Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Negativní myšlenky, které nám brání v hubnutí

„Já to stejně zase nevydržím.“ – „Do bazénu? Ani náhodou, všichni by na mě zírali, že jsem tlustá.“- „Až zhubnu, tak se ke mně vrátí.“ – „Určitě se všichni smáli tomu, jak vypadám.“ – „Na školní sraz půjdu, až zhubnu, jinak bych se ztrapnila.“

Jsou vám některé věty povědomé?

Také vám naskakují v hlavě podobné věty, aniž byste přemýšleli? Prostě tam skočí a pak ovlivní vaše rozhodování? Říkáme jim negativní automatické myšlenky, negativní vnitřní řeč. Dle některých psychologů jsou negativní myšlenky režiséry našeho života. Ovlivňují náš život, i když racionálně, na základě zhodnocení skutečných faktů, bychom se rozhodli třeba zcela opačně.

Negativní vnitřní řeč, automatické vybavování negativní myšlenek a destruktivních dopadů vychází z tzv. chybných způsobů myšlení.

Kdy a proč se negativní myšlenky „učíme“?

Tyto neologické předpoklady si vytváříme přirozeně již od dětství. Vytváříme si obraz o sobě, jaký jsem, jak mě vnímá okolí, co ode mě okolí očekává, co od okolí očekávám já. Mnohdy jsou naše očekávání či představa, co od nás očekává naše okolí, přehnané či mylné.

Hlavní rysy negativních myšlenek:

•    Jsou to slova, věty nebo představy, které se dostávají do naší mysli automaticky, bez našeho úmyslu, jsou nutkavé.
•    Je obtížné je odehnat nebo „vypnout“ a myslet jiným způsobem.
•    Negativní myšlenky na sebe navazují a vytvářejí katastrofické scénáře.
•    Negativní myšlenky jsou zkreslené – přehánějí a ukazují jen nejhorší alternativy.
•    Bohužel, negativním myšlenkám věříme.
•    Čím více negativním myšlenkám věříme, tím hůře se cítíme.
•    Negativní myšlenky mají negativní vliv na naše chování.
•    Negativní myšlenky snižují naše sebevědomí.

Dovolte mi nabídnout pár tipů, jak pracovat s negativními myšlenkami, které „potkávám“ ve své praxi s klienty, kteří chtějí zhubnut:

1. KDYŽ JEDNOU, TAK POKAŽDÉ – MOC GENERALIZUJEME

Negativní myšlenka aneb co si říkáme: „Stejně to zase naberu zpátky. Bude to stejné jako minule. Nikdy si zredukovanou hmotnost neudržím.“

Co si opravdu má smysl říci:
Z jedné události nemá smysl vyvodit dalekosáhlé závěry. Budu se soustředit na skutečná fakta. Hubnu opravdu ve stejné situaci jako minule? Nemám už více informací zkušeností než minule? Pokud se mi již jednou podařilo zhubnout, tak určitě vím, jak na to. Pokud jsem poté přibrala, tak vlastně vím, čeho se vyvarovat.

Můj tip:
Vyvarujte se absolutních závěrů. Někdy nám opakované negativní předpovědi vezmou energii k úsilí o dobrý konec.

2. TEN SI O MNĚ URČITĚ POMYSLEL… – ČTENÍ MYŠLENEK DRUHÝCH

Negativní myšlenka aneb co si říkáme: „Všichni by se na mě u bazénu, ve fitness divně dívali, určitě by si řekli, jak jsem tlustá.“

Co si opravdu má smysl říci:
Často si naše vlastní pocity, hodnocení a myšlenky promítáme do chování druhých.
Vykašlete se na to, často přemýšlet, co si o vás ostatní myslí, nevkládejte jim do hlav své vlastní hodnocení.

Můj tip:
Upřímně – zas tak důležití, aby o nás ostatní neustále přemýšleli, nejsme. Psychologické studie říkají, že si v 80% vůbec svého okolí nevšimneme. Schválně, zkuste si vzpomenout, co měla na sobě osoba, se kterou jste dnes ráno mluvili jako první, kromě vašich příbuzných…

3. VŠECHNO, NEBO NIC – ČERNOBÍLÉ MYŠLENÍ

Negativní myšlenka aneb co si říkáme: „Nezhubla jsem těch kýžených 20 kilogramů, co jsem chtěla, ale jen 5…nestojím za nic, jsem hnusná, tlustá, zase jsme nesplnila své plány a očekávání. Všechna snaha byla nadarmo.“

Co si opravdu má smysl říci:
Máte tendenci vidět situace pouze ve dvou variantách? Buď jen DOBRÁ, nebo jen ŠPATNÁ? Buď splním na 100%, a jiný výsledek je špatný?
Takhle to přeci ve skutečnosti nefunguje. Vyvaruje se jednoznačných soudů, neškatulkujte do vymezených kategorií a extrémů. Při hubnutí se počítá každý kilogram dolů. V úvodu hubnutí se může stát, že ubývají centimetry, ale kilogramy jsou pořád stejné. Je to tím, že nám sice ubývá tělesný tuk, ale v protiváze si budujeme svalovou hmotu, takže hmotnostně jsme na tom stále stejně, i když pro naše zdraví je tento postup vlastně skvělý.

Některé mé klienty tato stagnace na váze štve, i když při racionální úvaze chápou, že i když se úbytek tělesného tuku neprojevuje výrazně na váze, tak je směr hubnutí správný.

Co s tím? Použijte jiný úhel pohledu na věc. Představte si, že by ve stejné situaci byla vaše kamarádka. Jak byste jí vysvětlili, že je to vlastně dobře nastartovaná redukce hmotnosti?

Můj tip:
Vůči svému okolí jsme mnohdy shovívavější a tolerantnější než sami k sobě. Buďte, prosím, sami sobě nejlepší kamarádkou, nejlepším přítelem, nikdo jiný si to nezaslouží více než vy.

4. NO TO BUDE PRŮŠVIH! – KATASTROFICKÉ MYŠLENÍ

Negativní myšlenka aneb co si říkáme: „Já do fitness na skupinové cvičení?  To se ztrapním, nevydržím to, nebudu držet rytmus, nezvládnu ty cviky, budu trapná mezi mladými holkami…“

Co si opravdu má smysl říci:
Vaše myšlení se zaměřuje vždy na tu nejhorší možnou variantu, která by v dané situaci mohla nastat.
Už předem si jen „pomyšlením“ vytváříte katastrofickou představou STRES, který ve vás vyvolává silnou emocionální odpověď – strach, obavy následně pak sebeobviňování, jak jsme nemožní. ZBYTEČNĚ!

Zhodnoťte situaci co nejreálněji, jaký průběh je opravdu, ale OPRAVDU pravděpodobný? Zkuste si tu situaci v hlavě přehrát co nejreálněji, co nejpodrobněji.
A pak si zkuste si představit ten vámi plánovaný „špatný konec“ do absurdních rozměrů: „Budu se tam válet na zemi, zbytek cvičících o mě zakopne, pak se tam budeme válet všechny na hromadě. Já nebudu schopná vstát, ještě udělám díru do podlahy, tam zakopne lektorka, až mi půjde pomoci…“
Tahle až absurdní představa vám může vaší negativní teorii tak shodit, že nám pak přijde ta představa prostě směšná a nereálná.

Můj tip:
Pro klid vaší duše, psychologické studie říkají, že naše nejčernější varianta má šanci nastat pouze v 5% případů. 95% je docela velké rozmezí, že? Tak proč se strachovat předem?

5. MĚLA BYCH ZHUBNOUT, MUSÍM! – OPRAVDU MUSÍŠ?

Negativní myšlenka aneb co si říkám: „Když zhubnu, tak si mě mé okolí bude více vážit.“ „Když zhubnu, tak mě bude mít víc rád (vrátí se ke mně).“

Co si opravdu má smysl říci:
Jediná a nejsilnější motivace k redukci hmotnosti jsme my sami. Opakovaně mám potvrzeno, že hubnutí kvůli někomu či něčemu jinému je marná snaha. Vnější problém, který se měl zhubnutím vyřešit, se stejně nevyřešil. A navíc se zhubnuté kilogramy se ve většině případů opět vrátí zpět.

