Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Ideální pitný režim během dne a při sportu: Vypij, co můžeš?

Asi každému se už někdy stalo, že si na sportování vzal málo pití. Mně zrovna včera…

Odpolední procházka s dětmi. Cesta domů ještě cca 20 min. Vedro. Starám se, ať je voda hlavně pro děti, abych ještě v noci nelítala kvůli jejich úpalu. Domů jsem se dopotácela vysušená jako křížala – s jazykem nalepeném na patře.

„A to jsi instruktorka,“ pomyslela jsem si při vzpomínce, jak klientům stále připomínám, ať dostatečně pijí, ať nejsou dehydrovaní a není jim špatně, ať nemají křeče, ať je nebolí hlava a tak podobně a stále dokola.

Ale kolik vlastně máme vypít za den, případně během tréninku. A hlavně co pít? Názorů a rad je jak máku, takže se to pokusím shrnout a přidat nějakou vlastní zkušenost.

Kolik vypít tekutin za den a při sportu

Průměrně by to mělo být za den cca 2 – 3 l, pokud zrovna nejdete cvičit. Při intenzivním tréninku či ve vedrech je to samozřejmě ještě více. Mluvím pochopitelně o nealko nápojích – ideálně o vodě.

Zarytým kafařům, kteří vypijí 2 litry za den (pressa), asi moc radost neudělám, protože káva se do toho fakt nepočítá. Má totiž spolu s colou, černým čajem a alkoholem (i pivo je alkohol) opačný efekt. A to ten, že vodu z těla odvádí (tedy dehydruje).

Voda, voda a zase voda

V naší zemi je v podstatě nejlepší neperlivá obyčejná voda z kohoutku. Dále málo sycené minerálky, bylinkové nebo lehké ovocné čaje. Ale jestli si musíte to kafe dát (jinak ten projekt neodevzdáte včas), vypijte k němu sklenici vody (a zase ta voda).

  • Víte, že v pracovním procesu pít zapomínáte? Stáhněte si do mobilu aplikaci, která vám bude připomínat, že se máte napít. Nebo si prostě našiďte budíka. Jak prosté…

Pokud víte, že vás ten den čeká intenzivní trénink, můžete se tzv. „předpít“. Asi 2 hodiny před cvičením byste měli vypít okolo 0,5 – 1 litru tekutin, během tréninku ideálně také doplňovat tekutiny a po tréninku tzv. „dopití“, což je dalších asi 0,5 l do hodiny.

  • Z vlastní zkušenosti mohu doporučit, že pokud není zátěž delší než 60 minut, bude vám stačit neperlivá voda nebo neperlivá minerálka.

Jestli vás čeká třeba běžecký závod a počítáte, že vydržíte dýl než hoďku, doporučuji přidat nějaký ten ionťáček nebo hypotonický nápoj.

Stačí si jen vybrat nějaký sportovní nápoj, které se dělí do tří skupin podle osmolarity a koncentrace iontů:

  • Hypotonický – má nižší koncentraci než krev, je nejvíce ředěný a nejlépe zavodňuje. Doporučuje se pro aktivity střední intenzity, které trvají déle než 60 minut.
  • Isotonický – má stejnou koncentraci jako krev. Doporučuje se pro aktivity s vysokou intenzitou a dobou trvání do šedesáti minut.
  • Hypertonický – má větší koncentraci iontů než krev. To znamená, že odvodňuje, vytahuje z okolního prostředí (z těla) vodu do žaludku. Tělo se snaží o udržení stejného prostředí v celém organismu.

Z toho vyplývá, že nejpoužívanější jsou hypotonické a isotonické nápoje.

Radka Neubertová www.neubertova.cz

Lektorka jógy, Pilates a kompenzačního cvičení.
Vede skupinové i soukromé lekce pro dospělé i děti.
Spolumajitelka firmy Fit Way, která dováží značku Nessi Sportswear.

3.8.2017 Radka Neubertová Články, Recepty a výživa

Z archivu

Kluci v akci – na co se jich ptali uživatelé aplikace Kalorické Tabulky?

Ačkoliv šéfkuchař Filip Sajler před časem oznámil odchod z populárního pořadu, recepty v rámci „Kluci v akci“ žijí dál.

Pojďme si připomenout, jak oba sympaťáci odpovídali vloni na dotazy uživatelů aplikace KalorickéTabulky.cz.

Celý článek 22.3.2021

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner