinky?

Síla Bodystylingu je s největší pravděpodobností v poměrné jednoduchosti a účinnosti tohoto typu lekce. Pokud je navíc lekce správně sestavena, klient si tvaruje všechny potřebné partie dost často vahou vlastního těla či s pomocí činek nebo posilovacích gumiček – a to vše v rytmu příjemné ne příliš rychlé hudby.

Posilovací cviky tak v klidu a většinou i správně zvládá provést skoro každý – a nemusí tak navštěvovat např. posilovnu, pokud samozřejmě netrénuje s konkrétním cílem na budování svalové hmoty třeba na závody.

Svalovou hmotu navíc většinou budují převážně pánové a tomu se zde budeme věnovat jindy. Co bys ale doporučila ženám, které se cvičením začínají, případně znovuzačínají.

Když se cvičením začínáte, nedělejte si těžkou hlavu z toho, že vám hned vše nejde. Pokud závidíte ženám okolo sebe, že vše zvládají s naprostým přehledem, vězte, že je za tím několik desítek hodin tvrdé práce. Určitě se nepřepínejte. A pokud vám některý cvik nedělá dobře, nenuťte se do něj, nahraďte jej lehčí variantou a po lekci zkonzultujte s lektorem vše, co vás zajímá.

Věřím, že jsi těmito slovy rozptýlila strach nejedné ženy, která chce s jarním počasím změnit svůj životní styl. Strach z toho, že něco nezvládneme, může zbytečně odrazovat. A je pravda, že kolikrát se prostředí některých fitcenter netváří naprvní pohled zrovna přátelsky. Jak ty osobně nahlížíš na vývoj ve fitness a přístupu lektorů ke klientům?

Za dobu, po kterou vedu lekce (od roku 2000), se ve fitness hodně změnilo, a to v náplni jednotlivých hodin, stylu vedení lekcí, v pohledu na škodlivost různých cviků atd. Je toho spousta, co by se k této otázce dalo říct, nicméně když jsem já před lety absolvovala rekvalifikaci na instruktora aerobicu, neexistovalo, že by lektora mohl dělat naprosto každý bez patřičného vzdělání.

Dnes si bohužel člověk z ulice může udělat jednodenní kurz prakticky jakéhokoli sportovního zaměření a je „vyškoleným“ instruktorem, který vede skupinové lekce a může tak lidem ublížit, jelikož krom patřičného vzdělání není vyškolen jak správně komunikovat s klientelou atd.

  • To mi na dnešní době vadí nejvíc. Instruktor by nejen měl mít základní plnohodnotné vzdělání, ale měl by se i průběžně vzdělávat, protože jak jsem již psala, jak trendy, tak způsob pohlížení na jednotlivé cviky, se v průběhu let mění…

Také dost klientů cvičí dle např. youtube a různých návodů na to, jak rychle a efektivně zhubnout či vyrýsovat břišní pekáč. Neuvědomují si ale, že z videa nezískají žádnou zpětnou vazbu a pokud cvičí špatně, nikdo je ani slovně, ani případně „ručně“ neopraví. V tom je svět fitness a lekce (ať už skupinové nebo individuální) stále před moderními technologiemi napřed.

Vizitka hostaLucie Dubnová

Lucie Dubnová

kvalifikace:

  • Fitness instruktor Aerobic Proffesional
  • Pilatesova metoda cvičení
  • Jumping
  • Základy výživy pod FACE Czech
  • fitMAMI®
  • BOSU
  • Flexi-bar
  • Diplom Bodystyling

www.lucik.cz

Děkuji za rozhovor.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Deset důvodů, proč by ryby neměly chybět v jídelníčku

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

28.3.2016 Články, Fitness a wellness

Související články

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Chcete zvýšit svojí fyzickou kondici, posílit svaly, formovat postavu, zhubnout, ale běžné cvičení vás nebaví?

Ideální variantou je cvičení tabata, což je vysoce intenzivní intervalové cvičení, jež si v pohodě zacvičíte i z domova.

Celý článek 5.5.2022 0

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Pokud ještě někdo neobjevil kouzlo pravidelného pohybu, třeba vás k nějaké té pohybové aktivitě navnadí „5P funkční pravidla podle Vandy“.

Sepsala jsem je na základě dlouholetých zkušeností, které jsem nasbírala díky klientkám za 20 let mé lektorské praxe. Všechny je mám dlouhodobě ozkoušené i na sobě a mohu s jistotou říci, že fungují spolehlivě.

Celý článek 8.8.2021 0