Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Inspirace osobním příběhem Petry L. Krajčinovič: Hubnutí vás musí bavit

S váhou jsem nikdy problémy nemívala, zato s určitým typem závislosti na jídle už od dětství ano.

Když bylo u nás doma dusno, vlezla jsem si s cukrovinkou „Milou“ pod peřinu…

Už v osmi letech jsem vyvařovala a pořádala tématická gastro-párty pro rodinu a kamarády. A samozřejmě jsem si pochutnávala, protože jídlo prostě miluji! Pak se není čemu divit, že jsem se jídlem od malinka odměňovala a uklidňovala. Těšila jím rodinu a přátele. A nakonec i mě nadváha doběhla v životně složitém období.

Inspirace osobním příběhem Petry L. Krajčinovič: Hubnutí vás musí bavit

Jídlo se v té době pro mne stalo úlevným prostředkem. A přes osobní i profesní zkušenosti jsem časem zjistila, že podobně jako já má nastavený vztah k jedení řada dalších žen.

Před lety jsem se rozhodla věnovat koučování ve výživě a tehdy jsem si uvědomila, jak silnou emoční berličku pro mě jídlo představuje. Vaření mi supluje meditaci a jedení funguje jako úžasná kompenzace smutku a komplikovaných situací. Příprava jídel a následné spásání mi přinášelo alespoň trochu radosti a klidu v průběhu bolestivých a složitých let. A tak jsem vařila, pekla, míchala a kynula. Když jsem se vyhrabala ze dna a opět se postavila na nohy, stoupla jsem i na váhu. A málem mě trefil šlak.

  • Cože, 106 kg?!

K tomu parádně rozladěný organismus a bolesti kolen. Okamžitě se mi v hlavě rozezněl alarm: Budeš se muset vzdát milovaného jídla! To jsem ale rozhodně neměla v plánu, což je logické, protože jídlo je nejsilnější lidskou potřebou – nejmocnějším zdrojem slasti. Mozek je naprogramovaný na pocity slasti a odměny. A pokud odměnu odebereme, odebereme „důvod k životu“. Proto závislost na jídle patří mezi nejsilnější. Závislost na chutích jakbysmet.

V období 2014-2016 jsem vyzkoušela několik diet a spolupracovala s odborníky na výživu. Úspěchy se dostavovaly v podobě krátkodobého snížení váhy o pár kilogramů a opětovném přibrání. Už jsem nebyla neukázněná, jen mě žádný program neoslovil natolik, abych u něj zůstala natrvalo. Nikdo zde nenabízel stravovací koncept, který by fungoval a bavil mě natolik, abych nemusela „vydržet“, ale naopak užívat si. A jsme u toho nejpodstatnějšího. Pokud toužíte po změně stravování, musí vás BAVIT! Jedině s těšením se, radostí a chutí je možné nejen zhubnout, ale váhu následně udržet. Protože stravovací vzorce, které si tvoříme v raném dětství jsou velice silné (a tím pádem je proces změny stravovacích návyků poměrně složitý). Divila jsem se, že se tomuto tématu nikdo z výživových poradců a žádný nutriční program dosud moc nevěnuje.

Inspirace osobním příběhem Petry L. Krajčinovič: Hubnutí vás musí bavit

Poradila jsem si sama. Psychologii jsem vystudovala, koučování se věnuji poslední dekádu a k tomu jsem připojila vzdělání v oblasti výživy. Potřebovala jsem dostat odpovědi na stovky otázek. Porozumět tomu, jak funguje trávící soustava a látková výměna. Jak geniální je lidský organismus. Že lidské tělo se dá přirovnat k plameni. Spaluje potravu, která je palivem pro organismus, a rozhodně mu neprospívají jednostranné diety. Naopak potřebuje vyživit. Jak důležité je nezatěžovat tělo stravou, z níž vzniká odpad, který se hromadí mimo jiné v tukových buňkách.

V hlavě se mi natrvalo usadila informace, že trávící soustava zpracuje za lidský život v průměru 50 tun potravy. Proto je nesmírně důležité dbát na to, co vkládáme do úst. A navíc správně potraviny kombinovat, abychom zrychlili metabolismus. Během několika týdnů jsem změnila přístup k jídlu, za pár měsíců jsem shodila 23 kg.

