Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jak přistoupit ke změně životního stylu, po které toužíme?

Životní styl každého z nás je tím, co krok za krokem a den za dnem vytváří neviditelný prostor, ve kterém se podle toho, jestli tento odpovídá potřebám naší duše, můžeme cítit plní energie, zdraví i inspirace, a nebo přesně naopak.

A patří do něho samozřejmě i řád ve stravování.

Ani o tom nevíme, ale kolikrát se doslova vezeme jako ve vlaku, který je naším životním stylem, a který vůbec nemíří směrem, jenž vyhovuje našim vnitřním potřebám. Přebýváme tolik v hlavě, zaobíráme se myšlenkami a plány na všechno možné a to, co se děje právě teď, často přehlížíme a nebo děláme jen „v letu“.

  • Jíme za chůze, kávu upíjíme, zatímco se upřeně soustředíme na maily na obrazovce počítače nebo v telefonu.

Telefon je první věcí, se kterou se naše tělo dostane do kontaktu hned po probuzení. Snídani odbudeme a nebo rovnou vynecháme, protože od samotného rána „nestíháme“. A k obědu slupneme něco z rychlého občerstvení nebo jídelny, protože na oběd máme vyhrazený velmi limitovaný čas.

Používáme auto místo vlastních nohou a nedáme tělu příležitost se přirozeně zrelaxovat a vydechnout. Honíme se potom přes půlku města, abychom nepropásli hodinu jógy, která je příliš krátká na to, aby nás ve všem tom spěchu, do kterého jsme celý den dobrovolně zapojení, uvedla do stavu blaženého klidu. A aby nám přinesla tolik potřebné uvolnění, kterého můžeme paradoxně dosáhnout docela přirozeně. Snažíme se dodržovat různé diety a sledujeme nové a nové informace o tom, co bychom měli, a co bychom neměli jíst. A jsme čím dál zmatenější, protože to, co bylo včera nejzdravější, je dnes tím, čeho bychom se „hlavně měli vyvarovat“.

  • Kolikrát děláme zaměstnání, které nás ani nebaví, ale nějak jsme si na něj zvykli a nechce se nám měnit zažité návyky. Vždyť by to mohlo být ještě horší.

Cítíme se jako polapeni nekontrolovatelným vírem vnějších událostí, který nás odnáší netušeným směrem a máme pocit, že nad tím nemáme žádnou kontrolu. Máme pocit, že ať děláme, co děláme, pořád se nám nedaří dosáhnout toho, co tolik chceme.

A tak, když máme konečně volno, hned plánujeme, na jaký výlet nebo třeba relaxační pobyt vyrazíme, abychom se uklidnili, abychom si odpočinuli. Ale ve skutečnosti jen co se vrátíme zpátky do našeho běžného života, těch pár dní, co jsme se zavřeli do ticha, z nás okamžitě vyprchá a jsme znovu strženi tempem našeho života.

Co je tedy klíčem k tomu najít svůj životní styl, který nám  může pomoci vynést na světlo naše pravé já, jeho přirozené potřeby a s tím i harmonii, o kterou se nemusíme vůbec snažit, ale která bude vedlejším produktem jednotlivých činností, ke kterým se necháme vést naším srdcem?

Co je klíčem k tomu, abychom se dostali k těmto základním informacím, základnímu návodu na používání sebe samotných a pochopili, jak se starat o tělo, o svojí duši, aby nám obojí mohlo dobře sloužit? A aby byla radost budit se každé ráno s pocitem, že je před námi další krásný den plný příležitostí posunout své další přání a prožít ho na maximum podle toho, co nám sedí a tak mohli ze sebe dát to nejlepší? Namísto toho, abychom utráceli čas lamentováním a stěžováním si na všechny ty okolnosti, co nás dovádějí k šílenství, vysávají energii a vůbec nikam nevedou…

Co je klíčem k radikální změně, která pro nás nebude představovat stres z nového pole, ale naopak velkou radost z viditelných pokroků v pozitivním směru každým dalším dnem?

