Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Rozdíl mez intervalovým a funkčním tréninkem

Než si začnete vybírat mezi intervalovým nebo funkčním tréninkem, je potřeba si ujasnit, co chcete dělat se svým tělem.

Ačkoliv si oba pojmy lidé dost často pletou, resp. je považují za totéž, rozdíl je poměrně velký.

  • Intervalový trénink je perfektní pro spalování tuků a zlepšení kondice.
  • Kruhový trénink spíše na nabrání svalové hmoty.

trénink v posilovně

Dovolte mi popsat tyto dva tréninky podrobněji, abyste měli snazší výběr.

Intervalový trénink

Je charakterizovaný jako krátká aktivita vysoké intenzity a rychlosti. Tento intenzivní úsek je následován tzv. odpočinkovým obdobím. V odpočinkovém období se vrátíte do svého standardního tempa, při kterém pohodlně pracujete na aerobním stroji a jste schopni plynulé řeči (speak test).

Příklad intervalového tréninku:

Běžíte po dobu 40 minut na běhacím páse. Abyste však trénink zefektivnili a zkrátili, rozhodnete se využít intervalový trénink. Tento trénink bude trvat pouze 20 min.

Budete při něm střídat rychlé 20-30 sekund dlouhé intenzivní úseky a další jednominutové dlouhé úseky odpočinkové. Všemu bude předcházet tříminutové rozehřátí (warm up) v rovnoměrném tempu.

Měli byste být zadýchaní na konci každého intervalu. Pokud mluvíte stále plynule a pohodlně, netrénovali jste dost intenzivně. Nezapomeňte ale trénink brát s určitým nadhledem, zvláště pokud začínáte a nemáte s intervaly žádné zkušenosti.

Intervalový trénink 20 minut

•    2-3 min rozehřátí (warm-up)
•    strečink dolních končetin
•    60 sekund volné tempo
•    30 sekund intenzivně
•    60 sekund volné tempo
•    30 sekund intenzivně
… až do celkové délky 20 min.
Na závěr 3 minuty volné tempo (cool down) a strečink (statický)

Kateřina Pávková

Funkční trénink

Ten lze definovat jako komplexní cvičení, které do činnosti zapojuje maximální množství svalových skupin – a to tak, aby byly co nejvíce napodobeny běžné denní aktivity člověka. Cvičí se s vlastní vahou, nebo pomůckami, kde se neklade tolik důraz na váhu, ale spíše na balanc, výdrž a dynamiku.

Skladba funkčního tréninku:

Před takto náročný trénink je samozřejmě potřeba zařadit rozcvičku, proto věnujte 5- 10 minut aerobní přípravě (rychlé dřepy, krátké sprinty) a rozcvičení všech svalových partií (jumping jack, rychlé dřepy, krouživé pohyby pro uvolnění všech velkých kloubů).

Na konec tréninku zařaďte 10 minut lehké aerobní aktivity (pomalá jízda na rotopedu, popřípadě běh na pásu, výklus) a úplně na závěr tréninku se věnujte 5-10 minut strečinku. A pak hurá do sprchy.

Kateřina Pávková

Kateřina Pávková

Účelem tréninku není naprosté vyčerpání, toho se vyvarujte. Úplné vyčerpání organismu není dobré ani z hlediska spalování tuků, ani z hlediska budování svalové hmoty! Může být nástrojem pro vrcholové vytrvalostní sportovce, ale pro nás, „obyčejné nadšence“, to není cesta. Proto doporučuji na první trénink lehké tempo a nikam nespěchat. Po odcvičení uvidíte, jak se budete cítit – příště můžete zrychlit a zintenzivnit cvičení, popřípadě zátěž snížit.

Ať už si vyberete intervalový nebo funkční trénink doporučuji, poslouchejte své tělo. Řekne vám to, co potřebujete a budou se vám lépe posouvat hranice.

Přeji sluníčkové dny a sportu zdar.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Andy z FITFAB Strong: Jak si najít čas a systém pro zdravý životní styl

Kateřina Pávková
www.fit2b.cz

Studentka medicíny III. fakulty Karlovy univerzity, instruktorka skupinových lekcí pro dospělé i děti.