Máte pocit, že musíte zhubnout, protože okolí očekává nějaký „tvar těla“, hmotnost, která odpovídá aktuálnímu pojetí krásy? Zamyslete se, zda a v čem vám nadbytečné kilogramy vadí? Co vám berou? Máte čas a prostor zrovna TEĎ ta „kila navíc“ řešit? Nechcete zhubnutím vyřešit něco jiného? V období, kdy máte například velký tlak pracovní, partnerské problémy, problémy v rodině, vás může neúspěch v hubnutí ještě více srazit na kolena a vzít vám energii k řešení aktuálnější problémů. Hubnutí v naprosté většině případů vyžaduje energii, čas a i nějaké peníze. Jste na to teď aktuálně připraveni? Pokud ANO, tak hurá do toho. Pokud NE, tak třeba za měsíc může být situace příznivější.
Tak ještě jednou: Opravdu musíte hubnout právě teď?

Můj tip:
V pravdě jediné, co opravdu musíme, je zemřít. Z trochu širšího pojetí, ne jenom ohledně hubnutí, platí že: „Pokud umíme nést důsledky našeho rozhodnutí, tak nemusíme vlastně NIC.“
Zkuste si opravdu v klidu představit, co se stane, když TO, co si myslíte, že byste měli, neuděláte, jaké to bude mít reálné dopady, když nebudete podle představ okolí, když TO nedokážete…on to totiž vlastně nemusí být takový průšvih, jaký si v hlavě malujeme.

Přeji vám laskavý přístup k sobě samým, nikdo jiný to za vás neudělá.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Srovnání kalorií nápojů: Jste překvapeni?

MUDr. Skalská Marie
www.profitinstitut.cz

Kouč aktivního životního stylu, lékařka, lektorka, fitness instruktorka a sportovní labužnice.
Zakladatelka Pro Fit Institutu, přednášející na FTVS UK, členka mezinárodních odborných společností.
S nadšením vám pomůže vyladit stravu a pohyb podle vašich potřeb, možností a chutí. V ambulantní praxi v Centru sportovní medicíny se zabývá sportovní medicínou a nutricí od dětí až po vrcholové sportovce.

31.7.2017 Články, Jak zhubnout

Komentáře

1

Dáša

1.8.2017 11:21

Hezký den,
článek pěkný, ale ne vždy lze vše takto vyřešit – můj případ – proč chci zhubnout? Patřím do rizikové skupiny – reálně hrozí onemocnění srdce, cukrovka… Reálná situace: nikdy jsem nebyla tlustá, spíše naopak. Kilogramy mi zůstaly až po druhém těhotenství. I když jsem přibrala jen 13 kg, 8 mi zůstalo. Žádnou vůlí, stravou, pohybem nešly – a nejdou – dolů. Mám 15 kg navíc než tehdy, stačilo by mi zhubnout 10. Nejde ani gram. A centimetry také neubývají. Stravu podle tabulek si hlídám už skoro měsíc. Opět nic. Někdy ani nejlepší obecné rady prostě nestačí.

2

Marie Skalská

5.8.2017 23:07

Dobrý den Dášo,
děkuji za reakci. Samotným myšlením samozřejmě nezhubneme a jen myslet pozitivně není samospasitelné. Podle toho, co píšete, pokud dobře chápu, tak jste začala hubnout před měsícem? To bych ještě určitě neházela flintu do žita. Pokud jste navýšila pohybovou aktivitu, tak na váze můžete stát i když proces hubnutí se může ubírat dobrým směrem. Tj. redukujete tuk, ale nabýváte svaly. V případě rizika cukrovky bych si stanovila opravdu velmi postupné cíle. Už redukce o 10% aktuální hmotnosti vám sníží vaše riziko diabetu o 50%. Dále je pro snížení rizika cukrovky velmi významná pohybová aktivita, optimálně nejméně ob den alespoň 20minut. Ke snížení rizika diabetu dochází při aerobním i při odporovém tréninku. Přeji hodně zdaru a ať se to konečně hne. Marie Skalská

