Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Vlastimil Harapes: Měl jsem dlouho problém s vyjadřováním emocí

Významný český tanečník, choreograf, herec, režisér a pedagog Vlastimil Harapes je čestným předsedou Českého hnutí speciálních olympiád již od jeho vzniku v roce 1990.

A je jím dodnes…

Díky své funkci se Vlastimil Harapes během prázdnin 2019 zúčastnil jako hlavní rozhodčí První letní olympiády Euroinstitutu, kde vznikl tento krátký rozhovor.

Na úvod je nutné dodat, že v rámci speciálních olympiád i tuto akci organizovala střední škola pro mentálně handicapované. Půvabné na tom je, že se soutěží v kategorii sjednocených sportů, kdy společně v jednom týmu spolu nastupují sportovci s mentálním postižením a hráči bez handicapu. I když i tady se rozdávají medaile, hlavním smyslem je vést  žáky z domovů pro osoby se zdravotním postižením k pohybu. Populární tanečník a choreograf bedlivě posuzoval výkony všech soutěžících, nezapomněl ocenit obdivuhodné výkony a dokonce všem sportovcům na závěr zazpíval.

Jak jste se vlastně dostal k účasti na speciálních olympiádách?
Zakladatelky Českého hnutí speciálních olympiád, paní doktorka Martina Středová a Olga Kurzová, často chodily na moje představení. A když hnutí zakládaly, přizvaly mě, abych se stal čestným předsedou. Souhlasil jsem, a netušil, že moje mise přetrvá přes čtvrt století.

Jako tanečník a choreograf jste spolupracoval také například s kulturním centrem pro lidi s mentálním postižením Studio Oáza…
Měl jsem dlouho problém s vyjadřováním emocí při vystoupení. Trvalo mi nějaký čas, než jsem se k tomu dopracoval. Handicapovaní umělci mi ukázali, jak jednoduché to je. Když sledujete jejich pohybové představení, vidíte zhmotněné emoce. Radost a energie by se dala ždímat.

Na střední škole Euroinstitut vede kurzy taneční terapie pan doktor Veleta. Znáte se s ním
S Petrem Veletou se znám z profesního života, je také asistentem režie Národního divadla. Taneční terapie je součástí speciální pedagogiky. On je v tomto oboru opravdu špička. Vím i o tom, že u vás v Euroinstitutu jeho kurzy slaví zasloužený úspěch.

První letní olympiáda Euroinstitutu
Ve sjednocených sportech soutěží i zdraví sportovci, v jejich kategorii zvítězila filipínská studentka Euroinstitutu Exseil Royo
Vítězný team Centra služeb Slunce všem na Letní olympiádě Euroinstitutu
Vítězný team Centra služeb Slunce všem na Letní olympiádě Euroinstitutu
Tým rozhodčích na Letní olympiádě Euroinstitutu: MUDr. Leoš Středa, trenér boxu Boris Procházka a Vlastimil Harapes. Populární tanečník je i vynikající zpěvák a postiženým sportovcům to předvedl.
Tým rozhodčích na Letní olympiádě Euroinstitutu: MUDr. Leoš Středa, trenér boxu Boris Procházka a Vlastimil Harapes. Populární tanečník je i vynikající zpěvák a postiženým sportovcům to předvedl.
Rowena Yanson z Euroinstitutu se ptala a zároveň natáčela sportovce při klání
Ptala se Rowena Yanson, Euroinstitut, praktická škola a odborné učiliště Panenský Týnec, jež sportovní klání také natáčela

Public relations

22.8.2019 redakce Články, O kaloriích nevážně

Z archivu

Nejslavnější česká dieta – STŘEDAFORM

Už jsme si na blogu pověděli o nejedné dietě.

Nejpopulárnější diety a jejich klady a zápory jsme si shrnuli v samostatném článku, kde zazněly takové pojmy jako Atkinsova dieta (nesprávně často označovaná jako Atkinsonova) nebo Cambridge dieta.

Celý článek 1.12.2014

Související články

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si najít čas na sebe, když potřebujete zhubnout

K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.

Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.

Celý článek 9.10.2024

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner