Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jak lépe vidět aneb osvoboďme své oči od brýlí!

Zkuste na chvilku zavřít oči a představte si, že byste již nikdy více nic nespatřili.

Zrakem přijímáme 80% informací z vnějšího světa. A pokud bychom o tento důležitý smysl přišli, bylo by to hodně dramatické, že?

A při tom s narůstajícím věkem pokorně přijímáme fakt, že se náš zrak pomalu a plíživě zhoršuje, ochotně nasazujeme brýle, v horším případě kontaktní čočky, a jsme smířeni s tím, že lepší už to nebude. Pokud chcete změnit tento nevyhnutelný ortel a jste ochotni pro své oči něco udělat, čtěte dále.

Řešení hledejme v metodě přirozeného zlepšování zraku, jejímž zakladatelem je oční lékař William Horatio Bates (1860 – 1931). Před sto lety, považte, přišel s revoluční teorií, že příčinou mnohých očních problémů je přílišné napětí a strnulost očí. A svoji roli hrajou také psychika a emoce. Nošení brýlí tedy není řešením. V jeho době jistě netrávili naši předci hodiny a hodiny před monitory počítačů. Jak by tedy asi dnešní životní styl doktor Bates vyhodnotil, si můžeme domyslet…

Jmenovaný lékař vyvinul jednoduché metody pro uvolnění očí, které pak mnozí jeho následovníci rozpracovali. Jména jako Schneider, Janet Goodrich, Liberman, Tichanovskij, Norbekov možná znáte, ale za vším hledejme Batese. Ten díky jednoduchým technikám dokázal pomoci tisícům lidí získat opět dobrý zrak.

Co udělat hned teď, abychom našim očím ulevili?

První pomoc – zhluboka dýchejte a mrkejte! Mrkání má na zdraví očí naprosto zásadní vliv. Obnovuje slzný film, kterým se oko vyživuje, chrání jej před infekcemi, vyrovnávají se jím drobné nerovnosti rohovky. Mrkáním se též oči jemně masírují a uvolňuje se i celé okolí očí. Během krátkého zavření víček se relaxuje sítnice i zrakový nerv, procvičuje se adaptace zornic. Ideální frekvence je 22 – 25 mrknutí za minutu.

A teď malý test

Pozorujte kolegu u vedlejšího počítače a spočítejte, kolikrát během jedné minuty mrkne. Napočtete-li více než 6 x, je nad limitem. Obvyklá hodnota je bohužel 3 – 5 x. Vytipujte si situace, kdy přestáváte mrkat (sledování televize, práce na počítači, ve stresu, při řízení auta). Mrkejte často, pravidelně a bez úsilí, navoďte zvyk mrkání při různých činnostech, např. při procházce, cestou do práce. Buďte vynalézaví a zapracujte na šibalském mrknutí.

Cvik s obrázkem

Pojďme si ještě vyzkoušet spolupráci obou očí, tak zvanou fúzi, tedy schopnost našeho zrakového systému spojit dva obrazy (z pravého a levého oka) v jeden vjem.

Obrázek na monitoru by měl být v úrovni Vašich očí a v běžné vzdálenosti, z jaké jste zvyklí pracovat na počítači. K obrázku na monitoru přibližte vztyčený ukazováček a zaměřte se na jeho špičku. Tu stále pozorujte. Ukazováček pak pomalu přibližujte k očím a vnímejte, jak se obrazce na monitoru začínají pohybovat v závislosti na pohybu ukazováčku. Naším cílem je vytvořit mezi dvěma obrazy třetí objekt, který vznikne překrytím obou obrázků, tedy něco jako dva v jednom, v tomto případě koláč rozdělený na osm dílů s kolečkem uprostřed a oušky po stranách. Zaměřujte se na vytvořený prostřední obrázek a vnímejte oba postranní. Snažte se tento vjem udržet co nejdéle, experimentujte se vzdáleností očí od monitoru. Špička ukazováčku je jen pomůcka, která nám pomůže zfúzovat. Jakmile vytvoříte prostřední obrazec, již mu nemusíte věnovat pozornost. Dýchání a mrkání Vám pomůže vytvořený objekt udržet. Podařilo se?

Metoda přirozeného zlepšování zraku komplexně pracuje se všemi částmi zrakového systému, cviky jsou přirozené a snadno je lze zařadit do běžného denního režimu. Nejedná se ovšem o cviky v klasickém smyslu slova, jde vlastně o návrat k přirozenému způsobu vidění, který nám byl vlastní v dětství, a o nabourání stereotypů. Chce to vytrvalost, vůli a víru v kacířskou myšlenku, že zrak lze opravdu zlepšit. Pak jsme na nejlepší cestě osvobodit naše oči od berliček v podobě brýlí a kontaktních čoček.

Občas se zastavte a dopřejte svým očím pohled na krásu, která nás obklopuje. Poznáte, co je na obrázku?

Z archivu aneb přečtěte si také:

Jak si opticky zvětšit porce jídla a každé sousto si skutečně vychutnat

Yvona Švecová

  • Certifikovaná lektorka hormonální jógové terapie pro ženy, muže a diabetiky.
  • Certifikovaná lektorka metody přirozeného zlepšení zraku.
  • Věnuje se také účinné obličejové józe, která dokáže umazávat stopy věku z naší tváře.

27.12.2018 Články, Jak si udržet zdraví

Komentáře

1

Snow.

24.1.2019 17:48

Můžu se autorky zeptat, jak dané cviky vyřeší osovou refrakční vadu u myopa či třeba astigmatismus? Děkuji.

2

Ing. Macáková Marcela

27.1.2020 12:10

pro Snow: Dobry den, kontaktujte prosim autorku prostrednictvim jejich stranek (uvedeno ve vizitce). Dekujeme za pochopeni.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

S oblíbených lektorem Václavem Krejčíkem jsme si povídali u příležitosti opožděného křtu jeho zatím poslední knihy.

ŽIJTE JÓGU 2 s podtitulem „hledání harmonie“ vyšla na jaře letošního roku, ale kvůli covidové situaci byla pokřtěna až nyní v říjnu.

Celý článek 12.10.2021 0

Příběh z diabetologické ordinace: Stačilo upravit jídelníček a začít trochu chodit

Příběh z diabetologické ordinace: Stačilo upravit jídelníček a začít trochu chodit

V našem volném cyklu článků pro blog Kalorických Tabulek jsme začali úvahou, zda může diabetik správným jídelníčkem zlepšit svoji cukrovku. Pokračovali jsme doporučeními na úpravy jídelníčku z hlediska příloh (včetně receptů) a vysvětlili si, proč se říká, že pohyb je lék.

Dnes si působení všech těchto obecných doporučení ukážeme na příběhu jednoho našeho pacienta.

Celý článek 2.9.2021 0

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0