3

Jana

10.8.2017 10:13

Dášo,
bohužel neuvádíte výšku, kolik kg jste vážila dříve, jaké bylo vaše BMI a kolik je aktuální hodnota. Je tudíž možné, že Vaše představa o hubnutí nemusí být úplně reálná, pokud jste dříve byla hodně štíhlá a tuto váhu berete jako výchozí.
Pokud máte riziko cukrovky, pak doporučuji si v tabulkách přenastavit poměr sacharidů a tuků, najděte si doporučený příjem sacharidů pro diabetiky dle Vaší váhy, lehce je navyšte a takto si upravte hodnotu v nastavení doporučených gramů sacharidů. Bílkoviny případně měnit nemusíte, zbytek kalorií si můžete dopočítat tuky, zaměřte se však na zdravé tuky (olivový olej, máslo, ořechy, semínka, avokádo,ryby apod.)

4

Dáša

11.8.2017 10:57

Děkuji za odpovědi i rady. Flintu do žita rozhodně neházím, zhubnout se snažím již 12 let, 7 let po porodu se váha držela na poporodní hranici – 58 kg (před těhotenstvím jsem při výšce 161 cm vážila 48 – 50 kg – při běžném způsobu života, bez omezování, diet a podobně). Dnes vážím 65 kg, minus deset kg je, myslím, reálná hmotnost (50 kg jako v 37 letech už vážit nebudu, to je jasné) – a také je to hmotnost, při které se cítím ještě dobře. Zhubnout nechci jen kvůli vzhledu, ale i kvůli fungování. Ale i jen doporučovaná redukce o 10% aktuální hmotnosti je pro mě léta bohužel nedostižnou metou. Nedržím diety, nemám ráda sladké, nepřejídám se, nemám záchvaty „žravosti“, jím vcelku zdravě… Abych se přiznala, někdy přemýšlím, z čeho mé tělo bere energii na „běžný provoz“, když se nemění hmotnost ani centimetry… Nevadí mi zatnout zuby a dělat vše proto, abych si upravila váhu a zlepšila život. Ubíjí mě, že i při největší snaze jsou výsledky nulové. Když už po měsíci zhubnu kilo, je konec, dál se váha ani nehne… Ale budu samozřejmě pokračovat, nic jiného mi nezbývá, rady pro ostatní u mě bohužel nefungují. Ale ještě jednou děkuji za zájem 🙂

5

Petra

14.8.2017 07:07

Dobrý den,
poradíte mi prosím co dělat v mém případě? Rok a půl se léčím s hyperfunkcí štítné žlázy, před zjištěním onemocnění jsem nejdříve poměrně výrazně přibrala (cca 6 kg) a následně maličko zhubla (3kg). Po nasazení léku thyrozol jsem i při výrazném omezení přijmu potravy (v kalorických tabulkách , které si od té doby píši, mám hodnoty mezi 4500kj a max 5500kj ve dnech, kdy se méně hlídám) přibrala 17 kg. Zvýšila jsem svou pohybovou aktivitu na hodinu obden. Zcela vynechávám nezdravé tuky i sladké, jím pravidelně malé dávky, převážně zeleninu, ovoce, nejím bílé pečivo…hlídám si příjem vlákniny a bílkovin…Bohužel váha mi neustále stoupá. Moje lékařka mi radí, abych se tím netrápila, že zcela jistě budu ještě min.půl roku pribývat.Ať svému okolí vysvětlím, že jsem nemocná. Já se ale necítím jen psychicky hůře, nadváha mi komplikuje život především fyzicky – to je hlavní důvod, proč se s ní snažím bojovat. Moje aktuální váha je ale 96kg při 173cm výšky – tím se opravdu nelze netrápit. Nikdy jsem nebyla štíhlá , váha mi celý dospělý život kolísala mezi 76-82kg. Vždycky se mi ale podařilo zhubnout. Nyní ať dělám co dělám, všechno zbytečné. děkuji za Vaši radu Petra

