Jak se udržet v kondici nejen po dobu karantény? Zkuste názorná videa jógy s logem KalorickéTabulky.cz
Trávíte většinu času doma u televize či monitoru? Tak klidně pokračujte! Jen si u toho podle té „televize“ také občas v soukromí svého domova zacvičte.
I když mohou být od 27. dubna 2020 otevřena fitcentra, cvičení s rouškou, které je tam přikázáno, není bohužel nic, co by většina lidí zvládla. A tak zřejmě dál budou mnozí pokračovat v omezeném pohybovém režimu.
Náš fitness prostor se kvůli opatřením proti koronaviru zmenšil ve většině případů jen na náš byt. Nicméně i tam si může každý z nás roztáhnout karimatku a zacvičit si nějakou jednoduchou sestavu. Prospěje tělu i psychice.
Jak na cvičení v domácím prostředí
Po 20 minutách sezení zkuste vstát a aspoň se projít. Jděte utřít nádobí, zalít kytky, vyvenčit psa nebo se podívat na balkón, jaké je počasí.
Pokud budete mít náladu a chuť, zkuste každý den zařadit aspoň dvacetiminutové cvičení. Nemusí to být žádné šílené skákání, zvedání činek, stačí se protáhnout. Najděte si něco, co vás bude bavit a pomůže vám myslet chvíli na něco jiného.
Ať budete umývat okna nebo doma cvičit, dbejte na bezpečnost. V této době totiž platí, že raději než se zlomenou nohou běžet do nemocnice, je lepší zůstat ležet doma u televize. Pokud plánujete nějaký delší náročnější trénink, nezapomeňte se rozehřát a na závěr protáhnout.
Vyhýbejte se masám lidí, neprovozujte aktivitu na turistických místech a spíše volte méně frekventované trasy a časy. Co takhle si v sobotu přivstat a před snídaní stihnout svižnou procházku v lese nebo počkat až všichni usednout v osm k televizi a skočit si místo toho zaběhat do parku? Využijte předzahrádku nebo terasu a pokud je to možné, provozujte aktivitu tam – na čerstvém vzduchu, což posílí nejen vaši psychiku, ale i imunitu.
Dbejte na techniku! Na lekcích vás opraví trenér, ale pokud cvičíte doma, měli byste se soustředit i na správnou techniku cviků, aby si nepřivodili nějaký úraz nebo si nezpůsobili přetížení svalů.
Cvičit můžete s vlastní vahou nebo využít předmětů doma jako je ručník, PET lahve s vodou nebo deka. Pokud ale hodláte cvičit pravidelně, je vhodné do cvičení doma trochu investovat a koupit si cvičební gumičku, jógamatku, švihadlo nebo pár kilových činek. O to pestřejší bude moct být váš trénink doma.
Nebaví tě cvičit? Nudíš se doma? A co takhle přijmout výzvu? Nevydržíš v planku ani deset sekund, a co takhle zkoušet do každý den a zaznamenat si časy? Cvičíš pravidelně jógu? A co takhle vyzkoušet nějakou obtížnou pozici?
Výhody domácího cvičení
Nikdo vás nevidí. Můžete mít vytahané tričko, být nenamalovaná, nemusíte řešit nějaké to kilo navíc, prostě cvičíte sama v pohodlí svého domova.
Můžete cvičit kdykoliv. Chce se vám cvičit ráno, dopoledne nebo v devět hodin večer? Žádný problém. Nejste vázáni na termíny lekcí. Stačí jen kdykoliv spustit video a jde se cvičit!
Žádné cestování. Nemusíte trávit čas dojížděním. Po cvičení se hned osprchujete a můžete zas usednout zpátky k televizi a doplnit spálenou energii.
Ušetříte. Nejen čas, ale i finance.
Můžete být součástí komunity. Všichni určitě známe cvičení programy jako je FitFab Strong, P90, Insanity apod. Kolem těchto programů je sdružuje spousta lidí a díky sociálních sítí se můžete vzájemně podporovat a předávat si zkušenosti.
Na internetu najdete spoustu videí a cvičení, tak si najděte něco, co vás bude bavit. Například jóga je nejen určená pro protažení a posílení svalů, ale díky dýchání vám přinese i psychickou pohodu.
Výhodou jógy je také to, že ji zvládne v podstatě každý. Nemusíte mít žádné fyzické predispozice, nepotřebujete žádné pomůcky, kromě karimatky (kterou můžete nahradit kobercem nebo dekou). Stačí jen vstát z gauče a najít si video, které vás bude bavit. A třeba to bude můj cvičební program YOGA 20 nebo nový program pro pokročilé FLOW 20.
FLOW 20 je pro všechny, kteří už se cvičením nějaké zkušenosti mají. Jedná se o unikátní cvičební program, díky kterému budete ohebnější, uvolněnější a klidnější za pouhých 20 minut denně. Program obsahuje jak posilovací videa:
Flexi Yoga – zaměřené na protažení a zlepšení vaší flexibility;
Stress Yoga – pro uvolnění a rozpohybování ztuhlých kloubů;
nebo balanční:
Balance Yoga – pro zlepšení rovnováhy a posílení středu těla.
Zkuste se odpojit od všech těch zpráv, které se na nás valí, a zacvičte si. Prospějete nejen svému tělu, ale i psychice. A díky lepší kondici si zlepšíte i imunitu!
Když mě paní redaktorka v souvislosti s koronavirem (COVID-19) požádala jako psychoterapeuta o článek pro blog kaloricketabulky.cz, přemýšlela jsem, kdo ho čte.
Vánoce jsou svátky radosti, pohody a – přiznejme si to – také jídla.
Jako výživová poradkyně si užívám všechny tradiční dobroty, ale s rozumem a vědomím, že klíč ke spokojenému tělu není schovaný ve striktních pravidlech, ale v celoročním balancu.
Neporušovat nově nastavený stravovací režim a nedělat v něm chyby, mít dostatek pohybu a zároveň zvládat hektické dny plné pracovních a rodinných povinností… To zní jako obrovská výzva.
Pravdou ale je, že ani v jídelníčku není potřeba docílit dokonalosti. Skutečným klíčem k úspěchu je totiž odhodlání, trpělivost a přijetí toho, že změna nepřijde přes noc.
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.