Odpověď je docela prostá a jednoduchá a nejlepší na tom je, že pro tenhle klíč nemusíte vůbec nikam chodit. Máte ho všichni už teď ve své ruce, ve svém srdci. Jen jím otočit a pak si začít kousek po kousku stavět svůj nový styl, který bude plně odpovídat tomu, co po vás vaše tělo i duše chce.

Prvním krokem k uchopení této změny je se zastavit

Zastavit se třeba uprostřed nějakého plánu, projektu, vztahu, pokud cítíte, že je něco opravdu špatně. Že se vám nechce ráno vylézt z postele a už si ani nevzpomenete, kdy jste se od srdce jen tak zasmáli. Prostě se, ať se děje, co se děje, zastavte.

  • Zastavte se ve svém životě a rozhlédněte se kolem sebe. Vezměte si třeba jedno volné odpoledne nebo celý den, podle toho, jak právě můžete a věnujte ho téhle pauze pro sebe.

Rozhlédněte se pravdivě ve svém životě a projděte si od rána každou činnost, kterou děláte. Podívejte se i na delší časový úsek než je jeden den. Podívejte se, jak trávíte týden, měsíc, jak jste strávili uplynulý rok… Podívejte se na to, kdy jste naposledy cítili v srdci lehkost a přirozenou radost po probuzení. Udělejte si takový malý průzkum svého života. A sepište si, třeba na papír, věci a činnosti, které vám v životě teď dělají radost a které vám ji naopak, spolu s energií, ubírají.

V dalším kole se zamyslete nad tím, kdy jste se vzdali činností, které vás dopují energií a probouzejí vám na tváři úsměvy, které vás inspirují a vedou k dobrým výsledkům, ať už v oblasti pracovní, osobní nebo i co se vašeho těla týká. Kdy jste začali tyhle činnosti nahrazovat těmi, které mají opačný efekt?

  • A v kole třetím si napište, které činnosti z těch, které na vás mají pozitivní účinky, můžete do svého života zařadit ihned zpátky.

Tak a je to. Stručná mapa na to, jak se vymotat z víru spousty činností, které vás vláčejí ze strany na stranu a díky tomu, že jich děláte spoustu zbytečně, přicházíte o čas, který máte věnovat těm, co vám životě tvoří harmonii a přirozenou radost. A také prospěch všech kolem vás.

Změna špatných návyků a stylu, do kterého jsme nepozorovaně sklouzli a vezeme se v něm delší dobu, není jednorázová záležitost. Nepočítejte s tím, že se přes noc proměníte a probudíte se do vašeho nového já. Chce to čas. Stejně jako když potřebujete shodit pár kilo, můžete toho docílit hodně rychle, ale sami víte, že to není trvalé.

  • Trvalé věci chtějí čas. A vy ho máte.

A tím, že budete pozorovat změnu postupně, bude ve vás sílit i odhodlání pokračovat. Bude se vám vracet vaše síla a inspirace, co všechno do svých dní, týdnů, měsíců i roků zařadit a co ještě vyřadit, aby se váš život pomalu stával lehčím, jasnějším, radostným a kreativním, aby se váš život stával doopravdy živým. A to chce prostě čas. Protože když jste něco delší dobu zanedbávali, nemůžete čekat, že to můžete napravit ze dne na den.

Ať už jste zanedbávali jakoukoliv oblast vašeho života, i když většinou je to pak všechno dohromady, protože v našich životech je vše propojené a jedno ovlivňuje druhé, začněte postupně. Nikdy se nenuťte do žádných drastických opatření. Změna pro vás musí být příjemnou cestou. Zážitkem. Jako pozorovat poupě, jak se s každým dnem rozvíjí do nádherného květu, kterým jste vy. Netlačte na sebe. Nebuďte smutní z toho, že jste něco propásli. Všechno má svůj smysl, všechno, co jste do teď dělali, přineslo vašemu životu určité poznání, zážitky, které určitě nejsou jen ty špatné, zkušenosti a také vám daly motor právě k této změně.

Od samotného začátku se do téhle změny zamilujte. Vnímejte ji jako nádherné dobrodružství. Znovu se vracíte ke své radosti. Vracíte se sami k sobě a těšte se ze všech malých pokroků. Oslavujte. Slavte každý malý úspěch na téhle nové cestě.