6

Jana

14.8.2017 10:16

Dášo,
organismus má vypracovány poměrně složité mechanismy , díky kterým je schopný udržovat relativně stálou váhu a procento tuku bez ohledu na výkyvy v příjmu potravy a energetickém výdeji. Ovšem pokud jsou tyto výkyvy dlouhodobé, může dojít k přenastavení optimální váhy, kterou se tělo snaží udržet. Takovým výkyvem bývá i těhotenství, u Vás k tomu došlo až při druhém, ale došlo. Z toho, jak jste si stabilně držela 7 let po porodu váhu 58 kg, je vidět, že u vás byly mechanismy naprosto funkční, váha byla stabilní, jen bohužel pro váš pocit příliš vysoká (i když BMI bylo naprosto v pořádku). Netuším jak moc jste se už v tomto období snažila držet diety, cvičit a podobně, ale je jisté, že pro vaše tělo bylo stále náročnější udržet tuto stálou váhu, kterou si nastavilo a nakonec souboj s váší představou a vašimi dietami vzdalo, jenže bohužel pro Vás se přenastavilo na vyšší hmotnost, protože pokládalo období diet za období hladu, na které je potřeba si vytvořit dostatečně velké zásoby. Tohle asi slyšet nebudete chtít, ale problém je, že se snažíte moc, průběžně nutíte své tělo, aby vaši dietu považovalo za další období hladu a přenastavovalo si své mechanismy na stále vyšší váhu. Zkuste trochu s dietami zvolnit, alespoň chvíli být spokojená s tím, že máte stabilní váhu a tu se snažit udržet, možná zjistíte, že pak se vám nakonec bude za pár měsíců hubnout mnohem snadněji. A pro prevenci cukrovky by opravdu nemuselo být špatné chvíli držet takovou lehčí formu diabetické diety plus přidat zdravé tuky na prevenci srdečních onemocnění. Přejí hodně úspěchů.

7

Jana

14.8.2017 10:56

Petro,
vzhledem k tomu, že přibíráte v důsledku nemoci, tak Vám může s dietou radit pouze lékařka. Nicméně už od prvního pohledu je jasné, že příjem 4500 kJ i 5500 kJ je neuvěřitelně nízký. Aby se Vám podařilo v budoucnu redukovat váhu (tedy pravděpodobně za půl roku dle informací lékařky), tak je nutné mít z čeho ubírat a to z příjmu 5500 kJ opravdu není možné, zbytečně byste si vytvořila problém, pokud by se teď vaše tělo adaptovalo na takto malý příjem.

8

Marjanka

15.8.2017 01:57

Pekny den, mate pravdu, ze vse je v hlave, vetsinou… Jsem diabetik DM II na inzulinech a PAD, ale redukci vahy nezvladam, i kdyz se fakt snazim. Bohuzel inzulinu s lety pribyva a s nim se spatne drzi vaha. Udelala jsem si diky Kal. tabulkam dokonaly prehled o tom, co jim, prumerne pouze 1078 kcal, 105 sacharidu, 52 bilkovin a 52 tuku. Presto stale vazim 90 plus minus kilo (NA 166 cm). Bilkoviny omezuji kvuli ledvinam a sacharidy kvuli glykemii, nesmim v jednom jidle vic nez 35, jinak jsem moc vysoko, a inzulin se neda pridavat donekonecna (picham 14, 4, 4, 3,15, celkem cca 40 denne). Snazim se jist 5x denne , ale doktor nakazuje 3x denne, a to padam hlady. Myslim slusnou kvalitu, spis stredomorskou stravu, ale mam poruchu lipid. metabolismu, polekovou steatosu a nemocne ledviny, tak to neni lehke udrzet, pokud bych chtela jit vys s kaloriemi, je to tezke neprekrocit sacharidy i bilkoviny a tuky to dohanet nemohu… Muj bazal met. je cca 1600 kcal, ale tolik jist nemohu, od cca 1200 nahoru vzdy tloustnu a hlavne nezvladam glykemie, to musim uhlidat kvuli ledvinam i ocim. Take mam hypertenzi a alergie a nemoc krve. Prosim, poradte mi, jaky rozumny jidelnicek dodrzovat… Opravdu v tom dost plavu a lekar mi poradi jen cituji nezrat… DIKY

