
Martina Jandová: Rozložení jídla během dne
Existují doporučení, podle kterých bychom měli jíst sedmkrát denně. Vedle toho stojí tvrzení, že je ideální jíst jen dvakrát za den.
Jak se v tom tedy máme orientovat?
Celý článek 8.6.2023 0
Asi každému se už někdy stalo, že si na sportování vzal málo pití. Mně zrovna včera…
Odpolední procházka s dětmi. Cesta domů ještě cca 20 min. Vedro. Starám se, ať je voda hlavně pro děti, abych ještě v noci nelítala kvůli jejich úpalu. Domů jsem se dopotácela vysušená jako křížala – s jazykem nalepeném na patře.
„A to jsi instruktorka,“ pomyslela jsem si při vzpomínce, jak klientům stále připomínám, ať dostatečně pijí, ať nejsou dehydrovaní a není jim špatně, ať nemají křeče, ať je nebolí hlava a tak podobně a stále dokola.
Ale kolik vlastně máme vypít za den, případně během tréninku. A hlavně co pít? Názorů a rad je jak máku, takže se to pokusím shrnout a přidat nějakou vlastní zkušenost.
Průměrně by to mělo být za den cca 2 – 3 l, pokud zrovna nejdete cvičit. Při intenzivním tréninku či ve vedrech je to samozřejmě ještě více. Mluvím pochopitelně o nealko nápojích – ideálně o vodě.
Zarytým kafařům, kteří vypijí 2 litry za den (pressa), asi moc radost neudělám, protože káva se do toho fakt nepočítá. Má totiž spolu s colou, černým čajem a alkoholem (i pivo je alkohol) opačný efekt. A to ten, že vodu z těla odvádí (tedy dehydruje).
V naší zemi je v podstatě nejlepší neperlivá obyčejná voda z kohoutku. Dále málo sycené minerálky, bylinkové nebo lehké ovocné čaje. Ale jestli si musíte to kafe dát (jinak ten projekt neodevzdáte včas), vypijte k němu sklenici vody (a zase ta voda).
Pokud víte, že vás ten den čeká intenzivní trénink, můžete se tzv. „předpít“. Asi 2 hodiny před cvičením byste měli vypít okolo 0,5 – 1 litru tekutin, během tréninku ideálně také doplňovat tekutiny a po tréninku tzv. „dopití“, což je dalších asi 0,5 l do hodiny.
Jestli vás čeká třeba běžecký závod a počítáte, že vydržíte dýl než hoďku, doporučuji přidat nějaký ten ionťáček nebo hypotonický nápoj.
Stačí si jen vybrat nějaký sportovní nápoj, které se dělí do tří skupin podle osmolarity a koncentrace iontů:
Z toho vyplývá, že nejpoužívanější jsou hypotonické a isotonické nápoje.
Olga Šípková: Jak vypadá můj jídelníček, jenž mě drží v dobré kondici
3.8.2017 Články, Recepty a výživa
Existují doporučení, podle kterých bychom měli jíst sedmkrát denně. Vedle toho stojí tvrzení, že je ideální jíst jen dvakrát za den.
Jak se v tom tedy máme orientovat?
Celý článek 8.6.2023 0
Vláknina je jedno z koleček, které se v aplikaci Kalorické Tabulky plní horko těžko, dokud se v tom člověk nenaučí trochu “chodit”.
Pojďme si připomenout, jak na to…
Celý článek 3.6.2023 0
Když si začneme zapisovat do aplikace Kalorické Tabulky, většina z nás zjistí, že mnohem větší problém máme s dosáhnutím zelených koleček u bílkovin a vlákniny než u sacharidů a tuků.
Proto se dnes zaměříme na to, kolik bílkovin bychom měli denně přijímat v závislosti na svém cíli a jak je co nejvhodněji do stravy doplnit.
Celý článek 21.5.2023 0