Možná negativa nízkosacharidových diet
LCHF (low carb hight fat) představují různé formy stravování, které mají společné snížené množství sacharidů v jídelníčku.
Energie je pak čerpána především z tuků, jejichž příjem se naopak navyšuje.
Pohyb tělu svědčí, o tom není pochyb. Jak se ale zorientovat v té nepřeberné nabídce, na kterou dnes lákají sportovní zařízení?
A jak je to s tím tolik populárním během? Na to vše jsem se ptala profesionální lektorky s patnáctiletou praxí Lucie Dubnové.
Jaké jsou podle tebe v poslední době trendy ve fitness? A jak se na ně díváš?
Pozoruji nárůst zájmu zejména o lekce typu kruhového či funkčního tréninku, Tabaty či Cross fitu. Předpokládám, že největším tahákem těchto hodin je fakt, že u lekce cvičící nemusí tolik přemýšlet a že je lektor dost často odrovná. Klient se pak často z takových hodin odplazí téměř po čtyřech a má tak trochu falešný pocit, že pro své tělo udělal maximum.
Jinak když pominu skupinové lekce, trendem poslední doby je jednoznačně běh. Předělala bych známé úsloví o skákání na „Kdo neběhá, není Čech“.
A jak už to tak bývá, bohužel do běhu jde bez předchozí průpravy i naprostý začátečník, protože jednak je to „in“ a taky poměrně levná záležitost. Běhá se venku a zapotřebí jsou jen kvalitní boty. Bohužel si lidé vůbec neuvědomují, že k tomu, aby správně běhali, musí umět správně pracovat s tělem – především s jeho středem a s hlubokým stabilizačním systémem páteře. Pokud nikdy nesportovali, určitě není vhodná alternativa hned naskočit do rozjetého „běhacího“ vlaku.
To je jistě dobré vědět. Pojďme se ještě víc zastavit u Bodystylingu, který jsi zmínila. Jak si vysvětluješ, že tento styl, který tu frčel po roce 1989, přežil všechny revoluční novinky?
Síla Bodystylingu je s největší pravděpodobností v poměrné jednoduchosti a účinnosti tohoto typu lekce. Pokud je navíc lekce správně sestavena, klient si tvaruje všechny potřebné partie dost často vahou vlastního těla či s pomocí činek nebo posilovacích gumiček – a to vše v rytmu příjemné ne příliš rychlé hudby.
Posilovací cviky tak v klidu a většinou i správně zvládá provést skoro každý – a nemusí tak navštěvovat např. posilovnu, pokud samozřejmě netrénuje s konkrétním cílem na budování svalové hmoty třeba na závody.
Svalovou hmotu navíc většinou budují převážně pánové a tomu se zde budeme věnovat jindy. Co bys ale doporučila ženám, které se cvičením začínají, případně znovuzačínají.
Když se cvičením začínáte, nedělejte si těžkou hlavu z toho, že vám hned vše nejde. Pokud závidíte ženám okolo sebe, že vše zvládají s naprostým přehledem, vězte, že je za tím několik desítek hodin tvrdé práce. Určitě se nepřepínejte. A pokud vám některý cvik nedělá dobře, nenuťte se do něj, nahraďte jej lehčí variantou a po lekci zkonzultujte s lektorem vše, co vás zajímá.
Věřím, že jsi těmito slovy rozptýlila strach nejedné ženy, která chce s jarním počasím změnit svůj životní styl. Strach z toho, že něco nezvládneme, může zbytečně odrazovat. A je pravda, že kolikrát se prostředí některých fitcenter netváří naprvní pohled zrovna přátelsky. Jak ty osobně nahlížíš na vývoj ve fitness a přístupu lektorů ke klientům?
Za dobu, po kterou vedu lekce (od roku 2000), se ve fitness hodně změnilo, a to v náplni jednotlivých hodin, stylu vedení lekcí, v pohledu na škodlivost různých cviků atd. Je toho spousta, co by se k této otázce dalo říct, nicméně když jsem já před lety absolvovala rekvalifikaci na instruktora aerobicu, neexistovalo, že by lektora mohl dělat naprosto každý bez patřičného vzdělání.
Dnes si bohužel člověk z ulice může udělat jednodenní kurz prakticky jakéhokoli sportovního zaměření a je „vyškoleným“ instruktorem, který vede skupinové lekce a může tak lidem ublížit, jelikož krom patřičného vzdělání není vyškolen jak správně komunikovat s klientelou atd.
Také dost klientů cvičí dle např. youtube a různých návodů na to, jak rychle a efektivně zhubnout či vyrýsovat břišní pekáč. Neuvědomují si ale, že z videa nezískají žádnou zpětnou vazbu a pokud cvičí špatně, nikdo je ani slovně, ani případně „ručně“ neopraví. V tom je svět fitness a lekce (ať už skupinové nebo individuální) stále před moderními technologiemi napřed.
kvalifikace:
Děkuji za rozhovor.
28.3.2016 Ing. Macáková Marcela Články, Fitness a wellnessLCHF (low carb hight fat) představují různé formy stravování, které mají společné snížené množství sacharidů v jídelníčku.
Energie je pak čerpána především z tuků, jejichž příjem se naopak navyšuje.
Celý článek 22.6.2022
Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.
Přitom existuje daleko více možností příloh.
Celý článek 14.10.2024
Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.
Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.
Celý článek 12.10.2024
K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.
Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.
Celý článek 9.10.2024
Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.
Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.
Celý článek 4.10.2024
Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.
V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.
Celý článek 30.9.2024