9

Marie Skalská

15.8.2017 11:14

pro Dášu: Dobrý den Dášo,
jakým způsobem se pokoušíte hubnout? Tj. jaké máte rozložení a jaký přibližný energetický příjem tušíte? Jaký jste měla alespoň přibližný energetický příjem před hubnutím? Jak jste na tom s množstvím pohybu – jaký, jaká intenzita, kolik minut?

10

Marie Skalská

15.8.2017 11:24

pro Petru
Předpokládám, že v dotazu je překlep a léčíte se s hypofunkcí štítné žlázy, ke které charakteristicky patří přibírání na váze. Důležité je, zda je funkce štítnice již stabilizována, tj. zda jsou hodnoty hormonů již ve fyziologických hodnotách. Jak psala Jana, příjem kolem 4500kJ je již velmi nízký a obávám se, že si snižujete svůj bazální metabolismus. Tělo pak jede na úsporný režim. Navýšit bazální metabolismus je opravdu složité a optimálně se to děje pohybovou aktivitou a navýšením množství svalové hmoty, protože svaly pak při pohybu spotřebují více energie než tuková tkáň. Tj. já bych zařadila posilovací cvičení alespoň 2x týdně. Doporučuji vyzkoušet cvičit v intervalovém tréninku, inspirujte se třeba „u mě“ http://www.profitinstitut.cz/%E2%80%9ETabata%E2%80%9C_cviceni_k_posileni_celeho_tela-214 je opakovaně potvrzeno, že intervalový trénink je u pacientů s metabolickými poruchami velmi efektivní. Stran jídelníčku bych se nebála pozvolna navýšit o cca 500Kj, navyšujte hlavně v kvalitních tucích, to půjde velmi lehce.Přeji hodně zdaru na té komplikované cestě.

11

Marie Skalská

15.8.2017 11:34

Dobrý den Marjánko,
vidím, že vaše situace je velmi nelehká na druhou stranu se s tím snažíte poprat, což je obdivuhodné. Vzhledem k nahromadění vašich omezení a k tomu inzulín, není možné takhle „od boku“ vystřelit optimální jídelníček. Nicméně u diabetiků působí neskutečně příznivě pohybová aktivita, která naláduje glukozu do buněk, aniž by k tomu potřebovala inzulín. Tj. rozhodně bych pokud je to možné navýšila množství pohybu, stačí obyčejná rychlejší chůze. Ta samotná již bude snižovat glykemii. Optimálně alespoň 30 minut denně. Dále je ověřené, že inzulinovou rezistenci snižuje intervalový trénink, který má u diabetiků skvělé výsledky. http://www.profitinstitut.cz/Vysoce_intenzivni_intervalovy_trenink_co_kdy_a_jak-204 Některé výsledky poslední studií ukazují, že pro diabetiky by mohla být výhodná dieta s navýšením množství tuků a opravdu velmi omezeným množstvím sacharidů + delšími odstupy mezi jídly, tj. jak vám lékař radí jíst jen 3x denně. Tato dieta snižuje inzulinemii. Ale nejde to plošně doporučit a je potřeba ji opatrně vyzkoušet. Bohužel nebude vyhovovat všem…Nicméně doporučila bych se obrátit na nutričního specialistu, třeba v nemocnici ve vašem okolí a vše s ním probrat a nastavit, tak aby vám to vyhovovalo. Přeji hodně sil a zdaru Marie

