Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Nejlepší návod, jak se zdravým životním stylem a hubnutím začít – a hlavně u toho vydržet

Kdo by to neznal? Toužíte žít zdravěji, být víc fit, zhubnout, dostat se do kondice, jen jako by vám v tom pořád něco bránilo.

Tady oslava, tam zase firemní večeře, do toho má někdo z rodiny určitě narozeniny a přátelé vás ještě pozvali na svatbu…

A navíc bylo léto a prázdniny, tak kdo by odolal zmrzlině, buřtům anebo třeba těm dobrým koláčkům na dovolené v hotelu. Ale už určitě začnete!

 • od prvního
 • od pondělí
 • od Nového roku
 • od začátku měsíce
 • od září…

Nebo až se zaběhne školní rok. Rozhodli jste se taky právě začít? Ale co teď? Víte, kam chcete dojít? Jestliže chcete něco změnit, ujasněte si napřed, co přesně chcete měnit. Musíte vědět, kam jdete.

CHCETE ZAČÍT HUBNOUT A VYDRŽET? PŘIDÁVEJTE!

Potřebujete si ten svůj cíl nějak popsat

Určete si jasnou hodnotu, kterou můžete změřit: Chcete vážit tolik a tolik kilo? Dosáhnout takového a takového procenta tuku? Naměřit v pase tolik a tolik centimetrů? Tak si to jasně řekněte, nebo ještě lépe zapište.

Jakmile víte, kam směřujete, měli byste se vydat na cestu. Ale nesnažte se měnit úplně všechno ze dne na den. Přerod o 180 stupňů je k vidění leda ve špatném filmu. Neslibujte si, že ode dneška už se nedotknete dortíku, budete dvě hodiny denně cvičit a nachodíte 15 kilometrů za den. To byste na cestě za svým lepším já dlouho nevydrželi. A nezakazujte si a nenakazujte si, co všechno už nesmíte.

Lidský mozek totiž lépe přijímá to kladné, člověk lépe reaguje na pochvalu, snaží se víc, když je povzbuzován. Tak nekárejte a netrestejte sami sebe zákazy. Místo toho se zaměřte na to, co můžete vylepšovat a přidávat.

Důležitý přístup

Nevnímejte, co NESMÍTE, omezujete, vylučujete, přehlížíte, odstraňujete, z jídelníčku vyhazujete, ale soustřeďte se na to, co PŘIDÁVÁTE.

 • PŘIDÁVÁTE zeleninu a ovoce tak, abyste splnili 5 porcí na den (3 porce zeleniny, 2 porce ovoce).
 • PŘIDÁVÁTE neslazené tekutiny. Šikovná vychytávka je dát si sklenici vody před každým jídlem.
 • PŘIDÁVÁTE si bílkovinu (maso, tvaroh, jogurt, sýr, náhrady bílkoviny, vajíčka, sóju atd.) ideálně ke každému jídlu.
 • PŘIDÁVÁTE si rybu a luštěninu nejméně 1 x týdně.
 • PŘIDÁVÁTE si 5 minut cvičení o reklamní pauze oblíbeného pořadu, u kterého jinak prosedíte hodinu (a zatím si ten pořad ani to vysedávání na gauči nezakazujete).
 • A zatím nic NEUBÍRÁTE.

Proč?

Když přidáte zeleninu a ovoce a dáte si k jídlu bílkovinu, hned bude jídlo vyváženější, aniž z něho něco programově odstraňujete.

Když chcete ke svačině koláč, fajn, ale před ním snězte kousek ovoce. Koláče se vejde míň a chuť na sladké už částečně nasytíte tím ovocem. A jen tak mimochodem, ovoce zajistí, že se vám neuvolní po koláčku tolik inzulinu do krve – obsahovalo totiž vlákninu.

voda pro hubnutí

Když se před tím jídlem napijete, sníte o něco méně, než jste byli zvyklí.

