Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Body mass index – vzoreček všech vzorečků? Podívejte se, jak vypadá fitness trenér, jenž je podle BMI obézní!

Než se podíváme konkrétně na BMI jako takové, je potřeba, abyste pochopili, proč všechny možné vzorečky vůbec existují.

Máme totiž spoustu způsobů, jak měřit obrovskou řadu věcí – od tréninkových po nutriční…

Ovšem některé způsoby jsou velmi cenově, časově a potom i z hlediska vyhodnocování náročné. A většinou tedy používané v laboratořích při různých studiích. A nebo jsou metody, které si sportovci a lidé, jež se chtějí dostat na hranice svých genetických možnosti, nechávají měřit, aby měli opravdu přesná data.

Pak je tu celá řada vzorečků, které můžeme používat kdykoliv. A může je používat hlavně kdokoliv. Jsou rychle vyhodnocená a máme hned údaje, se kterými lze pracovat, a to většinou i bez nějakých hlubších znalostí.

Každopádně u druhé varianty je potřeba si uvědomit, že je zde velká možnost nepřesností, takže když si vezmete, že jsme každý jiný, nebude jeden obecný vzoreček vždy fungovat. Nicméně pořád je většina těchto výpočtů –  jak v tréninku, tak ve výživě – pro naprostou většinu lidí úplně dostačující.

Pojďme tedy na BMI:

Je to jeden z nejčastěji používaných a obecně známých vzorečků. BMI (index tělesné hmotnosti) vytvořil někdy v letech  1830–1850 belgický matematik a statistik Adolphe Quetelet při práci na svém systému „sociální fyziky“. Proto se BMI někdy označuje také jako Queteletův index.

BMI každopádně neměří ani nepředvídá procento tuku. BMI je možné spočítat vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky:

Tedy čím vyšší BMI, tím jste těžší vzhledem k vaší výšce.

Pokud vezmeme v úvahu LBM podle pohlaví a věku, můžeme vypočítat procento tuku (studie Deurenberg).

  • LBM (lean body mass)  – je vaše váha mínus tuk.

Co se týče výpočtu tuku, funguje to lépe u netrénovaných lidí než u trénovaných, právě z hlediska množství LBM. Protože čím máte víc svalů, tím jste na tom podle BMI hůř.

Pozor poprvé:

BMI tak může lidem, kteří vůbec necvičí a špatně se stravují, vycházet naprosto ideálně – a to díky tomu, že na sobě mají jenom nezbytně nutné svaly pro pohyb. Ve fitness kruzích se velmi často tyto lidé označují jako „skinny-fat“.

K čemu je BMI?

Vlastně je naprosto vhodné k tomu, k čemu se používá. Tedy jednoduchý výpočet u doktorů nebo obecně v nemocnicích, kde jedince, kteří necvičí a dost pravděpodobně se také špatně stravují, můžeme velmi rychle zařadit do odpovídající kategorie. A určit jim, zda se potýkají s nadváhou, nebo obezitou. Je to tedy měřitelný stav.

Stav, díky kterému by měli lidé pochopit, že mají problém. A že pravděpodobnost, že umřou na kardiovaskulární nemoce nebo se začnou potýkat s dalšími nemocemi, které jsou s tím spojené, je vysoká, pokud s tím nezačnou něco dělat. A zároveň, jak jsme si již napsali, můžeme dokonce dopočítat a mít odhad procenta tuku.

Jaká jsou ideální procenta tuku:

obecně u mužů:

  • 10-15%

u žen:

  • 15-20%

Tabulka ideálního procenta tuku dle věku podle Jackson a Pollock:

Věk Procento tuku muži Procento tuku ženy
20 8,5% 17,7%
25 10,5% 18,4%
30 12,7% 19,3%
35 13,7% 21,5%
40 15,3% 22,2%
45 16,4% 22,9%
50 18,9% 25,2%
55 20,9% 26,3%

Pozor podruhé:

U sportovců a lidí, kteří se snaží cvičit, je naopak tento vzoreček naprosto nepoužitelný, protože čím více máte svalů, jak jsme si řekli, tím BMI vyjde hůře. Tudíž naprostá většina silových sportovců, kteří na sobě mají víc svalů, je podle BMI obézní, a to i přesto, že mají kostky na břiše.

Pro ilustraci – fotky byli focené v době, kdy jsem podle BMI byl obézní:

Nepřehlédněte:

Aplikace Kaloricketabulky.cz – jak funguje?

Z archivu aneb přečtěte si také:

Co nám chybí na jaře: Jak bojovat s jarní únavou

Tomáš Bartoš
www.barbargym.cz

Silový a kondiční trenér.
Majitel a zakladatel Barbar gymu
Držitel českých a zahraničních certifikátů z oblasti tréninku a výživy

2.11.2017 Články, Jak zhubnout

Komentáře

1

Chytrá

2.11.2017 17:13

Z čeho prosím vychází ideální % tuku? Jako muži 10-15, a ženy 15-20 to už jsem dobře trénovaní jedinci, žena s 15% je opravdu hezky osvalená a trénovaná. Osobně se tedy domnívám, že jsou to čísla pro sportovce. Zdravá žena, která dobře jí, běžně sportuje má 20-25% je to v naprostém pořádku, u mužů 15-20%.

2

Filip Vojtíšek

3.11.2017 23:46

Dobrý den,

1. Osvalenost a procento tuku absolutně nesouvisí. Říkat že je někdo osvalený protože má málo tuku je tudíž naprosto nesmyslné. Navíc je potřeba si dostat z hlavy, že množství tuku jakkoliv souvisí s tréninkem a cvičením.
Kalorický deficit = hubnutí, a to i když člověk sedí doma na zadku. Je jasné, že různé aktivity pomáhají spálit více kalorií, ale množství tuku v těle s tréninkem prostě nesouvisí.
2. Rozdíl v procentech tuku mezi muži a ženami je dán fyzickými dispozicemi. Například prsa u žen jsou převážně tuková tkáň…
3. U zdravé sportující ženy kolem 30 bych opravdu očekával do 20% tuku… U muže pak spíše do 12%. Osobně mi je 31 a osciluji mezi 9 – 12% tuku v závislosi na fázi tréninku.
4. Ideální je pro každého něco jiného. Pro lezce nebo vytrvalostní běžce je to pod 10% u mužů. Když se chystám na tři týdny do hor jen s batohem, přiberu cíleně předtím řekněme 6kg a je to v pořádku. To, jestli jste s tukem dosáhla svého cíle přeci vidíte v zrcadle, ne?

3

Tomáš Bartoš

4.11.2017 15:48

Zdravím,

je to tu už od pana Filipa rozepsané, ale 15% tuku nemá nic společného s tím, že musí být někdo osvalený. Procenta se takto používají dlouhodobě jako rozmezí kde fungují ideálně všechny hormony a nejsou zdravotní rizika (ano samozřejmě vždy jsou vyjímky a není to ovlivěno pouze procentem tuku). Každopádně máte tabulku od Jacksona a Pollocka kde je rozdělení dle věku (ano u starších lidí je v pořádku vyšší procento tuku) – Jackson AS, Pollock ml. generalized quations for predicting body density of men. Br J Nutr. 1978;40(3):497-504 to samé pro ženy na konci „density of women“. Med Sci Sport Exerc. 1980;12(3):175-81. Nebo je jednoduše k dohledání tabulka od „american council on exercise“.

4

Honza

19.11.2017 21:28

Já si myslím, že BMI hodnota by měla být v kalorických tabulkách vypnutá. Protože to nic prostě neříká.. Daleko lepší by bylo, kdyby si člověk mohl vybrat režim, na který se pak upraví příjem kalorií.. Hubnutí, rýsování, sportovní aktivity. Určitě by to bylo daleko užitečnější než režim BMI, který řekne jen něco málo lidem, kteří s kalorickými tabulkami začínají..

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Podívejte se, jak dokázala zhubnout paní Jaromíra (68 let)

Podívejte se, jak dokázala zhubnout paní Jaromíra (68 let)

To, že mladým se hubne nespravedlivě snadno, zazní občas jako povzdech beznaděje v ohlasech na úžasné proměny uživatelů aplikace Kalorické tabulky.

My ale dobře víme, že hubnutí jde i starším ročníkům. Jen v té věkové kategorii není už tolik lidí ochotno podělit se o fotografie. Výjimkou je paní Jaromíra.

Celý článek 30.9.2021 0