12

Marjanka

16.8.2017 12:38

Pekny den, velice vam dekuji. Presne o nizkosacharidove diete uvazuji, ale kolik sacharidu je malo? Chtela bych to nastavit tak na 1200kcal, aby to bylo trvale udrzitelne, 3x denne jidlo a aby si telo nemyslelo, ze hladovi, tak na svacinu okurku, rajce ci trochu melty. Bilkoviny bych mela drzet asi do 75, kolik je to tedy malo sacharidu a doplnit asi tuky? Internet je plny ruznych nazoru. Jeste bych rada den pustu, ale to si netroufam s inzulinem, nevite asi o nejakych informacich… Diabetolog mi neporadil a nutricni spec. take ne, trval na jidle 6x denne pry nutnem pro hubnuti. Co se tyce pohybu jsem lina, stara, tlusta a netrenovana (smajlik), ale chodim rada. Hematolog mi omezuje intenzivni pohyb (5tis.trombo, ktere se pri intenzivnejsim prutoku krve vic vychytavaji a ja jsem pak sama modrina), ale mam rada taichi, coz mi asi moc nepomuze. Z intervaloveho treninku me zaujal pyramidovy, s ohledem na slabsi srdce, predduchodovy vek, tloustku a mizernou kondici nevim, jak si to nastavit. Dostupne je pro me chozeni – behani do schodu. Jake intervaly maji smysl? Do jake tepove frekvence? Svaly posiluji na schodech, pri prani, uklidu, zahradniceni, praci mam cca 10 -14 hod. denne sedavou. Vim ze poradit neni jednoduche, dodrzet to take neni vzdy legrace, ale s potizemi zapasim cely zivot. Nicmene je na me zavislych pet nejblizsich, tak se musim snazit. Dekuji! M

13

Marie Skalská

17.8.2017 22:29

Dobrý den Marjánko, vaše situace více než zapeklitá, jak sama píšete nemá jednoduché řešení.
Evidentně je tam několikero faktorů, které bohužel jdou proti sobě. Takto na dálku, bez znalosti podrobnější anamnesy, léků, aktuální zdravotního stavu, aktuálních tělesných parametrů a přidružených chorob opravdu přesně poradit nemohu. Rozhodně to chce delší dobu k nastavení, jak by vám to vyhovovalo.
Co mohu tedy doporučit alespoň takto na dálku:
Každopádně jako diabetik bystě rozhodně měla mít provedený zátěžový test, tj. zátěžové EKG, nejčastěji se dělá na „kole“. Z tohoto vyšetření je možno nastavit optimální tepové frekvence na redukci hmotnosti, tj. budete vědět, do jaké námahy (tedy intenzity) je pro vás pohybová aktivita bezpečná. Jak reaguje na zátěž vaše srdce (píšete, že máte slabší, to je lehce zavádějící pojem a může znamenat cokoliv), jak reaguje váš tlak.
V taichi rozhodně pokračujte, každý pohyb lepší než žádný a navíc i tato relativně klidová cvičení mají popsané příznivé účinky i na srdíčko, velmi často je udávaná i joga.
Chod´te co to jde, už jen proto, že máte sedavé zaměstnání je každý krok navíc jen dobře. Třeba schody jsou rozhodně posilovací trénink.
Nevím, v jakém bydlíte městě, zkusila bych ve vašem okolí nějakou jinou nutriční terapeutku.
Zde alespoň základní informace o nízkosacharidové dietě při diabetu z oficiálních stránek pro „britské diabetiky“: http://www.diabetes.co.uk/diet/low-carb-diabetes-diet.html
Pozor, pokud budete výrazně snižovat sacharidy musíte také upravit dávky inzulinu, aby vám nehrozila hypoglykemie. Marie Skalská

14

Maja

22.8.2017 07:52

Vy všechny, co tu píšete, že nehubnete při příjmu lehce přes 1100 kcal denně – a kdo by se sakra divil? Tělo je vyhladovělé, metabolismus zpomalený, takže pak ukládá na horší časy „i z vody“. Zkuste si přečíst něco od Břicháče Toma, jen tak pro zajímavost. I když chápu, že to budete mít sakra těžké (zvlášť při zdravotním omezení, jaké má paní Marjánka) a bude to chtít opravdového odborníka (ne takového s papírem z internetového kurzu). Rozjet zpomalený metabolismus, navíc ve vyšším věku, je pěkná fuška :-/ Ale chce to nevzdávat a mělo by to jít…

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články