  • Projedla jsem se ke štíhlé postavě.

Opět sportuji, mám sílu a energii a v padesáti vypadám lépe než ve třiceti! Je dobré pochopit, že diety a hladovění v dlouhodobém horizontu nefungují, pokud chce být člověk fit a bydlet ve štíhlém těle, musí být výživově gramotný a neustále se osobně rozvíjet. Jedině tak může žít zdravý a spokojený život.

Inspirace osobním příběhem Petry L. Krajčinovič: Hubnutí vás musí bavit

Recept na můj FIT a FRESH život?

  1. Vše začíná v našich myšlenkách. V hlavě se tvoří rozhodnutí, motivace, disciplína, schopnost přijetí určitých pravidel a jejich zafixování. Pak následuje jídlo a již zmíněná výživová gramotnost.
  2. Z letitých zkušeností vím, že je důležité chuťově nestrádat. Systém stravování musí co nejméně zatěžovat časově, finančně a především metabolicky.
  3. S radostí a chutí lze zvládnout těžší začátky, ale hlavně udržovací období. Pokrmy nesmí být fádní, jinak začnou nudit a budeme mít tendenci vracet se k původním stravovacím návykům.

Shazování kil v mém pojetí je ohňostrojem chutí a často se k účastníkům připojují i další členové rodiny. A pochopitelně jsem velkou propagátorkou pohybu. Sama koloběžím, plavu, trénuji pod odborným dohledem v posilovně, mám rada běhání i ostrou chůzi, aerobic, bikram yogu a těsně před padesátkou mě chytlo lezení na skály. Sport doporučuji nejen pro fyzickou kondici, ale i pro zlepšení kognitivních funkcí a vyladění psychiky. Nesmírně mne těší, že pod mým vedením se klientům zlepšuje zdravotní stav, že ubývají na váze a přibírají na sebevědomí. A nejdůležitější je fakt, že jsou spokojení a šťastnější.

Připravujeme: Emoční pasení

Z archivu aneb přečtěte si také:

Olga Šípková: Jak nejraději trávím dovolenou a co by se z mých sportovních zkušeností mohlo hodit i vám

Petra L. Krajčinovič
https://www.bykrajcinovic.cz

V průběhu profesního života vytvořila několik úspěšných projektů pro sebe i klienty. Napsala desítky scénářů “ze života” k seriálu Ulice a řadu dalších scénářů k televizním a rádiovým pořadům, online videím a podcastům s osobnostně rozvojovou tématikou. Ve spolupráci se zajímavými hosty pořádá „zážitkové kurzy vaření s Petrou“ a pro rok 2022 vydala svůj vlastní kalendář plný chutných receptů.

 

23.7.2020 Články, Jak zhubnout

Související články

Ludmila (67 let): Když mám nyní dostatek bílkovin, zmizely chutě na sladkosti

Ludmila (67 let): Když mám nyní dostatek bílkovin, zmizely chutě na sladkosti

V naší skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami nalézají společnou řeč lidé všech věkových kategorií.

Těší nás, že své příběhy a tipy tam sdílejí nejen mladé maminky na mateřské, které chtějí zhubnout po těhotenství, ale také úžasné a charismatické ženy, které se prostě chtějí cítit dobře ve svém těle. A změny v jídelníčku si doslova užívají.

Celý článek 24.3.2023 0

Výživový poradce: Má smysl detoxikace organismu?

Výživový poradce: Má smysl detoxikace organismu?

Jako každé jaro i to letošní je internet plný nabídek na detoxikaci organismu. Možná vám chodí i e-mailem nebo přes soukromé zprávy na Facebooku.

Než si podobné produkty zakoupíte, zamyslete se nad tím, jaká pozitiva vám to může přinést. Povětšinou je slibována očista od toxinů či zhubnutí. Je tomu ale skutečně tak? Dostaví se očekávaný efekt?

Celý článek 19.3.2023 0