Budujte každým dnem znovu-spojení se sebou samotnými. Buďte na sebe hodní a buďte chápaví k okolí. Nic si nedělejte z toho, že vám třeba momentálně nerozumí. To se dá čekat. Oni byli také zvyklí na určitou verzi vás samotných, že vás teď nepoznávají. Ale i jim dejte čas. Ti, kteří vás opravdu milují, vás na vaší nové cestě podpoří a ti, kteří vás doopravdy neznají, ti přirozeně z vašeho života odejdou a nebo je budete muset opustit vy sami.

Bude to velká změna, ale bude za to stát a bude to trvalé. Dovede vás k opravdovému pochopení vašeho života. Vašeho naplnění, k objevení toho, čím doopravdy jste. Možná i změníte zaměstnání. Objevíte, že jste někdo úplně jiný a to, o co jste se tolik snažili, vyměníte za něco, čím si možná vyděláte ze začátku méně peněz, ale co vás odmění šťastným srdcem a spoustou času, který budete umět užít v harmonii se všemi, kteří vám dovedou vykouzlit úsměv na tváři i na srdci.

Možná se i přestěhujete. Možná se z vás stane jogín, možná vegetarián, vegan nebo si třeba otevřete vlastní květinářství, napíšete o své proměně knížku, kterou inspirujete spousty dalších. Máte neomezené možnosti, máte svůj originální potenciál, který jen musíte objevit a spolu s ním dostanete přirozeně i energii, aby jste mohli svůj talent přenést do reality.

Změna je cesta. I život je cesta. Cesta plná změn. Cesta plná možností, plná radosti i zkoušek a učení, ale ti, kdo pochopí, že za to, jak žijí, jsou sami zodpovědní, ti si uvědomí, že každým svým rozhodnutím, ať už se týká toho, co jí, jak se o své tělo starají, jak se hýbají a nebo nehýbají, jak moc myslí pozitivně nebo negativně, jak moc energie věnují lamentování a nebo konání, budují nejen svou přítomnost, ale i zítřek, každé další teď i potom. A tak čím dřív se do pozitivní změny pustíte, tím lépe, protože každý okamžik za to stojí a je škoda i jen jediný prožít tak, jak se vám nelíbí. Životní styl si definujete vy sami, neexistuje jeden návod pro všechny. Každý z nás jsme originálem a každý z nás musíme svou originální cestu v nás samotných objevit.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Jak vyladit formu přes léto ještě trochu jinak?

Katy Yaksha
https://www.katyyaksha.com

Autorka inspirativní a motivační literatury. Od dětství cítila potřebu inspirovat druhé k tomu, aby poslouchali hlas svého srdce, brali život s lehkostí a přála si tuto přirozenost proměnit ve své „zaměstnání“. V roce 2016 opustila dosavadní činnosti, aby se mohla naplno věnovat psaní a si sama vydala knihu Můžeš vše, co chceš, o kterou zavedená nakladatelství neměla zájem. Kniha se stala bestsellerem a pomohla už mnoha lidem vrátit radost do každodenního života. Dodnes vydala další čtyři knihy, všechny s cílem inspirovat k vědomému životu. Narodila se v České republice a od roku 2000 žije převážně v zahraničí, momentálně na ostrově Ischia.

25.4.2019 Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout

Související články

MUDr. Kristina Skulínková: Skvělé návyky úspěšných a spokojených lidí, které pomohou i vám

MUDr. Kristina Skulínková: Skvělé návyky úspěšných a spokojených lidí, které pomohou i vám

Zamysleli jste se někdy nad tím, co dělají úspěšní a spokojení lidé jinak, že se jim tak daří a jsou tak v pohodě? Ono to zadarmo asi nebude…

S návyky je to tak – vypadají třebas i obtížně a nechce se vám do nich, ale když u nich vydržíte a stane se z nich opravdu automatický zvyk, začnou se dít zázraky a vy už nebudete chtít se svým zvykem přestat! Jednak proto, že se z něj stane nedílná součást vás samotných, jednak proto, že má skvělé výsledky, o které nechcete přijít, a z toho všeho máte libý pocit, který si chcete udržet.

Celý článek 8.5.2024