Jakých jídel se zbavujeme kvůli módě?
Společenský vkus se neustále mění, a co platilo před sto lety, neplatí dnes.
Smutné je, že změny společenských pravidel se dotkly našeho jídelníčku a my mnohá jídla proto vynecháváme.
Nejsou tuky jako tuky. Asi vás nijak nepřekvapí, že jednotlivé tuky se od sebe vzájemně velmi liší, a to nejen co se týče jejich účinků na náš organismus a potažmo naše zdraví, ale i co se týče jejich vlastností při vaření a úpravě pokrmů.
Je vždy nutné zvážit, za jakým účelem budeme tuk používat…
Tuky, které jsou z nutričního hlediska nejvhodnější, nemusí být pro určitý druh použití žádnou výhrou. A naopak. A protože není jednoduché tato dvě hlediska vždy správně posoudit, sepsali jsme pro vás deset jednoduchých pouček, které by vám měly ve vašem rozhodování ohledně tuků pomoci.
Z hlediska výživy a účinku tuků v našem organismu je vhodné dávat přednost tukům bohatým na nenasycené mastné kyseliny včetně těch polynenasycených (známých pod názvy omega-3 a omega-6). Pokud však budeme chtít tuk využít na tepelnou úpravu, je potřeba dát přednost naopak tukům bohatším na nasycené a mononenasycené kyseliny, které jsou tepelně stabilnější. A tak občas nezbývá než dělat kompromisy.
Benefitů, které nám panenské oleje přinášejí, využívejte zásadně ve studené kuchyni nebo na závěrečné dochucování teplých pokrmů. Obsahují sice mnoho prospěšných látek, ty se ovšem působením vysoké teploty ničí, přičemž z nich mohou vznikat naopak látky zdraví škodlivé.
Panenské oleje obecně mívají na rozdíl od těch rafinovaných specifickou chuť. Vyzkoušejte si tedy, jak vám která chuť bude vyhovovat.
Navíc, jak již bylo zmíněno, tento druh olejů nemusíte využívat výhradně pro dochucování salátů a jiných studených pokrmů. Mohou skutečně skvěle posloužit i jako taková „třešnička na dortu“ při přípravě teplých jídel.
Na opékání nebo krátké jednorázové smažení se z běžně dostupných tuků nejvíce hodí řepkový olej. I přesto se v českých domácnostech stále nejčastěji objevuje olej slunečnicový. Ten má přitom, na rozdíl od toho řepkového, mnohem vyšší obsah polynenasycených mastných kyselin, které nejsou za vyšších teplot stabilní.
Do fritézy patří fritovací oleje. Zdá se to být samozřejmé, ale často tomu tak není. Na delší smažení je skutečně lepší využít oleje k tomu určené, a to i přesto, že se z hlediska složení tváří, že jsou zdraví méně prospěšné. Mají ovšem tu nespornou výhodu, že lépe než ostatní druhy olejů, snesou i vysokou teplotu po delší dobu.
Jedna z nevýhod másla je, že se poměrně rychle přepaluje, tudíž na smažení není příliš vhodné. Pokud byste se ale jednou za čas prostě nemohli obejít bez řízku osmaženém na másle, doporučujeme vyzkoušet přepuštěné máslo zvané ghí. To oproti tomu klasickému neobsahuje vodu ani zbytkové bílkoviny a je tudíž stabilnější i při vyšších teplotách, přičemž typické senzorické vlastnosti másla zůstávají zachovány.
U pomazánek už máte z hlediska stability tuků trochu volnější ruku, proto se zde můžete zaměřit na to, abyste si vybrali tuk s co nejpříznivějším složením mastných kyselin. Nebojte se využít margarín, nebo i majonézu či olej.
Dressing, ať už na salát nebo třeba jako studená omáčka k masu či teplé zelenině, lze připravit nejenom z oleje, ale použít můžete i majonézu. Ačkoliv majonéza bývá často považována za takového dietního strašáka, z hlediska složení mastných kyselin je poměrně vhodná. A to z toho důvodu, že základem většiny majonéz je kromě žloutku i řepkový olej.
Ačkoliv kolem margarínů koluje v dnešní době celá řada mýtů, nenechte se jimi zmást. V dnešní době už má díky nové technologii výroby většina kvalitních margarínů příznivé složení mastných kyselin bez obsahu škodlivých transmastných kyselin. Nemusíte tedy mít z jejich konzumace žádné obavy.
Do litých těst na koláč, do perníku, bábovky či muffinů můžete použít olej, který v sobě kombinuje dobrou tepelnou stabilitu a výhodné složení pro náš organismus, tedy nejlépe ten řepkový.
Stejně jako u jiných potravin, i nabídka olejů je v dnešní době skutečně široká. Nemusíte se tedy držet jen těch klasických dobře známých druhů, ale pusťte se bez obav do experimentování. Méně známé oleje mohou totiž váš jídelníček nejenom obohatit o prospěšné látky, ale i o skvělé dosud nepoznané chutě.
Tuky je potřeba také správně skladovat. Stejně tak jako tukům bohatým na polynenasycené mastné kyseliny nesvědčí vyšší teplota, neprospívá jim ani světlo. Proto je určitě nenechávejte vystavené v průhledných lahvích někde na lince, ale schovejte je raději na tmavší místo, či (pokud to daný druh vyžaduje) rovnou do lednice.
6.3.2017 Ing. Málková Hana Články, Recepty a výživaSpolečenský vkus se neustále mění, a co platilo před sto lety, neplatí dnes.
Smutné je, že změny společenských pravidel se dotkly našeho jídelníčku a my mnohá jídla proto vynecháváme.
Celý článek 12.7.2018
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Celý článek 11.9.2024
Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?
Celý článek 9.9.2024
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Celý článek 6.9.2024
Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.
Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.
Celý článek 2.9.2024
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.
Kolik tekutin skutečně potřebujeme?
Celý článek 29.8.2024