Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Body mass index – vzoreček všech vzorečků? Podívejte se, jak vypadá fitness trenér, jenž je podle BMI obézní!

Než se podíváme konkrétně na BMI jako takové, je potřeba, abyste pochopili, proč všechny možné vzorečky vůbec existují.

Máme totiž spoustu způsobů, jak měřit obrovskou řadu věcí – od tréninkových po nutriční…

Ovšem některé způsoby jsou velmi cenově, časově a potom i z hlediska vyhodnocování náročné. A většinou tedy používané v laboratořích při různých studiích. A nebo jsou metody, které si sportovci a lidé, jež se chtějí dostat na hranice svých genetických možnosti, nechávají měřit, aby měli opravdu přesná data.

Pak je tu celá řada vzorečků, které můžeme používat kdykoliv. A může je používat hlavně kdokoliv. Jsou rychle vyhodnocená a máme hned údaje, se kterými lze pracovat, a to většinou i bez nějakých hlubších znalostí.

Každopádně u druhé varianty je potřeba si uvědomit, že je zde velká možnost nepřesností, takže když si vezmete, že jsme každý jiný, nebude jeden obecný vzoreček vždy fungovat. Nicméně pořád je většina těchto výpočtů –  jak v tréninku, tak ve výživě – pro naprostou většinu lidí úplně dostačující.

Pojďme tedy na BMI:

Je to jeden z nejčastěji používaných a obecně známých vzorečků. BMI (index tělesné hmotnosti) vytvořil někdy v letech  1830–1850 belgický matematik a statistik Adolphe Quetelet při práci na svém systému „sociální fyziky“. Proto se BMI někdy označuje také jako Queteletův index.

BMI každopádně neměří ani nepředvídá procento tuku. BMI je možné spočítat vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky:

Tedy čím vyšší BMI, tím jste těžší vzhledem k vaší výšce.

Pokud vezmeme v úvahu LBM podle pohlaví a věku, můžeme vypočítat procento tuku (studie Deurenberg).

  • LBM (lean body mass)  – je vaše váha mínus tuk.

Co se týče výpočtu tuku, funguje to lépe u netrénovaných lidí než u trénovaných, právě z hlediska množství LBM. Protože čím máte víc svalů, tím jste na tom podle BMI hůř.

Pozor poprvé:

BMI tak může lidem, kteří vůbec necvičí a špatně se stravují, vycházet naprosto ideálně – a to díky tomu, že na sobě mají jenom nezbytně nutné svaly pro pohyb. Ve fitness kruzích se velmi často tyto lidé označují jako „skinny-fat“.

K čemu je BMI?

Vlastně je naprosto vhodné k tomu, k čemu se používá. Tedy jednoduchý výpočet u doktorů nebo obecně v nemocnicích, kde jedince, kteří necvičí a dost pravděpodobně se také špatně stravují, můžeme velmi rychle zařadit do odpovídající kategorie. A určit jim, zda se potýkají s nadváhou, nebo obezitou. Je to tedy měřitelný stav.

Stav, díky kterému by měli lidé pochopit, že mají problém. A že pravděpodobnost, že umřou na kardiovaskulární nemoce nebo se začnou potýkat s dalšími nemocemi, které jsou s tím spojené, je vysoká, pokud s tím nezačnou něco dělat. A zároveň, jak jsme si již napsali, můžeme dokonce dopočítat a mít odhad procenta tuku.

Jaká jsou ideální procenta tuku:

obecně u mužů:

  • 10-15%

u žen:

  • 15-20%

Tabulka ideálního procenta tuku dle věku podle Jackson a Pollock:

Věk Procento tuku muži Procento tuku ženy
20 8,5% 17,7%
25 10,5% 18,4%
30 12,7% 19,3%
35 13,7% 21,5%
40 15,3% 22,2%
45 16,4% 22,9%
50 18,9% 25,2%
55 20,9% 26,3%

Pozor podruhé:

U sportovců a lidí, kteří se snaží cvičit, je naopak tento vzoreček naprosto nepoužitelný, protože čím více máte svalů, jak jsme si řekli, tím BMI vyjde hůře. Tudíž naprostá většina silových sportovců, kteří na sobě mají víc svalů, je podle BMI obézní, a to i přesto, že mají kostky na břiše.

Pro ilustraci – fotky byli focené v době, kdy jsem podle BMI byl obézní:

Nepřehlédněte:

Aplikace Kaloricketabulky.cz – jak funguje?

Z archivu aneb přečtěte si také:

Musí vyvážený jídelníček obsahovat produkty s označením protein?

Tomáš Bartoš
www.barbargym.cz

Silový a kondiční trenér.
Majitel a zakladatel Barbar gymu
Držitel českých a zahraničních certifikátů z oblasti tréninku a výživy

2.11.2017 Články, Jak zhubnout

Související články

Monika: Příbuzní byli šokováni mou proměnou – díky aplikaci Kalorické Tabulky jsem sundala 30 kg

Monika: Příbuzní byli šokováni mou proměnou – díky aplikaci Kalorické Tabulky jsem sundala 30 kg

Moc nás těší vaše příběhy, v kterých se dovídáme, jak vám naše aplikace Kalorické Tabulky pomohla ve vaší cestě za vysněnou postavou a lepším zdravím.

A protože víme, že tyto tzv. proměny inspirují i všechny, kteří s hubnutím teprve začínají, čas od času zveřejňujeme (samozřejmě se svolením aktérů) vybrané příběhy zde na blogu.

Celý článek 11.5.2024