Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak lépe vidět aneb osvoboďme své oči od brýlí!

Zkuste na chvilku zavřít oči a představte si, že byste již nikdy více nic nespatřili.

Zrakem přijímáme 80% informací z vnějšího světa. A pokud bychom o tento důležitý smysl přišli, bylo by to hodně dramatické, že?

A při tom s narůstajícím věkem pokorně přijímáme fakt, že se náš zrak pomalu a plíživě zhoršuje, ochotně nasazujeme brýle, v horším případě kontaktní čočky, a jsme smířeni s tím, že lepší už to nebude. Pokud chcete změnit tento nevyhnutelný ortel a jste ochotni pro své oči něco udělat, čtěte dále.

Řešení hledejme v metodě přirozeného zlepšování zraku, jejímž zakladatelem je oční lékař William Horatio Bates (1860 – 1931). Před sto lety, považte, přišel s revoluční teorií, že příčinou mnohých očních problémů je přílišné napětí a strnulost očí. A svoji roli hrajou také psychika a emoce. Nošení brýlí tedy není řešením. V jeho době jistě netrávili naši předci hodiny a hodiny před monitory počítačů. Jak by tedy asi dnešní životní styl doktor Bates vyhodnotil, si můžeme domyslet…

Jmenovaný lékař vyvinul jednoduché metody pro uvolnění očí, které pak mnozí jeho následovníci rozpracovali. Jména jako Schneider, Janet Goodrich, Liberman, Tichanovskij, Norbekov možná znáte, ale za vším hledejme Batese. Ten díky jednoduchým technikám dokázal pomoci tisícům lidí získat opět dobrý zrak.

Co udělat hned teď, abychom našim očím ulevili?

První pomoc – zhluboka dýchejte a mrkejte! Mrkání má na zdraví očí naprosto zásadní vliv. Obnovuje slzný film, kterým se oko vyživuje, chrání jej před infekcemi, vyrovnávají se jím drobné nerovnosti rohovky. Mrkáním se též oči jemně masírují a uvolňuje se i celé okolí očí. Během krátkého zavření víček se relaxuje sítnice i zrakový nerv, procvičuje se adaptace zornic. Ideální frekvence je 22 – 25 mrknutí za minutu.

A teď malý test

Pozorujte kolegu u vedlejšího počítače a spočítejte, kolikrát během jedné minuty mrkne. Napočtete-li více než 6 x, je nad limitem. Obvyklá hodnota je bohužel 3 – 5 x. Vytipujte si situace, kdy přestáváte mrkat (sledování televize, práce na počítači, ve stresu, při řízení auta). Mrkejte často, pravidelně a bez úsilí, navoďte zvyk mrkání při různých činnostech, např. při procházce, cestou do práce. Buďte vynalézaví a zapracujte na šibalském mrknutí.

Cvik s obrázkem

Pojďme si ještě vyzkoušet spolupráci obou očí, tak zvanou fúzi, tedy schopnost našeho zrakového systému spojit dva obrazy (z pravého a levého oka) v jeden vjem.

Obrázek na monitoru by měl být v úrovni Vašich očí a v běžné vzdálenosti, z jaké jste zvyklí pracovat na počítači. K obrázku na monitoru přibližte vztyčený ukazováček a zaměřte se na jeho špičku. Tu stále pozorujte. Ukazováček pak pomalu přibližujte k očím a vnímejte, jak se obrazce na monitoru začínají pohybovat v závislosti na pohybu ukazováčku. Naším cílem je vytvořit mezi dvěma obrazy třetí objekt, který vznikne překrytím obou obrázků, tedy něco jako dva v jednom, v tomto případě koláč rozdělený na osm dílů s kolečkem uprostřed a oušky po stranách. Zaměřujte se na vytvořený prostřední obrázek a vnímejte oba postranní. Snažte se tento vjem udržet co nejdéle, experimentujte se vzdáleností očí od monitoru. Špička ukazováčku je jen pomůcka, která nám pomůže zfúzovat. Jakmile vytvoříte prostřední obrazec, již mu nemusíte věnovat pozornost. Dýchání a mrkání Vám pomůže vytvořený objekt udržet. Podařilo se?

Metoda přirozeného zlepšování zraku komplexně pracuje se všemi částmi zrakového systému, cviky jsou přirozené a snadno je lze zařadit do běžného denního režimu. Nejedná se ovšem o cviky v klasickém smyslu slova, jde vlastně o návrat k přirozenému způsobu vidění, který nám byl vlastní v dětství, a o nabourání stereotypů. Chce to vytrvalost, vůli a víru v kacířskou myšlenku, že zrak lze opravdu zlepšit. Pak jsme na nejlepší cestě osvobodit naše oči od berliček v podobě brýlí a kontaktních čoček.

Občas se zastavte a dopřejte svým očím pohled na krásu, která nás obklopuje. Poznáte, co je na obrázku?

Yvona Švecová

  • Certifikovaná lektorka hormonální jógové terapie pro ženy, muže a diabetiky.
  • Certifikovaná lektorka metody přirozeného zlepšení zraku.
  • Věnuje se také účinné obličejové józe, která dokáže umazávat stopy věku z naší tváře.
27.12.2018 Yvona Švecová Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Jarka Matoušková: Hubnout v tandemu? Proč ANO, a proč NE?

Zatímco potěšení a adrenalin z volného pádu a plachtění na padáku při tandemových seskocích zažijete jednorázově v průběhu zhruba 10 minut, hubnutí je o celkové změně životního stylu a ať se nám to líbí, nebo ne, cesta za štíhlou postavou se podobá spíš běhu na dlouhou trať nebo horolezeckému výstupu.

To za 10 minut nedáme. Zvlášť v případě, pokud se chystáme odhodit větší než malé množství kilogramů tuku.

Celý článek 18.4.2016

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner