Srovnání kalorií nápojů: Jste překvapeni?
Zašli jsme si na oběd, počítáme si poctivě kalorie, ale pak to celé pěkně zapijeme…
Občas se zapomíná, že i pitím do sebe dostáváme další energii.
Současná společnost na nás klade velké požadavky v různých aspektech našeho života. Od perfektního rodiče, který dokáže zpracovat všechny vnitřní emoce, přes pracovní úspěch a kariérní postupy, až po tělesný vzhled a zdraví.
Tyto nároky se nás dotýkají a jejich tlak pociťujeme každý v jiné míře. Jak se tomu bránit? Jak naladit svou mysl na pohodové hubnutí?
Občas může výše zmíněný tlak přejít až do pocitů viny, když nesplňujeme to, co se po nás žádá. Z výzkumů například vyplývá, že jen 11% žen hodnotí své sebevědomí jako vysoké. Zdravé sebevědomí nám přináší vnitřní vyrovnanost a klid. Všichni přece toužíme po tom cítit se dobře a zdravě ve vlastním těle.
Mnohdy je to ale těžké. Při cestě z práce několikrát projdeme kolem pekáren, které voní na míle daleko. Po únavném dni stráveném sezením u počítače prostě neodoláme a koupíme si ten koblížek sypaný jemným sněhobílým cukrem (mimochodem, den strávený sezením je pro mě osobně nejnáročněji stráveným dnem a večer se cítím unavenější než po dni stráveném chůzí a aktivním pohybem).
Všude kolem nás je obrovské množství dostupného jídla, málokdo se v práci hýbe víc než procházkou od počítače ke kopírce. Tato vražedná kombinace má dva možné důsledky – smířit se s nabývající váhou, nebo se postavit tomuto údělu a bojovat.
Co pro nás vlastně znamená snížit svou váhu? Především vidinu sebetrýznění, neustálé sebekontroly, odříkání a stresu. Představa o hubnutí je obecně spjata s negativními pocity. Musíme přenastavit náš denní režim, změnit obsah našeho talíře, být k sobě přísnější, omezit to, co nám přinášelo pocit uspokojení, co nám pomáhalo uvolnit pocity napětí.
Hubnutí a diety jsou navíc spojeny s představou donucování se. Nutit se do hubnutí a prožívat nepříjemné nepohodlí při dietě sebou nese navíc nejisté výsledky, které s každým dalším neúspěšným pokusem nabývají na významu. Odpor k dalšímu pokusu pak může být tak silný, že to vzdáme předem.
Pokud vám také selhávají pokusy a stále se zužuje počet možností, jak dosáhnout vysněné váhy, zkuste na pomoc přivolat vaši mysl. Aby šla kila opravdu dolů a abyste si vytouženou váhu udrželi, je třeba se v mysli pozitivně naladit a zároveň ji vnuknout svou představu.
Sankalpa je sanskrtský výraz pro formulku nebo předsevzetí, které nám pomáhá v sebeovlivňování a sebesměřování. Řečeno jinak – transformuje naše vnitřní slova, myšlenky a představy do reality. Formulka má své zásady: musí být vyslovena v pozitivní podobě, v přítomném (nejlépe průběhovém) čase a musí být opakována pravidelně po delší dobu. K sankalpě můžete využít vnitřní řeč (v duchu pro sebe sama) a vnitřní zrak (vnitřní představy).
Nedaří-li se vám snížit váhu a máte pocit, že jste již využili všechny možnosti, můžete zkusit zavolat na pomoc vaši psychiku. Psychika je mocná čarodějka a dovede zařídit to, že nám v noci nedá spát nebo způsobí roztřesení celého těla při napínavé scéně v kině, i když nám osobně vlastně žádné nebezpečí nehrozí. Psychika a emoce jednoduše ovládají naše tělesné (somatické) procesy.
Večer těsně před usnutím nebo ráno bezprostředně po probuzení je naše vědomí nejblíže k podvědomí a může ho účinně ovlivnit. Meditujte tedy klidně vleže. Velmi důležité je uvolnění celého těla.
Příklad špatné sankalpy: „nebudu jíst, nebudu přibývat na váze…“, taková sankalpa se může realizovat jako: „jíst, přibývat na váze…“ Místo toho zkuste třeba: „cítím se zdravý/á a štíhlý/á, chutnají mi zdravé věci, baví mě se hýbat.“ Sankalpa by zároveň měla být formulovaná jako uskutečňující se postupně, například: „Každý den se cítím víc a víc fit.“
Pevně věřte tomu, co vnitřní řečí vyslovujete. Představujte si vnitřním zrakem sebe sama ve vašem novém těle. Meditaci provádějte každý den nejméně tři minuty. Opakujte denně, pravidelně, po delší dobu. Účinnost sankalpa nabývá právě dlouhodobějším vlivem. Přeji příjemné a úspěšné meditování.
foto: Jan Mrlík
23.2.2017 Karolina Racková Články, Jak zhubnoutZašli jsme si na oběd, počítáme si poctivě kalorie, ale pak to celé pěkně zapijeme…
Občas se zapomíná, že i pitím do sebe dostáváme další energii.
Celý článek 7.9.2021
Vánoce jsou svátky radosti, pohody a – přiznejme si to – také jídla.
Jako výživová poradkyně si užívám všechny tradiční dobroty, ale s rozumem a vědomím, že klíč ke spokojenému tělu není schovaný ve striktních pravidlech, ale v celoročním balancu.
Celý článek 2.12.2024
Neporušovat nově nastavený stravovací režim a nedělat v něm chyby, mít dostatek pohybu a zároveň zvládat hektické dny plné pracovních a rodinných povinností… To zní jako obrovská výzva.
Pravdou ale je, že ani v jídelníčku není potřeba docílit dokonalosti. Skutečným klíčem k úspěchu je totiž odhodlání, trpělivost a přijetí toho, že změna nepřijde přes noc.
Celý článek 29.11.2024
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
Celý článek 23.11.2024
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Celý článek 17.11.2024