Když si u televize při reklamě zacvičíte, je to sice jenom pár minut, ale pokud u televize prosedíte hodin víc, těch pauz se nasbírá taky několik a minuty naskáčou. Není to ještě cílený pohyb v delším časovém úseku, ale je to aspoň něco. A pohyb má sklon se během dne takzvaně kumulovat (nasčítá se – každý, byť krátký výdej energie navíc o něco málo zrychlí metabolismus) – takže i tyhle krátké minutovky mají cenu.

Soustřeďte se tedy na to, co přidáváte. Nic si neupírejte. Víc prostoru pro to dobré značí, že tomu nedobrému zůstane místa méně. A než se nadějete, budete bezbolestně jíst zeleninu, dobře pít, jíst vyrovnaně a ještě se hýbat. A navíc to nebude žádné omezování, které by vás nutilo zase se vším skončit… a pak od příštího prvního, od nového roku, od jara, od narozenin začínat zase nanovo.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Eliška Růžičková: Posilování s vlastní vahou těla – cviky na doma

Alexandra Fraisová
alexandraafraisfraisova.blogspot.cz

Výživová poradkyně, osobní a fitness trenérka, absolventka kurzu Metodika behaviorální terapie obezity (KBT přístup), absolventka řady nadstavbových výživových kurzů, především se zaměřením na sportovní výživu, koučka zdravého životního stylu a členka Rady pacientů při Evropské asociaci obezitologických společností.

22.9.2016 Články, Jak zhubnout

Komentáře

1

Lenka

9.10.2016 17:19

Dobrý den
Nechci byt negativní ale ta vaše ilustrace siluet je nereálná. Zhubla sem 56kg a nyní vážím 61kg. Podle vaši ilustrace bych měla vypadat jako 18ctka. Realitou ale je ze mam prsa velikost A/B (měla sem F/E)!! břicho mam pořad stejne vyvolené i kdyz ne tak obrovské (cvičim posilují) taky stehna a zadek mam nadměrné. I kdyz plné souhlasím s vašim textem a dělám to co píšete uz roky, přesto se domnívám ze nasazujete tim obrázkem nereálné představy pro ženy ktere se zhubnout snaží. Minimálně bych vypustila tu poslední figurínu v pravo.

Jinak vas text je velice pravdivý a pomůže každému kdo se ho jen trochu chytí. Vaše rady jsou v podstatě opakovaně všude po netu v různých formách od různých poradců. Ale v češtině jsem je zatím jeste neviděla. Tak to jsem rada ze jste to sem napsala.

Děkuji
Lenka

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Je mi 55 let a mám úplně nové tělo, říká Kateřina, jež zhubla díky aplikaci KalorickéTabulky.cz.

Je mi 55 let a mám úplně nové tělo, říká Kateřina, jež zhubla díky aplikaci KalorickéTabulky.cz.

Úspěchy našich uživatelů nás vždy těší. Pravidelně je zveřejňujeme v rubrice Jak zhubnout a řadu z nich můžete také obdivovat v naší uzavřené skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými tabulkami.

Tentokrát předáváme slovo paní Kateřině, které velmi děkujeme, jak pěkně popsala svou cestu k vysněné postavě a aplikaci www.kaloricketabulky.cz:

Celý článek 1.9.2019 4

Co nejvíce brání v hubnutí lidem s vysokým stupněm obezity? Přečtěte si příběh muže, jenž se zbavil sedmdesáti kilogramů!

Co nejvíce brání v hubnutí lidem s vysokým stupněm obezity? Přečtěte si příběh muže, jenž se zbavil sedmdesáti kilogramů!

Pro lidi s vysokým stupněm obezity je velmi těžké přebytečná kila shodit. Kromě dodržování jídelníčku a zařazení pohybových aktivit totiž často musejí překonat především své vnitřní obavy.

Pro některé bývají bariérou, která jim brání s nezdravým životním stylem skoncovat. O svém příběhu se rozepsal novinář Josef Martínek, který se už před rokem se čtenáři blogu Kalorických tabulek podělil o to, jak se zbavil sedmdesáti kilogramů.

Celý článek 18.8.2019 4