Jistá nutkání pohybu spojené se sportem měla již od útlého dětství. Následně se stala reprezentantkou ČR s titulem mistr Evropy ve sportovním aerobiku. Dřinu vrcholového sportu pak vyměnila za práci s lidmi spojenou s rekreačním sportem a zdravým životním stylem.

19.5.2016 Články, Fitness a wellness

Komentáře

1

hroch

25.5.2016 15:19

Takže TRX je funkční trénink čili vice na nabírání svalové hmoty, tedy úplně vhodné při snaze o spalování tuků?

2

Hattori Hanzo

26.5.2016 14:24

hroch:
funkčný tréning chápem ako tréning so zameraním na vyrovnanie disbalancií, nemusí ísť nutne o naberanei svalovej hmoty, skôr o posilnenie svalových partií zodpovedných za správne držanie tela.

TRX sa dá robiť aj pre naberanie svalovej hmoty, aj pre budovanie sily alebo vytrvalosti – je to len jeden zo spôsobov cvičenia, ktorý sa dá využiť na rôzne ciele. Podstatné je nastavenie intenzity, počtu opakovaní. Ľubovoľný cvik môžeme využiť rôzne v závislosti na nastavení intenzity a počtu opakovaní. Skús mrknúť napríklad na tabuľky ktoré vypracoval Prilepin. Gogole: „prilepinova tabuľka“ – tam je vidno ako vplýva intenzita a počet opakovaní na rozvoj sily. Rovnaké princípy sa týkajú vytrvalosti, silovej vytrvalosti alebo naberania svalovej hmoty. Spaľovanie tuku závisí primárne od nastavenia stravy, typ tréningu je druhoradý. Pálenie tuku sa dá dosiahnuť ako vysoko intenzívnym cvičením, budovaním sily, tak aj ľubovoľným cvičením v nízkej intenzite. Spôsob ako telo spaľuje tuk je iný. Pri nízkej intenzite pálime tuk priamo pri aktivite (je nutné aby bola dĺžka aktivity 30-40 minút), pri vysoko intezívnych svičeniach pálime takmer výhradne glykogén (sacharidy) a tuk ide dole až následne pri regenerácii po aktivite. K tomu to by som odporučil google: LISS MISS HIT. Rôznej intenzite je vhodné prispôsobiť aj stravu. Je to na dlhší príspevok, nad rámec diskusie v komentároch, takže odporuščm ešte google na frázy: VO2 max metabolizmus tréning, alebo napríklad túto prácu: http://unibook.upjs.sk/image/data/knihy%202014/UTVS/vplyv-siloveho-a-aerobneho-treningu-Bukova-Fec.pdf

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Andy z FITFAB Strong: Nikdo naše tělo nezná tak dobře jako my sami

Andy z FITFAB Strong: Nikdo naše tělo nezná tak dobře jako my sami

Vystudovala právo a tím se také živí. Před lety začala psát blog Fit & Fabulous a dnes je autorkou a hlavní tváří populárního projektu FITFAB Strong.

Jde o unikátní fitness program, který je výjimečný nejen tím, že je zdarma, ale že se na něj nabalují rozličné aktivity, výzvy, kniha, diář a nyní také pracovní sešit. Žít život podle Andy a jejího týmu je teď zkrátka IN.

Celý článek 14.5.2020 0

Martina Fallerová: Trpíte bolestmi zad a kloubů? Přečtěte si devět důvodů, proč se zaměřit na fascie

Martina Fallerová: Trpíte bolestmi zad a kloubů? Přečtěte si devět důvodů, proč se zaměřit na fascie

Neznám ve svém okolí člověka, který by si nestěžoval na bolest zad a kloubů. Jsem pohybový specialista a řešení bolesti je mým denním chlebem. Většina mých klientů je pracovně vytížená.

Na mě je tedy najít co nejkratší cestu, která je zbaví bolesti a umožní opět jejich plné soustředění na práci a návrat k oblíbenému sportu.

Celý článek 4.5.2020 0